طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی


مواد لازم خمیر شیرینی ناپلئونی

آرد سفید خیلی نرم مخصوص شیرینی ۵۰۰ گرم تقریبا ۴ پیمانه
 کره  ۴۵۰ گرم
آب  یک پیمانه در حدود ۱۰ تا ۱۲ قاشق سوپخوری
نمک  یک قاشق چایخوری
بااین مقدار مواد در حدود یک کیلو خمیر به دست می آید.

مواد لازم شیرینی ناپلئونی

خمیر ورقه شده یا خمیر هزار برگ  یک عدد
خامه 400 گرم
 خاکه قند 5 قاشق سوپخوری
 سفیده تخم مرغ 4 عدد

طرز تهیه خمیر شیرینی ناپلئونی

دور اول

آرد را در ظرف گودی می ریزیم و نمک را با آن مخلوط می نمائیم وسط آرد را گود می کنیم بعد آب را با ۱۵۰ گرم کره را به تدریج وسط آرد می ریزیم و با نوک انگشت آرد را کم کم با آب و کره مخلوط می نماییم تا مایه کاملا مخلوط شود و به شکل خمیری کشدار دربیاید به طوری که به دست نچسبد.

خمیر را در یک کیسه نایلونی قرار میدهیم و می گذاریم در حدود یک ساعت بماند . روی میز را کمی آرد می پاشیم و خمیر را با نورد (چوب مخصوص استوانه ای باز کردن خمیر) به شکل چهار گوش در حدود ۲۰ سانتیمتر باز می کنیم و کره را در وسط این خمیر می گذاریم و خمیر را به شکل بقچه از چهار طرف روی کره می آوریم به طوری که کره کاملا در وسط خمیر پوشیده شود.

سپس کمی آرد روی خمیر می پاشیم و خمیر را به شکل مستطیل بلند باز می کنیم و آردهای زیادی روی خمیر را با برس پاک می کنیم و خمیر را چهار لا تا می زنیم ، بعد خمیر را برمیگردانیم به طوری که عرض خمیر قبلی در دفعه بعد جای طول خمیر بعدی بشود. باز خمیر را کمی آرد می پاشیم و به شکل اول خمیر را باز می کنیم تا به صورت مستطیلی بلند در بیاید و دوباره خمیر را سه چهار لا تا می زنیم وآن را در یک کیسه نایلون می گذاریم و در حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در جای خنک قرار می دهیم.

این عمل را در اصطلاح تهیه این خمیر دور اول می نامند.

دور دوم

باز روی میز را کمی آرد می پاشیم و خمیر را مثل دور اول به طوری که عرض دفعه قبل طول این دفعه بشود ( نکته حساس برای باز کردن این است که هر دفعه خمیر را بر عکس دفعه قبل باز کنیم به طوری که طول آن عرض دفعه بعدی بشود باز می کنیم ) و باز خمیر را دو بار مثل دفعه اول باز می کنیم این دفعه را نیز دور دوم عمل می گویند و مجددا خمیر را در کیسه نایلون قرار می دهیم و ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در جای خنک نگه می داریم و باز خمیر را دو بار به طریق فوق باز می کنیم و این بار که آخرین دفعه است دور سوم عمل می گویند .

بنا به ترتیب فوق خمیر را شش بار به شکل مستطیل باز می کنیم و تا می زنیم این خمیر را بعد از آخرین دفعه باز کردن یک تا دو روز می توان نگاه داشت و بعد مصرف نمود.

نکته ای که باید در نظر گرفت آنستکه قطر هر دفعه خمیر باید در حدود ۱ سانتیمتر باشد ولی در موقع طبخ بسته به نوع شیرینی که طبخ می کنیم قطر آن فرق می کند و هیچ وقت قطر خمیر از نیم سانتیمتر کمتر و از یک سانتیمتر بیشتر نباید بشود.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

خمیر ورقه شده را به قطر 1 سانتیمتر و به فرم مستطیل باز کنید و در سینی مخصوص فر قرار دهید. فر را با درجه حرارت 450 درجه فارنهایت به مدت یک ربع گرم کنید و سپس سینی را روی اولین پنجره فر از طرف پائین، به مدت نیم ساعت قرار دهید تا خمیر کاملا برشته و ورقه شود.

 سینی را از فر در آورده و بگذارید کاملا سرد شود. بعد 400 گرم خامه را با 5 قاشق سوپخوری خاکه قند بزنید تا فرم بگیرد. 4 عدد سفیده تخم مرغ را آنقدر هم بزنید(با همزن یا چنگال) تا کاملا سفید شده و وقتی ظرف را برمی گردانید نریزد. سپس سفیده را با خامه مخلوط کنید. خمیر برشته (نان) را که ورقه ورقه شده و به راحتی از هم جدا می شوند، از قطر دو نیم کنید و لای هر ورقه مقداری خامه بمالید و ورقه دیگر را روی آن قرار دهید و با دست کمی روی نان ها را فشار دهید.

 سپس بصورت مربع مربع نان های خامه ای را ببرید. در آخر کار روی شرینی ها خاکه قند و پودر پسته بپاشید. می توانید قبل از گذاشتن خمیر در داخل فر نیز خمیر را به صورت مربع های یکسان ببرید و سپس در فر قرار دهید.
Neda02 - کانادا - اتاوا
یکی بگه تکلیف کره بعد از پوشیده شدن با خمیر چی شد؟ (به شکل چهار گوش باز می کنیم و کره را در وسط این خمیر می گذاریم و خمیر را به شکل بقچه از چهار طرف روی کره می آوریم به طوری که کره کاملا در وسط خمیر پوشیده شود.) و (سپس کمی آرد روی خمیر می پاشیم و خمیر را به شکل مستطیل بلند باز می کنیم و آردهای زیادی روی خمیر را با برس پاک می کنیم و خمیر را چهار لا تا می زنیم ، بعد خمیر را برمیگردانیم به طوری که عرض خمیر قبلی در دفعه بعد جای طول خمیر بعدی بشود.)؟؟؟
یکشنبه 15 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
خوشم اومد , کاشکی تخصص و مهارتم در شیرینی پزی عالی بود, ولی افسوس این هنروندارم ولی فلورای عزیز بیا یه روزی با هم این شیرینی رو درست کنیم تا من از روی دست شما آموزش ببینم :-*
یکشنبه 15 آبان 1390

shiva safapour - ایران - تهران
یادش بخیر . هر دو می گفتیم و می خندیدیم و گاه می گریستیم و عاقبت هر دو آرام میشدیم. و اینک .. دلم برای آرامش بعد از بیقراری ها تنگ شده اما یاد و خاطره صدایش هنوز آرامش جانم است ......ایران تهران
یکشنبه 15 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
وای تنها شیرینی مورد علاقۀ من :) شیرینی ناپلئونی های ایران بسیار خوش طعم و خوشمزه هستند ، حالا باید دید که این چندمین ناپلئونه که اینقدر خوشمزست ، ناپلئون بناپارته ، ناپلئون دومه و یا سومی هست !؟ هر چی هست که خیلی خوشمزه و لذیذه .
یکشنبه 15 آبان 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
feminism / عزیز شما لب تر کن خودم میخرم برات :-)
یکشنبه 15 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
Ghooloo / مرسی عزیزم، هر وقت که خواستی بیائی لندن حتما لب را تر خواهم کرد ;-)
یکشنبه 15 آبان 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
به جای خاکه قند اگر روش پودر نارگیل بریزند فکر کنم بهتر بشه ما خودمون یه همشهری داریم که این شیرینیها را خیلی‌ خوب درست می‌کنه تازه مال خود غیاث آباد هم نیست مال اطرافشه .. قاسم خفه میشی یا خودم خفت کنم ;-)
یکشنبه 15 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
Neda02 - کانادا - اتاوا عزیز جان شما با کره دیگر کاری نداری با هر بار نورد کشیدن روی خمیر کره جذب خمیر میشود برای همینه که خمیر هزار لا به راحتی از هم جدا میشود, اول کره را بذار وسط خمیر و آن را مثل بقچه ببند بذار 20 دقیقه تویخچال بعد بیار بیرون روش آرد بزن نورد بکش آراد را پاک کن خمیر را 3 تا تا بزن بذار تویخچال بعد از 20 دقیقه دورباره این کار را از جهت مخالف دفعه قبل نورد بکش و باز کن و دوبار سه تا بزن بذار تو یخچال این کار را حداقل سه بار باید انجام بدی بعد خمیر را باز کن بذار توی فر با حرارت بالا اگر خمیر را قبل از پخت برش دادی که بهتر است و حسابی پف میکند ولی در سینی نزدیک هم بچین تا کج نشوند. از سفیده تخم مرغ هم استفاده نکنی بهتر است میتوانی از پودر پودینگ در یک لایه و لایه بعدی از خامه استفاده کنی و با کف دست یه فشار روی شیرینی بدهی تا کمی خرد شودو روی آن پودر شکر بریز.
یکشنبه 15 آبان 1390

felora - ایران - تهران
*Fanoos* - ایران - ایران / خیلی سخته و وقت گیر عزیزم.. من که نیستم .بیاو شما بپز من ازت اموزش بگیرم! از شوخی گذشته من فقط 4جور کیک بلدم ودیگر هیچ / شکلاتی و وانیلی و پرتقالی و دورنگ که انصافا خوشمزه هم میشه . دوستان قابل بدونن هر4تاش و میپزم با نسکافه و چای, بی تعارف الکی
یکشنبه 15 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
felora - ایران - تهران فلورای جونم واقعا دست مریزاد !! جالب اینجاست میگی من نیستم دیگه چی بهتر از این,ماشاالله 4 نوع کیک خوشمزه بلدی درست کنی والله بخدا من عمرا اگه از این هنرها تو کیک پزی یا شیرینی پزی داشته باشم , ولی بجاش ترشی رو خوب بلد درست کنم وای دهنم آب افتاد. عزیزم نیاز نبود بگی خوشمزه شده .چون چیزی گه عیان است چه حاجت به بیان است !.مرسی از تعارف و دستدلبازی شما با اجازت فلورا جان من یه فنجان چای میخوام به همراه کیک شکلاتی وای که چقدر خوشمزه است دست گلت درد نکنه .
دوشنبه 16 آبان 1390

felora - ایران - تهران
من که جریان اسم بعضی از شیرینیهامون و نفهمیدم! ناپلئونی . دانمارکی . المانی ...
دوشنبه 16 آبان 1390

felora - ایران - تهران
*Fanoos* - ایران - ایران_ قربونت برم اخه مااز دست این شیرین زبونی و شیطونی تو چه کنیم ؟! ( کیک پرتقالی هم خیلی خوبه مطمئن باش.به جای شیر اب پرتقال داره وخیلی میچسبه ) اینم به چشم ,میپزم برات گل فانوس
دوشنبه 16 آبان 1390

mabi az alman - المان - کایزرزلاترن
برای دوستانی که در المان زندکی میکنن عرض میکنم این خمیر اماده در همه فروشگاها هست به نام beleter teig بلتر تایگ
دوشنبه 16 آبان 1390

Royan - آلمان - بوخوم
*Fanoos* - ایران - ایران جان پس بیا من به شما شیرینی و کیک یاد بدم شما به من ترشی. چون من اصلا ترشیهام خوب نمی شه. دهن من هم آب افتاد.
دوشنبه 16 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
Royan - آلمان - بوخوم رویان جان من موافقم ای به روی چشم , چشم
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.