مقابله با ایران: حمله نظامی یا راه‌حل دیپلماتیک؟

مقابله با ایران: حمله نظامی یا راه‌حل دیپلماتیک؟

در برابر گزارش‌هایی مبنی بر آمادگی اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، آمریکا از ضرورت ادامه فشارهای سیاسی می‌گوید. مقامات بریتانیایی گفته‌اند در صورت حمله نظامی آمریکا به ایران در کنار ایالات متحده خواهند بود.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آبان) در جلسه مطبوعاتی از اظهار نظر مستقیم درباره اقدام نظامی احتمالی اسرائیل علیه ایران خودداری کرد. او تنها گفت که کاخ سفید همچنان به فعالیت دیپلماتیک در برابر برنامه اتمی ایران پای‌بند است.
 
سخنگوی کاخ سفید تأکید کرد که تحریم‌های بین‌المللی ایران را منزوی‌تر کرده و ایالات متحده سیاست مقابله با جمهوری اسلامی را در حال حاضر بر دیپلماسی تمرکز داده است. کنگره ایالات متحده آخرین بار حدود یک سال پیش تحریم‌های یک جانبه را علیه ایران تشدید کرده است.
 
جی کارنی گفت: «ایران از طریق اعمال تحریم‌ها و دیگر تدابیر منزوی شده است، به حدی که به نظرم رئیس جمهوری ایران به تازگی اعتراف کرد که این تحریم‌ها به شدت به اقتصاد کشور آسیب زده است.»
 
در ادامه‌ی سیاست فشار اقتصادی است که روز چهارشنبه کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس دو طرح با مضمون منع معاملات نفت و گاز ایران و تحریم بانک مرکزی ایران را به تصویب رساند. به نظر کارشناسان به ویژه تحریم بانک مرکزی ایران ستون فقرات جمهوری اسلامی را فلج خواهد کرد.


 
گمانه‌زنی درباره حمله به تأسیسات اتمی


 
اظهارات سخنگوی کاخ سفید را می‌توان به مرزبندی با اهداف احتمالی اسرائیل تعبیر کرد. در روزهای گذشته رسانه‌های جمعی از احتمال حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران گزارش داده‌اند.
 
چهارشنبه (دوم نوامبر) روزنامه "هاآرتص" در گزارشی خبر داد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، می‌کوشند موافقت همه اعضای کابینه این کشور را برای حملۀ یک‌جانبه به تاسیسات اتمی ایران کسب کنند.
 
به موازات این خبر رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که ارتش این کشور یک موشک بالستیک را آزمایش کرده است که می‌تواند همراه با حمل کلاهک هسته‌ای، خاک ایران را هدف قرار دهد. در واکنش به این قدرت‌نمایی بود که مقامات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفتند که هر حمله نظامی اسرائیل را با قدرت پاسخ خواهند داد.


 
"حمله قبل از اتلاف فرصت"


 
روزنامه بریتانیایی "گاردین" روز چهارشنبه در گزارشی افشاگرانه از برنامه‌ریزی بریتانیا برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران خبر داد. به نوشته‌ی این روزنامه وزارت دفاع بریتانیا احتمال می‌دهد که آمریکا به طرح‌هایش برای حمله به تاسیسات اتمی ایران سرعت ببخشد.
 
به نوشته‌ی مفسر روزنامه "گاردین" احتمال دارد که آمریکا ظرف یک سال آینده تاسیسات هسته‌ای ایران را از هوا و دریا مورد حمله قرار دهد. به نظر این روزنامه، مقامات آمریکا از جانب دولت اسرائیل زیر فشار هستند که تا دیر نشده و ایران به اسلحه هسته‌ای دست نیافته، به اقدامی قاطع علیه جمهوری اسلامی دست بزنند و برنامه هسته‌ای آن را از کار بیندازند. به نظر کارشناسان غربی، فرصت برای درهم کوبیدن برنامه هسته‌ای ایران هر روز تنگ‌تر می‌شود.
 
به نوشته گاردین، دولت بریتانیا مایل است در صورت حمله به تأسیسات اتمی ایران در کنار ایالات متحده باشد. به نظر مقامات دولتی بریتانیا، با این که آمریکا می‌تواند به تنهایی علیه ایران اقدام کند، اما بریتانیا خود را برای کمک در این حمله آماده می‌کند. بنا به گزارش "گاردین" هم‌اکنون در میان جناح‌های دولت ائتلافی دیوید کامرون، نخست وزیر، نظرات متفاوتی در این رابطه وجود دارد.
 
به گزارش "گاردین" با وجود فشارهای همه جانبه، حکومت اسلامی ایران در مقابل فشارهای تحریمی به خوبی مقاومت کرده و حتی در ماه‌های اخیر رویکرد تهاجمی در پیش گرفته است. در این راستا، به نظر مفسر "گاردین"، ایران با شدتی بیشتر به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد و در منطقه نیز سیاستی تعرض‌آمیز در پیش گرفته است.


 
حفظ آمادگی برای حمله نظامی


 
به گزارش "گاردین"، مقامات بریتانیا عقیده دارند که در عین ادامه فشارهای بین‌المللی بر ایران، غرب باید برای "تمام گزینه‌ها" آماده باشد. به گفته‌ی یک مقام بلندپایه که نامش ذکر نشده است «دولت بریتانیا معتقد به رویکردی دوگانه است که استراتژی اعمال فشار و دیپلماسی را با هم داشته باشد. ما خواهان راه‌حلی مبتنی بر مذاکره هستیم، اما تمامی گزینه‌ها باید روی میز باشند.»
 
به نوشته "گاردین"، در وزارت دفاع بریتانیا، تیم ویژه‌ای برای بررسی حمله به ایران تشکیل شده است. گفته می‌شود که حمله به ایران اقدامی عمدتا هوایی خواهد بود که نیروی دریایی هم با استفاده از موشک‌های "تام‌هاوک" با برد ۸۰۰ مایلی تا اندازه‌ای در آن شرکت خواهد داشت.
 
گاردین از قول منابع خود نوشته است که در حمله احتمالی به ایران برنامه‌ای برای عملیات زمینی در نظر گرفته نشده است.

samuk66 - لندن - لندن
7 سال هست دارن این حرف هارو می زنند .
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

ali1111 - ایران - تهران
دوستان غلط کرد و این حرفها را بگذارید کنار...فقط امیدوارم این اتفاق برای من و تمامی هم وطن هایم و تک تک خانواده هامون نیافته که بد ضرر خواهیم داد حتی بعنوان برنده جنگ...این اشغالها که براشون مهم نیست , دودش تو چشم من و شما است.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

alexxx - اتریش - وین
هیچ جای نگرانی نیست. چون در راس حکومت صلح طلب ایران مغزها و سیاستمدارای کارکشته و باتجربه ای نشسته اند که با دیپلماسی و طرح های حرفه ای تمام نقشه های نظامی را خنثا و به نشستهای مسالمت امیز و گفتگوهای دوستانه تبدیل میکنن. (( اب زرشک هم گرون میشه )).
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

arad iran - ایران - تهران
اسرائیل وامریکا غلط میکنن.اسرائیل میخواد با کلاهک هسته ایش به ایران حمله کنه اونوقت میگن ایران نباید هسته ای شه. سیاستهای کثیف دنیای استعمار /
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

akbarjeni_shikar - المان - برلین
واقعا باید خیلی ساده لوهانه فکر کرد که ایران بمب اتمی نداره. بعد ازپایان جنگ ایران با عران تا به امروز نفت فروخته شده و سلاح خریداری شده بخصوص بعد از فروپشی شوروی ایران از وضعیت اسفناک متخصصین روسی استفاده کرد و کاملا خودش رو به همه فناوریها در رابطه با سلاحهای هسته ای تجهیز کرد. البته نا گفته هم نمونه که ایران در این رابطه محق هم هست چرا که همیشه بعد از ا نقلاب در خطر حمله نظامی غرب بوده.الان دیگه دیر شده و حمله نظامی غرب نمیتونه مویثر باشه واینو خود غربیها هم خوب میدونن. پس زیاد فکرتون رو مشغول این خبرها نکنید..
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
پرواضح است ایران باتوجه به تجهیزات ضعیف و مستعمل نظامی قادر به مقابله با متحدان غرب نخواهد بودو جز یک فاجعه انسانی چیزی بدست نمی اورد بنابرین بهترین راه قبول پیشنهاد امریکا در روشن کردن انها درمورد اینکه ایران فقط و فقط بقصد تولید برق و با هدف صلح این تاسیسات را بنا کرده و بهانه را به انها ندهد. و این میسر نمی شود جزاینکه اجازه دهند از کلیه تاسیسات انها اژانس بازدید کرده و به سولاتشان پاسخ قانع کننده دهند. ولا اینکه هدف انها چیز دیگر باشد.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

samuk66 - لندن - لندن
7 سال هست دارن این حرف هارو می زنند .
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

iSam - انگلستان - لندن
این رژیم کثیف و لجن و .. که طرفدارانشم عین خودشند، اخرش هم با گزینه نظامی میره کنار و راه دیگری براش نیست چون دروغگو و کثافته. امیدوارم هموطنان دردکشیده مون هم الکی احساسی نشن و دفاع بی جا و امریکا هیچ کاری نمیتونه بکنه و .. نکنن که بی فایدست و اینا رفتنی. اخه بعضی ها تا ته تو گل فرو رفتن بعد میگن اخ جون جه ابتنی ای!
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

d_berlin - آلمان - برلین
حمله نظامی هیچ چیزی را عوض نمیکنه و فقط منطقه را بهم میریزه و یک مشت ملت بیگناه از بین میرن و عاقبت بدش همه دنیا را خواهد گرفت. چرا نمیخواهید با دیپلماسی همه چیز را حل کنید. چرا هیچ وقت نخواستین با ملایمت سر یک میز بنشینید و راه حلی را پیدا کنید. چرا باید انسانهای بیگناه بخاطر بیفکری و اشتباه سیاست بدی که دارین ضرر این کار را بدهند. دنیا عوض شده و همه میدانند که با خوشنت و جنگ هیچ چیزی را نمیشود تغییر داد. امیدوارم که اتفاقی پیش نیاد.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

avasar - اتریش - وین
من با حمله نظامی به ایران مخالفم چون دود این حمله به چشم مردم ایران میرود وباور داشته باشید حتی مخالفان این نظام در صورت حلمه ی نظامی از کشور دفاع خواهند کرد من طرفدار رژیم نیستم و خواهان ریشه کنی آن هم هستم اما نه با دخالت نیروهای خارجی بلکه با اراده قوی مردم شجاع ایران به نظرم وقت آن رسیده که خود را از شر آخوندهای مفت خور رها کنند آمین
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

farzad711 - کره جنوبی - سئول
از ما با موج و توفان مانده ایم...هر که آمد بار خود را بست و رفت ...ما همان بدبخت و خوار و بی نصیب زآن چه حاصل، جز دروغ و جز دروغ ؟زین چه حاصل، جز فریب و جز فریب ؟باز می گویند : فردای دگر...صبر کن تا دیگری پیدا شود...کاوه ای پیدا نخواهد شد ، امیدکاشکی اسکندری پیدا شود
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

behzad305 - تورنتو - تورنتو
قا باید بگم که نیروی نظامیِ ما به کمک برادران افغان و سلاح مخفی که از افغانستان میاد هر روز به آمریکا و انگلیس و کلا همهٔ دنیا پیروز میشیم. اونها این سلاح مخفی که از افغانستان میاد رو دست کم گرفتند. فقط خدا کنه که ذغالو تحریم نکنان، که باید ذخیره کنیم ذغال خوب رو.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

kokex - ‫آلمان - ‫فرانکفورت
‫خاتمی در زمان ریاست جمهوری عیر مستقیم اشاره به داشتن بمب اتمی کرد و من هم معتقدم که ایران بمب اتمی داره. ‫من بعید میدونم این کشورها قدزت مالی یک این چنین حمله رو داشته باشند . اگر به ایران حمله بشه همین الان نیروهای ایرانی. ‫با موشکهای دور برد در لباس حزب الله با نیروهای حرب الله لبنان در چند قدمی مرز اسراییل هستند. اگر این موشکها روبه تاسیسات اتمی اسراییل بزنند فکرشو کنید آیا از اسراییل چیزی می مونه ؟؟!!!!!
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

hashamdar - ایران - تهران
اگه اسراییل با کمک جهان کاری انجام بده برده ولی اگر دست دست کنند و رژیم اسـ.. ایران به بمب هسته ای مجهز شود فاتحه همه رو باید خوند دیگه تصمیم با خودتون. من به جرات میگم نصف بیشتر مردم بر علیه نظام وارد جنگ میشند البته حالا باید جنگ بشه چون اینا از مدارس شروع کردند به تروریست سازی سلاح اتمی هم که داشته باشند دیگه تمامه.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

pedram1250 - انگلیس - لندن
هشت سال همه این استعمار گران کثیف با هم با ایران اسلامی نو پا جنگیدند و با ایثار عزیزانمان یک سانت از کشورمان را هم تگرفتند. موشک و بمب و شیمیائی هم بر سرمان ریختند. مطمئن باشید اگر میتوانستند حمله میکردند.اون زمان گذشت. اینا اکه تو این شرایط بد اقتصادیشون خودشون را هم جمع و جور کنند هنر کرده اند. فعلا که امریکا و اروپا اویزان چین هستند تا اوراق قرضه شان را بخرد که ورشکست نشوند. اینها در عراق و افقانستان مانده و در گل فرو رفته اند. درود بر مقام معظم رهبری و پاسداران این مرز و بوم.
جمعه 13 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.