زندانی سابق آمریکا در اوین خواستار منع حبس انفرادی در جهان شد

زندانی سابق آمریکا در اوین

خواستار منع حبس انفرادی در جهان شد

سارا شورد چهارده ماه در ایران در حبس بود

سارا شورد، یکی از سه شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی شده بود، طی مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز خواستار ممنوعیت حبس انفرادی در جهان شده است.

او در این مقاله که "شکنجه توسط تنهایی" نام دارد، به شرح جزئیات فشارهای روانی که در سلول انفرادی بر او رفته پرداخته و نوشته است پس از آزادی متوجه شده که کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل متحد اشاره ای به این نوع حبس نمی کند.

سارا شورد همراه با دو آمریکایی دیگر، شین باوئر و جاشوا فتال در ۹ مرداد ۱۳۸۸ در منطقه مرزی ایران و کردستان عراق به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران و جاسوسی بازداشت شده بودند.

آنها همواره اتهام جاسوسی را رد کرده و گفتند که تنها برای کوهنوردی به کردستان عراق رفته بودند و برخی نشریات آمریکایی نیز ایران را متهم کردند که این سه نفر را از داخل خاک عراق ربودند.

سارا شورد در شهریور سال گذشته و جاشوا فتال و شین باوئر نیز یکسال بعد در مهر ماه گذشته هر یک پس از پرداخت نیم میلیون دلار وثیقه از زندان آزاد شد و به آمریکا بازگشتند.

خانم شورد در مقاله نیویورک تایمز که روز پنج شنبه منتشر شد، نوشته است از ۱۴ ماه حبس یعنی ۹۸۴۰ ساعتی که در زندان اوین بوده، ۹۴۹۵ ساعت از آن در انفرادی بوده و عدم تماس با انسان دیگر موجب شده بود که او دچار خیالات شود و صدای پای اشباح را بشنود.

او افزوده نمی توان تصور کرد که در هنگام زندان چقدر انسان نیاز به تماس با دیگران دارد و از فرط تنهایی گاه آنقدر به دیوار زندان می کوبیده که مشتش خونین و سرانجام بیهوش می شده است.

سارا شورد تاکید کرده زندانیان زیادی در سراسر جهان در حبس انفرادی هستند و تعداد آنها تنها در آمریکا به حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر می رسد.

او نوشته است شکنجه تنها با کتک زدن نیست، بلکه تنهایی های طولانی نیز بدون اثر فیزیکی، تبعات روانی مخرب و بلند مدتی دارد و خود او هنوز دچار کابوس و بدخوابی است.

او از سازمان ملل متحد خواسته است حبس انفرادی را رفتاری "غیرانسانی" بداند و در کنوانسیون منع شکنجه قرار دهد و آمریکا نیز رهبری محو این نوع بازداشت را در جهان بر عهده گیرد.

saljog - سوئد - سوئد
خانم شورد. من که خودم و چند نفر که هم سرنوشت هستیم در استکهلم 21 سال است در سلول انفرادی زندگی می کنیم. جامعه سوئد اشتباه بزرگی است برای مردم خاورمیانه که مسکن خود برگزینند. حالا یک عده شایدگویند مگر مجبورید در سوئد زندگی بکنید.والاه بفرمایید دست خالی با چه رویی ایران برگردیم.? من دلم به حال مردان ایرانی ها ایزوله نگهداشته و طرد شده توسط جامعه زن سالاری سوئد می سوزد.
یکشنبه 15 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
امیدوارم که به هدف و خواستۀ انسان دوستانه ات دست یابی و موفقیت کامل را بدست آری . به واقع آدمی را آدمیت لازم است و مردم را صفات مردمی باید .
یکشنبه 15 آبان 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
saljog - سوئد - سوئد. عجیبه که برادرهای من ۲۵ ساله که سوئد زندگی می‌کنند ایزوله نشده‌اند. خیلی هم راضی هستند. اتفاقا هر دو هم زن سوئدی دارند. امسال تابستان همگی آمدند کانادا برای یک گشت و گذار ۳ هفته‌ای. جالب این‌جاست که یکی از برادرهام نیومد ولی همسر و ۲ تا پسر گلش آمدند. دیگه نمی‌دونم کجا را زندان انفرادی رو می‌گید؟ سوئد؟
یکشنبه 15 آبان 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
saljog - آری سوئد برای شماها زندان است زیرا نمیتوانید زنان را با دگنک و گوشت کوب کتک بزنید. برگردید کشور خودتان آنجا چند همسری و بدرفتاری با زنان کاملا آزاد و قانونی است، رفته اید اروپا چه کار؟
دوشنبه 16 آبان 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
saljog - سوئد - سوئد. من این قضیه را از خیلی ها شنیدم, چندین زن و مرد سوئدی همکلاس ما بودن وهمه خوشبختانه اقامت استرالیا گرفتن.چرا سعی نمیکنید بروید امریکا( کالیفرنیا) , میتوانید به استرالیا هم بیاید برای تحصیل ظاهرا دولت سوئد هزینه تحصیل را میپردازد. البته فراموش نکنید ما در ایران مشکله معتصبین مذهبی را داریم, در غرب معتصبین نژاد پرست زن سالار. عمرخود را انجا هدر نکنید.
دوشنبه 16 آبان 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
Neda02 - دوست گرامی اینها برای گرفتن کمک های دولتی به اروپا امده اند و از دید فکری همان ادمهای مذهبی و سنتی هستند و هیچگاه خودشان را با جامعه اروپا سازگار نمیکنند، بلکه انتظار دارند اروپایی ها خودشان را با اینها هماهنگ کنند.
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.