گاردین: ارتش بریتانیا برای حمله احتمالی به ایران آماده می‌شود

گاردین: ارتش بریتانیا برای حمله احتمالی به ایران آماده می‌شود

جنگنده هریر نیروی هوایی بریتانیا در پایگاه کویت و بمبی خوشه ای در تصویر

روزنامه گاردین به نقل از منابع خود گزارش داده است که ارتش بریتانیا خود را برای حمله به ایران آماده می‌کند.

گاردین گزارش کرده است نیروهای مسلح بریتانیا، با توجه به افزایش نگرانی‌ها از برنامه‌ اتمی ایران، در حال بهبود بخشیدن به طرح‌های احتیاطی خود برای حمله احتمالی ایران هستند.

این روزنامه می‌نویسد وزارت دفاع بریتانیا، معتقد است ایالات متحده ممکن است تصمیم بگیرد که طرح‌های حمله موشکی به برخی از تاسیسات مهم ایران را به جلو بیندازد.

به نوشته گاردین، مقام‌های بریتانیایی می‌گویند، اگر واشینگتن به دنبال اجرای این طرح‌ها باشد، به رغم تردید‌های عمیق در دولت ائتلافی، خواستار کمک این کشور خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید، با پیش‌بینی چنین حمله‌ای به ایران، طراحان نظامی بریتانیا، ‌هم‌اکنون در حال بررسی این هستند که چه مکانی بهترین جا برای استقرار زیردریایی‌ها و ناوگان سلطنتی بریتانیا است؛ کشتی‌ها و زیردریایی‌هایی که به نوشته گاردین مجهز به موشک‌های کروز تام‌هاوک هستند تا درگیر یک جنگ احتمالی دریایی و هوایی با ایران شوند.

به گزارش گاردین، مقام‌های بریتانیایی معتقدند که آمریکا از لندن اجازه خواهد خواست که از پایگاه دیه‌گو گارسیا واقع در اقیانوس هند برای حمله به ایران استفاده کند؛ جزیره‌ای که پیش از این هم آمریکایی‌ها از آن برای انجام عملیات در خاورمیانه استفاده کرده بودند.

این روزنامه می‌نویسد که با شماری از مقام‌های دولتی و وزارت دفاع بریتانیا در هفته‌های اخیر گفت‌وگو داشته است و آنها گفته‌اند پس از انقلاب لیبی، ایران، بار دیگر در کانون نگرانی‌های دیپلماتیک قرار گرفته است.

به نوشته گاردین، مقام‌های بریتانیایی با این حال تاکید کرده‌اند که باراک اوباما هیچ تمایلی به یک ریسک نظامی تازه پیش از انتخابات نوامبر سال آینده ندارد.

اما همین منابع روزنامه گاردین گفته‌اند که ممکن است محاسبات تغییر کند چراکه اطلاعات گرد‌آوردی شده سازمان‌های جاسوسی غربی و نیز ستیزه‌جویانه‌تر شدن رفتار ایران، بر نگرانی‌های دیپلماتیک افزوده است.

گاردین می‌نویسد، ممکن است تندروها در آمریکا از گزارش هفته آینده آژانس به عنوان فرصتی برای ترغیب حمله به ایران استفاده کنند؛ گزارشی که انتظار می‌رود «شواهد» تازه‌ای دال بر تلاش ایران برای دستیابی به بمب اتم در خود داشته باشد.

گاردین می‌افزاید به این روزنامه گفته شده که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، می‌تواند مسیر رویدادها را دگرگون سازد.

یک مقام بلندپایه بریتانیایی به این روزنامه گفته است که ایران ثابت کرده که در مقابل تحریم‌ها به طور «شگفت‌آوری انعطاف‌پذیر» بوده و اقدامات پیچیده غرب برای از کار انداختن برنامه غنی‌سازی‌‌اش کمتر از آنچه پیشتر گمان می‌رفت موفق بوده است.

این مقام بریتانیایی با بیان اینکه تهران به تازگی در تلاش بوده «سه ترور» در خارج از مرزهای خود انجام دهد، گفته است به نظر می‌رسد ایران اخیرا رفتاری پرخاشجویانه در پیش گرفته و دلیل آن هم برای لندن کاملا مشخص نیست.

به نوشته این روزنامه، مقام‌های بریتانیایی ‌هم‌اکنون بر این باورند که ایران توانسته زیان‌های ناشی از حمله سایبری سال گذشته به تاسیسات هسته‌ای‌اش را جبران سازد و توان خود را بازیابد؛ گفته می‌شود کرم رایانه‌ای استاکس‌نت، از سوی آمریکا و اسرائیل برای خرابکاری در سانتریفوژهای ایران طراحی شده بود.

بر اثر حمله‌ سایبری سال گذشته نیمی از سانتریفوژهای ایران از کار افتاد یا برای ادامه کار قابل اعتماد نبود. اما به نوشته گاردین هم‌اکنون دیپلمات‌ها معتقدند ایران ظرفیت خود را بازیافته و آژانس هم می‌گوید این توان چه بسا افزایش یافته است.

به گزارش گاردین و به نقل از مقام‌های دولتی بریتانیا، ایران شمار بیشتری از سانتریفوژهای کارآمد خود را به استحکامات نظامی، به زیر کوهی در نزدیکی شهر قم منتقل کرده است.

به گفته یکی از مقام‌های بریتانیایی که به نوشته گاردین از طرح‌های ارتش باخبر است، در ۱۲ ماه آینده ایران ممکن است همه چیزهایی را که برای ادامه یک برنامه سری تولید بمب احتیاج دارد به داخل استحکامات بتونی ببرد؛ اتفاقی که به گفته این مقام، بازنگری طرح‌های نظامی بریتانیا را ضروری می‌سازد.

این مقام بریتانیایی گفت: «پس از ۱۲ ماه، ما مطمئن نیستیم که موشک‌هایمان بتواند به آنها برسد. این روزنه درحال بسته شدن است و از این رو بریتانیا باید یک طرح‌ریزی مناسب و زودهنگام داشته باشد. ایالات متحده هم به نوبه خود می‌تواند چنین طرحی داشته باشد، اما این کار را نمی‌کند.»

وی افزود: «بنابراین ما باید پیش‌بین این را بکنیم که از ما تقاضای مشارکت بکنند. انتظار ما این است که این درخواست به بعد از انتخابات سال آینده آمریکا موکول شود اما ما الان از این بابت مطمئن نیستیم. رئیس جمهور اوباما، در ما‌ه‌های آتی، باید تصمیم بزرگی بگیرد چراکه او نمی‌خواهد هیچ کاری پیش از انتخابات بکند.»

یک منبع خبری دیگر به گاردین گفته است که تاکنون هیچ تغییری در اراده آمریکا برای توسل به نیروی نظامی مشاهده نشده اما این امر می‌تواند تغییر کند. وی افزود بهار آینده می‌تواند برهه سرنوشت‌سازی در این مورد باشد؛ گاردین می‌افزاید که هم‌اکنون وزارت دفاع بریتانیا تیم ویژه‌ای برای بررسی گزینه‌های نظامی علیه ایران دارد.

گاردین می‌افزاید طبق اطلاعاتی که به دست آورده، طراحان نظامی، بیش از هر چیز به حمله هوایی با پشتیبانی ناوگان دریایی می‌اندیشند؛ حمله‌ای که در آن موشک‌هایی مانند تام‌هاوک (با برد ۱۲۸۷ کیلومتر) ، به کار گرفته می‌شود؛ در این حمله احتمالی نیروی زمینی جایی ندارد اما «شمار اندکی از نیروهای ویژه» ممکن است برای عملیات زمینی در نظر گرفته شوند.

برپایه این گزارش، نیروی هوایی بریتانیا می‌تواند در این حمله احتمالی در سوخت‌رسانی هوایی و پروازهای شناسایی نیز به آمریکا کمک کند؛ مقام‌های بریتانیایی به این روزنامه گفته‌اند گرچه آمریکا خود می‌تواند از عهده حمله به ایران برآید اما ترجیح می‌دهد که تقاضای مشارکت کند.

درهمین حال یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفت: «دولت بریتانیا بر این باور است که استراتژی دو مسیرهٔ فشار و همکاری، بهترین رویکرد برای مواجهه با تهدید برنامه اتمی ایران و جلوگیری از برخورد منطقه‌ای است. ما راه‌حل مبتنی بر مذاکره می‌خواهیم اما همه گزینه‌ها باید مدنظر باشد.»

یک مقام دیگر بریتانیایی با طبیعی دانستن چنین طرح‌هایی در وزارت دفاع گفته است که نظامیان احتمال‌های مختلف را همیشه باید مدنظر داشته باشند.

به نوشته گاردین اسرائیل به آمریکا هشدار داده است که در صورت کنار گذاشتن گزینه نظامی ممکن است خیلی دیر بشود.

یک منبع خبری دیگر هم به گاردین گفته است «اسرائیلی‌ها می‌خواهند به خود بقبولانند که می‌توانند از عهده چنین کاری بر‌آیند» و همچنان به تحریک و تهییج عملیات نظامی علیه ایران ادامه خواهند داد اگر ایران از بازی قایم باشک خود دست برندارد.

panjere - سوئد - گوتنبرگ
این وسط چی میشه?یه مشت مردم بیگناه کشته میشن.سوئد گوتنبرگ
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
اینگلیس و اون شازده قراضه رو اتیش میزنیم اگه جرات غلط رو داره. جوشون زیاد شده. نفت مفت بردن این عربده کشی هم نتیجش میشه.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

keyvan_aria - سوئیس - لوزان
ایران آز دست آخوندا نجات پیدا میکنه ...
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

peyvand - ایران - تهران
ظاهرا این کشورها نمیتوانند تحلیل درستی از پیامدهای شروع جنگ با ایران داشته باشند ، اول اینکه مردم ایران هر چقدر هم که باحکومت خود مشکل داشته باشند در چنین شرایطی بر علیه متجاوزین متحد میشوند و دوم اینکه موقعیت ایران در منطقه از هر منظر موقعیتی ممتاز است و چنانچه ایران مورد حمله آنها قرار بگیرد ، شاید پر بیراه نباشد اگر بگویم کل کشورهای دنیا دچار مشکل خواهند شد ، بنا براین تصور میکنم انجام چنین اشتباهی هزینه های جبران ناپذیری برای همه ایجاد خواهد کرد ، در آخر فقط میخوام به همه یادآوری کنم که """ اینجا ایـــــــــــران است """
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

alkap0n1990 - ایران - کرج
ای بابا . ول کنید دیگه . از زمانی که یادم میاد وعقلم خط میده ، اسراییلی ها و امریکایی ها داشتن خودشونو واسه حمله آماده میکردن . انگلیسم روش . فقط بازی رسانه ایه . میخوان ذهن مردمو آماده کنن که ایران دشمن بشریته (که در برخی موارد مثل فلسطین و افغانستان و نیجریه و سودان ) درسته . مطمئن باشید اگه قدرت حمله رو داشتن ، سالها پیش حمله میکردن و من اینجا نمیتونستم نظر بدم.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

dkdk - دانمارک - اسلیس
اخر ارزویتان را بگور خواهید برد.درسته دولت نادان ایران بداد ملت خوب ایران نمیرسد اما ملت ایران هرگز دل به دل متجاوزانیکه وطنمان را ویران کنند نخواهند داد.مردم میدانند که نه امریکا.نه اسرائیل و نه انگلستان هرگز دلسوز ملت ایران نبوده اند و تنها بفکر خود و منافع خود هستند.بنابراین جواب دندانشکنی به متجاوزان خواهند داد.در ضمن هیچ ایرانی باشرف و وطن پرستی نه تنها موافق حمله به وطنش نخواهد شد بلکه از هر خانواده ای دهها حسین فهمیده بوجود خواهد امد و ریشه متجاوز را میخشکاند.بسیجیهای الان همشون فدای بسیجیهای پاک و باشرف دوران جنگ بشوند که نه تنها مردم خودشان را نمیزدند بلکه با غیرت و مردانگی از انها در مقابل عربهای متجاوز مراقبت کردند که رهبری چون حسین فهمیده داشتند نه سران مملکت کنونی که اخر .........
جمعه 13 آبان 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
danial nabi - سوئد - استکهلم ااا پس قبول داری دولتت تا حالا نفت ملت ایران رو مفتکی میداده به غرب? .
جمعه 13 آبان 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
اقایونی که بالا نظر دادن: اولا هیچ کس برای دفاع از رژیم اخوندا نمیره بجنگه, یکیش خود من. دوما مردم بیگناه رو کار ندارن, تاسیسات اتمی رو فوقش بزنن. سوما زمانی که عراق حمله کرد و کلی مردم خمینی رو دوست داشتن, ارتش هم تجهیزات دست نخورده داشت هشت سال سنگر بازی میکردین, الان که زرشککککک.. تازه اگه صدام بی همه چیز قطعنامه رو قبول نمیکرد که باید از خیر کلی از خاک ایران میگذشتید. چهارما چرا باید کار رو به این جا میرسوندید? پنجما کل منطقه با رژیم ایران بد هستن, جنگ جهانی کجا بود? در اخر باید بگم متاسفم که این رژیم کار رو به جایی رسونده که مردم از حمله اجنبی استقبال هم میکنند.
جمعه 13 آبان 1390

بابک خرم دین - آلمان - هامبورگ
به امید نابودی آخوند وجمهوری اسلامی و تحویل خامنه ای و هاشمی به یک دادگاه عادل وصالحه . در ظمن نون خورهای این رژیم از قول مردم صحبت نکنند . بلکه بجایی این اعاهای توخالی بهتر دنبال کروات و تیغ بگردند . چون اولین کسانی که ریش را سه تیغه میکنند و کروات میزنند و به خامنه ای فوحش خواهر مادر میدهند تا شناخته نشوند خودشون هستند.
جمعه 13 آبان 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
دوستان جایی می‌خوندم که این‌ها مثل گذشته سربازی برای جنگ به ایران نمی‌فرستند. فقط پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، راه‌آهن، جاده‌ها، پل‌ها، سدها، فرودگاه‌ها و بقیه زیرساخت‌ها رو بمباران و نابود می‌کنند و مملکت ۱۰۰ سال به عقب برمی‌گرده. امیدوارم این اتفاق هرگز رخ نده. این خامنه‌ای لعنت خدا تا ایران عزیز را برباد نده ول‌کن نیست.
جمعه 13 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
بهترین راه برای جلوگیری از حمله نیروهای خارجی به ایران از بین بردن بهانه است بنابراین ملت غیور ایران باید خودش دست بکار بشه و خامنه ای و دارو دسته اش را از حکومت خلع بکنند که داغ حمله به ایران به دل انگلیس و اسرائیل و آمریکا بماند.
جمعه 13 آبان 1390

kourosh20 - استرالیا - سیدنی
به امید حمله آمریکا
جمعه 13 آبان 1390

بابک خرم دین - آلمان - هامبورگ
جناب دک دک از دانمارک و اولا بگم که خود من یک جانباز جنگ ایران و عراق هستم و دوما داستان حسین فهمیده هیچوقت وجود خارجی نداشته این یک داستان خیالی بود که من و امثال مار را گول بزنند و آن رهبران انقلابی که شما میگوید امروز به خواهر مادرش اون رژیم تجاوز میکند . من ذلتی که امروز ما ملت ایران با آن دست به گریبان هستیم یعنی استبداد ولایت وقیح را بمراتب ذلت بارتر از خارجی میدانم
جمعه 13 آبان 1390

ari jojeh - ایران - تهران
ekman - ‫ایران - شیراز . اینهم یک نشانه دیگر!
جمعه 13 آبان 1390

مهرداد2538 - ایران - تهران
جنگ با ایران فقط تدام و قوی تر شدن حکومت آخوندها را باعث می شود.
جمعه 13 آبان 1390

yasamangoleziba - ایران - تهران
چندتا ای دی مال جمهوری اس...الی مدام زر مفت میزنند که فلان و.. مامردم ایران از جنگ استقبال میکنیم.
جمعه 13 آبان 1390

ragsey - ایران - تبریز
مگه جوانهای ایرانی مرده باشند که این تجاوز صورت بگیره ماتا آخرین قطره خونمون هم که شده در مقابل هر نوع تجاوزی که این دو کشور بی عرضه شیطانی میخوان بکنند ایستادگی میکنیم چو ایران نباشد تن ما مباد.
جمعه 13 آبان 1390

jamshid arya - ایران - تهران
اگه هر کشور دیگه ای سر کاربیاد وضعتون از عراق و افغنستان بدتر می شه مطمعن باشید ازکشورهای جهان خوار چیزی به ملت نمیرسه امریکا روسیه انگلیس واسراییل مثل گرگهای گرسنه بی رحمی اند که حتی به ملت خودشون رحم نمی کنند اگر امریکا دلش برای مردم ایران می سوخت شاه را بیرون نمیکرد
جمعه 13 آبان 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
ساندیس خورا. یه عده کمر حمله محکم میکنند . یه عده . ایه یاس میخونن... هرکی میخواد بره جنگ معطل نکنه..تشریف همین الان ببرین. تو خرمشهر جا رزرو کنید.. و منتظر ما نشین. ولی یه نگاه هم به خرمشهر بندازین..جوان . جوان . مملکت نکنید. هر چی میخواهید خودتون تنهایی بخورین.
جمعه 13 آبان 1390

dave31 - انگلیس - بیرمینکهام
winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام. شما به احتمال زیاد تا رژیم اخوندی تو ایران باشه نمتونین برین ایران وبه خاطر همین گه جشماتون بستین ومیگین اگه جنگ بشه هیچ اتفاقی برای مردم عادی نمیفته ودرسته دولت نادان ایران بداد ملت خوب ایران نمیرسد اما ملت ایران هرگز دل به دل متجاوزانیکه وطنمان را ویران کنند نخواهندداد
جمعه 13 آبان 1390

dave31 - انکلیس - بیرمینگهام
درست است که استقلال واقعی وقتی وجود خواهد داشت که دولتی ملی و محصول آرای حقیقی تک تک شهروندان در رأس امور باشد، اما نمی توان به این بهانه که دولت خودکامه داخلی به مردم خود زورگویی می کند، متجاوزان بیگانه هم بر سر آن ملت بکوبند.
جمعه 13 آبان 1390

alkap0n1990 - ایران - کرج
winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام وکسایی که میگید حمله به تاسیسات اتمی مهم نیست و .. فقط ازتون میخام یکم در مورد حمله محدود مطالعه کنید و مثلا بخونید ه اتفاقی برای یوگوسلاوی افتاد . یا همین ماجرای گرجستان وحمله محدود روسیه .
جمعه 13 آبان 1390

mahdi_tala - انگلیس - لندن
به امید حمله آمریکا.... هر حکومتی به جز اخوندی رو ترجیح میدم.
جمعه 13 آبان 1390

دستان - ایران - تهران
یوکی -بیرمنگهام. تو و امثال تو بهتر در دامان ملکه فرتوت و خرفت انگلیس ادامه حیات بدید تا وقت مماتتان برسد.ایران سربلند نیازی به خود فروخته هایی مثل شما برای دفاع از خودش ندارد .8 سال دفاع مقدس مردم ایران در برابر تمام دنیای کفر ثابت کرد که هر وقت زمان دفاع باشد ایرانی با هر مذهبی و قومیتی در برابر هر دشمنی میایستد و پوزه اش را به خاک میمالد.
جمعه 13 آبان 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
mahdi_tala - انگلیس - لندن کاملا موافقم.
شنبه 14 آبان 1390

desert-wolf - المارات - دبی
غلطکرن که بخوان حمله کنند از این زرا زیاد زدند .
شنبه 14 آبان 1390

yasamangoleziba - ایران - تهران
mahdi_tala دوست عزیز کاملا موافقم.. به امید حمله آمریکا.
شنبه 14 آبان 1390

d_berlin - آلمان - برلین
آقا نگین موافق حمله هستین. خوبه که خودتون دارین تو اروپا زندگی میکنید و میبینید که اینها به کسی رحم نمیکنند. دروسته که این آخوندها پدر ملت را در آوردن ولی این راهش نیست. باید راه حل اساسی پیدا کنند. ببینید لیبی را چکار کردن ببینید عراق را چکار کردن. 100 برابر بدتر از اینها را سر ایران خواهند آورد. به زن و بچه کسی رحم نمیکنند. خوبه که خودتون میبینید ولی باز موافقین. دروسته که این آخوندها هم کم جنایت نکردن ولی من به شما قل میدم که وضع بهتر از اینی که هست نخواهد شد. من 6 سال از بهترین زمان زندگیم توی جنگ بودم و مثل روز دارم میبینم که چه چیزی پیش خواهد آمد. بیباییم دست به دست هم بدیم خودمون این مملکت را دروست کنیم.
شنبه 14 آبان 1390

mehdighr - ایران - اهواز
چرا باید انقدر راحت همدیگه رو متهم کنیم ؛ چرا همه مون فکر میکنیم اونجور که ما فکر میکنیم درسته ، بعضیها از روی وطن پرستی حرف میزنن و ربطی هم به ساندیس خور بودن نداره ، خداوند نگهبان ایران باشد
یکشنبه 15 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.