مصاحبه سفیر ایران در بغداد با رادیو آزادی درباره خروج نیروهای آمریکا از عراق

مصاحبه سفیر ایران در بغداد با رادیو آزادی

درباره خروج نیروهای آمریکا از عراق

حسن دانایی فر، سفیر ایران در عراق
 

«عراق کشور مستقلی است. اما ما به عنوان کشور همسایه، تجربیات خود را به این کشور منتقل خواهیم کرد.»
 
اینها را حسن دانایی فر می گوید، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت و گو با خبرنگار بخش عراق رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی.
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در پاسخ به این پرسش که با توجه به خروج نیروهای آمریکایی تا پایان سال از عراق ، آیا جمهوری اسلامی ایران نقشی در کمک رسانی به این کشور خواهد داشت یا خیر؟ می گوید:
 
«به نظرم مردم عراق و دولت عراق خودشان مردم و دولت قوی و مقتدری هستند. خیلی نیازی به حمایت خارجی ندارند. خودشان می توانند مسائل خودشان را حل و فصل کنند.
 اما قطعا ما به عنوان یک کشور همسایه و کشوری که با مرزهای طولانی و روابط تاریخی خیلی زیادی که با کشور، مردم و دولت عراق داریم، هر کاری که از دستمان بربیاید در زمینه های اقتصادی، سیاسی، در زمینه انتقال تجارب و همچنین مسائل امنیتی، آماده کمک کردن به برادران و خواهرانمان در کشور عراق هستیم.»
 
خبرنگار بخش عراق رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این گفت و گو به عملیات ویژه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه علیه پ کا کا و نتایج و آثار آن بر رابطه دو کشور همسایه نیز اشاره می کند.
 
اما سفیر جمهوری اسلامی ایران مدعی است که ایران تنها در داخل خاک خود عملیات نظامی انجام داده و وارد خاک کشور همسایه اش عراق نشده است.
 
«من این نکته را روشن کنم که ما هر گونه عملیات نظامی که انجام داده ایم، در داخل خاک خودمان انجام داده ایم. این عملیات ها در نزدیکی های مرز عراق بوده. چرا که این عناصری که اشاره کردید، به خصوص پژاک از داخل خاک عراق به سمت مواضعی در داخل کشور ما حمله ور می شدند.و بعضی از نقاط کوهستانی نزدیک به مرز عراق را هم تصرف کرده بودند.»
 
وی می افزاید: ما در عملیات هایی که در دو ماه گذشته انجام دادیم، یعنی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران انجام دادند، آنجا را پاکسازی کردند. اما در رابطه با ترکیه خبرهای زیادی هست که شما شنیده اید، مثل ورود آنها به داخل خاک عراق و چیزهایی از این قبیل...
 
آقای دانایی فرد می گوید: اینها بحث هایی است که آنها باید پاسخ بدهند. نکته بعدی اینکه توصیه من به مسئولین محترم عراقی این است که بایستی مرزهایشان را کنترل کنند. به هر صورت احتمال دارد تهدیدهای واحدی وجود داشته باشد، ولی هر کس دنبال حل مشکلات خودش است.

*پسر شجاع* - ایران - تهران
چقدر این بشر خوشگله با اون لبخند ملیحش!..
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.