فرانسه: مداخله نظامی در ایران موجب بی‌ثباتی در منطقه می‌شود

فرانسه: مداخله نظامی در ایران

موجب بی‌ثباتی در منطقه می‌شود

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه
 

در حالی که رئیس جمهور اسرائیل از شدت گرفتن احتمال حمله به ایران از سوی کشورش خبر داده، آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه گفته است که باید به هر نحوی از ایجاد درگیری نظامی در ایران پرهیز کرد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلن ژوپه در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی فرانسوی گفت: «تحریم‌هایی که علیه ایران به اجرا گذاشته‌ایم در حال گسترده شدن است... ما این مسیر را ادامه خواهیم داد زیرا مداخله نظامی می‌تواند منجر به موقعیتی شود که منطقه را به طور کامل با بی‌ثباتی مواجه کند.»
 
وی تأکید کرد که به هر نحوی باید از اقدامی «بازگشت ناپذیر» دوری کرد.
 
این اظهارات در حالی مطرح شده است که با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها در مورد امکان حمله اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران، شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل نیز روز یکشنبه هشدار داد که احتمال حمله به ایران از سوی اسرائیل شدت گرفته است.
 
در همین زمینه، ۱۳ آبان‌ماه نیز نیکولا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، در نشست گروه ۲۰ با انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد که اگر موجودیت اسرائیل مورد تهدید قرار گیرد، کشورش دست روی دست نخواهد گذاشت.
 
تمامی این اظهارات و گمانه‌زنی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد در آینده نزدیک، گزارشی را در مورد برنامه هسته‌ای ایران منتشر کند.
 
وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌و‌گوی خود با شبکه رادیویی فرانسه با اظهار این‌که انتظار دارد این گزارش تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای را تأیید کند، گفت: «ایران رفتار نادرستی در پیش گرفته است. ما متقاعد شده‌ایم که گزارش بعدی آژانس احتمالاً حاکی از آن خواهد بود که برنامه هسته‌ای ایران نظامی است و بنابراین ایران خود را برای ساخت بمب آماده می‌کند.»
 
وی با این‌حال در مواجهه با ایران با تأکید بر پرهیز از گزینه نظامی، بر افزایش شدت تحریم‌ها تأکید کرد.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۱۷ آبان‌ماه، گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را منتشر خواهد کرد و انتظار می‌رود این گزارش بدون تأکید صریح بر تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی، حاوی «جزئیات» و «شواهدی»‌ از احتمال نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران باشد.
 
دیپلمات‌ها در وین می‌گویند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات جدیدی دارد که نشان می‌دهد ایران اقدام به ساخت مدل‌های رایانه‌ای یک کلاهک هسته‌ای کرده و محفظه‌های بزرگ فولادی نیز ساخته که «برای آزمایش انفجارهای اتمی با مقاصد تسلیحاتی استفاده می‌شود.»
 
پیشتر در ۱۲ آبان‌ماه، در آستانه انتشار این گزارش، فرانسه، بریتانیا و آمریکا، سه عضو دائم شورای امنیت، ضمن تهدید خواندن برنامه هسته‌ای ایران، بر ضرورت فشار هرچه بیشتر بر تهران تأکید کردند.
 
در عین حال، چین، دیگر عضو دائم این شورا اعلام کرده است که مخالف هرگونه توسل به زور در قبال ایران است و می‌گوید در شرایط کنونی باید از فوران طغیانی جدید در خاورمیانه پرهیز کرد.
 
کشورهای غربی، به ویژه آمریکتا و اسرائیل معتقدند فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارای بعد نظامی است و تل‌آویو این فعالیت‌های ایران را تهدیدی برای تمامیت ارضی خود می‌داند.
 
در مقابل ایران همواره هر گونه تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده و مقصد نهایی برنامه هسته‌ای خود را تأمین انرژی و رادیودارو عنوان می‌کند.

khosh bavar - ایران - یزد
به این میگویند سیاست خوش باوری یا بعبارت دیگر, نه سیخ میسوزد و نه کباب ! سرگوزی, ادای rambo را در میاورد که ژست ژاندارم جهان را بخود میگیرد و به اسرائیل و ایران خوش باور سیگنالی میفرستد که او دارای چنین فکری است و وزیرخارجه او اما, ادای " روشنفکرانه و عاقل " را در میاورد که به اسانی ها نیست که به ایران حمله کنیم, و ملت ایران چه از داخل بخاطر سیاست غلط در حال مسخ قرار گرفته و چه از خارجیها که مات و مبهوت مانده که ایا انان نقش ناجی را برای ایران بازی میکنند و یا نه, که همانطوریکه میبینیم الان بمدت 32 سال ما را در این حالت بیهوشی و مسخ گذاشتند و به چپاول ایران ادامه میدهند ! https://iranianuk.com/article.php?id=69602 .
دوشنبه 16 آبان 1390

حمله نظامی - ایران - رشت
با سلام من چند سال پیش هم گفتم بازم تکرار میکنم تنها راه نجات اسراییل از دست ایران حمله نظامی امریکا، و فرانسه و اسراییل و انگلستان به ایران هست در غیر اینصورت در آینده ای نه چندان دور شاهد نابودی اسراییل توسط ایران چه بصورت مستقیم یا غیر مستقیم نظیر حمایت از حزب الله و تلاش در ایجاد برهم زدن نظم و ایجاد اغتشاش در داخل خاک اسراییل و شوراندم مردم آن کشور علیه دولتشان خواهید بود همچنین تلاش ایران جهت برهم زدن اوضاع داخلی امریکا و شورتندن مردم علیه دولتشان در آینده اتفاق خواهد افتاد،باز هم تکرار میکنم در صورت عدم نابودی ایران توسط چند کشور یاد شده و یا عدم حمایت ناتو در حمله به ایران شاهد نابودی امریکا و اسراییل خواهید بود و دیگر آن زمان کار از کار گذشته است،لذا از همینجا از آقای باراک اوباما و شیمون پرز میخواهم که هرچه سریعتر دست از تحریم بیشتر علیه ایران بردارند چراکه این تحریمها زیانش به ملت میرسد و آسیب چندانی به دولت نمیرساند همانطور که کمک ناتو در نابودی رژیم قذافی موثر بود در مورد ایران نیز تنها راه گرینه نظامی همانند لیبی است و بس
دوشنبه 16 آبان 1390

حمله نظامی - ایران - رشت
وزیر امور خارجه فرانسه شما باید یا بی ثباتی را بپذیرید و یا نابودی امریکا و اسراییل و قدرتمند شدن ایران در منطقه حال انتخاب با شماست،اگر از گزینه نظامی استفاده نکنید روزی خواهد رسید که جز پشیمانی چیزی برایتان عاید نخواهد شد،اگر من رییس جمهور امریکا بودم حتی یک لحظه را برای حمله نظامی به ایران از دست نمیدادم
دوشنبه 16 آبان 1390

ali1111 - ایران - تهران
جنک با ایران به نفع ما ایرانیها نیست ولی ظاهرا شاهد تغیرات زیادی در منطقه خواهیم بود. اوباما و سرکوزی و...فقط یک نماد هستند, اونهایی که تصمیم گیرنده هستند جای دیگر نشسته اند.
دوشنبه 16 آبان 1390

love-iran - ایران - چابهار
حمله نظامی - ایران - رشت. دیگه بهم جریان رشتی ها ثابت شد الحق که ندارید اوباما هم منطزر حرف بود دیگه حالا که شما دستور دادی حتما یک فکر میکنن بدبخت
دوشنبه 16 آبان 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
چه آدم هاى بى صفتى پیدا مى شود که حمله نظامى به ایران را تشویق مى کنند
دوشنبه 16 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
ایرانی هایی که منتظرند که نیروهای غربی به ایران حمله کنند و واسشون آزادی و رهایی بیارن، کور خوندن و واقعاً که انسانهای ضعیف النفس و بی عرضه اند، اینها همونهایی هستند که از این رژیم ناراضی و نگرانند اما موقع تظاهرات و اعتراض از پشت بوم خونه ها و روی تراس خونشون به اعتراضات مردم در خیابان زل زده و منتظر آش آماده هستند. بیچاره بدبخت اگر غریبه بیاد بدتر از این میشه، یه نگاهی به عراق و افغانستان و تونس و مصر بکن، چی شدن ؟ دوباره یک عده خود فروش و دست نشانده اومدن سرکار. بدبخت بی نوا من و تو باید تأیین کنیم و این اجنبی ها را بیرون کنیم نه نیروی غریبه. کدوم دولتی بدون چشمداشت میاد واسه تو یک گلوله مجانی در کنه؟
دوشنبه 16 آبان 1390

arad iran - ایران - تهران
.. ایران-رشت . تو اصلا ....که فارسی حرف میزنی یهودیه وطن فروش .... برو اسرائیل و زبان شیرین ما رو به نجاست نکش .قرنهاست که ایران عزیز ما ضربه های جانکاهی را از خائنهای...مثل تو خوره. ... خائن.
دوشنبه 16 آبان 1390

حمله نظامی - ایران - رشت
love-iran - ایران - چابهار من نمیدونم مدیریت سایت چرا مطلب توهین آمیز شمارو درج کردند در ضمن اون چیزی که من گفتم پیش بینی آینده بود والا هیچ انسانی که به حقوق بشر اهمیت میده از جنگ خوشش نمیاد اما وقتی نمیشه سگ هار رو به هیچ شکلی درمان کرد تنها راه کشتنشه،تنها راه نجات ملت ایران و آرامش آتی در منطقه حمله نظامی به ایران است و بس و دیگر هیچ راه حلی موثر نخواهد بود جز اینکه با گزینه های غیر از حمله نظامی وقتشان را تلف میکنند،من نظر خودم را بعنوان یک ایرانی در مورد اینکه حمله یا عدم حمله به ایران چه پیامدی را در بر خواهد داشت نوشتم
دوشنبه 16 آبان 1390

arad iran - ایران - تهران
این جور ادمها را نمیشه گفت کودن هستن چون هر عقب افتاده ذهنی هم میفهمه که جنگ یعنی نابودی ایران برای دهها نسل. اینها فقط خائن و وطن فروشن . براشون هم فرقی نمیکنه حکومت ایران اسلامی باشه یا سکلار خوب باشه یا بد . اینها فقط به منافع شخصی شون فکر میکنن و هویت وخاک براشون بی معنیه. مرگ بر وطن فروش بی هویت بی ریشه
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.