اعدام برای سه ایرانی در مالزی به جرم قاچاق مواد مخدر

اعدام برای سه ایرانی در مالزی به جرم قاچاق مواد مخدر

مالزی با تغییر در قانون این کشور در سال ۲۰۱۰ برای حمل و قاچاق مواد مخدر بیش از ۵ گرم حکم اعدام در نظر گرفت

دادگاهی در مالزی برای سه تبعه ایران حکم اعدام صادر کرده است. جرم این افراد دخالت در قاچاق مواد مخدر عنوان شده است.

خبرگزاری فرانسه روز گذشته (چهارم نوامبر) گزارش داد که دادگاهی در خارج از پایتخت مالزی سه مرد ایرانی متهم در یک پرونده قاچاق مواد مخدر را مجرم شناخت، جرمی که طبق قوانین مالزی می تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

بر اساس این گزارش، سه مرد یاد شده به محض ورود به فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شدند. مقامات مالزیایی بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده بودند می دانستند که این افراد در پرواز دوبی به کوالالامپور به مالزی می رفتند.

این افراد که آقایان مهدی افراسیابی، ۲۹ ساله، آرش محمد سنجده، ۲۹ ساله و حسین ساکری، ۴۰ ساله هستند هر یک حدود ۷۰ کپسول حاوی مواد مخدر، در مجموع ۹۰۰ گرم ماده متا آمفتامین را به قصد قاچاق بلعیده بودند.

دادگاه استدلال وکیل مدافع را نپذیرفت که می گفت افراد یاد شده نمی دانستند کپسول ها حاوی مواد مخدر است. وکیل مدافع محکومین گفته تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

مالزی شاهد افزایش قابل توجه در تعداد اتباع ایرانی بوده که به جرم تلاش برای قاچاق مواد مخدر در آن کشور بازداشت شده اند.

بین ماههای ژانویه تا اکتبر سال گذشته، ۱۳۸ ایرانی در این رابطه دستگیر شدند در حالی که در مجموع دوازده ماهه سال ۲۰۰۹ تنها ۱۶ ایرانی در این رابطه دستگیر شده بودند.

گزارش های قبلی خبرگزاری ها اعلام کرده بودند که ایرانیان دستگیر شده احتمالا "سران اصلی" یک باند توزیع مواد اعتیاد آور در منطقه کلنگ ولی در مالزی بوده اند که از ماهها پیش تحت نظر بودند.

دستگیری اتباع ایران به جرم حمل مواد مخدر فقط به مالزی محدود نمی شود. طی ماههای گذشته، تعدادی از شهروندان ایرانی به علت مشارکت در قاچاق مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در فرودگاههای سایر کشورهای جنوب شرق آسیا نیز بازداشت شده اند.

مواد رونگردانی نظیر شیشه، اکستاسی و انواع قرص های آمفتامین در کشورهای جنوب شرق آسیا، ژاپن و چین مصرف کنندگان فراوانی دارد.

برخی از این کشورها مانند چین برای مقابله با قاچاق مواد اعتیادآور، مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد در نظر گرفته اند.

سابقه دستگیری ها، ایران صادر کننده مواد مخدر صنعتی


برخی از کارشناسان معتقدند که با ظهور مواد مخدر صنعتی که در لابراتورها تولید می شود، ایران به یکی از صادرکنندگان مواد مخدر صنعتی بدل شده است

چندی پیش پلیس مالزی اعلام کرد که ۹ ایرانی را در ارتباط با قاچاق مواد مخدر در این کشور دستگیر کرده است.

بنا بر اعلام پلیس مالزی با دستگیری این افراد و ضبط بیش از ۷۰ کیلوگرم متا آمفتامین (شیشه) ، ضربه بزرگی به یکی از باند قاچاق مواد مخدر در آسیا وارد شده است.

نور رشید ابراهیم، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر مالزی به خبرگزاری فرانسه گفت که محموله توقیف‌شده که علاوه بر مواد مخدر شامل هفت میلیون رینگیت، واحد پول مالزی (معادل ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) پول نقد هم بوده، در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی ضبط شده است.

به گفته آقای ابراهیم تحقیقات اولیه پلیس نشان می‌داد که ایرانی‌های بازداشت‌شده اعضای یک گروه بزرگ قاچاق مواد مخدر بوده‌اند که کار آن‌ها قاچاق مواد به داخل مالزی، فروش آن و همین طور ارسال آن به کشورهای دیگر بوده است.

او ارزش متا آمفتامین ضبط ‌شده را ۱۷ میلیون رینگیت (۵ میلیون و ششصد هزار دلار) برآورد کرد.

پلیس مالزی در آنزمان اعلام کرد ایرانی‌های دستگیرشده که چهار زن هم در میان آنها بودند، به کشورهای ژاپن، استرالیا، نیوزیلند و اندونزی مواد مخدر قاچاق می‌کردند.

ایران نسبت به بازداشت و محکومیت اتباع خود در مالزی به جرم حمل مواد مخدر واکنش زیادی نشان نداده است. اما در گذشته سفیر ایران در مالزی گفته بود کارتل های بین‌المللی مواد مخدر از ایرانی‌ها برای قاچاق مواد مخدر به مالزی استفاده می‌کنند.

مالزی با تغییر در قانون این کشور در سال ۲۰۱۰ برای حمل و قاچاق مواد مخدر بیش از ۵ گرم مجازات اعدام در نظر گرفت.

برخی از کارشناسان معتقدند که با ظهور مواد مخدر صنعتی که در لابراتورها تولید می شود، ایران به یکی از صادرکنندگان مواد مخدر صنعتی بدل شده است.

چندی پیش یکی از مقامات نیروی انتظامی ایران از زندانی بودن ۳۵۰ ایرانی در کشورهای جنوب شرق آسیا خبر داده بود.

ali1111 - ایران - تهران
درس عبرت بشه براتون.
یکشنبه 15 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
فقط مانده بود که در کشورهای دیگر شاهد اعدام و حلق آویز کردنِ ایرانیان باشیم :( لعنت و نفرین بر مسبب این جنایات و مکافاتی که گریبانگیر ایرانیان گشته !!
یکشنبه 15 آبان 1390

montaghed - آلمان - کلن
یکی از معدود کشورهایی که با پاسپورت پیزوری ایرانی میشه بدون ویزا سفر کرد مالزی هستش...حالا یه عده ولد چموش مادر به خطا انقدر از این جفتک ها بندازن که دیگه ایرانیا رواصلا راه ندن چه برسه به اینکه بذون ویزا بخوان سفر کنن...
یکشنبه 15 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
پرو پرو اومدن دارن میگن از محتوی کپسول ها خبر نداشتن آخه آدم که کپسول های 7-8 سانتی مواد مخدر رو غورت میده از محتوی اون ها خبر نداشته ؟!!!!!!!!!!!!1
یکشنبه 15 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
من مخالف اعدام هستم!! ولی بعضی مواقع مثل مالزی, که در هنگام ورود اعلام می کنند که حمل مواد مخدر مجازات اعدام دارد باز هم این کار را انجام میدن تو مالزی 5 سال پیش ایرانیان از احترام خاصی برخوردار بودن اما الان دیدشون نسبت به ایرانیها عوض شده و حتی گروههای مواد مخدر یک مشت لات و ارازل دارند که به راحتی هم می گو یند کارشون خرید و فروش مواد مخدر هستش و باعث بد نام شدن وسرافکندی ایرانیهای مالزی شده !!!!
یکشنبه 15 آبان 1390

شروین1360 - مالزی - کوالالامپور
متاسفانه اینگونه افراد آبروی ایرانیان مقیم مالزی رو بردن، در حالیکه اکثر ایرانیان مالزی افراد تحصیل کرده و دانشجو هستند. تا الان که برخورد قاطعی با قاچاقچیان ایرانی نشده و ماجرا با جریمه به پایان رسیده. بعید میدونم این افراد هم اعدام بشن. من با اعدام کاملا مخالفم ولی شاید زندانی طولانی مدت راهگشا باشه.
یکشنبه 15 آبان 1390

Pezhman - اتریش - وین
آبروی هرچی ایرانیست بردید.تف به گور باباتون.اعدام فایده ندارد.حبس ابد وکار اجباری بدترین تنبیه است.
یکشنبه 15 آبان 1390

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
در ایران کم ایرانیها اعدام میشن حالا به جاهای دیگر هم کشیده.
یکشنبه 15 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
حقشون است همین ها بسیاری از جوانان ایران را هم معتاد کردند.
یکشنبه 15 آبان 1390

NedayeAzadi - ایران - تهران
ایران داره آهسته آهسته جای افغانستانو تو صادرات مواد مخدر میگیره. اون هم مواد مخدری که به مراتب از تریاک و هروئین قویترن و در اسرع وقت پدر شخص معتادو در میارن.
یکشنبه 15 آبان 1390

پیمان_ک.ل - مالزی - کوالالامپور
اه ه ه . این مالایی ها اصلا رفتار جالبی با ما خارجی ها (مخصوصا ایرانی ها) ندارن. این کارای ایرانی ها هم که زندگی رو برای ما سخت تر میکنه :( از حالا از راننده ی تاکسی تا استادامون همه سوال پیچمون میکنن !!!!
یکشنبه 15 آبان 1390

uuu.2010 - ایران - تبریز
این یعنی‌ پیشرفت.. از صادر کننده فرش و پسته که دیگه خیلی ابتدائی بود تبدیل به صادرات مواد مخدر صنعتی اونم تولید شده در ازمایشگاه‌های پیشرفته شدیم. به امید روزی که بتونیم سلاح‌های اتمی پیشرفته که در میهن اسلامی تولید شدند رو به همهٔ مظلومین جهان از جمله به گفته استاد دکتر روازاده به مردم مظلوم انگلیس و کلا اروپا صادر کنیم.
یکشنبه 15 آبان 1390

lucas71 - سوئد - اوپسالا
کجاست سید مان که برای کار اشتباه 2 بازیکن فوتبال گردو خاکی کردن که نگو .. اما اینها که ابرو هیچ, انگ قاچاقچی مواد مخدر را بر پیشانی مان حک کردن, صدایش در نمی اید و رافت اسلامی اش شامل حال این 3 نفر عزیز قاچاقچی شده است . و سکوت اختیار کرده اند....سید تو برای اشتباه کسانی که ربطی به دولت ندارد چنان اسمون ریسمون می کنید که نگو و نپرس اما انجا که دولتی ها اشتباه یا خلافی صورت می دهند شما سکوت که چه عرض کنم خبری از شما نمی شود. سید این اقایان در همسایگی کشوری محکوم به مرگ شدن که شما در انجا حضور دارید و طبعن اثرات این اشتباهها بهتر بگویم خلاف ها بیشتر محسوس است. اما شما زبان بر دهان فرو بسته اید...و ابروتان حفظ است. اما با 2 فوتبالیست که در مسابقه فوتبال شوخی کردن ابروتان به باد فنا رفت.........سید در نوشته هات تناقض وجود دارد..............
یکشنبه 15 آبان 1390

بچه تهرون - ایران - تهران
Pezhman - اتریش - وین . . دوست عزیز کدوم ابرو مگه جمهوری اسلامی ابرویی برای ایرانی باقی گذاشته.وقتی ملتی گرسنه و بی ابرو باشه دست به هر کاری میزنه..مقصر دولتی است که ننگ تاریخ ایران رو بدوش میکشه .
یکشنبه 15 آبان 1390

Mossadegh - انگلیس - لندن
اگر انسان معنی زندگی رو درک کنه اگر حتی در یک روستا هم باشه ارامش را خواهد داشت, وگرنه از این ابلهان گرفته تا ان تحصیل کرده که خانه 3میلیونی در کانادا خریده هیچوقت با تمام امکانات هم نمی توانند یک شب ارامش ان روستائی با شرف را داشته باشند.
یکشنبه 15 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.