الن ایر: آمریکا ایرانیان را حمایت می‌کند، و نه هدایت

الن ایر: آمریکا ایرانیان را حمایت می‌کند، و نه هدایت

 
 
الن ایر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: «هر راه‏حل نجاتی برای ایران باید بومی باشد»


 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به سخنان هیلاری کلینتون درباره عدم درخواست کمک "جنبش سبز" از آمریکا می‌گوید، «مردم باید پیشگام باشند؛ با این همه، ما می‏خواهیم از مردم حمایت کنیم، نه هدایت، بلکه حمایت.»

الن ایر سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا، ایجاد سفارت مجازی آمریکا در تهران را راهی برای کمک به ایرانیان می‌خواند.

پیش از این هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌و‌گو با دو رسانه فارسی‌زبان از تاسیس سفارتخانه مجازی آمریکا در ایران خبر داده بود.

هیلاری کلینتون، دلیل عدم حمایت کافی دولت آمریکا از "جنبش سبز" را عدم درخواست حمایت از سوی رهبران این جنبش در آغاز اعتراضات دانسته بود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود:«مثلا در لیبی، مخالفان قذافی اعلام کردند که از هر گونه حمایت خارجی استقبال می کنند و آمریکا هم از آن‌ها حمایت کرد، اما رهبران اعتراضات ایران چنین استقبالی نمی‌کردند».

الن ایر با اشاره به سخنان هیلاری کلینتون به دویچه‌وله می‌گوید: «هر راه‏حل نجاتی برای ایران باید بومی باشد».

پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از تاسیس سفارتخانه مجازی آمریکا در ایران خبر داده بود

دویچه‏وله: منظور از ایجاد سفارت مجازی آمریکا برای ایرانیان که اخیرا خانم کلینتون به آن اشاره کردند، چیست؟

الن ایر: همان‏طور که خانم کلینتون گفتند، ما می‏خواهیم اطلاعات و اخبار مد نظر مردم ایران را به دست‏شان برسانیم.

سفارت مجازی در تهران فقط قراردادن اطلاعات و اخبار مورد پسند‏ مردم ایران در شبکه‌ی اینترنت است. حقه‏ای در کار نیست. ما شفاف هستیم و مایل هستیم با مردم ایران ارتباط برقرار کنیم و به آن‏ها اطلاعاتی بدهیم که به‏دردشان بخورد.

آیا این سفارت می‌تواند به‏جز دادن اطلاعات کار دیگری نیز انجام دهد؟ مثلا آیا خواهد توانست برای ایرانیان ویزا صادر کند؟

 نه، ما نمی‏توانیم از طریق این تارنما ویزا صادر کنیم. ولی می‏توانیم اطلاعات لازم برای گرفتن ویزا را روی این صفحه بگذاریم تا تمام متقاضیان بالقوه بتوانند آن را بخوانند و درک بهتری از مراحل اخذ ویزا به دست بیاورند.

می‏خواهیم اطلاعات جالبی روی این صفحه‌ی‏ به‏اصطلاح "سفارت مجازی" بگذاریم.

به‏تازگی خانم کلینتون به عدم تمایل "جنبش سبز" برای کمک گرفتن از آمریکا اشاره کردند. تحت چه شرایطی و با چه مکانیزمی، دولت آمریکا می‏تواند به جنبش دمکراسی‏خواهی ایران کمک کند؟

 همان‏طور که وزیر امور خارجه‏ی آمریکا، خانم کلینتون و هم‏چنین پرزیدنت اوباما به کرات گفته‏اند، ما در کنار مردم ایران ایستاده‏ایم.

همان‏طور که ایشان گفتند، وضعیت هرکشور منحصر به‏فرد است. ما سعی می‏کنیم به اشکال مختلف به مردم ایران کمک کنیم. مثلا ایشان گفتند ما می‏خواهیم "پرده‌ی الکترونیک" حکومت ایران را بشکنیم تا مردم ایران بتوانند هم با یک‌دیگر و هم با بقیه دنیا ارتباط برقرار کنند.

این یکی از کارهایی است که انجام می‏دهیم تا مردم ایران بتوانند در مسیر خودشان پیشرفت کنند.

در روزهای اوج تظاهرات خیابانی "جنبش سبز"، خیلی از معترضان شعار می‏دادند: "اوباما! یا با اونا یا با ما!". در صورتی‏که خارج از ایران، شورای متشکلی از مخالفان دولت ایران تشکیل شود، آیا دولت آمریکا حاضر به حمایت و کمک به این شورا خواهد بود؟

 ما از این حقوق حقه‏ی مردم ایران، یعنی آزادی بیان، آزادی مطبوعات و… حمایت می‏کنیم.

هر راه‏حل نجاتی باید بومی باشد. دولت آمریکا نمی‏خواهد راه‏حلی را به کشورها تحمیل کند. مردم باید پیشگام باشند. ولی با این همه، ما می‏خواهیم از مردم حمایت کنیم. نه هدایت، بلکه حمایت.

در روزهای اوج تظاهرات خیابانی "جنبش سبز"، خیلی از معترضان شعار می‏دادند: "اوباما! یا با اونا یا با ما!"

باید از ملت‏های مختلف حمایت کنیم. از این نظر، باید در هر کشوری راهی پیدا کنیم تا به مردم آن کشور کمک کنیم، نه این‌که آن‏ها را راهنمایی کنیم. چون این راه‏ها و خیزش‏ها باید بومی باشند.

گفته شده در گزارش بعدی آژانس بین‏المللی انرژی اتمی، روی جنبه‏ی نظامی برنامه‏ی هسته‏ای ایران تاکید بیشتری خواهد شد. در این صورت، واکنش دولت آمریکا به این گزارش چه خواهد بود؟

 اراده‏ی جامعه‏ی بین‏المللی این است که دولت ایران باید از تعهدات و وظایف بین‏المللی اطاعت کند.

دولت ایران هم نسبت به برنامه‏ی هسته‏ای‏ و هم نسبت به حقوق بشر نباید از تعهدات خود عدول کند. از این نظر در جامعه‏ی بین‏المللی اجماعی وجود دارد که ایران باید وظیفه‏ی خود را انجام بدهد.

به‏طور مشخص، اگر کشور سومی مانند اسراییل یا کشور دیگری به ایران حمله‏ی نظامی انجام دهد، واکنش آمریکا چه خواهد بود؟

 نمی‏خواهم راجع به فرضیات مختلف و اگر و مگرها صحبت کنم. هیچ‏کس اهل جنگ نیست. همه‏ی ما باور داریم که تنها راه‏حل مناسب، راه‏حلی از طریق دیپلماسی است.

پس همه‏ دنبال راه‏حل دیپلماتیک هستند. همان‏طور که وزیر امور خارجه‏ی امریکا دو روز پیش گفت، همه‏ ما آماده‏ی تعامل سازنده با دولت ایران هستیم.

انشاالله با سیاست دومسیره‏ی ما، دولت ایران در نهایت تصمیم به عوض کردن راه خود بگیرد و با جامعه‏ی بین‏الملل، به‏طور مثبت و سازنده همکاری کند.

بسیاری انتقاد می‏کنند که تحریم‏ها به جای فشار بر دولت، به مردم عادی ایران فشار وارد می‏کند. آیا برای هدف‏مند کردن تحریم‏ها، اراده‏ای جدی در دولت آمریکا وجود دارد؟

 صددرصد! خانم کلینتون هم گفتند؛ بله، تا اندازه‏ای خود مردم ایران از این تحریم‏ها آسیب دیده‏اند و این تاسف‏آور است. ما سعی می‏کنیم که این تحریم‏ها هدف‏مند شوند و فشار بر حکومت ایران بیشتر بشود و نه مردم ایران.
ما می‏خواهیم دو کار انجام دهیم.

سعی می‏کنیم فشار بیشتری بر حکومت ایران وارد کنیم تا مسیر خود را عوض کند و برعکس سعی می‏کنیم ملت ایران بیشتر با بقیه‏ی دنیا و با هم‏دیگر ارتباط پیدا کنند، یعنی به جامعه‏ی بین‏الملل وصل شوند.

Neda02 - کانادا - اتاوا
آره خوب. این که امریکا هیچ اعتراضی به عمل‌کرد چین و روسیه در پشتیبانی همه جانبه از رژیم دیکتاتور و جنایت‌کار ایران نمی‌کنه لابد حمایت از ایرانه ما نمی‌دونیم. قدیم‌ترها اسم این کار مرد رندی بود البته نه حمایت.
دوشنبه 9 آبان 1390

morid - ایران - بوشهر
اقای الن ایر تو حتی به لهجه های مختلف ایرانی هم صحبت کنی فایده ای ندارد تو این سالها امریکا وغرب همه امکانات رسانه ای از شبکه های فارسی تا اینترنت چمدانی وانواع فیلتر شکن وهر چیز ذیگه که ما بخواهیم فراهم کرده و دردسترس است. عامه مردم ایران به دلایل گوناگون به شما امریکاییها و ان نو کر پیرتان انگلیس اعتماد ندارند.دروغ گوهای لعنتی اخه یکبار فقط یکبار هم شده حرف راست بزنید.
دوشنبه 9 آبان 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
حمایت از جنبش سبز که رهبرانش از بدنه نظام هستند هیچ مشکلی از مردم تحت فشار رژیمکم نمی کند و فقط سیاست نظام انهم ظاهری و رونما را برای مدتی تغییر میدهد. مردم نابودی و سقوط این رژیم را طالبند نهتغیر ظاهری یعنی حکومت مذهبی را نمی خواهند واخوند و وابسته فکری به اخوند باید و باید نابود شده و کلیه دست اندرکاران توسط مردم دستگیر و عادلانه و علنی محاکمه شوند. نه مانند لیبی.زیرا انها با دیکتاتور وحشیانه عمل کردند و رفتارشان انقلابی نبود.
دوشنبه 9 آبان 1390

panjere - سوئد - گوتنبرگ
اگه راست میگئ چرا به همه خانواده احمدئ ویزا دادئ ?حنات پیش ما رنگ نداره.سوئد گوتنبرگ
دوشنبه 9 آبان 1390

bavaffa - اذربیجان - باکو
با ندادن دارو با ندادن تجهیزات هواپیمایی باندادن ویزای دانشجویی با ندادن اطلاعات حقیقی سیاست...و..و..و .. همه اقازاه ها اقامت و در حساب بانکی و املاک امریکا سهم اعظمی دارند واقعا این اعمال یعنی حمایت . از مردم
دوشنبه 9 آبان 1390

shayanaziz - ایران - آزاد
قابل توجه morid - ایران - بوشهر . دوست عزیز میشه بفرمائید تا کنون چند بار حرف راست از رهبرت که ادعای جانشینی امامان را هم داره شنیده اید؟آخه مرد حساب از آنهائی که مملکت را دو دستی تقدیمشان کردیم جز دروغ و خیانت و خباثت چه خوبی دیده ایم که از غریبه ای توقع داشته باشیم . مرگ بر حکومت جلاد خامنه ای دجال
دوشنبه 9 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
morid - ایران - بوشهر . بسیجی???غرب حرف راست بزند????خوب میگوید ما خمینی سوسمار زاده را با میلیونها پالون اسلامی از نجف به فرانسه بردیم و با لانسه کردن او در ایران و جهان !!!!!!شما چرا با بع بع بع خمینی ای امام پذیرفتید??????صفحه ی گرامافون 1357 خط برداشته و تکرار تکرار/
سه‌شنبه 10 آبان 1390

love-iran - ایران - چابهار
معنی حمایت هم فهمیدن تحریم بانک ها برای کم ارزش کردم پول کشور تحریم فورش هواپیما مسافری و حتی سوخت و تازگی بلیت انلاین تحریم قطعات کامپیوتری تحریم تحریم تحریم های که مردم رو اذیت میکنه میدونی چرا فعلا مردم ساکت هستن چون نمیدونن اگه اخوند ها برن کی قراره بیاد اونم مقصر 100 درصد اش شما ها هستید حالم از هر چی امریکایی و انگلیسی بهم میخوره
سه‌شنبه 10 آبان 1390

morid - ایران - بوشهر
shayanaziz ایران-ازاد.مطلبی که من راجع به امریکا گفتم معتی اش حمایت از مسئول خاصی در ایران نیست تو هم لازم نکرده بخاطر امریکا گلوتو جر بدی چشمتو ببندی و بجاش چاک دهنتو بازکنی. واما ARTEMES-SW-فرانسه من همیشه ملاحظه افراد مریضی چون تورا دارم.امیدوارم با خوردن بموقع قرص هایت تا اندازه ای با این بیماری لا علاجت کنار بیایی.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
morid - ایران - بوشهر . تو به مزدوری اسلامی ادامه بده نگران بیماری من نباش ای کیوی بسیجی/
سه‌شنبه 10 آبان 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
از ماست که بر کاست..نه تقصیر اروپا ونه امریکاست..ما خودمون به هم رحم نمیکنیم ولی توقع داریم اجنبی ها دلسوزمون باشند..طبیعتا اونها دنبال منافع خودشون هستند..این ما هستیم که بیت المال رو دو دستی تقدیمشون میکنیم
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

shayanaziz - ایران - آزاد
قابل توجه morid - ایران - بوشهر . آخه برادر عزیز بقول شما از (استعمار پیر و شیطان بزرگ )توقع چه خدمتی را داری ؟ من تو را خوب می شناسم خوش خدمتی های تو را به خامنه ای و احمدی نژاد را هم در بازدیدشان از بوشهر دیدم .لطفا کوتاه بیا
پنج‌شنبه 12 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.