سفارت بریتانیا گزارش قطع درختان باغ قلهک را تکذیب کرد

سفارت بریتانیا گزارش قطع درختان باغ قلهک را تکذیب کرد

سفارت بریتانیا در تهران روز سه شنبه گزارش منتشر شده از سوی شهرداری تهران مبنی بر قطع بیش از ۳۰۰ درخت در باغ قلهک را تکذیب کرد و گفت «سه سال پیش، منبع آب باغ قلهک به دلیل توسعه متروی تهران قطع شده و به همین دلیل سلامت ٣١ اصله درخت به حدی ضعیف شد که توفان موجب افتادن آن ها شده است.»
 
در وبسایت سفارت بریتانیا در تهران آمده است: «گزارش های منتشر شده اخیر در مورع مجموعه قلهک و درخت های آن به هیچ وجه صحت ندارد و سفارت بریتانیا در تهران اقدام به قطع درختان باغ قلهک نکرده است.»
 
سفارت بریتانیا در تهران در توضیح این مطلب گفته است: « حدود سه سال پیش، منبع آب باغ قلهک به دلیل توسعه متروی تهران قطع شد. این قطع آب به نحوی جدی سلامت درختان این مجموعه را تحت تاثیر قرار داد و متأسفانه به همین دلیل ٣١ اصله درخت خشک شده یا تا حدی ضعیف شدند که توفان موجب افتادن آن‌ها شد.»
 
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران پیشتر گفته بود «پرونده تخلفات سفارت انگلیس» در باغ قلهک از شهرداری به قوه قضائیه ارسال می‌شود. شهردار تهران، کارمندان سفارت بریتانیا را متهم کرده است که درختان این باغ را خشکانده‌اند.
 
شهردار تهران دو دلیل برای ارسال «پرونده» سفارت بریتانیا به قوه قضاییه ذکر کرده است:‌ یکی این که به گفته او «سفارت انگلیس در تهران سالیان متمادی است که باغ قلهک را به تصرف خود در آورده» و دلیل دوم این که به گفته او درختان قدیمی زیادی در این باغ خشک شده‌اند.
 
سفارت بریتانیا در بیانیه تکذیب این گزارش نوشته است: « اتصال مجدد به منبع آب قلهک مسأله‌ای فوری و ضروری برای پایین نگه داشتن صدمات وارده به محیط زیست است و در همین رابطه سفارت بریتانیا در تهران همکاری نزدیکی با مقامات مربوطه ایرانی، از جمله شهرداری تهران داشته و دارد.»
 
سفارت بریتانیا در تهران همچنین گفته است: «سفارت بریتانیا در تهران، مسئولیت‌های محیط زیستی خود را در قبال دو مجموعه قلهک و فردوسی با نهایت جدیت دنبال می‌کند و ظرف سه سال گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی برای این دو مجموعه اختصاص داده تا اطمینان حاصل کند که از این فضاهای سبز و بسیار مهم در تهران به درستی مراقبت می‌شود.»
 
باغ قلهک در شمال خیابان شریعتی (جاده قدیم شمیران) تهران واقع شده و بیست هکتار وسعت دارد و ناصرالدین شاه قاجار، پادشاه ایران در قرن نوزدهم، این باغ را برای اقامت سفیر بریتانیا به وی واگذار کرده بود.
 
بخشی از این باغ هم اکنون در اختیار دفتر شورای فرهنگی بریتانیا، بریتیش کانسل، است و بخش دیگر این باغ نیز اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در تهران است.
 
شهردار تهران در جمع تعدادی از مدیران شهرداری تهران در مورد دستوری که برای ارجاع پرونده این باغ به قوه قضائیه داده‌است افزود: «نکته دوم آن است که در ایام اخیر بر اساس گزارش‌های موثق عوامل سفارت انگلیس مبادرت به خشک کردن، قطع کردن و آتش زدن درختان باغ قلهک کرده‌اند.»
 
وی این امر را «از نمونه رفتارهای بدخواهانه دولت انگلیس» نامید و گفت که «نابودی بیش از ۳۰۰ درخت قدیمی در فاصله زمانی کوتاه اقدامی نیست که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد.»
 
محمدباقر قالیباف گفته بود: «واقعاً جای تاسف است، دولت انگلیس که ژست حمایت از محیط زیست و توجه به ارزش‌های انسانی به خود می‌گیرد در اقدامی این چنین، بدیهی‌ترین حقوق ملی و شهروندی مردم کشوری دیگر را نادیده می‌انگارد.»
 
نمایندگان دوره‌های پیشین مجلس ایران در نامه‌ای مدعی شدند که سفارت بریتانیا در تهران در سال ۱۳۱۳ ‬خورشیدی (۱۹۳۴ میلادی) بر خلاف قوانین ایران که مالکیت دولت‌ها و اتباع بیگانه را بر اموال غیرمنقول ممنوع می‌سازد، با آن چه «کلاه‌برداری» و «تبانی با مأموران وقت ثبت اسناد» خوانده شده، باغ قلهک را به نام دولت بریتانیا به ثبت رسانده و باغ را به مالکیت خود درآورده‌اند.
 
خردادماه سال ۸۶، الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، خواستار «بازپس‌گیری» باغ قلهک از سفارت بریتانیا شد و از جمع‌آوری امضا برای طرحی دوفوریتی در این مورد خبر داد.
 
به گفته آقای نادران، باغ قلهک که از دوران قاجار تاکنون محل تابستانی سفارت لندن در تهران بوده‌ است، باید به «موزه استعمارشناسی» بدل شود.
 
در همان زمان داریوش قنبری، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، هر گونه اقدام آن مجلس در این زمینه را ناموجه دانست و گفت: «اگر کسانی درباره مالکیت بریتانیا بر باغ قلهک شک و شبهه دارند، می‌توانند در مراجع قضایی اقامه دعوی کنند.»
 
ساختمان متعلق به سفارت بریتانیا در باغ قلهک در سال‌های اخیر بارها شاهد تظاهرات یا حملات هواداران دولت ایران بوده‌ است.
 
در دی‌ماه سال ۱۳۸۷ تظاهرکنندگان هوادار دولت در اعتراض به حمله اسرائیل به غزه به باغ سفارت بریتانیا در تهران حمله کرده و پس از ورود به اقامتگاه سفارت انگلیس «پرچم فلسطین را در آنجا به اهتزاز در آوردند.»
 
در شهریورماه سال ۷۲ نیز اندرو گرین استاک، سخنگوی سفارت بریتانیا در تهران، گفت که در اصلی ساختمان که در قلهک در شمال تهران واقع است مورد اصابت دو گلوله قرار گرفت.
 
این سومین حادثه تیراندازی به اماکن متعلق به سفارت بریتانیا در تهران در شهریورماه آن سال بود.

a.ahooraei - المان - کلن
قالیباف مردک دستمال بدست حالا هی بمال واسه خامنه ای که مثلاً ضد انگلیسی و از اونور سعی بکنی که باغ قلهک را از انگلیس پس بگیری و دست عر و عوره های خودت بدی و اختلاس کنی و پول بخوری و با یک حرکت دو نشان زدی، هم در محضر اربابت خودشیرینی کردی و هم دور و بریهای گرسنه ات را بجایی رسوندی و خود پول کلفتی به جیب زدی. مردک توی تهران جاهای فراوانی واسه آباد کردن هست برو راست میگی اونا رو انجام بده. من از کلی زد و بندهای این مردک در شهرداری آگاهی دارم و میدونم که توی شهرداری خدای من شاهده که هفتگی میلیونها تومن با زد و بند رد و بدل میشه. تمام این زمینهایی که به بساز و بفروشها واگذار میشه و گذاشتن بازارهای نمایشگاهی و امثال اینها نمونه ای از این زد و بند های این مردک دزد هست.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.