ابراهیم یزدی صلاحیت دادگاه انقلاب را رد کرد

ابراهیم یزدی صلاحیت دادگاه انقلاب را رد کرد


ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران


 دادگاه رسیدگی به اتهام‌های ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران پس از چندبار به تعویق افتادن روز چهارشنبه (۱۱ آبان) برگزار شد. ابراهیم یزدی این دادگاه را غیرقانونی و فاقد صلاحیت خوانده و از دفاع از خود خودداری کرده است.

روز گذشته‌، چهارشنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آبان) شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران رسیدگی به اتهام‌های دبیرکل نهضت آزادی ایران را آغاز کرد. ابراهیم یزدی از دی‌ماه سال ۱۳۸۸ تا کنون چند بار بازداشت شده است. پایگاه اینترنتی "میزان نیوز" بامداد امروز گزارش داد، یزدی با فاقد صلاحیت خواندن دادگاه انقلاب از دفاع از خود امتناع کرده است.


 
سالمندترین زندانی سیاسی ایران


 
ابراهیم یزدی هفتم دی‌ماه ۱۳۸۸ به اتهام‌هایی چون فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شد و حدود دو ماه در سلول انفرادی بود. او در این دوران به علت شدت گرفتن بیماری و نیاز به عمل قلب باز به بیمارستان منتقل و سپس آزاد شد.

دبیرکل نهضت آزادی نهم مهرماه ۱۳۸۹ نیز به اتهام شرکت در نماز جمعه‌ای در اصفهان که "غیرقانونی و غیر رسمی" خوانده شده بازداشت و مدت شش ماه را در زندان اوین و یکی از خانه‌های امن وزارت اطلاعات گذراند. نحوه‌ی برخورد با یزدی که هشتاد ساله و از سالمندترین زندانی‌های سیاسی ایران محسوب می‌شود، با اعتراض‌های وسیعی در داخل و خارج از کشور روبرو بوده است.

"دادگاه محاکمه نهضت آزادی"

دادگاه انقلاب اسلامی تهران در چهار ماه پایانی سال گذشته سه تاریخ مختلف را زمان محاکمه و رسیدگی به اتهام‌های یزدی اعلام کرد که جلسه‌ی رسیدگی هر بار به تعویق افتاد. دبیرکل نهضت آزادی در متنی که روز چهارشنبه به دادگاه ارائه کرد نوشت «در طی این مدت به‌رغم درخواست‌های کتبی مکرر اینجانب از دادستان محترم، کیفرخواست صادره هرگز به اینجانب ابلاغ نشد. در حالی که کیفر خواست طبق قانون می‌بایستی به متهم یا وکیل وی ابلاغ شود.»

یکی دیگر از اتهام‌های ابراهیم یزدی عضویت و مشارکت در اداره‌ی نهضت آزادی عنوان شده که تشکلی "غیرقانونی" خوانده می‌شود. او با توجه به این اتهام و فشارهایی که بر دیگر فعالان این تشکل وارد می‌شود تاکید می‌کند «پرونده تشکیل شده و کیفرخواست صادره در واقع علیه نهضت آزادی ایران است که در سال ۱۳۴۰ تاسیس شده است.»

رد صلاحیت دادگاه انقلاب

 ابراهیم یزدی در ادامه با تشریح دلایلی خود نتیجه می‌گیرد «دادگاه انقلاب ... صلاحیت ذاتی برای رسیدگی به اتهامات علیه نهضت آزادی ایران و اینجانب را ندارد.» او با اشاره به قانون احزاب (مصوبه‌ی سال ۱۳۶۰ مجلس شورای اسلامی) که "جرم سیاسی" را تعریف و نحوه‌ی رسیدگی به آن را مشخص می‌کند به یکی از اصل‌های قانون اساسی در این مورد می‌پردازد.

برابر اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی «رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیات منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد. نحوه انتخاب، شرایط، اختیارات هیات منصفه و تعریف جرم سیاسی را قانون بر اساس موازین اسلامی معین می‌کند.»

اعضای نهضت آزادی می‌گویند با توجه به این اصول، هیچ نهاد صاحب صلاحیتی رای به ممنوعیت فعالیت نهضت آزادی نداده است.

اعتراض و خودداری از دفاع

ابراهیم یزدی می‌گوید در قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تبصره ۲ از ماده ۳ آمده است که «رسیدگی به اموری که به‌حکم قانون به مرجع دیگری واگذار شده از شمول این قانون خارج است.» او تاکید می‌کند، با توجه به این قوانین «رسیدگی به اتهامات وارده را در صلاحیت دادگاه انقلاب نمی‌دانم و بر اساس ماده ۱۹۷ قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سکوت اختیار نموده و از هر گونه سخنی و دفاعی خودداری می‌نمایم. وکلای اینجانب نیز ماذون به دفاع نیستند.»

به گزارش میزان نیوز، دبیرکل نهضت آزادی در بخش پایانی لایحه‌ی خود تصریح می‌کند «از آنجائی که نه مراتب شرعی و نه تصریحات قانونی در این دادگاه رعایت نشده است لذا هر تصمیم و نظری هم که اعلام و صادر شود فاقد وجاحت قانونی است.»

هشدار به تونس در مورد "تکرار تجربه ایران"

برخی از ناظران معتقدند برگزاری دادگاه یزدی در این شرایط بی‌اربتاط با نامه‌ی تبریک او به راشد الغنوشی، رهبر حزب اسلامی "نهضت"، در تونس نیست. وزیر خارجه دولت موقت مهدی بازرگان حدود یک هفته پیش ضمن تبریک پیروزی اسلام‌گرایان در نخستین انتخابات آزاد تاریخ تونس، ابراز امیدواری می‌کند حزب نهضت «از ارتکاب اشتباهاتی که ما در ایران دچار آن شدیم» در امان بماند.

ابراهیم یزدی در نامه‌ای به راشد غنوشی در مورد تکرار تجربه‌ی ایران در تونس هشدار داد

یزدی در نامه به الغنوشی نوشت «ما مسلمانان مستبدین را سرنگون می‌کنیم و به‌زودی ناظر جایگزین‌های جدیدی می‌شویم. این همان چیزی است که برای ما اتفاق افتاده است.» او معتقد است از آنجا که «ما مسلمانان از هر ملیتی ... تجربه کافی با دموکراسی را نداریم ... مبارزه می‌کنیم و دیکتاتور سرنگون می‌کنیم، اما استبداد را به عنوان یک شیوه زندگی از بین نمی‌بریم.»

"ظالمان، براندازان خاموش و نرم نظام"

نامه و پیام دبیرکل نهضت آزادی به رهبر حزب نهضت تونس با واکنش‌های شدید طرفداران حکومت روبرو شده است. فعالان این تشکل متهم به ضدیت با جمهوری اسلامی و همکاری با بیگانگان برای راه‌اندازی یک"جنگ نرم" و براندازی نظام می‌شوند.

در سال‌های اخیر با استناد به چنین اتهام‌هایی امکان هرگونه فعالیت علنی سیاسی از فعالان نهضت آزادی سلب شده و اعضا و هواداران این تشکل بیش از پیش تحت تعقیب و آزار قرار گرفته‌اند. ظاهرا با اشاره به همین اتهام‌هاست که یزدی در خاتمه‌ی لایحه‌ای که به دادگاه انقلاب تسلیم کرد با ذکر عبارتی از پیامبر اسلام می‌گوید پیام این سخنان این است که «مرتکبین ظلم در هر نظامی بر اندازان خاموش و نرم آن نظام هستند.»

 

sir.amir - انگلستان - منچستر
ای بیشرف خودت بنیانگذار بودی یادت میاد تیمسار رحیمی روانشاد را چگونه محاکمه کردی مردی که قسم به وفاداری ابن مرزو بوم داشت بادته در همان دادگاه فحش ناموس دادی حرمزاده تازی تحت تعلیم امریکا ننگ بر تو حالا بعد 32 سال نوبت خوده توست این را میگند تاوان زندگی .یاد تمامی وفادران وطن به نیکی از بابک و اریوبرزن تا تیمسار رحیمی تا فریدون فرخزاد احمد کسروی
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
آقای ابراهیم یزدی... یادته ؟؟؟ اگه من باشم. بهت حبس تو انفرادی میدم.....
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

romano - ایران - تهران
یادش بخیر قطب زاده‌ها و تیمسار رحیمیها چقدر عمر زود می‌گذره نه!
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

مهرداد2538 - ایران - تهران
توی همان چاه دادگاه انقلابی افتاد که خودش در زمان انقلاب بهترین فرزندان این کشور و افسران ارتش را اندخت و کشت. چشمش در آید.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

ali1111 - ایران - تهران
فیلم های محاکمه تیمسار رحیمی در یو تیوب موجود میباشد که همین اغای یزدی حکم دادستان را پیدا کرده بود و چی می گفت...خوشحالم که خود تو چاله ای افتادی که با دستان خود کنده بودی. پیشنهاد می کنم دوستان یو تیوب را چک کنند.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

ariobarzan - انگلستان - اکسفورد
اونموقع که خود حـ... ات این دادگاه رو تاسیس کردی و خدمتگزارهای واقعی این آب و خاک رو برای جلب توجه اربابت کارتر به جوخه اعدام میسپردی خوب بود. حالا که طناب و دور گردن خودت انداختن غیر قانونی شد
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

shayan mir - مالزی - کوآلالامپور
سلام و درود بر بزرگ مرد آزادی خواه و آزادی جوی ایران.براستی شما الگویی برای تمام آزادیخواهان ایرانید و مصداق بارز این جمله اید که :شیر شیر است،اگرچه پیر باشد. به امید آزادی
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

farhad352 - ایران - تهران
بیاد داشته باشیم که این مردک بیشعور با سو, استفاد از وجهه جبهه ملی که مردم به آن به خاطر و به احترام ابر مرد تاریخ ایران دکتر محمد مصدق، به این ابله اعتماد کردند و او ، پیرکفتار ملعون خمینی هندی زاده را با حمایت کاتر ودلار های آمریکا وارد ایران نمود و به تخت پادشاهی آنهم از نوع آخوندی و تازی رسانید. به جاست که این مردک بیوجدان فریب خورده همانند پدران و مادران داغ دار ایرانی سالها زنده بماند و درعذاب وجدان و آتش بر افروخته خود بسوزد تا شاید مرحمی باشد بر دل های دردمند مردمی درمانده و سر خورده که در اتنظار سرنگونی این اهریمنان بیوجدان نشسته اند.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
خیلی ها از همون اول که خمینی گفتت جمهوری اسلامی، مخالفت خودشون را نشون دادند اما عده زیادی اینو نفهمیدند که اصل نام جمهوری اسلامی مغایرت کامل با دمکراسی دارد. ما میگفتیم ؛ جمهوری دمکراتیک ایران و یکعده بیسواد و در دهاتی و خشک مذهب و بی اطلاع میگفتند ؛ کلمه دمکراسی اصلاً غربی هست و ما نمیخواهیم با غرب کاری داشته باشیم ما دمکراسی را در اسلام می بینیم. حالا آقایان سیاستمدار تازه دوزاریشون افتاده که اسلام نمیتونه دمکرات باشه و سیستم عصر هجری و عقب افتاده ای هست که بدرد امثال طالبان و یکعده بی مغز و عقب افتاده اجتماعی میخوره و بس. اینا رو باید بکنی توی یک شهر و دورشون را حصار بکشی و بعد از ٢٠ سال بری ببینی تغییر که نکردند هیچ ، بلکه عقب افتاده تر هم شدند و پشت بخدا کله ها روی زمین و چشمها خیس و فریادهای زجه و التماس که خدایا کمک کن رستگار و خوشبخت شویم.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
روباه مکار اسلامی بیادت هست برای محاکمه ی ننگین افسران شجاع میهن دوست که از بالا تا پایین رژیمتان در این 33 سال خاک پای انان نیز نبودید چه شاخ و شانه ای می کشیدی???که نتیجه ی ان خیانتها وضع اسف بار امروزیست به درک بکش اشغال!!!!
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
خوبه خود این آقا و هم پیمانان دیروزش این بساط مسخره و این دادگاه بقول خودش غیر قانونی رو راه انداختن که امروز از خود کرده شاکی شده! ضمنا تا دیروز که بچه های مردم توی این دادگاه میرفتن غیر قانونی و رد صلاحیت نبود حالا که نوبت خودش شده دهنش وا شده میگه قبول نیست؟! رو هم خوب چیزیه
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

akbarjeni_shikar - المان - برلین
درود بر همه کسانی که جنایات این جانی رو فراموش نکردن ....ای کشته که را کشتی که..............
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
دوستان تمام افرادی که از قالب جمهوری اسلامی سر به بیرون آوردند مانند همین شخص یزدی و یا موسوی یا اون کهروبی همه وهمه افرادی خیانتکار و جنایتکار در این سیستم بودند که الآن دیگه بازیشون نمیدن و مجبور شدن که از را دیگر وارد معرکه شده و با همان صفت دو رویی و دو شخصیتی بطریق کمک از مردم به اهداف کثیف خود برسند.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

Sir.amir - انگلستان - منچستر
Shyan Mi خاک بر سر ان ملتی که این مردک خائن وطنفروش را ازادیخواه بداند لطفا کمی تحقیق کنید راجب این شخص بعد ادای ازادیخواهی سر دهید
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

gogoli - ایران - تهران
باز دوباره اسم ابراهیم یزدی اومد و عزیزان فراری خارج نشین، مجالی برای عقده گشایی و فحاشی پیدا کزدند!
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
shayan mir - مالزی - کوآلالامپور . دوست عزیز بهتر بود مصرع بعدی شعر را هم می نوشتی که شاعر وقتی به سن کهولت میرسد میگوید/ پیر پیر است اگر چه شیر بود. بر قرارباشید.
شنبه 14 آبان 1390

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
عزیزان با اینکه با ا کثریت شمادر مورد خیانتها و بازجوئی های این مرد بی خرد توافق دارم اما در کل معتقدم نباید راه را بروی پشیمانان و کسانی که به مردم بر میگردندرا بست چرا که از 98 در صدی که به ج.ا. رائ مثبت دادند نود در صدشان امروز پشیمانند و نمیتوان همه را با یک چوب زد. البته که افرادی که دستشون بخون الوده است مستسنا هستند. امروز بیش از هر چیز نیاز به وحدت در تمام سطوح اجتمائ داریم.
شنبه 14 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.