اختلاف نظر در حکومت اسرائیل بر سر حمله نظامی به ایران

اختلاف نظر در حکومت اسرائیل بر سر حمله نظامی به ایران

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

میترا فرهمند (اسرائیل)

 بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنرانی در «کنست»، پارلمان این کشور، دوباره گفت که «اگر رژیم اسلامی ایران به بمب هسته ای مجهز شود، یک خطر حیاتی، آینده اسرائیل را مورد تهدید قرار خواهد داد».
 
آقای نتانیاهو در این سخنرانی با بیان اینکه ایران اتمی تهدیدی برای خاورمیانه، جهان و نیز اسرائیل خواهد بود، ابراز «نگرانی» کرد که جمهوری اسلامی ایران بدون اعتناء به تمامی فشارها از سوی جامعه بین المللی، همچنان به تلاش های خود برای رسیدن به توانایی نظامی هسته ای ادامه دهد.
 
سخنان آقای نتانیاهو در شرایطی بیان شد که گزارش های بسیاری در روزهای اخیر در برخی از رسانه های اسرائیلی و بین المللی در باره افزایش گمانه زنی ها در زمینه احتمال حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران منتشر می شود.
 
روزنامه آمریکایی «واشینگتن تایمز» در روزهای گذشته نوشته بود که سفر چند ساعته لئون پا نه تا، وزیردفاع آمریکا به اسرائیل برای این بوده است که پیام باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا را در مخالفت با اقدام نظامی احتمالی اسرائیل علیه ایران، به آگاهی نتانیاهو و باراک برساند و بخواهد که در اندیشه «حمله خودسرانه» نباشند.
 
آقای پا نه تا همچنین در یک کنفرانس خبری با وزیر دفاع اسرائیل گفت: «هر اقدامی در قبال ایران مستلزم جلب همکاری جامعه بین المللی است».
 
«واشینگتن تایمز» این ادعا را هم مطرح کرده بود که موافقت نتانیاهو با آزاد کردن گیلعاد شلیط در برابر ۱۰۲۷ زندانی امنیتی فلسطینی این بود که فکر او از این مسئله مهم داخلی اسرائیل رهایی یابد و بتواند به آسودگی به برنامه اصلی مورد نظرش، ضربه زدن به جمهوری اسلامی، بپردازد.
 
گزارش ها و گمانه زنی ها در این رسانه ها درمورد جدی تر شدن احتمال حمله نظامی اسرائیل به پایگاه های هسته ای ایران پس از شدت گرفت که روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آخرونوت» روز جمعه در گزارش اصلی خود با عنوان «فشار اتمی» نوشته بود که نتانیاهو و اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، عزم خود را برای ضربه نظامی به ایران جزم کرده اند و بر دیگر مقامات اسرائیل برای همراهی با خود فشار می آورند.
 
آقای باراک شامگاه یکشنبه در واکنش به این گزارش ها به طرزی کنایه آمیز تنها گفت: «لازم نیست که انسان نابغه باشد تا درک کند که در حال حاضر دو نفر نمی توانند در اسرائیل به تنهایی چنین تصمیمی را بگیرند».
 
آقای باراک همچنین گفته بود که رایزنی های زیادی در مورد ایران به عمل می آید که «کسی از آن با خبر نمی شود» و نیز افزوده بود که وی و نخست وزیر اسرائیل در سال های اخیر از فرصت های دیدار با تمامی رهبران جهانی برای فشار آوردن بر جمهوری اسلامی ایران بهره گرفته اند.
 
وزیر دفاع اسرائیل ابراز اطمینان کرد که جمهوری اسلامی ایران در صدد رسیدن به بمب اتمی است و سران ایران «جهان را بازی می دهند».
 
اما اهود باراک روز سه شنبه گفت: «مقاطعی از تاریخ هست که اسرائیل باید خود به تنهایی برای دفاع از خویش اقدام کند و به حمایت دیگران تکیه نکند».
 
روزنامه «یدیعوت آخرونوت» روز جمعه نوشته بود: سران کنونی و پیشین موساد، شباک و رییس ستاد ارتش اسرائیل و رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش  با اقدام نظامی اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران مخالف بوده و از عواقب آن بیمناک هستند.
 
اما وزیر دفاع اسرائیل شامگاه یکشنبه در زمینه نگرانی های مردم اسرائیل به خاطر این گزارش ها و ارزیابی هایی که از سوی مخالفان اقدام نظامی شنیده می شود، گفت با ایجاد رعب و وحشت در دل مردم کشور مخالفم زیرا از لیبی گرفته تا ایران، هیچ کشوری به قدرت اسرائیل وجود ندارد.
 
اهود باراک ظهر سه شنبه نیز گفت:  قدرت ما از ایران نیز بیشتر است و اسرائیل قوی ترین کشورمنطقه است و گاهی باید تنها حامی منافع خود باشیم.
 
در همین حال، تسیپی لیونی، رهبر اپوزیسیون اسرائیل و وزیر خارجه پیشین این کشور درسخنرانی در «کنست» در حالی که نتانیاهو شنونده نطق او بود، از نخست وزیر اسرائیل خواست که در اندیشه حمله به ایران نباشد.
 
خانم لیونی به طرزی کنایه آمیز گفت: «ممکن است که سخنان من با گوش بسته روبرو شود پس نیازی به شنیدن حرف من ندارید اما لطفاً به سخنان رهبران نهادهای امنیتی کشور گوش بدهید».
 
فراخوانی ها وهشدارگویی ها از سوی سایر چهره های سیاسی و تحلیلگران بسیار دیگری در اسرائیل نسبت به عواقب تکان دهنده هرگونه اقدام نظامی یک جانبه این کشور بدون هماهنگی با آمریکا و جامعه جهانی علیه ایران شدت گرفته است.
 
در این میان، به گزارش روزنامه هاآرتص، وزارت خارجه اسرائیل از یک ماه و نیم پیش تلاش های دیپلماتیک تازه ای را با هدف متقاعد کردن آمریکا، اتحادیه اروپا و سایرقدرت ها برای تنظیم مجازات های جدید علیه ایران آغاز کرده است.
 
بنا بر این گزارش، اسرائیل احساس می کرد که «بهارعربی» نگاه های جهانی را از برنامه هسته ای ایران منحرف کرده و ایران توانسته است کمابیش به جدول زمانی خود برای پیشبرد برنامه هسته ای اش پایبند باشد.
 
در این راستا، سفیران اسرائیل در پایتخت های مهم جهانی رهنمود گرفته اند تا در دیدار با بلندپایگان کشورهایی که محل خدمت آنهاست، نسبت به پیشرفت برنامه هسته ای ایران «هشدار جدی» بدهند و تأکید کنند که «پنجره فرصت ها برای برقراری تحریم های مؤثرتر علیه ایران در حال بسته شدن است».
 
تلاش های اسرائیل در آستانه انتشار گزارش جدید از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای ایران شدت گرفته است؛ گزارشی که قرار است هشتم نوامبر، هفدهم آبان، منتشر شود.
 
به نوشته هاآرتص، اسرائیل و آمریکا می خواهند از گزارش تازه آژانس برای تایید کارزار سیاسی- تبلیغی خود در جامعه جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف منزوی ترکردن ایران بهره گیری کنند.
 
در گزارش های پیشین گفته شده بود که باراک اوباما نیز بر یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس فشار می آورد تا جزییات بیشتری را از ماهیت نظامی برنامه هسته ای ایران منتشر کند.
 
ایران همواره با تأکید براینکه به هرگونه اقدام نظامی علیه خود «پاسخی دندان شکن» خواهد داد، به اسرائیل هشدار داده است که در اندیشه چنین حمله ای نباشد.
 
ایران همچنان تأکید دارد که هدف های مسالمت جویانه را از برنامه اتمی خود دنبال می کند.

habilian - ایران - قم
اسرائیل هیچ غلطی نمی تونه بکنه.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
اسرائیل ( نتانیابو ) و ایران ( افت الله خائنه ای ) هر دو دچار مشکلات داخلی ( اقتصادی / اجتماعی ) خود هستند, پس چه زیبا " توجه " مردم خود را تا اندازه ای " دستکاری " کنند ! فقط نگرانم که نکند که ناراحتی نتانیابو از دول اول در این باشد که با ساختن و داشتن یک ایران اتمی و انهم از کوچکش کنار امده باشند تا اسرائیل هم با ارزشها و فکرهای دول اول کنار بیاید = بالانس سیاسی در منطقه ! پس هیچوقت جنگی در ایران صورت نمیگیرد !
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

mnm - کره - اینچن
این اسرایل میخواهد به ملاقات عزرایل برود .فکر کرده ایران .هم مثل سوریه وعراق هست .یهودهای احمق ....
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

love-iran - ایران - چابهار
حمله اونم اسرائیل به ایران امریکاش جرات نداره چه به رسه نوکراش حمله کنن میگن یک سگ هیچ وقت بدون اجازه صاحب اش گاز نمیگیره درسته مردم از حکومت خسته هستن اما فکر حمله بیاین بیرون که این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

mamat - ایران - ایلام
اگه یه ذره به برترین بودن کشورت در منطقه اطمینان داشتی خیلی زودتر از اینا حمله کرده بودی احمق
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
اسراییل خیلی کوچکتر از این حرفهاست که بخواهد به ایران حمله کند.چرا شما بمب هسته ای داشته باشید ولی ایران نداشته باشه.یا همه یا هیچکس.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

moota736 - افغانستان - کابل
Love Iran عزیز و دوستان واقعیتها رو ببینین:. وضعیت ما دقیقاً داره مثل قبل حمله ی عراق میشه: هزار تا سناریوی دروغی، بازی های کامپیوتری با سناریوهای ضد ایران و.. بعد حمله وضعیتمون میشه مثل عراق و افغانستان فقط ویرانی و مرگ برامون میاره آمریکا همه جا پایگاه داره دورمون فقط چون پروژه هاشونو تک تک پیاده می کنن فعلاً تا قبل از سقوط بشار اسد مهلت داریم. ما فقط و فقط می تونیم روی ۱۱۰۰۰ موشکمون حساب کنیم که به اسرائیل بفرستیم (که اونم با سیستم دفاع موشکی ناتو در ترکیه خنثی میشه) و توان مقابله ی مثل هوایی و دریایی که عمراً نداریم نیروی زمینی ما توان رو در رویی نداره فقط چریکی که اون هم مزدور ایرانی که می خواد تروریست به حسابش نیارن (مثل مجاهدین خلق) انقدر هست که دفاع شهرها رو از داخل برای آمریکا بشکنن مرگ دوتا آخوند اصلی مثل خامنه ای و.. هم باعث میشه که همشون تسلیم بشن برگردین به زمان جنگ جهانی دوم که انگلیس مثل بنز از جنوب تهران رو گرفت!!!. تنها چیزی که هست ساخت و پاخت با روسیه و چینه و سبک سنگین کردن میزان به هم خوردن قوای منطقه و قدرت گرفتن عربستان سعودی در اوپک که باید سر اون یک کاری بکنن.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

seven11 - مجارستان - بوداپست
قال رو بکن کار رو تموم کن دیگه!! که چی مثل پیرزن ها همش نق میزنه این نتانیاهو، خفه کرد همه رو یا حمله کن یا بشین سرجات اینقدر هم هارت و پورت نکن مگه میخوای جنگ ستارگان راه بندازی یا مگه ارتش روسیه جلوته چهار تا گاگول عقب مونده رو زدن که اینقدر داستان سرایی نداره.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

love-iran - ایران - چابهار
moota736 - افغانستان - کابل. دوست عزیز اینجا افغانستان و عراق نیست که هر کی هر کار دوست داشت بکنه بمب ایران مردم شجاع و وطن دوست هستن نه بمب و هواپپیما اینها من که 90 درصد میگم حمله نمیشه و اون 10 درصد هم اگه بشه امریکا شروع میکنه نه اسرائیل و 100 درصد مطمئن ام که در صورت جنگ مردم اینده ایران به گورستان امریکایی ها برای تفریح خواهند رفت و عکس یادگاری میگیرن
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

ari jojeh - ایران - تهران
love-iran - ایران - چابهار . یکبار ملت گول رهبرت را خوردند و جوانهایشان را دادند دم گلوله و خمپاره که تو به نوایی برسی و باتون تو سر ملت بزنی و جیبتو پرکنی و بشینی جلوی کامپیوتر و چایت را بنوشی و کامنت های جفنگ بگذاری! دیگر کسی خر نخواهد شد تا شماها سوارش شوید. اگر نمیدانی خوب بدان که دنیا از دستتان ذله شده و این تو بمیری ان تو بمیری نیست. این را هم ان رهبر فرزانه و پروانه ات فهمیده. از ریشهای معوجش میتوانی وحشت سرانجام قذافی را در صورت نورانی اش ببینی. شادی نزدیک است!!!
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.