جشنواره سینما حقیقت: فیلم تحریم کننده‌ها را نمایش می دهیم

جشنواره سینما حقیقت: فیلم تحریم کننده‌ها را نمایش می دهیم

جشنواره بین المللی سینما حقیقت تنها جشنواره مستند دولتی است که امسال طی روزهای ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه در تهران برگزار خواهد شد

در پی اعلام انصراف ۲۹ فیلمساز خارجی از حضور در جشنواره سینما حقیقت در ایران، نهاد برگزار کننده این جشنواره دولتی طی نامه ای به این مستندسازان اعلام کرده که با وجود انصراف این فیلمسازان، فیلم هایشان در بخش غیر رقابتی جشنواره نمایش داده می شود.

روز گذشته ۲۹ فیلمساز خارجی اعلام کردند که در اعتراض به "دستگیری مستندسازان در ایران و اعمال فشار بر فیلمسازان"، حضور در جشنواره سینما حقیقت را تحریم می کنند.

اکنون "مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی" که برگزار کننده پنجمین دوره جشنواره سینما حقیقت است، در نامه ای به این گروه از فیلمسازان که نسخه ای از آن به دست بی بی سی فارسی رسیده اعلام کرده است که پس از انجام "مراحل قانونی" انتخاب فیلم ها و اعلام رسمی فهرست فیلم های شرکت کننده، خروج از جشنواره تنها در صورت توافق دوجانبه ممکن خواهد بود.

در این نامه آمده است که تصمیم این ۲۹ فیلمساز برای خروج از جشنواره، تحت تاثیر "لابی های صهیونیستی" در اروپا و آمریکا، و برای انحراف افکار عمومی از بحران اقتصادی در اروپا و جنبش "اشغال وال استریت" در آمریکا است.

در دوماه گذشته نهادهای امنیتی ایران، ۶ فیلمساز را به اتهام همکاری با با بی بی سی بازداشت کرده اند و با وجود آزاد شدن سه نفر از بازداشت شدگان، هنوز مجتبی میرطهماسب، کتایون شهابی و مهران زینت بخش در بازداشت به سر می برند. بی بی سی اتهامات وارد شده را رد کرده و اعلام کرده این افراد با بی بی سی همکاری نداشته اند.

ابراز بی اطلاعی یکی از فیلمسازان از ارسال فیلمش به جشنواره


در همین حال امروز هارولد آرسنو، فیلمساز کانادایی که قرار است یکی از فیلم های او تحت عنوان "در سرزمین گوزن" در جشنواره سینما حقیقت پخش شود در نامه ای به مسئولان این جشنواره از تصمیم مسئولان برای پخش این فیلم در ایران ابراز تعجب کرده زیرا به گفته او تهیه کننده و ناشر، این فیلم را برای جشنواره سینما حقیقت نفرستاده اند.

او در ادامه خواستار توضیح شده که کدام نسخه از فیلمش توسط چه کسی برای مسئولان این جشنواره ارسال شده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی که زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، در ابتدای این نامه نوشته است: "باید بدانید که پس از انقلاب اسلامی بیش از صد هزار هنرجو در رشته سینما فارغ التحصیل شده اند. ما بیش از هزار مستند ساز در کشور داریم که از میان آنها تنها عده محدودی موقعیت فیلم سازی را پیدا کرده اند. طبیعی است که در میان این عده برخی از مستند سازان با تخطی از قوانین و مقررات تحت پیگرد قانونی قرار گیرند و مجازات شوند".

مسئولان برگزاری پنجمین دوره از جشنواره سینما حقیقت در اولین بند از نامه خود از این ۲۹ فیلمساز خواسته اند: "اگر نظام قضایی در کشور شما برای فیلمسازان مصونیت قانونی قائل است، ما مایلیم از چنین قوانینی باخبر شویم تا ترتیب اجرای ضمانت های مشابه را برای فیلمسازان در کشور خود بدهیم".

علاوه بر این ۲۹ فیلمساز خارجی که دیروز از پخش فیلمهایشان در جشنواره سینما حقیقت اعلام انصراف کرده بودند، مسئولان چند جشنواره معتبر فیلم های مستند جهان از جمله جشنواره بین المللی مستند آمستردام (ایدفا) از فیلمسازانی که فیلم هایشان برای پخش در جشنواره سینما حقیقت در ایران انتخاب شده،خواستند که در اعتراض به زندانی بودن مجتبی میرطهماسب، کتایون شهابی و مهران زینت بخش و "تحت فشار بودن این افراد برای اعتراف" این جشنواره دولتی در ایران را تحریم کنند.

بازداشت فیلمسازان؛ "دلیل ناموجه" برای تحریم جشنواره


در بند دیگری از نامه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ایران به این فیلمسازان آمده است: "بازداشت چند نفر فیلمساز دلیل موجهی برای پس گرفتن فیلم از جشنواره به حساب نمی آید".

مسئولان جشنواره سینما حقیقت در این نامه ضمن اشاره به متون مشابه ایمیل هایی که دیروز از سوی این ۲۹ فیلمساز به دفتر جشنواره ارسال شده، اقدام آنها در انصراف از نمایش فیلم هایشان را اقدامی با انگیزه های "سیاسی و غیر فرهنگی" دانسته اند.

در قسمت دیگری از این نامه از فیلمسازانی که از نمایش فیلم هایشان در جشنواره سینما حقیقت اعلام انصراف کرده اند سئوال شده که چرا با توجه به "جنایات شنیع" آمریکا در جریان "اشغال نظامی" افغانستان و عراق، این فیلمسازان اسکار و دیگر جشواره های فیلم آمریکایی را تحریم نمی کنند.

در انتهای نامه مذکور نوشته شده: "ما به خوبی آگاهیم که این تصمیم تحت فشار لابی های صهیونیستی که بر بیشتر بخش های اروپا و آمریکا سلطه دارند گرفته شده است. آنها با ناامیدی در تلاشند تا افکار عمومی را از بحران اقتصادی در اروپا و جنبش اشغال وال استریت در آمریکا منحرف کنند. بعید به نظر می رسد که شما قصد داشته باشید از این گروه که تنها یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند حمایت کنید. بنابراین اگر همچنان قصد دارید فیلم خود را از جشنواره خارج کنید، ما فیلم تان را در بخش غیر رقابتی اکران می کنیم تا این ترتیب شما در کنار ۹۹ درصد بقیه جمعیت جهان قرار بگیرید".

جشنواره بین المللی سینما حقیقت تنها جشنواره مستند دولتی است که امسال طی روزهای ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه در تهران برگزار خواهد شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.