آداب صحیح غذا خوردن را بدانید

آداب صحیح غذا خوردن را بدانید

 ته مانده غذا در بشقاب: بهتر است غذا را به اندازه ای در بشقاب بکشید که تمام آن را استفاده کنید. ماندن غذا دربشقاب نه تنها بی‌احترامی به میزبان به شمار می رود، بلکه به طور غیر مستقیم به او می گویید که غذای شما مطلوب و خوش طعم نبوده، ضمن اینکه شما با این عمل مرتکب اسراف می شوید. برکت را از زندگی خودتان کم می کنید.
  تربچه: اگر تربچه به صورت درسته در سبزی بود، هنگام مصرف بهتر است آن را با کارد برش داده و استفاده کنید. گاز زدن به تربچه درسته، عمل مناسبی نیست.
  میوه: میوه‌هایی مثل خربزه، هندوانه، طالبی و امثال آن‌ها را نباید یکجا در بشقاب به تکه های کوچک تقسیم و آماده خوردن کنید. بلکه پسندیده‌تر است که هر بار فقط قسمتی از آن را با کمک کارد بریده و استفاده کنید.
  توت فرنگی: توت فرنگی را از دم آن گرفته و میل کنید. اگر دم آنها از قبل گرفته شده، باید از چنگال استفاده کنید.
  گیلاس و آلبالو: در هنگام خوردن گیلاس یا آلبالو اگر موجود زنده‌ای در آن مشاهده کردید، این موضوع را در میان جمع مطرح نکنید. چون شاید دیگران بدون توجه، تعدادی از آنها را خورده باشند.
  قاشق بستنی: پس از خوردن بستنی لیوانی یا چوبی، باید توجه داشت که قاشق آن را برای جویدن و بازی استفاده نکنید.
  نوشابه: به طور عادی برای استفاده از بطری آب یا نوشابه، باید قسمت پایین آن را بگیرید نه گلوی بطری را در ضمن اگر برای کسی آب یا نوشابه می ریزید، لیوان را با دست بلند نکنید، بلکه بطری را روی لیوان خم کنید.
  سوپ یا آش: سوپ یا آش از جمله غذاهایی هستند که به جز بار اول دیگر نباید تعارف شود. همچنین هنگام سرو نباید بیش‌تر از یک ملاقه سوپ یا آش در بشقاب میهمان ریخته شود. مگر این که دوباره تقاضا کند به هر حال باید جای کافی در معده برای صرف غذای اصلی که درست شده، باقی بماند. در ضمن در مراسم رسمی یا غیررسمی سوپ یا آش و هر نوع غذای داغ دیگری را فوت نکنید. بهتر است کمی صبر کنید تا غذا سرد شود.
 
 نحوه استفاده از کارد در سفره غذا: هرگز انگشت سبابه را روی تیغه کارد قرار ندهید و غذا را با کارد به دهان نبرید. نباید کارد را موقع صحبت کردن در دست گرفت و به حرکت درآورد.
 برای صرف دسر بهتر است:
 - کارد را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگیرید.
 - برای دسر از قاشق غذا‌خوری استفاده نکنید، بلکه قاشق دسر متفاوت و قاشق کوچکتری است که همیشه آن را در ظرف دسر یا کنار آن قرار می دهند.
  چند نمونه از مواردی که باید روی میز غذا به آن توجه کنیم:
 - نان را درکنار بشقاب غذاخوری یا در بشقاب کوچکی که برای این کار گذاشته شده قرار دهید و هر بار تکه خیلی کوچکی از آن را ببرید.
 - اگر از کره برای مالیدن روی نان استفاده می کنید، با سرکارد تکه‌ای کوچک در بشقاب‌تان بگذارید و از آن استفاده کنید.
 - اگر کارد یا چنگال از دست‌تان بر زمین افتاد، از میزبان تقاضای چنگال دیگری کنید. چون خم شدن شما در سر میز جلوه درستی ندارد.
 - سر سفره با فرد کنار دستی‌تان مطالب کوتاه و مختصر را برای صحبت پیش بگیرید.
 - بهتر است متکلم وحده نباشید به دیگران هم وقت صحبت بدهید.
 - مطالب شاد و اشتهاآور را عنوان کنید.
 - قبل و بعد از نوشیدن، با دستمال لب و دهان‌تان را پاک کنید.
 - نوشیدنی‌تان را با یک جرعه سر نکشید.
 - هسته کمپوت دسر را با همان قاشق از دهان بیرون آورید.
 - آرنج تان را قبل از پایان غذا روی میز نگذارید.
 - سیگارتان را بعد از پایان غذای میهمانان یا در سالن پذیرایی روشن کنید.

Rima_London - انگلستان - لندن
مفید بود چون بعضی از این عادتها زیاد دیده میشه.
یکشنبه 15 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
بعبارت دیگر تئاتر بازی کن و خودت را معاشرتی جا بزن ! اصلا به من اجازه نشستن بر سر چنین میزهایی میدهند تا چه برسد در کنارشان قرار گیرم !?
یکشنبه 15 آبان 1390

mr.honest - انگلستان - لندن
برو بابا !!!
یکشنبه 15 آبان 1390

mahdi1988 - اتریش - وین
این آداب غذا خوردن مربوط به مهمانی های خیلی خیلی رسمی است. مثلا اگه ملکه الیزابت شما رو به شام دعوت کرد این نکات رو رعایت کنید!!
یکشنبه 15 آبان 1390

morteza-bikhial refigh - ایران - گرگان
این بیشتر آداب باکلاس غذاخوردن بود تا آداب غذا خوردن...
یکشنبه 15 آبان 1390

love-iran - ایران - چابهار
تقریبا همه اش درسته اما کی هست گوش کنه و اجرا
یکشنبه 15 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
love-iran - ایران - چابهار هموطن من از اون دسته اشخاصی هستم که همیشه منظمم ;)
یکشنبه 15 آبان 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫نون نداره که بخوره،پیاز میخوره که اشتهاش زیاد شِه. ‫همان یکنوع غذای ساده هم به زور میتوان سر سفره اکثر مردم دید،مطمئن باشید که ته مانده غذایی در بشقاب نخواهد ماند،دسر مِسر هم پیش کش،بجای اینهمه خوردنی احمدی نژاد نفت را سر سفره آورده!!!
دوشنبه 16 آبان 1390

saljog - سوئد - سوئد
من هم پیشنهاد می کنم اقایان با شخصیت هنگام میل کردن موز ان را قبلا در یک بشقاب خورد بکنید و اسباب خنده خانمهای محترم را فراهم نکنید.
دوشنبه 16 آبان 1390

baharmazaheri - دبی - عجمان
اصل مطلب که صدای جوییدن یا هورت کشیدن سوپ وونوشیدنی و چایی بخصوص که چندشه !!!!!!!!!عنوان نشد جالب بود ممنون
دوشنبه 16 آبان 1390

amir58 - ایران - مشهد
درنحوه غذاخوردن بایدهرجوریکه راحتی بخوری وحال کنی بشرطی که باعث ناراحتی دیگران نشوی.من عاشق خوردن مغزاستخوانم ولی تویه مهمونی رسمی فقط چپچپ نگاهش میکنم !!!!!!!!!!!!
دوشنبه 16 آبان 1390

novid - بلژیک - انتورپن
مهم‌ترین آداب غذا خوردن اینِ که پس از صرف غذا برای تشکر از میزبان بشقابتون رو با لیس زدن کاملا پاک نمایید در بعضی‌ فرهنگ‌ها نیز از آروغ زدن به عنوانه قدردانی یاد شده
دوشنبه 16 آبان 1390

felora - ایران - تهران
اولین مورد ( ته مانده غذا در بشقاب) در عروسی ها جالبه هم نحوه کشیدن و گذاشتن چند جور غذا و گوشت و مرغ و دسر و ... در یک بشقاب وهم نخوردن و باقی موندن اونها در بشقاب ها! صحنه خیلی زشت و تاسف باریه که معلوم نیست چرا و تا کی باید شاهدش باشیم ..
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.