طرح سوال از احمدی‌نژاد در مجلس رسمیت یافت

طرح سوال از احمدی‌نژاد در مجلس رسمیت یافت


محمدرضا باهنر، نایب‌رییس مجلس اعلام کرده که شمار امضاهای طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد به ۷۴ و به حد نصاب قانونی رسیده است. این طرح در تیرماه گذشته با ۱۰۰امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شده بود اما برخی امضای خود را پس گرفتند.

خانه ملت، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده که طرح سوال از رییس‌جمهور ایران روز یکشنبه (۸ آبان / ۳۰ اکتبر)، در جلسه هیات رییس مجلس بررسی خواهد شد.
 
خبرگزاری ایلنا نیز گزارش داده که محمدرضا باهنر، نایب‌رییس مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (۸ آبان) از رسیدن شمار امضاهای این طرح به ۷۴ خبر داده است. طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، احضار رییس‌جمهور به مجلس برای پاسخگویی به پرسش‌های نمایندگان، نیاز به امضای دست‌کم یک چهارم نمایندگان دارد. با توجه به تعداد ۲۹۲ نماینده مجلس، رسمی شدن این طرح به امضای حداقل ۷۳ نماینده بستگی داشت.
 
طبق قانون، نماینده رییس‌جمهور باید در کمیسیون تعیین شده و در حضور نماینده سوال‌کنندگان توضیحات خود را ارائه دهد و رییس جمهور در صورت قانع کننده نبودن توضیحات، باید ظرف یک ماه در صحن علنی مجلس حاضر شده و شخصا جوابگوی پرسش‌ها باشد.
 
طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد بر محورهای "بی‌توجهی وی به قانون" استوار شده است. رسانه‌های جمهوری اسلامی، برخی از این محورها را «اقدامات غیرقانونی دولت از جمله عدم پرداخت اعتبارات مصوب برای مترو، معرفی نشدن وزیر برای وزارتخانه‌های ادغام شده و نحوه برخورد دولت با حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات» معرفی کرده‌اند.


 
احمدی‌نژاد متهم به تخلفات قانونی پرشمار در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است


 
علی مطهری، نماینده اصولگرای تهران که از مبتکران و پیگیران سرسخت این طرح است، در باره محتوای این طرح گفته که موضوع پرسش‌ها از رییس‌جمهور شامل « تخلفات قانونی اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی» می‌شود. وی هدف این طرح را قراردادن رییس جمهور در "مسیر قانون" عنوان کرده است.
 
طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد در پنجم تیره ماه سال ۱۳۹۰ با امضای ۱۰۰ نماینده تسلیم هیات رییسه مجلس شد. اما بعد معلوم شد که پاره‌ای نمایندگان امضاهای خود را پس گرفته‌ و تعداد امضاها به ۶۹ مورد کاهش یافته است. این موجب شد که طرح سوال از حد نصاب قانونی آرا افتاده و از دستور کار خارج شود.
 
استعفای اعتراضی مطهری و پس گرفتن آن
 
علی مطهری، نماینده تهران که از منتقدان جدی محمود احمدی‌نژاد است، سه هفته پیش در اعتراض به خروج این طرح از جریان رسیدگی، استعفا داده بود. او گفته بود: «تابوی سوال از رییس‌جمهور باید شکسته شود.»


 
علی مطهری، نماینده اصولگرای تهران

محمد رضا باهنر، نایب‌رییس مجلس ایران از جمله گفته بود که «بزرگان نظام کش دادن ماجرای سوال از احمدی‌نژاد توسط نمایندگان مجلس را به صلاح ندانسته‌اند. پس از این اظهارات بود که ۲۹ نماینده مجلس، امضای خود را از طرح سوال پس گرفتند.
 
در روز ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۰ فاش شد که علی مطهری نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و از وی خواسته که « دست مجلس را در موضوع سوال از رییس جمهور باز بگذارد.»
 
بنا بر اعلام علی مطهری، رهبر ایران به این نامه پاسخی نداده اما این نماینده، سکوت وی را «دلیل رضایت یا لااقل بی‌نظری ایشان» در مورد سوال از رییس‌جمهور تلقی کرده بود.
 
این نماینده اصولگرای مجلس روز یکشنبه (۸ آبان / ۳۰ اکتبر) پس از علام وصول طرح یاد شده به هیات رییسه مجلس به رسانه‌ها گفته است: « با این اتفاق، طرح استعفای خود از نمایندگی مجلس را پس گرفتم.»

Royan - المان - بوخوم
احمدی نژاد هم حتما جواب میده ! این مرتیکه اینقدر وقیح و پررو است که همه سوالات را با مسخره گی و لودگی رد میکنه و به بعضی از نمایندگان هم میگه شما دیگه سوال نکن میگما نذار افشا؛ کنم
یکشنبه 8 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
royan المان.سلام.میخواستم.بعدازخواندن متن چیزی بنویسم.بامشاهده کامنت شما.بخودزحمت ندادم.عین واقعییت.شادباشید.
یکشنبه 8 آبان 1390

dkdk - دانمارک - اسلیس
چقدر احمقید?فکر میکنید چه اتفاقی می افتد?مطمئن باشید هیچ هیچ هیچ اتفاق مهمی رخ نمیدهد.بالاترین و بدترین اتفاق ممکن اینه که احمدی نژاد بگوید که..درسته یه کمکاریهائی صورت گرفته که به یاری مردم و استفاده از نصایح رهبر عزیز همه چیز شکل درست قانونی بخود خواهد گرفت.حالا نماینده ای مگر جرات داره با اوردن نام رهبری دیگه معترض بشه هرگز .تازه بماند که بیشتر نمایندها پاچخوار رهبرند.
دوشنبه 9 آبان 1390

yashainiran - ایران - ایران
در نهایت از بالا به مجلس دستور می رسد که موضوع استیضاح را زیاد کش ندهید چون این کش پوسیده و ممکن است پاره شود و تومبان بیفتد و آبروها بریزند!!
دوشنبه 9 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.