هیات منصفه مدیرمسئول روزنامه دولتی ایران را مجرم شناخت

هیات منصفه مدیرمسئول روزنامه دولتی ایران را مجرم شناخت

علی اکبر جوانفکر (چپ) مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد و مدیر مسئول روزنامه دولتی ایران

 علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد و مدیر مسئول روزنامه ایران با اکثریت آرای اعضای هیات منصفه مطبوعات و به اتهام «نشر مطالب خلاف موازین اسلامی»، مجرم شناخته شده است. هیات منصفه همچنین متهم را مستحق تخفیف، ندانسته است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر کسائیان، سخنگوی هیات منصفه مطبوعات با تایید این خبر گفته است: «رای هیئت منصفه به قاضی سیامک مدیر خراسانی ریاست دادگاه ارسال شده و قاضی یک هفته فرصت دارد رای
 نهایی را صادر کند.»
 
روزنامه دولتی ایران، چندی پیش ویژه نامه‌ای به نام «خاتون» منتشر کرد که  در آن به ابعاد مختلف مسئله حجاب در ایران اشاره شده بود.
 
شماری از نمایندگان مجلس و منتقدان سیاست‌های فرهنگی دولت این ویژه نامه را «ضدفرهنگی» خوانده و خواستار پیگیری قوه قضاییه در مورد آن شده بودند. سخنگوی قوه قضاییه هم گفته بود که پرونده روزنامه ایران در هیئت نظارت مطرح شده و ضمن تذکر جدی به دادگاه ارسال می‌شود.
 
رسانه‌های اصولگرا با برجسته کردن مصاحبه مهدی کلهر در ویژه نامه «خاتون» درباره حجاب نوشته بودند که این مشاور پیشین رئیس جمهور ایران، رنگ مشکی چادر را «متکبرانه» و نتیجه تحمیل شاهان قاجار به زنان و دختران ایرانی دانسته که از مجالس عیاشی شبانه در اروپا بیرون آمده است.
 
آقای کلهر درباره نحوه ورود چادر مشکی به ایران به ویژه نامه خاتون گفته بود: «ناصرالدین شاه در سفرهای اروپایی، شب که به مجلس عیاشی می‌رفت، می‌دید آنجا لباس مردها مشکی است، کلاه سیلندری مردها مشکی است و زن‌ها هم با لباس مشکی می‌آیند. این به نظرش آمد که یک نوع سنگینی و وقار دارد و گرنه در اسلام به صراحت داریم که رنگ تیره مکروه است. این رنگ مشکی متکبرانه را ناصر الدین شاه آورد. خدا لعنتش کند. همین جور آتش به قبرش ببارد. مرد ملعونی بود.»
 
وی افزوده بود: «از لحاظ فلسفه حجاب که در قرآن آمده که زن خودش را در مقابل تیر نگاه هیز مردان قرار ندهد، قطعا چادر بدترین پوشش است چون چهره زن را در قاب می‌کند.»
 
علی اکبر جوانفکر، سرپرست روزنامه ایران، هم در یادداشتی به انتقاد از «برخوردهای پلیسی» با آنچه که در ایران «بدحجابی» خوانده می‌شود پرداخته و گفته بود که «نه تنها نتیجه مطلوبی از اقدامات پلیسی عاید نشده است، بلکه آسیب‌های ناشی از آن به متن جامعه تسری یافته و بر پیچیدگی و دشواری راه حل‌ها خواهد افزود.»
 
رسانه های اصولگرا انتشار این ویژه‌نامه و به گفته آنها، «حمله به پوشش اسلامی زنان و دختران مسلمان» را از موارد در دستور کار «جریان انحرافی» درون دولت احمدی نژاد عنوان کرده‌اند. «جریان انحرافی» برای معرفی برخی از نزدیکان رئیس جمهور ایران به کار می‌رود که به گفته منتقدان دولت هدایت آنها با اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، است.
 
در همین زمینه، سایت «فردا» نزدیک به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، نوشته بود: «به نظر می‌رسد جریان انحرافی با وارد شدن به مسائل حساس اجتماعی و شبهه وارد کردن به آنها سعی دارد مرحله جدیدی از فعالیت‌های خود را آغاز کند.»
 

 پیش از این شماری از نمایندگان مجلس هم  در بیانیه‌ای، «اظهارات غیر کارشناسانه و غیر منطقی و بدعت آمیز به مسئله حجاب» و «زیر سوال بردن اقدامات قانونی نیروی انتظامی در طرح ارتقای سلامت اخلاقی» را از ایرادهای ویژه نامه «خاتون» دانسته و گفته بودند که در این نشریه، «نوعی تسامح و تساهل فرهنگی و چراغ سبز به بدحجابی در فضای کشور» به چشم می‌خورد.

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
هیات منصفه!! پانزده سالی می شد که خامنه ای بر خلاف قانون اساسی هیات منصفه مطبوعات را منحل کرده بود. حالا دوباره راه افتاده یا فقط برای همین یک محاکمه نمایشی از آن استفاده شده؟
دوشنبه 16 آبان 1390

Taraneه - کبک - کانادا
اینا میترسن حجاب برداشته بشه قیافه و هیکل زشت زنهای خودشون رو دیگرا ن ببینن. نمونش زن همین احمدینژاد.
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.