اثر شرایط زندگی در دوران کودکی بر روی DNA

اثر شرایط زندگی در دوران کودکی بر روی DNA


دانشمندان کانادایی و انگلیسی نشان دادند که شرایط زندگی خانواده در دوران کودکی بر روی DNA اثر می گذارد.

محققان دانشگاه مگ گیل در مونترال و دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور همراه با دانشمندان دانشگاه کالج لندن نشان دادند که شرایط زندگی خانوادگی در زمان کودکی فرد بر روی ژنها اثر می گذارد که این اثرات در دوران بزرگسالی پدیدار می شوند.

این تحقیق برای اولین بار ارتباط میان شرایط اقتصادی در دوران کودکی و وضعیت بیوشیمیایی DNA را نشان داده است.

این محققان متیل شدگی ژنها (تغییر اپیژنتیک بر روی فنوتیپ ژنها) را که با فاکتورهای محیطی دوران کودکی ارتباط داشتند مورد بررسی قرار دادند و به این ترتیب، تفاوتهای مهم در این مکانیزم بیوشیمیایی را در میان افرادی که در شرایط خوب و یا بد زندگی بزرگ شده بودند نشان دادند.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن بود که در شرایط اجتماعی- اقتصادی (موقعیت اقتصادی خانواده، شرایط محل سکونت، شغل والدین) در آغاز زندگی می تواند منجر به دوگانگی تغییرات متیل شدگی شود.

در دوره این تحقیق، DNA نمونه خون 40 فرد 45 ساله (در زمان آزمایش) جمع آوری شد. این افراد بخشی از تحقیقی در انگلیس بودند که با هدف درک جنبه های مختلف زندگی، بیش از 10 هزار نفر که در مارس 1958 متولد شده بودند در جریان از لحظه تولد تا امروز مورد رصد قرار داشتند.

براساس گزارش دیلی تک، این 40 شرکت کننده برپایه شرایط مختلف زندگی از خیلی خوب تا خیلی بد که در دوره کودکی داشتند انتخاب شدند.

به این ترتیب، دانشمندان توانستند تفاوتهای متیل شدگی DNA در مناطق بیش از 20 هزار ژن را پیدا کنند که ناشی از تغییرات محیطی دوران کودکی این افراد بود.

مکانیزم متیل شدگی به ژنها اجازه می دهد که با دنیایی که به سرعت تکامل می یابد سازگار شوند.


 
khosh bavar - ایران - یزد
از یک جهت خوشحالم که با شنیدن این تحقیقات روزبروز جواب " علت " سوالهای خودم را پیدا میکنم و جهان را راحتتر و واضحتر میبینم و برای این علتها احساس مسئولیت میکنم و به ان احترام میگذارم, ولی یکطرف قضیه در این " نکته " اشکار میشود, که ما انسانها واقعا گروگان هورمونها و ژنها هستیم که مثلا شخصی همیشه شاد, دیگری غمگین و یکی همجنسگرا و دیگری رئوف و شخص مقابل قاتل و جانی ! حال که اینطور است, ایا میتوان انتظار " تغییر و دگرگونی بنیادی " در فرهنگ ایران داشت که رهبران ان جد در جد اخوند و مومن بودند و جهان را " یک بعدی " دیدند و راه حلهای یک بعدی هم دارند ?!
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

baharmazaheri - دبی - عجمان
قابل توجه مادران ایرانی که بعد از تولد کودکان به فکر طلاق هستند. ....!!!!!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

baharmazaheri - دبی - عجمان
قابل توجه مادران ایرانی که بعد از تولد کودکان به فکر طلاق هستند. ....!!!!!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.