تصمیم آژانس به انتشار اطلاعاتی محرمانه از فعالیت‌های تسلیحاتی اتمی ایران

تصمیم آژانس به انتشار اطلاعاتی محرمانه

از فعالیت‌های تسلیحاتی اتمی ایران

 یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
 

دیپلمات‌ها می‌گویند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات جدیدی دارد که نشان می‌دهد ایران اقدام به ساخت مدل‌های رایانه‌ای یک کلاهک هسته‌ای کرده و محفظه‌های بزرگ فولادی نیز ساخته که «برای آزمایش انفجارهای اتمی با مقاصد تسلیحاتی استفاده می‌شود.»
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها خبر می‌دهد که آژانس قصد دارد این اطلاعات را هفته آینده منتشر کرده و در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار دهد.
 
بنا بر این گزارش، اطلاعات محرمانه دیگری که آژانس قصد انتشار آنها را دارد شامل تصاویری ماهواره‌ای است که به باور کارشناسان آژانس محفظه‌های بزرگ فولادی را نشان می‌دهد که برای آزمایش انفجارهای اتمی با مقاصد تسلیحاتی استفاده می‌شود.
 
آژانس پیش از این موارد دیگری را اعلام کرده‌است که به گفته این نهاد نشانگر احتمال کار بر روی ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران هستند. اما دیپلمات‌هایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود به آسوشیتدپرس گفته‌اند که جدیدترین اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه «هم از نظر محتوا و هم از نظر وسعت کار قابل توجه‌اند.»
 
گزارش‌ها در مورد محتوای گزارش آتی آژانس در مورد ایران در حالی است که پیش از این برخی منابع خبری از فشار دولت اوباما بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انتشار اطلاعاتی طبقه‌بندی شده در مورد برنامه هسته‌ای ایران خبر داده بودند. اطلاعاتی که به نوشته نیویورک‌تایمز  «نشان‌دهنده دست زدن ایران به طراحی و آزمایش فناوری تسلیحات هسته‌ای است.»
 
با این حال نمایندگان چین و روسیه از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بودند به خواسته آمریکا عمل نکند و جزئیات مورد ابهام در مورد برنامه اتمی ایران را منتشر نکند چرا که ممکن است «ایران همکاری‌هایش را کاهش دهد.»
 
در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه در واکنش به این خبر به خبرگزاری مهر گفت که مستندات آژانس «بدون اصالت» است و افزود: «اگر خیلی اصرار دارند که اسناد را منتشر کنند، خوب منتشر کنند. مرگ یک بار شیون یک بار. ما مشکلی با انتشار اسناد نداریم اما معتقدیم مستندات آنها بی‌پایه و اساس است.»
 
وی با اظهار اینکه «جنجال تبلیغاتی راه افتاده که آژانس می‌خواهد مستنداتی را در گزارش آینده منتشر کند» گفت: «امیدواریم آژانس رویکرد سیاسی را در انتشار گزارش جدید دنبال نکند.»
 
علی‌اکبر صالحی گفته‌های آژانس را تشبه به «فیلم» کرد و گفت: «در فیلم داستانی مشاهده می‌شود که ابتدا و انتهایش یک انسجامی دارد اما در نهایت که فیلم تمام می‌شود و آنچه که پخش شده تنها یک فیلم و خیالی بوده‌است.»
 
قصد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انتشار این اطلاعات جدید همزمان است با افزایش گزارش‌ها در مورد احتمال حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران.
 
شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، روز جمعه گفت که جامعه بین‌المللی هم‌اینک برای حل مسئله هسته‌ای ایران به گزینه نظامی نزدیک‌تر شده‌است.
 
به تازگی گزارش‌هایی نیز منتشر شده، مبنی بر اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلاش می‌کند تا کابینه‌اش را برای حمله به ایران قانع کند.
 
نیکولا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، روز جمعه در نشست گروه ۲۰ با انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران  تاکید کرد که اگر موجودیت اسرائیل مورد تهدید قرار گیرد، کشورش دست روی دست نخواهد گذاشت.
 
آقای سرکوزی گفت: «رفتار ایران و علاقه مفطرش برای دستیابی به توانایی نظامی اتمی نقض همه قوانین بین‌الملل است و  فرانسه با قاطعیت بی‌اعتنایی به این قوانین را محکوم می‌کند.»
 
مقام‌های جمهوری اسلامی همواره تأکید کرده‌اند که پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران تنها به منظور استفاده‌های غیرنظامی است و تمامی گفته‌ها در مورد نظامی بودن این برنامه «بی پایه و اساس» است.

shahab46 - المان - هانوفر
حمله نظامی نزدیک است, شواهد اینجوری نشان میده.احتیاج به اماده سازی افکار عمومی دارند
یکشنبه 15 آبان 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫تعجب نکنید که اگر ناگهان متوجه شدید که ایران چندین قدم جلوتر از آژانس و جامعه جهانی است و تاکنون به سلاح هسته ای مجهز شده.اسراییل میگوید حداکثر شش ماه دیگر ایران میتواند به اولین بمب اتمی دست یابد،همه انگشت به دهان خواهند ماند وقتیکه خدای نکرده جنگی رخ دهد و ایران مجبور شود که با اسراییل معاملهء به مثل انجام دهد و از سلاح مشابه اسراییل ،بر علیه آن استفاده کند.مرگ بر متجاوز و آتش افروز ،چه آخوند و چه صهیونسم و حامیانش،پاینده باد ایران و ملت مظلوم ایران .
یکشنبه 15 آبان 1390

farhad352 - ایران - تهران
اید تمامی خود فروشان حلقه بگوش ملایان را در محلات مختلف شناسایی نمود و برای دستگیر و حلق آویز کردن آنها طناب و درختی را مد نظر داشت که در پس از محاکمه برای اعدام آنها فرصت سوزی نشود و خائنان به سزای وطن فروشی و مردم کشی و چپاول و غارت از حقوق مردم برسند. روز آخوند مرگی و دفن دین تازی نزدیک است!
دوشنبه 16 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.