شهردار تهران از سفارت بریتانیا شکایت کرد

شهردار تهران از سفارت بریتانیا شکایت کرد

محمد قالیباف، شهردار تهران از تشکیل پرونده‌ای درباره تخلفات سفارت بریتانیا در باغ قلهک تهران خبر داد.

او تاکید کرد که با طرح دعوای حقوقی، از طریق قوه قضائیه موضوع را تا رسیدن به نتیجه مشخص پیگیری می‌کند.
 
آقای قالیباف که روز دوشنبه نهم آبان ماه در جمع شماری از مدیران شهرداری تهران سخنرانی می‌کرد، درباره دلایل تشکیل این پرونده توضیحاتی داد.
 
او از جمله گفت که سفارت بریتانیا در تهران سال‌های زیادی است که باغ قلهک را به تصرف خود در آورده و باید در این زمینه برای احقاق حقوق مسلم کشور فعالیت‌های لازم انجام شود.
 
شهردار تهران، سپس به انتشار گزارش‌های «موثقی» در روزهای اخیر اشاره کرد، که نشان می‌دهد سفارت بریتانیا اقدام به خشک یا قطع کردن و آتش زدن درختان باغ قلهک کرده است.
 
آقای قالیباف، «نابودی بیش از ۳۰۰ درخت قدیمی» در فاصله زمانی کوتاه را اقدامی ندانست که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد.
 
شهردار تهران ادامه داد: جای تاسف است، دولت بریتانیا که ژست حمایت از محیط زیست و توجه به ارزش‌های انسانی می‌گیرد بدیهی‌ترین حقوق ملی و شهروندی مردم کشوری را نادیده می‌گیرد.
 
شهردار تهران پرونده بریتانیا را از «سیاه‌ترین پرونده‌ها در حافظه تاریخی ملت ایران» دانست و گفت که این کشور از پیش هم سوابق استعماری داشته و پس از پیروزی انقلاب ایران نیز، در تلاش برای ضربه زدن به وحدت ملی، تمامیت ارضی و فتنه‌گری‌های گوناگون نقش داسته است.
 
او تاکید کرد که به همکاران خود در شهرداری تهران، ابلاغ می‌کند که در کمترین زمان ممکن، پرونده تخلفات سفارت بریتانیا را به قوه قضائیه ارسال کنند و دستگاه قضائی هم با دقت، سرعت و قاطعیت به این پرونده رسیدگی کند.
 
باغ قلهک به وسعت بیست هکتار از زمان قاجار در اختیار دولت بریتانیا قرار دارد. سفارت بریتانیا باغ قلهک را از زمان محمدشاه قاجار، تابستان‌ها برای استراحت و تفرج اجاره می‌کرد که در نهایت ناصرالدین شاه قاجار این باغ را برای اقامت کارکنان سفارت بریتانیا به سفیر بریتانیا واگذار کرد.
 
پیش از سال ۸۶، بخش عمده‌ای از این باغ به دفتر شورای فرهنگی بریتانیا اختصاص یافت.
 
با این حال پس از بالاگرفتن اختلافات سیاسی میان ایران و بریتانیا، لزوم پس گرفتن این باغ از سوی برخی فعالان سیاسی و همچنین نمایندگان مجلس ایران مطرح شد.
 
بخش دیگر این باغ نیز اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در تهران است.
 
روابط سیاسی ایران و بریتانیا، با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در ایران و اوج‌گیری اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران، تا حد زیادی دچار تنش شد.
 
رئیس جمهوری ایران، بارها در شش سال گذشته دولت بریتانیا را در کنار دولت‌های غربی دیگر به توطئه و برنامه‌ریزی علیه دولت خود متهم کرده است.
 
در جریان رویدادهای پس از انتخابات ۲۲ خرداد روابط میان دو کشور تیره‌تر شد و یک بار دیگر ایران، بریتانیا را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد؛ اتهام‌هایی که همواره از سوی دولت بریتانیا رد شد.

Taraneه - کبک - کانادا
عجاب رویی داری قالیباف, کی تو رو دادگاهی می کنه؟ به خاطر خشک کردن بعضی از درختهای خیابان ولیعصر تو مدت کوتاه.وقتی شهردار شهری, و هوا تا این حد الوده است. بخاطر پرندهایی که از تهران کوچ کردن. تازه اگه این باغ دست شما بود حتما تا حالا برج جاشو پر کرده بودو اثری از درخت اونجا نبود.
دوشنبه 9 آبان 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
بروید و از سفارت بریتانیا تشکر کنید که باغی را درقلهک به مدت بیش از صد سال مثل روز اولش نگهداری کرده. دلتون که برای درخت نمیسوزه, به فکر جیب اپارتمان سازیتون هستید.
دوشنبه 9 آبان 1390

Royan - آلمان - بوخوم
حالا ملک باغ قلهک چشم آغازاده ها را گرفته فکر کردن یکی دو تا برج آنجا بسازند واسه همین میخواهند به یه نحوی از دست سفارت بریتانیا بکشنش بیرون.
دوشنبه 9 آبان 1390

ali1111 - ایران - تهران
این همه خوردید و اختلاس کردید کم بود براتون...سیر مونی ندارید. شما دلتون به حال کسی نمیسوزه جز جیب و شکمتون.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

afshin7174 - ایران - تهران
به امید زیر آب رفتن این کشور نحس(انگلیس) از آقای قالیباف حمایت میکنیم.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

jamshid arya - ایران - تهران
راست میگن دیگه این کارو باید چندین سال پیش می کردن و یه ساختمان به جای ان باغ بزرگ به ان جانوران موذی اجاره می دادند
سه‌شنبه 10 آبان 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
نه قم خوبه نه کاشون لعنت به هرجفتشون
سه‌شنبه 10 آبان 1390

arad iran - ایران - تهران
من نمیفهمم چرا ما ایرانی ها همه چیز رو قاطی می کنیم.چون با حکومت مشکل داریم باید بگذاریم هر کی هر غلطی دلش خواست تو ایران بکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟لازم به ذکر است ر بعضی از کشورهای اروپایی مجازات قطع یک درخت سه سال زندان است.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
afshin این کشور نحس نیست. ما خودمان نحس هستیم. امیدوارم روزی پایت به بریتانیا رسد و انسانترین نسل زمین را ملاقات بکنی. اگر اینها واکسیناسیون و داروها را کشف نکرده بودند, شانس امثال ما بری رسیدن بلوغ 15% میبود. "برای مثال"
سه‌شنبه 10 آبان 1390

love-iran - ایران - چابهار
sharafYabi - انگولا - بیمبه. یادم نبود مرسی اخه این چه حرفیه میزنید دروغ که کنتور نداره یک روز از یکی پرسیدن اگه ادیسون به دنیا نمی اومد کی برق رو اختراع میکرد طرف جواب داد یکی دیگه حالا از 10 درصد واکسن ها هم اونها درست کردن نمیکردن چی دنیا تمام میشد ؟؟؟ هم کتاب های پدر پزشکی ابن سینا رو بخونی مریض که هیچی ایدز هم نمیگری
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
Love Iran واقعیت طلب باش.اگه ادیسون نبود موریسون یا اسمیت بود. به هر حال تمام نعمتهائی که در پانصد سال گذشته خیرش به همه رسیده یا انسانی مسیحی بوده یا کلیمی. ما فقط همدیگر رو فروختیم و هنوز هم در جهل در جا میزنیم. قران میفرماید اگر یک نفر را نجات بدی انگار همه را نجات دادی. میدونم به خاطر انها خیلیها مظلوم واقع شدند ولی کثرت و راحتی که اینها برای بشریت ارمغان اوردند از دست دیگران ساخته نبود. گفتنی برات زیاد دارم ولی عادل باش و خوبی دشمنت را کتمان نکن و واقعیت را مشاهده کن.
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.