بهمن فرمان آرا ممنوع الخروج شد

بهمن فرمان آرا ممنوع الخروج شد

بهمن فرمان آرا جایگاه ویژه ای در بین فیلمسازان ایرانی دارد.

بهمن فرمان‌آرا، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران، ممنوع‌الخروج شده است اما دلیل ممنوع الخروج شدن آقای فرمان آرا اعلام نشده است.

به جز بهمن فرمان آرا ، جعفر پناهی و محمد رسول اف ، تورج اصلانی برخی دیگر فیلمسازان و بازیگران شناخته شده نیز، در ماههای اخیر اجازه خروج از ایران برای حضور در جشنواره های سینمایی مختلف را نیافته اند و پاسپورت های آنان توقیف شده است .یکی از این فیلمسازان که نخواست نامش فاش شود به بخش فارسی بی بی سی گفت " از فیلمسازان خواسته شده تا درباره محدودیت های اعمال شده بر فیلمسازان اطلاع رسانی نکنند ، وگرنه مشکلاتشان بیشتر خواهد شد."

در دوماه گذشته نهادهای امنیتی ایران، ۶ فیلمساز را به اتهام همکاری با با بی بی سی بازداشت کرده اند و با وجود آزاد شدن سه نفر از بازداشت شدگان، هنوز مجتبی میرطهماسب، کتایون شهابی و مهران زینت بخش در بازداشت به سر می برند. بی بی سی اتهامات وارد شده را رد کرده و اعلام کرده این افراد با بی بی سی همکاری نداشته اند.

در هفته های اخیر همچنین تعدادی از فیلمسازان داستانی و مستند ایران به مراکز بازجویی فرا خوانده شده و مورد بازجویی قرار گرفته اند. در همین ایام انتشار بیانیه ای علیه اظهارات اخیر فرج الله سلحشور، فیلمساز که سینمای ایران را فاحشه خانه خوانده بود، پای امضا کنندگان اش را به دادگاه انقلاب باز کرد.

پنج بازیگر زن سینمای ایران که امضا کننده این بیانیه بودند، برای ادای توضیحات در مورد بیانیه شان به دادگاه انقلاب فراخوانده شدند، اما از آنان نیز خواسته شده تا در این مورد اطلاع رسانی نکنند.

بهمن فرمان آرا ، فیلمساز و تهیه کننده شناخته شده سینمای ایران که در آستانه ۷۰ سالگی قرار دارد، در سال‌های اخیر انتقاد خود را از وضعیت سینمایی کنونی ایران صراحتا بیان کرده است. او روز شنبه در روزنامه شرق طنزی را درباره اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و همچنین اظهارات فرج‌الله سلحشور منتشر کرده بود.

ممنوع الخروج شدن بهمن فرمان آرا از آن جهت اهمیت دارد که وی در سینمای ایران از جایگاه ویژه ای در بین فیلمسازان برخوردار است . پیش از انقلاب نام وی با ساخت فیلم "شازده احتجاب" که فیلمی علیه نظام های موروثی سلطنتی بود، بر سر زبان ها افتاد و او با این فیلم در جشنواره های داخلی و خارجی مطرح شد. آقای فرمان آرا سپس به تهیه کنندگی روی آورد و برخی از فیلمسازان مطرح ایران مثل عباس کیارستمی ، بهرام بیضایی، خسرو هریتاش ، اولین فیلم های خود را با حمایت او ساختند.

بهمن فرمان آرا همچنین در قبل از انقلاب فیلم "سایه های بلند باد " را ساخت که قبل از نمایش توقیف شد. این فیلم پس از انقلاب به نمایش در آمد، اما بازهم مقامات وقت آن را توقیف کردند.

این فیلمساز پس از آن از ایران خارج شد، در کانادا و آمریکا یک شرکت پخش فیلم راه اندازی کرد و بسیاری از فیلم های شناخته شده و مطرح آن دوران جهان را در امریکا و کانادا عرضه کرد.

آقای فرمان آرا ۱۰ سال بعد به ایران بازگشت اما تا مدت ها اجازه کار سینمایی نداشت . او دردوران ریاست جمهوری محمدخاتمی سرانجام اجازه کار سینمایی گرفت و فیلم های "بوی کافور عطر یاس"، "خانه ای روی آب"، "یه بوس کوچولو" و "خاک آشنا" محصول این دوره از فعالیت او هستند.

آقای فرمان آرا در این مدت همچنین چند فیلم مستند هم ساخته است.

Taraneه - کبک - کانادا
. پیـشه ام نقـاشیـست. گاهـگاهی قفـسی میـسازم با رنــگ. میـفروشـم به شـما. تا به آواز شقـایق که در آن زندانیـست. دل تنـهاییـتان تـازه شود.
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.