ابراهیم یزدی: حزب اسلامی تونس اشتباهات ایران و الجزایر را تکرار نکند

ابراهیم یزدی: حزب اسلامی تونس

اشتباهات ایران و الجزایر را تکرار نکند

ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی
 

ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی، در نامه‌ای به راشد‌ الغنوشی، رهبر حزب اسلام‌گرای النهضه تونس، با تأکید بر تجربه ناکافی مسلمانان در حوزه دموکراسی، از وی خواست تا از تجربه‌های ایران و الجزایر درس بگیرد و «اشتباهات» آن‌ها را تکرار نکند.
 
به گزارش سایت خبری کلمه، نزدیک به اصلاح‌طلبان، ابراهیم یزدی در نامه خود با ابراز خوشنودی از پیروزی حزب اسلامی «النهضه» در انتخابات اخیر تونس، در عین تحسین «بلوغ سیاسی مردم تونس»،‌ نگرانی «جدی» خود را از پیامدهای دراز مدت این تحولات ابراز کرد.
 
حزب «النهضه» تونس که از آن به عنوان حزب اسلامی میانه‌رو یاد می‌شود در نخستین انتخابات آزاد این کشور پس از سرنگونی بن علی، با به دست آوردن ۹۰ کرسی از ۲۱۷ کرسی مجلس مؤسسان به پیروزی دست یافت.
 
دبیرکل نهضت آزادی ایران در نامه خود خطاب به راشد الغنوشی نوشت: «ما مسلمانان از هر ملیتی، اگرچه برای تحقق حقوق اساسی، آزادی و حق حاکمیت خود مبارزه می‌کنیم، اما تجربه کافی با دموکراسی نداریم. ما مبارزه می‌کنیم و دیکتاتور سرنگون می‌کنیم، اما استبداد را به عنوان یک شیوه زندگی از بین نمی‌بریم.»
 
وی توضیح داد که ناکامی در ریشه‌کن کردن استبداد موجب می‌شود که «حلقه منحوسه» بسته بماند و افزود: «ما شاه را سرنگون کردیم، اما فراموش کردیم که به درمان منش و شخصیت "شاه درون" خویشتن خود بپردازیم.»
 
این فعال سیاسی که در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بارها بازداشت شده و ماه‌ها زندانی بود، تأکید کرد که دموکراسی یک کالای صادراتی نیست و باید آموخته شود.
 
آقای یزدی در همین زمینه توضیح داد که انتخابات «ابزار بسیار با ارزشی» است، اما به خودی خود دمکراسی محسوب نمی‌شود.
 
وی در ادامه وجود «تکثر»، «مدارا» و «همگرایی در میان کنشگران صحنه سیاست» را سه مقوله‌ای دانست که شانس ایجاد آزادی و دموکراسی را در جامعه مسلمانان فراهم می‌کند.
 
ابراهیم یزدی خطاب به راشد الغنوشی گفت: «شما حمایت و اعتماد اکثریت رأی دهندگان را به دست آورده‌اید و اکنون بر عهده شماست که نمونه‌ای باشید از سعه صدر و به رسمیت شناختن حقوق دگر اندیشان. من از خداوند باری تعالی می‌خواهم که شما را از ارتکاب اشتباهاتی که ما در ایران دچار آن شدیم، یا آن‌چه در الجزایر یا در موارد مشابه رخ داده است، حفظ نماید.»
 
برخی از نخبگان جامعه تونس ابراز نگرانی کرده‌اند که قدرت گرفتن حزب اسلامی «النهضه» می‌تواند ارزش‌های سکولار در جامعه تونس را در معرض خطر قرار دهد.
 
این در حالی است که راشد الغنوشی، تأکید کرده است که حزب وی به حقوق زنان تونس و تقویت نقش آنان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی پایبند است. به گفته وی از ۴۹ زن راه‌ یافته به مجلس موسسان، ۴۲ تن نامزد حزب النهضه بوده‌اند.
 
آقای غنوشی همچنین تأکید کرده است که در حکومت آینده تونس، حجاب برای زنان اجباری نخواهد بود.
 
با این‌حال رهبر حزب النهضه خاطرنشان کرده است که این حزب اسلامی از اصول و ارزش‌های خود کوتاه نخواهد آمد.

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
بینیم و تعریف کنیم!
دوشنبه 9 آبان 1390

Sir.amir - انگلستان - منچستر
حالا فهمیدی اقای روشنفکر چه گندی زدی با دوستان ابلهت به ایران قابل توجه دوستان این اقا یزدی و قطب زاده و سنجابی وبنی صدر و بازرگان از عاملهای اصلی این انقلاب ننگین فاشیستی اسلامی به سرکده گی خمینی خونخوار بودن همین عوضی یزدی در دادگاه به تیمسار رحیمی شادروان فحاشی کرد و در اعدام او دست داشت تیمساری که قسم به وفاداری و دفاع از این مرز و بوم خورده بود روحش شاد یادش گرامی
دوشنبه 9 آبان 1390

onsore ahriman - فرانسه - مارسی
جانور
دوشنبه 9 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
کمی دیرفهمیدی.اقای دکتر.وگرنه باسیلی وتوهین محاکمه درست نیست.
دوشنبه 9 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
تو یکی خفه خون روباه مکار که هر روز به رنگی/
سه‌شنبه 10 آبان 1390

bawafa1385 - المان - هامبورگ
من در تعجبم که اقای ابراهیم یزدی این واعظ غیر متعظ حتی در نسخه ای که برای الغنوشی می نویسدو با تمام تسلطی که در وعظ و خطابه دارد هنوز بدرک حقیقت واقعی دست نیافته و شاید راضی باظهار نظر واقعیات نمیباشد . اقای یزدی مگر یادت رفت در همان شبهای اول انقلاب شما بعنوان قاضی یا بازپرس با همان سیره وتفکرات اسلامی بهترین سرمایه های این ملت را باعدام کشاندید. دیکتاتوری در ذات و خون تفکر شماست. اصولا یک فرد مذهبی جز مذهب و تفکر خود به چیز دیگری اعتقاد ندارد وبرای تفکرات دیگر احترامی قائل نیست. بهترین دلیل ادعای من این است که اقای یزدی با تمام اشتباهات مرتکب شده و خیانتی که خود و گروه همراه ان بملت مظلوم ایران روا داشته اند و بتجربه هم دریافته اند که بزرگترین خیانت را بملت ایران مرتکب شده اند ولی باز در توصیه های راضی نیست واقعیات را توصیه کند هر چند الغنوشی هم بمثابه سگ زرد برادر شغال میباشد
سه‌شنبه 10 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.