لازک و لیزیک؛ تفاوت فقط ی و الف نیست

لازک و لیزیک؛ تفاوت فقط ی و الف نیست

جراحی‌های لیزیک و لازک دوگونه از جراحی‌های مرسوم قرنیه‌اند که میلیون‌ها نفر در دنیا آن را تجربه کرده‌اند، اما در کشورما بیشتر مردم با عمل لیزر آشنا هستند و کمتر واژه لازک به گوششان‌ خورده است و گاهی آنها را یکسان می‌دانند در حالی که این دو جراحی با هم متفاوتند.

کاربرد عمل لیزیک و لازک برای کم‌کردن یا از بین بردن نزدیک‌بینی ، آستیگماتیسم خفیف و کنار گذاشتن عینک مشترک است، با این تفاوت که لیزیک در بیماران مبتلا به نزدیک‌بینی بالا قابل انجام نیست.

دکتر علیرضا فهیم، جراح و متخصص چشم در گفتگو با جام‌جم می‌گوید: در جراحی لیزیک، لایه‌ای از قرنیه بریده و برداشته می‌شود و پس از آن که زیر آن تراشیده شد، لایه بار دیگر سر جای خود قرار می‌گیرد اما درلازک، سطحی‌ترین لایه قرنیه بدون برداشتن، برش داده و درمان می‌شود و بنابر این استفاده عوارضی مانند جا‌به‌جایی لایه بریده شده قرنیه و... در لازک ایجاد نمی‌شود.

این چشم پزشک درباره موارد تجویز لازک به جای لیزیک توضیح می‌دهد: ضخامت قرنیه بیمار در این که چشم پزشک جراحی لازک را برای بیمار تجویز کند حائز اهمیت است به‌طوری‌که اگر قرنیه بیمار زیادی نازک باشد، معمولا لازک به جای لیزر پیشنهاد می‌شود.

او همچنین عواملی دیگر را نیز در انتخاب لیزیک یا لازک دخیل می‌داند: شغل بیماران هم در این انتخاب تاثیر دارد و برای مثال بیمارانی مانند بوکسورها که معمولا به چشم شان ضربه می‌خورد برای جراحی لیزیک مناسب نیستند.

پزشکان معتقدند هیچ یک از این دو نوع جراحی برای بیمارانی که کمتر از 18 سال یا بالاتر از این سن هستند، اما شماره چشم آنها هنوز ثابت نشده است، مناسب نیست.


لیزیکی‌ها 13 روز، لازکی‌ها 13 ماه!
فهیم درباره تفاوت لیزیک و لازک در دوره نقاهت پس از عمل می‌گوید: دوره نقاهت بیمارانی که تحت عمل لیزیک قرار می‌گیرند فقط 3-1 روز است، در حالی که بیمارانی که تحت عمل لازک قرار گرفته‌اند باید 4-3 روز استراحت مطلق داشته باشند و پس از آن نیز تقریبا بین 3-1 ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی عمل را ببینند و بینایی‌شان کامل شود با این حال در این دوره چند ماهه نیز قادرند از پس امور روزمره‌شان برآیند.


عینک آفتابی بزنید
به گفته این متخصص، بیماران جراحی شده توسط لازک تا مدتی پس از جراحی به نور حساس می‌شوند و باید تا 23 ماه پس از جراحی از عینک آفتابی استفاده کنند.

پس از هر 2 جراحی لیزیک و لازک بیماران باید با تجویز چشم پزشک، سطح چشم را با قطره‌های چشمی مرطوب نگه دارند و رعایت بهداشت عمومی چشم را برای جلوگیری از عفونت‌های چشمی جدی بگیرند.

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد درمان عفونت در بیمارانی که به روش لازک جراحی می‌شوند معمولا آسان‌تر است و خطر بروز کدورت دید نیز پس از این نوع جراحی به میزان قابل ملاحظه‌ای نسبت به لیزیک کاهش می‌یابد.

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
اینجانب سه ماه پیش لازک کردم. چشم راستم در کمتر از سه هقته به بهره برداری رسید اما چشم چپ از همان لحظه خراش قرنیه ناسازگاری پیشه کرد و هنوز به حد مطلوب نرسیده. با اینحال نیاز به عینک برطرف شده و بسیار خرسندم! تفاوت بین دید با عینک و چشم سالم به اندازه تفاوت تلویزیون های مکعبی قدیمی با ال ای دی های 100 هرتز به بالاست!
جمعه 13 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.