جشنواره رم؛ از دختران همجنس‌گرای ایرانی تا مونیکا ویتی

جشنواره رم؛ از دختران همجنس‌گرای ایرانی تا مونیکا ویتی

میشل یئو، بازیگر مالزیایی نقش آنگ سان سوچی در فیلم «بانو»
 

محمد عبدی
 
رادیو فردا : ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم رم، از ۲۷ اکتبر امسال آغاز به کار کرده و تا چهارم نوامبر به کار خود ادامه می‌دهد. در جشنواره امسال از جمله فیلم شرایط ساخته مریم کشاورز در کنار فیلم‌هایی چون «تن تن» و «بانو» به نمایش در می‌آید.
 

رم یا ونیز؟
 
ظاهراً رمی‌ها قصد دارند این شهر تاریخی زیبا و سحرانگیز را آنچنان که خود لقب می‌دهند، به «شهر سینما» بدل کنند، اما در این راه یک رقیب بسیار جدی و فعلاً شکست‌ناپذیر در کنار خود دارند: جشنواره فیلم ونیز.
 
بر خلاف جشنواره رم که جشنواره بسیار نوپایی است و تازه ششمین دوره خود را تجربه می‌کند، ونیز قدیمی‌ترین جشنواره فیلم جهان محسوب می‌شود که در دوره موسولینی افتتاح شد. با این حال تالارهای باشکوه ویژه‌ای که در شمال رم ساخته شده، به همراه ریخت و پاش بسیار و هزینه‌های گزاف، عزم رمی‌ها را برای رقابت جدی با جشنواره ونیز به نمایش می‌گذارند.
 
ستاره‌ها و فیلم‌های مستقل
 
هر چند جشنواره رم به مانند همه جشنواره‌های طراز اول سعی دارد نام‌های بزرگ، از سینماگران شناخته شده تا ستارگان هالیود را بر روی فرش‌های قرمز خود داشته باشد، اما از توجه به سینمای مستقل و نمایش فیلم‌های کوچک غافل نیست، تا آنجا که سال قبل، یک شاهکار کوچک و جمع و جور از سینمای بلژیک با عنوان «لطفاً مرا بکش»، به حق جایزه بهترین فیلم جشنواره را دریافت کرد: یک کمدی سیاه شگفت‌انگیز که مرگ را به سخره می‌گیرد.
 
خانواده کشاورز
 
«کشاورز»ها ظاهراً بخت خوبی در جشنواره رم دارند! سال گذشته حسین کشاورز با فیلم «عرق سگی» تنها نماینده سینمای ایران در جشنواره رم بود و امسال، خواهرش مریم با فیلم «شرایط» در این جشنواره حضور دارد. این برادر و خواهر ساکن آمریکا با مورد توجه قرار دادن حیطه‌های ممنوع سینمای ایران و پرداختن به مشکلات اجتماعی ناشی از محدودیت‌های جامعه، فیلم‌های کوچکی ساخته‌اند که مورد توجه جشنواره رم و برخی جشنواره‌های دیگر قرار گرفته است.
 
«شرایط» که در جشنواره ساندنس در آمریکا به عنوان فیلم محبوب تماشاگران برگزیده شد، داستان دو دختر نوجوان در تهران امروز را بازگو می‌کند که گرایش‌های همجنس‌خواهانه دارند و این مشکلات عمده‌ای را در جامعه و خانواده برای آنها رقم می‌زند.
 
لوک بسون و فیلم سیاسی
 
فیلم افتتاحیه جشنواره رم، «بانو»، فیلم پر سر و صدایی بود از لوک بسون، فیلمساز شناخته شده فرانسوی، درباره آنگ سان سو چی فعال سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل که با حضور فیلمساز و بازیگرانش به نمایش درآمد.
 
فیلم زندگی و فعالیت‌های این رهبر سیاسی برمه علیه دیکتاتوری را به نمایش می‌گذارد؛ او که مادر دو فرزند است و در آکسفورد به همراه همسر انگلیسی‌اش زندگی می‌کند، برای دیدار مادر بیمارش به برمه بازمی‌گردد و خیلی زود به‌خاطر پدرش- ژنرال آزادیخواه ترور شده- رهبری مبارزات را بر عهده می‌گیرد و برای ۲۰ سال تحت حبس خانگی قرار می‌گیرد.
 
فیلم سعی دارد به شکلی از سیاست فاصله بگیرد و بیشتر مضمونی انسانی درباره رابطه یک زن و شوهر و عشق بین آنها را دنبال کند، اما در عین حال به رغم صحنه‌های زیبا، ناخواسته به فیلمی گاه اغراق‌آمیز بدل می‌شود که مثلاً نمایش نیروهای شر در طول فیلم همواره همراه است با یک موسیقی زائد و اغراق‌آمیز که به درد فیلم‌های اکشن می‌خورد و نه فیلمی با مضمونی انسانی.
 
اسپیلبرگ و اسکورسیزی
 
فیلم‌های تازه دو تن از مشهورترین فیلمسازان تاریخ سینما در جشنواره رم به نمایش در می‌آیند و جالب اینکه هر دو فیلم با وسوسه ظاهراً واگیردار این سال‌ها، به طریق سه بعدی ساخته شده‌اند.
 
استیون اسپیلبرگ قصه‌های مصور مشهور هرژه ، تن تن را به فیلمی انیمیشن بدل کرده که در واقعه اولین فیلم انیمیشن اوست و مارتین اسکورسیزی هم رمان مصور «اختراع هوگو کابره » اثر برایان سلزنیک را به فیلم برگردانده و اولین تجربه سه بعدی خود را در معرض قضاوت تماشاگران قرار داده است.
 
مونیکا ویتی دوست داشتنی
 
شاید عشق سینمایی را نتوان یافت که عاشق مونیکا ویتی نباشد؛ دختری که با چهره زیبا و نگاه نافذش در کسوف و صحرای سرخ آنتونیونی، نقش مهمی در تاریخ سینمای باشکوه ایتالیا دارد. آن دختر زیبا حالا هشتاد سال دارد و جشنواره رم هشتاد سالگی او را جشن می‌گیرد.
 
در کاخ جشنواره نمایشگاهی از عکس‌های فیلم‌های او در طول چهل سال فعالیتش گرد آمده که همه نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند. این عکس‌های نادر از کتابخانه ملی سینمای ایتالیا و آرشیو استودیو «چینه تا» به عاریت گرفته شده‌اند. دو فیلم از آثار مونیکا ویتی هم به نماش در می‌آید؛ از جمله فیلم «سیما»، آخرین بازی ویتی که خودش کارگردانی و نویسندگی آن را هم بر عهده داشت.

reza19357 - ایران - تهران
دوستان متاسفانه همجنس گرایی یک بیماری ذهنی تنی هستش. این بیماری کاملا بر خلاف طبیعت انسان ها هستش. وقتی زن و مرد برای همدیگه و برای رفتار جنسی طراحی فیزیکی شدن هیچ دلیلی نداره که کسی به همجنس گرایی تمایل داشته باشه و وقتی این اتفاق میافته یک جای کار مشکل داشته....
دوشنبه 9 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
در ایران, همیشه دیگری مقصره ! یعنی ساندیسی ها بخاطر مصرف زیاد ساندیس دیوانه شدند که بجان مردم میافتند و در فیلمهای سینمایی ایران, با خوردن " عرق سکی مش اصخر " باعث انحراف جنسی این دو انسان شدند, وگرنه ما مردم ایران یک فرهنگ غنی داریم که از بس که در عمق ان فرو رفتیم, شاهد دیدن فرهنگها و تمدنهای دیگران نیستیم, پس همواره شاد و بینا باشیم !
دوشنبه 9 آبان 1390

اشکان ایرانی - ایران - مشهد
خوش باور- ایران- یزد. فرهاد جان پیام خصوصی من در واقع یک پرسش عمومی هست که می‌خواستم از همۀ دوستان بپرسم، ولی چون مسئولان سایت اونو تأیید نکردند، با خودم گفتم بذار از جنابعالی بپرسم پس همواره شاد و پاسخگو باشیم.
دوشنبه 9 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
اشکان ایرانی - : عزیزجان, هر چه از دوست رسد, نیکوست ! پس دو تا . میکردید و . میدادید که 100% مورد تائید قرار میگرفت, پس همواره شاد و باهم راهنما باشیم !
دوشنبه 9 آبان 1390

seven11 - مجارستان - بوداپست
نمیشه همجنسگرایی را یک بیماری دانست معمولاً کسانی که در ایران هستند به دلیل سانسور و اطلاع رسانی ناقص و غلط آگاهی کمی درباره این نوع انسانها دارند ولی در تلوزیونهای آمریکایی و اروپایی در این باره مفصل اطلاع رسانی میشه و این یک تمایل مادرزادی است که در درصدی از انسانها و حتی حیوانات وجود داره، حتی دیده شده که دو برادر یا خواهر دوقلو یکی رفتار همجنسگرایانه داره ولی دیگری به جنس مخالف گرایش داره و این گناه این نوع از انسانها نیست که اینطور خلق میشوند.
دوشنبه 9 آبان 1390

شروین1360 - مالزی - کوالالامپور
دوستان عزیز، همجنس گرایی نه یک بیماری روانی است و نه بی فرهنگی. این افراد از بدو تولد به طور خدادادی به هم جنس خود تمایل دارند. اکتسابی نیست. بیایید اطلاعاتمون رو راجب هرچیزی بالا ببریم، به همدیگه احترام بذاریم، نخوایم که همه مثل ما باشن. مرسی
دوشنبه 9 آبان 1390

meshkiiiii - ایران - تهران
شروین1360 - مالزی - کوالالامپور. اکتسابیه داداش. اما ایرادی بهشون نیست!
دوشنبه 9 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
reza19357 - ایران - تهران . اقای انیشتن اسلامی وقتی از مطلبی اطلاع ندارید مجبور نیستید نظریات صد من یک ریال بدهید تعدادی بیسواد اسلامی هستند که هرگاه نوشته ام روابط بین دو بزرگسال که الزاما جنسی هم نیست به هیچ بنی بشری مربوط نیست و محققان بزرگ سازمان بهداشت جهانی همجنسگرائی را از ردیف بیماری خارج و یک پدیده ی ژنتیکی می دانند در مغز انها فرو نمیرود/ امیدوارم جزو انها نباشی و اگر به انسانیت معتقدی با بچه بازی در دین رایج در ایران به ستیز برخیزی/
سه‌شنبه 10 آبان 1390

شروین1360 - مالزی - کوالالامپور
لطفا این لینک رو مطالعه کنین:. https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%85%D8%AC%D9%86%D8%B3%E2%80%8C%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C. یک قسمتهاییش رو اینجا میارم:. "براساس اتفاق نظر علوم رفتارشناسی و جامعه‌شناسی و متخصصان سلامت و سلامت روانی همجنس‌گرایی فی‌نفسه نمونه‌ای معمولی و مثبت از اختلاف در گرایش‌های جنسی انسان است. پدیده همجنس‌گرایی از ابتدای تاریخ، با بشر همراه بوده‌ است و در ادبیات و هنر جهان از زمان بسیار کهن، شاهد اشاراتی به این پدیده هستیم.". در ایران همجنسگراهارو داخل گونی کرده و از کوه پرت میکنند. این اعمال حاصل اندیشه من و توست. همه ما مسئولیم. بیاین از همین امروز تعصب رو کنار بگذاریم. به دیگران حق بدیم که جور دیگه ای فکر و زندگی کنن. مرسی.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

kambizian - ایران - تهران
من پسری هستم که تمایلات همجنسگرایانه به جنس مخالف دارم لطفا مرا راهنمایی کنید.
سه‌شنبه 10 آبان 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
kambizian - ایران - تهران.....من پسری هستم???تمایلات همجنسگرایانه???جنس مخالف??? بلاخره کدومشی?!!!! منو که هیچی, خدا رو هم گیج کردی.!!!!!
سه‌شنبه 10 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
kambizian - : عزیزجان, لذتش را ببر که مانند بقیه نیستید و شکی به خود راه نده, زیرا شما دارای چنین استعدادی هستید, یعنی یکی مونث است و دیگری مذکر و شما هم از نوع سوم, و اصلا مقصر نیستید که دارای چنین استعداد و هورمونی هستید, زیرا هستند کسانی که دارای هر دو " الت تناسلی " هستند و یا هستند کسانی که از لحاظ " ظاهری " دارای یک جنسیت ولی از لحاظ " داخلی " دارای ارگان " جنس مخالف " هستند ( شوخی طبیعت ) ! پس همواره شاد و زندگی باشیم !
سه‌شنبه 10 آبان 1390

kambizian - ایران - تهران
PARVANE1 - انگلستان - برنموث : منم خودم گیج شدم .مثل محمد نصرتی و شیث رضایی یهو جو گیر شدم
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.