پاسخ خاص و خواندنی آیت الله مکارم به سوالات عجیب یک خانم

پاسخ خاص و خواندنی آیت الله مکارم

به سوالات عجیب یک خانم

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی - یکی از تازه‌ترین استفتائات از آیت‌الله مکارم شیرازی سوال خانمی است که نظر آیت‌الله مکارم شیرازی را را نسبت به شروط مورد علاقه او برای عقد ازدواج جویا شده است.

این خانم، شروط را در اینترنت دیده است و پس از مشورت با دوستان خود، آن را با خواستگار خود هم مطرح نموده است اما پس از موافقت خواستگار با این شروط، محضردار از تایید این شروط و ثبت عقد ازدواج خودداری کرده است.متن سوال این خانم و پاسخ آیت الله مکارم شیرازی چنین است:

بنده از اینترنت شرایطی را در مورد ازدواج دیدم که خیلی خوب و عادلانه هم بود و من از آنها پرینت گرفتم و به دوستانم هم نشان دادم و آنها هم تایید کردند که شرایط بسیار خوبی است و می‌تواند برای دختری که قصد ازدواج دارد بسیار مفید باشد برای همین با خواستگارم مطرح کردم و او هم پذیرفت ولی وقتی رفتیم محضر، محضردار که یک روحانی هم بود گفت اکثر این‌ها شرایط خلاف شرع هستند و به درد نمی‌خورند و حتی به تمسخر گفتند که شاید هر کس این‌ها را نوشته قصد دست انداختن خانم‌ها را داشته است، من خیلی ناراحت شدم. واقعاً همین مسایل است که باعث می‌شود ما جوان‌ها دین‌گریز شویم. چرا نباید به شرایط مورد توافق طرفین احترام قایل شد؟
من شرایط را هم برایتان ارسال می‌کنم و از شما خواهش دارم که مرا راهنمایی فرمایید.
از لطف شما هم ممنونم


۱-زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر داد تا زوجه در هر زمانی که بخواهد از جانب زوج اقدام به متارکه کرده و خود را از علقه زوجیت رها سازد به هر طریق اعم از بذل یا اخذ مهریه.
۲-زوج به زوجه وکالت بلا عزل داد تا هر زمان خواست مهریه را به هر میزان که خواست افزایش دهد.
۳- زوجه اجازه دارد هر زمان اراده نمود به خارج از کشور مسافرت نموده و نیازی به اجازه مجدد زوج نباشد چه برای اخذ یا تمدید یا تجدید گذرنامه و این اجازه دائمی است.
۴- زوجه حق ادامه تحصیل را تا هر مرحله‌ای که لازم بداند خواهد داشت در هر مکان و محلی که ایجاب کند .
۵- زوج، زوجه را در انتخاب هر شغلی که مایل باشد و در هر محلی که صلاح بداند مخیر می‌نماید.
۶- زوج مکلف است هنگام جدایی اعم از اینکه متارکه به درخواست زوج باشد یا به درخواست زوجه، کلیه دارایی خود را اعم از منقول و غیر منقول و وجوه نقدی بلا عوض به زوجه منتقل نماید.
۷- حق انتخاب مسکن و تعیین کشور و شهر یا محل آن با زوجه خواهد بود.
۸- حضانت فرزندان بعد از طلاق مطلقاً با زوجه خواهد بود و در صورت خروج از کشور نیز نیازی به اذن پدر نخواهد بود.
۹-اختیار زمان بچه‌دار شدن مطلقاً در اختیار زوجه خواهد بود.
۱۰-نزدیکی و تمکین در اختیار زوجه بوده و هر زمان که اراده نمود زوج مکلف به همبستری با زوجه خواهد بود.
۱۱-اگر احیاناً تقاضای همبستری از سوی زوج باشد زوج باید قبلاً مبلغی (که از سوی زوجه تعیین می شود) به شماره حساب زوجه واریز نماید با این حال زوجه در نزدیکی مخیر بوده و این امر موجد هیچ حقی هم برای زوج نخواهد بود.
۱۲-زوج به هیچ عنوان حق طلاق زوجه را نخواهد داشت.
۱۳-زوج پس از متارکه به هیچ عنوان حق ازدواج را نخواهد داشت اعم از نکاح دائم یا نکاح منقطع.
۱۴-زوجه هر وقت مصلحت بداند می تواند زوج را تنبیه بدنی نماید و زوج حق هر گونه اعتراض بعدی را در این خصوص از خود سلب و ساقط می‌نماید.
۱۵-زوج مکلف به انجام کلیه کارهای منزل بوده و در موقع جدایی نیز حق درخواست اجرت المثل را از این حیث نخواهد داشت.
۱۶-زوجه هر گونه که مقتضی و صلاح بداند در برقراری ارتباط با دیگران مخیر بوده و زوج حق هر گونه اعتراض بعدی را از خود سلب و ساقط می‌نماید.
۱۷-درخصوص تربیت اولاد زوجه هر گونه صلاح بداند اقدام خواهد نمود و زوج حق دخالت در این خصوص را نخواهد داشت.
۱۸-ریاست خانواده با زوجه خواهد بود.
۱۹-زوجه شرط نمود که زوج ضمن اطاعت کامل از زوجه از والدین ایشان نیز تبعیت کامل داشته باشد.
۲۰-زوجه شرط نمود عند اللزوم نفقه والدین ایشان نیز با زوج باشد.
۲۱-حق رجوع بعد از طلاق با زوجه خواهد بود.
۲۲-نفقه زوجه علاوه بر مصادیق قانونی که عبارت از تهیه مسکن و البسه و خوراک و هزینه های بهداشتی و دارویی می‌باشد شامل کلیه تفریحات زوجه نیز از قبیل مسافرت خارج از کشور و غیره خواهد بود و میزان نفقه نیز توسط زوجه بدون لحاظ کردن وضعیت مالی زوج تعیین خواهد شد.

پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی:

فکر می‌کنیم آنچه نوشته‌اید، منظورتان مزاح و شوخی بوده. هیچ برده‌ای هم در دوران بردگی دارای چنین محدودیتی نبوده و اگر زوجی را پیدا کنید که زیر بار این شرایط برود حتما باید او را به طبیب روانی معرفی کنید.

wildpiony - مجارستان - بوداپست
اوووووووو...چه خبره بابا؟؟؟ منم که زنم میگم خاک بر سر اون مردی که اینو قبول کرده!!!. خوب برو یه برده بگیر راحت تری که!
سه‌شنبه 10 آبان 1390

کاپیتان - ایران - تهران
23- زوجه می تواند تا پایان عمر با این اوهام زندگی کرده و فقط عطر و ادکلن زیاد مصرف کند تا بوی ترشیدگی و شوریدگی اش اطرافیان را نیازارد. جالبه که تو این قحطی خواستگار و شوهر این همه پز ناشتا میدن ایشون. (نونش نداره اشکنه . پزش درختو میشکنه)
سه‌شنبه 10 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
سیاست خوش باورانه : الکی " مشکلی " برای مردم جامعه تعیین کن که " راه حل " انرا فقط و فقط تو میدانی و ان مشکل را حل میکنید که باعث تعجب و تحسین خوش باوران ان جامعه قرار بگیری تا برایت صلوات بفرستند, پس همواره شاد ولی خوش باور نباشیم !
سه‌شنبه 10 آبان 1390

habilian - ایران - قم
این زن با این شرایط شخصیت مرد رو به لجن کشید.وقتی این متن رو خوندم واقعا عصبانی شدم.خاک تو سر تو امثال تو ,خاک تو سر اون مرد کنند این شرایطو قبول کرده. ):
سه‌شنبه 10 آبان 1390

پرفسور - هلند - دن هاق
چه ددمنشیه ددمنشینانه!!!. ( جنتی )
سه‌شنبه 10 آبان 1390

mamat - ایران - ایلام
خاک تو سر اون مردی که شرایط تورو قبول کرده. انصافا جوابش زیبا بود
سه‌شنبه 10 آبان 1390

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اکثر این شروط در حال حاظر هم قید شده و قابل اجراست.فقط جای زوج و زوجه را این خانم میخواهد عوض کند.بهتر میگفت میخواهم زن بگیرم نه شوهر کنم. انوقت تمام ایت الله های زنده و حتی رای و حکم ایت الله های مرده هم قانونا و شرعا و .......با ایشان بود.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
اینکه پدر مرد بدبخت درامده بفرمائید یک برده ای را می خواهید که کمپلد خود و هرچه دارد را دراختیارتان قرار دهد و هیچگونه حق و حقوق و اعتراضی نداشته باشد یک زندانی یا اسیر. بل ی اقای مکارم درست فرموده. هیچوقت اینقدر درمورد زن حتی در قوانین ازدواج دنیا اجحاف نشده.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

katrina - بریتانیا - لندن
چه بامزه ..:))
سه‌شنبه 10 آبان 1390

zamanphp - ایران - اصفهان
عمرا کسی زیر بار چنین شروطی بشه اونم تو ایران!
سه‌شنبه 10 آبان 1390

mohsen2165 - استرالیا - سیدنی
میگه شرایط رو از اینترنت خوندم خیلی خوب و عادلانه هم بود!!!!!!!!! عادلانه؟؟؟!!!!!
سه‌شنبه 10 آبان 1390

fariborzkhan - ایران - ایران
تمام این شرایط عملا در کشور ما برقراره به شرط این که در متن زوج به زوجه تبدیل بشه و بالعکس. به همین دلیله که خانوما می گن "مساوات" کشکه. حق هم دارن.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

arad iran - ایران - تهران
هر چند که واقعا شروط خوبی نیستند . اما مگه غیر از این هست که تقریبا تمام این شروط در مورد خانمها در ایران اجرا میشه.بنابراین خانمها همگی باید به طبیب روان مراجعه کنند.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

eastmale - ایران - تهران
جالبه
سه‌شنبه 10 آبان 1390

gol andam - سویس - زوریخ
مرد اینده من,,,,,,,,,,,,,,? برده ? گوسفند ? نه نه نه نه نه ......من یه دوست ,,,همراه ,,,هم دل میخوام,,, نه کسی که هر چی بگی بع بع کنه ...در غیر این صورت
سه‌شنبه 10 آبان 1390

Kouroshi - سوییس - وینترتور
صبر کنید، صبر کنید.....با عجله قضاوت نکنید. با دقت یک بار دیگه این شرایط را بخوانید. حالا جای زوج و زوجه عوض کند، ببینید آیا این شرایط که به قول شما غیر انسانی‌ و غیر عادلانه به نظر می‌آیند. همان شرایطی نیستند که بر جامعه حکم می‌کند. ببیند و دقت کنید که آقایان شما با چه شرایطی خواهران و یا دختران تان را به خانه شوهرانشان میفرستید. آیا این حق و حقوق ای که جامعه مردسالاری برای مردان قائل شده براستی مترقی و منصفانه هست؟ به عقیده من این خانم چه خودآگاه و چه نه خودآگاه مسٔله بسیار مهمی‌ را مطرح کردند. امیدوارم که روزی برسد که ما مردان متوجه بشیم چه ناحقی در حق مادران و خواهران و دختران خود کردیم.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

different - سوئد - استکهلم
تمام این شرایط را که نوشته است الان برای مردان است همه اش اگر برای زن باشد دین نمیگذارد یعنی زن برده ی مرد باید باشد. و پاسخ دفتر اون اقاهه هم خیلی جالب بود زن که این شرائط مرد رو قبول میکنه و بنا بر فتوا برده ی مرد هست چون تمام شرائط بالا متعلق به مرد هست
سه‌شنبه 10 آبان 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
عجب آدم بى منطق و بى انصافى
سه‌شنبه 10 آبان 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
. من یه شرط هم خودم بش اضافه میکنم! 23-زوج باید یک اشی برای این زوجه بپزد. که دقیقا یک وجب روغن روی ان بیستد:))))
سه‌شنبه 10 آبان 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
arad iran - ایران - تهران-fariborzkhan - ایران - ایران-. انسان اگر از چیزی اطلاع نداره بهتره در موردش حرف نزنه!.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
من ابتدا فکر کردم شرایط رو یکی ازبچه های همین سایت نوشته :))) ولی جدا از شوخی پذیرفتن این شرایط هیچ اشکالی نداره! چون ضمانت اجرائی نداره! بیشتر خانمهای تحصیل کرده حقوق از دانستن مفهوم و ذات حق عاجزند, شما به صحبتهای خانم شیرین عبادی دقت کنید تا بیسوادی و عدم درک رو ببینید! یا حتی به این شرط نگاه کنید بیسوادی نویسنده راببینید:"""'میزان نفقه نیز توسط زوجه بدون لحاظ کردن وضعیت مالی زوج تعیین خواهد شد""" یعنی اگر کسی پول ندارد باید پول بدهد :)))) ای بیسواد:))).
سه‌شنبه 10 آبان 1390

felora - ایران - تهران
gol andam - سویس - خانم گل مطمئن باش پسرها و مردهای ایرانی" عمرا اینجوری zz نمیشن! مگر پسری که عشق چشماشو .. کنه و مهریه 1000 به بالا رو قبول کنه و بعد.. بیا ببین دادگاها چه خبره... خوش به حال یارت که یاری مثل شما داره عزیزم
سه‌شنبه 10 آبان 1390

Behrooz_uk - انگلستان - بریستول
این بیشتر به طنز شبیه است . پس این را هم اضافه می کردی. 23- حق باز کردن قلاده زوج فقط با زوجه می باشد ..
سه‌شنبه 10 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
اینها شرایط ملکه الیزابت هست حین خواستگاری احمدی نژاد از اون.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

toloo-khorshid - ایران - تهران
متأسفانه عقل که نباشد جان در عذاب است. این متن را به هر کودکی که سواد خواندن و نوشتن داشته باشد بدهی‌ در آخر معترض میشود و برایش هزاران سوال پیش میاید، و جالب‌تر اینکه به محضر جناب مکارم شیرازی هم میرود!!!!، عقل سلیم میگوید بد، بد است و خوب، خوب است دیگر نیازی به حکیم و دارو ندارد، تا وقتی‌ که از نعمت عقل خود که خداوند به ما عطا کرده استفاده نکنیم مطمئن باشید که روزگاری تاریک و تاریکتر با ماجراهای عجیب و عجیبتر در انتظار است.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

gypsy-girl - سوید - یوتبوری
اگه جای زوج و زوجه عوض می شد بازم جواب همین بود ؟ به اینجا که می رسه همه از این آخوندا متشکر هم می شن ؟؟؟ خطاب به اون آقایونی که عصبانی شدن و بهشون برخورده ، اکثر این شرط و شروط رو اگه که دقت کنید در شهرها و گوشه و کنار ایران و بر ضد زنهای ایرانی می بینید. چطور اون موقع کک شما نمی گزه ؟؟؟ مردسالاری توی خون اکثر مردای ایرانی تزریق شده متاسفانه.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
بلاخره ما ایرانیان باید از یه طرف بوم بیفتیم پائین این یکی دیگه از انطرف پایین افتاده , اگر خواستگار آنقدر احمق است که شرایط قبول کرده تو از اون احمق تری که با یه همچین آدمی میخواهی ازدواج کنی ( اخلاق خواستگار یا مثل احمدی نژاده یا مغزش پوکه مفهوم اینهارا درک نکرده) تو این دوره زمونه زوجه هم یک چنین شرایطی را قبول نمیکنه.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

feri gonzales - بلژیک - بروکسل
دم ایت اله مکارم شیرازی گرم با این جوابش
سه‌شنبه 10 آبان 1390

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
منطقی ترین پاسخ یک آیت الله! عمرا اگر یک فیلسوف اینطوری پاسخ می داد. ولی جدا از شوخی ، بیشتر این اختیارات را زوج بطور طبیعی دارا میباشد.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

zpirooz - آلمان - آخن
چطو ر در شرع مقدس بیشتر این حقوق به اقایون داده شده حالابگذار یکباریک خانم این حقوق رو بدست بیاره
سه‌شنبه 10 آبان 1390

meshkiiiii - ایران - تهران
خود دختره با دوستاش علاوه بر پسره همه روانین!
سه‌شنبه 10 آبان 1390

shana - ایران - خوزستان
این متن طنز نبود ، یک تلنگر برای آقایون بود که یک لحظه خودشون رو جای زوجه قرار بدند و ببیند که این سیستم برده داری به شوخی و مزاح هم لرزه بر اندامشون می اندازه .
سه‌شنبه 10 آبان 1390

iranking - المان - مونیخ
gypsy-girl - سوید - یوتبوری . با این اظهار نظرت بعد ادم فکر میکنه واقعا زنا عقلشون ناقصه !!! خانم عزیز کدوم مرد درخواست مهریه از زنش کرده یا پس از ازدواج حق داشته زنش رو از ازدواج منع کنه ؟ ....زوج به زوجه وکالت بلا عزل داد تا هر زمان خواست مهریه را به هر میزان که خواست افزایش دهد.....اگر احیاناً تقاضای همبستری از سوی زوج باشد زوج باید قبلاً مبلغی (که از سوی زوجه تعیین می شود) به شماره حساب زوجه واریز نماید با این حال زوجه در نزدیکی مخیر بوده و این امر موجد هیچ حقی هم برای زوج نخواهد بود...زوجه شرط نمود عند اللزوم نفقه والدین ایشان نیز با زوج باشد/....
سه‌شنبه 10 آبان 1390

Shahram khosh maram - ایران - تهران
به نظر شبیه طنز بود. اگر جای زوج و زوجه را هم عوض کنیم باز هم درست در نمی اید. مثلا طبق شرایط بالا بعد از طلاق ، دیگر طرف حق ازدواج ندارد که من چنین چیزی را تا به حال ندیده ام. یا حق رجوع بعد از طلاق در اختیار کسی نیست بلکه هر دو باید توافق کنند. مهریه توافقی هست و بعد از ازدواج نمیشود زیاد کرد.من در تعجبم که اصلا برای چی این خانم رفته و هنوز کسی را پیدا نکرده چسبیده به شرعی و غیرشرعی بودنش.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
به عهدنامه ترکمن چای گفته زکی !!!!
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

ariani - آلمان - بن
واقعا
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

mjrad - ایران - تبریز
البته دوستان خیلی ذوق زده نشوند با این رشد جمعیت علمی و دانشگاهی که بانوان محترمه دارند عنقریبا همه مناسب لشگری !!! و کشوری را بدست گرفته هرچه را می خواهند در قوانین مربوطه جاری و ساری خواهند نمود
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

mg42 - ایران - قزوین
خیلی باحال بود.کلی خندیدم. مخصوصا شماره ی 11
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

sia_sefid - ایران - تهران
بابا جمع کنید .. الان دیگه کسی شیر میخواد بخوره که نمیره گاو بگیره !!! .. این خانوم هم با شماره یازده که ارائه کرده معلومه اصلا تو ایران زندگی نمیکنه
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

gol andam - سویس - زوریخ
felora - ایران - تهران عزیزم من همیشه ارزو کردم همسری داشته باشم که از مکر و ریا به دور باشه ...هیچ کس کامل نیست ..ولی اینکه می شنوم تو ایران یک زندگی اول با عشق شروع میشه و برایه بقایه اون ارقام سرسام اور به رویه کاغذ مییاد ...واقعا دردم می یاد...با عرض معذرت از شما و دوستان من بهش میگم خود فروشی شرعی...اینجا زندگیه مشترک گذشته از بعضی مسایل ...فقط و فقط از روی عشق شروع می شه و برایه جدایی هم دلایل خودشون رو دارن...ای کاش این سنت بد در ایران شکسته بشه وزندگی جوانان ما به به بهاری تبدیل بشه که هرگز زمستانی به خودش نبینه ...مشکلات همیشه و در همه جایه دنیا هست...برایه پیمودن این راه.. گاو نر میخواهد و مرد .....felora - عزیز شاد موفق باشید
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

Arminpaniranist - ایران - تهران
عاقلان را یک أشاره کافیست .همانطور که خیلی از دوستان اشاره فرمودند جای زوج و زوجه را عوض بفرمایید ، تحمل و وضعیت بانوان إیرانی را در طی این ١٤٥٠ سال تازی ، خصوصاً ٣٢ سال خورشیدی خواهید فهمید.
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

Big_bang - المان - درتموند
شرط اخرو یادش رفته بنویسه!!! که زوج موظف است نامش را تغییر دهد و خود را فورا الاغ بنامد و چنانچه نیازی به حرف زدن در هر زمینه ای پیدا کرد, میبایست فقط عرعر کند.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

Niavaran - امارات متحده عربی - گراش
اینکه بعضی ها میگن این شرایط توی ایران هست ولی باید جای مرد و زن رو عوض کنیم به هیچ وجه درست نیست.اسلام دین مساوات هست و هر حکمی داده از روی حکمت هستش. به طور مثال این که چرا مردها میتونن تا چهار تا زن بگیرن ولی زنها فقط باید یک شوهر داشته باشند، در این مورد باید بگم اگر زن ها بیشتر از یک شوهر داشتند اونوقت اگر این وسط بچه ای به دنیا میومد معلوم نبود باباش کیه دو تا شوهر با هم دعواشون میشد و هزار و یک مشکل دیگه بوجود میومد. البته اینو هم بگم که اسلام گفته اگر میخواهید دو زن بگیرید تنها موقعی این کار(اختیار 4-1زوجه) را انجام بدهید که بدانید هیچ مشکلی پیش نمی آید و میتوانید بین هر دو زن مساوات را رعایت نمایید و صد البته باید خانوم شما راضی باشد که شما دوباره زن بگیرید.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.