محمود دولت‌آبادی نامزد جایزه بوکر آسیایی شد

محمود دولت‌آبادی نامزد جایزه بوکر آسیایی شد

محمود دولت‌آبادی، نویسنده مشهور ایرانی با رمان «زوال کلنل» نامزد جایزه بوکر آسیایی در سال ۲۰۱۱ شد.

سایت این جایزه معتبر ادبی، یکشنبه، هشتم آبان‌ماه فهرست نهایی ۱۲ نامزد دریافت جایزه بوکر آسیایی را اعلام کرد که محمود دولت‌آبادی با رمان «زوال کلنل» نیز در این فهرست قرار دارد.
 
جایزه بوکر آسیایی از سال ۲۰۰۶، هر ساله به نویسنده‌ای آسیایی که اثرش به زبان انگلیسی نوشته شده یا به این زبان ترجمه شده باشد، اهدا می‌شود.
 
این جایزه پیش از این مختص نویسندگان آسیای شرقی بود، اما امسال اعلام شد که از این پس، آثار نویسندگان ایرانی، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان هم که به زبان انگلیسی نوشته شده و یا به این زبان ترجمه شده باشند، داوری خواهند شد.
 
محمود دولت‌آبادی رمان «زوال کلنل» را سه سال پیش به ناشر سپرد و نشر چشمه، ناشر این کتاب هم آن را برای اخذ مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد فرستاد، اما این کتاب در یک روند طولانی بررسی در ارشاد، هنوز در ایران مجوز انتشار پیدا نکرده است.
 
این در حالی است که «زوال کلنل» به زبان آلمانی و انگلیسی در خارج از ایران منتشر شده است.
 
اردیبهشت ماه سال پیش، محمود دولت‌آبادی خبر داد که نزدیک به دو سال است رمان «زوال کلنل» در اداره ارشاد است.
 
به گفته او، بار نخست این رمان، ۴۳ اصلاحیه خورد که بعداز انجام تمام تصحیحات، کتاب را دوباره به ارشاد فرستادند و حالا با ۲۱ اصلاحیه جدید مواجه شده است. او اظهار امیدواری کرد که ارشاد اجازه دهد تا حداقل «اسکلت» این رمان در ایران و به زبان فارسی چاپ شود.
 
رمان «زوال کلنل» به نخستین شخصیت نظامی مدرن ایران، افسر خلبان کلنل محمدتقی‌خان پسیان می‌پردازد. آقای دولت‌آبادی پیش از این گفته بود این کتاب را در فاصله سال‌های ۶۲ تا ۶۴ نوشته است.
 
او گفته بود که امیدوار است ارشاد با صدو مجوز نشر این کتاب، امکان انتشار روایت دیگری از انقلاب و جنگ را ایجاد کند.
 
جدی‌ترین رقیب محمود دولت‌آبادی، هاروکی موراکامی، نویسنده سرشناس ژاپنی است که کتاب 1Q84 او به تازگی در آمریکا منتشر شده و با استقبال زیادی روبه‌رو شده است.
 
محمود دولت‌آبادی متولد سال ۱۳۱۹ است و رمان «کلیدر» مشهورترین اثر اوست. «جای خالی سلوچ»، «سلوک» و «روزگار سپری شده مرد سالخورده» از طریق آثار مطرح این نویسنده هستند.

amidjan - ایران - تهران
حق محمود دولت آبادی خیلی بیشتر از اینهاست باید تا الان نوبل ادبی می گرفت امیدوارم که این اتفاق بیفته و از دوستانی که کتابهاشو نخوندن میخوام که بخونن واقعا قلم بسیار زیبایی داره
دوشنبه 9 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.