کمپانی‌های غربی در خدمت حکومت ایران برای دستگیری مخالفان

کمپانی‌های غربی در خدمت حکومت ایران

برای دستگیری مخالفان

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شرکت سوئدی اریکسون، شرکت کریتیوی‌تی سافت‌ور در بریتانیا و کمپانی ادپتیو موبایل سکیوریتی که در ایرلند مستقر است، در دو سال گذشته سیستم‌های نرم‌افزاری و همچنین دستگاه‌هایی به ایران فروخته‌اند که بیش از هر چیز می‌تواند از طرف نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.
 
خبرگزاری بلومبرگ در گزارش مفصل خود با استناد به بیش از صد سند و در گفت‌و‌گو با چندین متخصص و مدیران سابق این شرکت‌ها، به چندین نمونه از دستگیری فعالان سیاسی و مدنی و بازجویی‌هایی در ایران پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ اشاره کرده که فقط با استفاده از این سیستم‌ها امکان‌پذیر شده است.
 
سعید پورحیدر یکی از این بازداشت‌شدگان پس از انتخابات است که چندین هفته را در زندان اوین سپری کرده است.
 
او به خبرنگار بلومبرگ گفته است که بازجو‌هایش متن مکالمات تلفن همراه او و پیامک‌ها و ای‌میل‌های رد و بدل شده‌اش را تماما در اختیار داشته‌اند.
 
در اوایل سال جاری میلادی، ۲۰۱۱، شرکت کریتیوی‌تی سافت‌ور سیستمی به ایران فروخته است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با استفاده از آن می‌توانند محل تلفن‌های همراه را ردیابی کنند.
 
این سیستم قادر است حرکت صاحبان تلفن همراه را در هر ۱۵ ثانیه یک بار زیر نظر گرفته و محل دقیق آنها را بر روی نقشه نشان دهد.
 
این شرکت تایید کرده است که شرکت ایرانی ایران‌سل که اپراتور دوم تلفن‌های همراه در کشور است یکی از مشتریان این شرکت بوده است.
 
با این حال این شرکت حاضر نشده است درباره فروش این سیستم ردیابی اطلاعاتی بدهد.
 
شرکت ادپتیو موبایل سکیوریتی هم که مرکز آن در ایرلند است، سه سال پیش سیستم مشابهی را به شرکت ایران‌سل فروخته و تاکنون به خدمات سرویس‌دهی خود در این مورد ادامه می‌دهد.
 
دو نفر از مدیران سابق ایران‌سل نیز به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند که نیروهای پلیس در ایران به این سیستم دسترسی دارند.
 
ادپتیو موبایل گرچه می‌گوید که تکنولوژی فروخته شده به ایران برای مقابله با ویروس‌های کامپیوتری و ای‌میل‌های تبلیغاتی طراحی شده، ولی اعلام کرده است که با توجه به شرایط سیاسی در ایران قصد دارد سال آینده و همزمان با پایان قراردادش با ایران‌سل به همکاری خود با این شرکت خاتمه دهد.
 
به نوشته بلومبرگ، شرکت مخابرات تلفن همراه ایران که تحت کنترل دولت است، اوایل سال گذشته از شرکت‌های خارجی که می‌خواسته‌اند سیستم خدمات پیامک‌رسانی به ایران بفروشند خواسته است فناوری‌های مربوط به ذخیره‌سازی و طبقه‌بندی پیامک‌ را هم در سیستم‌های خود بگنجانند.
 
مدتی پیش شرکت نوکیا زیمنس که دستگاه‌ها و سیستم‌های ردیابی و شنود تلفن‌های همراه به ایران فروخته بود، تحت فشارهای بین‌المللی مجبور شد از بازار ایران خارج شود. اکنون گفته می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی چین جایگزین این کمپانی بزرگ شده است.
 
تاکنون مقامات جمهوری اسلامی واکنشی به این گزارش بلومبرگ و گزارش‌های مشابه درباره ردیابی و شنود مکالمات تلفن‌های همراه و پیامک‌های رد و بدل شده مردم ایران نشان نداده‌اند.
 
در دو سال اخیر عده‌ای از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و شهروندان مخالف حکومت در ایران با استفاده از این گونه سیستم‌ها بازداشت شده‌اند.

h.k - دانمارک - اودا
مگر ملت ایران درپستوی خانه هاشان میخواهنداعلام مخالفت کنند?ناراضییان حکومت نبایدترسی ازان داشته باشندکه حکومت دستگاه ,شنود,خریداری کرده.ویا ایمیلهارامیخواند.بخواند.گوش کند..ملتی که فریادمیزندواعلام مخالفت میکند.نیازبه دستگاه نیست.مگردستگاهایی که کورکننده یاپارازیتی باشد.که نگذاردپیامهابرسند.درضمن تا اپوزسیون نباشد.وخط ندهدورهبری نکند.مردم سردرگم هستند.بفرض نوددرصدمخالف باشند.واماده استارت.ایابایدکسی برای استارت زدن باشد??درجلسات گرفته شده بین مخالفان نظام دربیرون کشور.گروه کوچک اقلیت زیاده خواه بوده .واکثریت قدرتمندهرگز زیاده خواهی رانمیپذیرد.ضمن اینکه ازنماینده سازمان مجاهدین که جزئ ازملت ایران هستندنیزدعوت نشده بوده.درصورتیکه یک سازمان عمده وجز مخالفین نظام شناخته میشود.بنابراین بایدگفتملت ایران,باش تاصبح دولتت بدمد,,درداخل ایرانهم که مسلم اپوزاسیون نمیشودتشکیل داد.فورادستگیروزندانی میشوند.ملت ایران اگررهبری داشت تاحالافاتحه رژیم خوانده شده بود.وکامنت royan المان.درarticle دیگرکاملا صحیح است.,,که مبارزه پشت کامپیوترماها راه بجایی نمیبرد,,درادامه.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
درداخل هیچگونه اپوزسیونی نمیتواندپابگیرد.ودرعربی هم, تونس,مصر,لیبی,وسوریه کنونی بافت حکومت وملتهاشان خاص خودبودند.درمصر وتونس ارتش بامردم روبرونشد.درلیبی قبایلی بودوسران قبایل براحتی یکدیگرراپیداکردندواپوزسیون تشکیل شدودرخواست کمک از u.n درسوریه مخالفان شورا تشکیل دادندکه مردم تظاهراتشانراادامه میدهند.وگرنه اوایل تمام میشد.اماایران هم حکومتش وهم بافت جمعیتش کاملا فرق میکند.همان زیاده خواهی , هم به ملت هم به کشورخیانت میکند.وگرنه مردم ایران خیلی درمبارزه جدی ترازکشورهای عربی هستند.وقدرتمندترعمل میکنند.باعرض پوزش. اگراشتباهاتی بود.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

پریستوک - ایران - تهران
ما که هر ایمیل و هر پیامکی که دلمون بخواد می دیم تا خامنه یی بیش از پیش قهوه یی بشه. همه رو که نمی تونن توزندان کنن. گرچه این بیرونم با زندان فرقی نداره. دیر یا زود مردم به زیر گلوشون می رسه و این حکومت سرنگون می شه. این اوضاع برای کسایی که بخوان رهبری کنن خطرناک می شه که این کار از خارج ایرانم ممکنه.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

mamat - ایران - ایلام
چطور این شرکت ها تحریم علیه ایران رو نقص کردن؟؟. امریکا و اروپا فقط با این تحریم ها هدفشون فشار بر مردمه نه حکومت! اگه غیر این بود این شرکت هام حق فروش این لوازمو به ایران نداشتن .خیلی مسخرس
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

alisam - ایران - تهران
سیاسیت کثیف! از یه طرف دستگاه شنود و.. به حکومت میفروشن از طرف دیگه میگن ما با ملت ایرانیم! فقط فکر منافع خودشون! دیگه حالم داره از این زندگی کثیف بهم میخوره، انسانیت دیگه وجود نداره پول کثیف حرف اولو میزنه
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
جمهوری اسلامی همون چیزی هست که همهٔ دنیا می‌خواد بر ایران حکم فرما باشه اونها نمیخوان ما به دموکراسی برسیم چون این حکومت باعث پس رفت ما خواهد بود لعنت به این روباه پیر که هرچه میکشیم از سر اونه.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.