نماینده مجلس ایران: شاید انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزار نشود

نماینده مجلس ایران:

شاید انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزار نشود

عضو هیات رئیس مجلس می گوید تغییر ساختار حکومت تا پایان امسال "شدنی نیست"

محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس ایران گفت این احتمال وجود دارد که تا سال ۱۳۹۲ ساختار سیاسی کشور تغییر کند و انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزار نشود.

آقای دهقان شنبه ۷ آبان (۲۹ اکتبر) با تاکید بر اینکه زمان انجام این تغییر بستگی به نظر آیت الله خامنه ای دارد، گفت که بعد از انتخابات مجلس نهم در سال ۱۳۹۱، اگر رهبر جمهوری اسلامی ایران دستور بازنگری در قانون اساسی را بدهد، ممکن است بتوان با برگزاری همه پرسی "کار را تمام کرد."

بحث در مورد تغییر ساختار سیاسی ایران، دو هفته پیش و بعد از آن بالا گرفت که آیت الله خامنه ای رهبر ایران با اشاره به حذف پست نخست‌وزیری از ساختار قوه مجریه ایران در ۲۲ سال پیش، تغییر مجدد این ساختار را ممکن دانست.

وی تاکید کرد: "در شرایط فعلی نظام سیاسی کشور، ریاستی است و رئیس‌جمهور با انتخاب مستقیم مردم برگزیده می‌شود که شیوه خوب و مؤثری است؛ اما اگر روزی در آینده احتمالا دور، احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است، هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد."

هفته پیش حمیدرضا کاتوزیان، نماینده تهران، در بیان پیش بینی خود از زمان تغییر ساختار اجرایی کشور گفته بود که این تغییر در "چند سال آینده" می تواند "عملیاتی شود."

محسن غرویان، از شاگردان معروف محمدتقی مصباح یزدی، نظریه پرداز مورد تائید رهبر ایران نیز در اظهار نظری مشابه محمد دهقان پیش بینی کرده بود که محمود احمدی نژاد آخرین رئیس جمهور ایران باشد که مستقیما توسط مردم انتخاب می شود و از سال ۱۳۹۲ به بعد، شکل نظام سیاسی ایران تغییر کند.

در همان زمان، آقای دهقان در اظهار نظری جداگانه گفته بود که در چارچوب بازبینی قانون اساسی، می‌توان در مورد ادامه کار یا انحلال مجمع تشخیص مصلحت نظام هم تصمیم گرفت.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اخیرا طرح حذف انتخابات ریاست جمهوری را موجب "تضعیف جمهوریت" دانسته و در زمینه انطباق آن با قانون اساسی ابراز تردید کرده است.

'تا قبل از سال نود عملی نیست'


آقای دهقان در اظهارات جدید خود در مورد تغییر نظام سیاسی ایران، که در مصاحبه با سایت محافظه کار آتی نیوز صورت گرفته، تاکید کرده است: "این پیش بینی که می گوید این اتفاق تا قبل از پایان سال نود عملی می شود، اصلا شدنی نیست."

وی در مورد کسانی که به گفته او پیش بینی کرده اند حذف انتخابات ریاست جمهوری در چند ماه آینده صورت بگیرد، توضیح بیشتری نداده است.

محمد دهقان افزوده است که این تغییر نیازمند تشکیل شورای بازنگری قانون اساسی توسط آیت الله خامنه ای است و سپس، مصوبات این شورا در صورت تایید رهبر جمهوری اسلامی ایران، به رفراندوم گذاشته خواهد شد.

مطابق اولین اصل قانون اساسی ایران، نظام حکومتی ایران "جمهوری اسلامی" تعریف شده که بر همین مبنا، دارای "رئیس جمهور" است.

بنا بر اولین قانون اساسی جمهوری اسلامی که در سال ۱۳۵۸ به تصویب رسید، در حکومت ایران علاوه بر رئیس جمهور، وجود نخست وزیر نیز پیش بینی شده بود.

اما بروز اختلافات شدید میان میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت و علی خامنه ای، رئیس جمهور وقت در زمان حیات آیت الله خمینی، عده ای از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی را به این نتیجه رساند که وجود همزمان این دو پست در حکومت ایران، موجب ناهماهنگی در قوه مجریه است.

در پی درگذشت آیت الله خمینی و به قدرت رسیدن آیت الله خامنه ای، قانون اساسی ایران در سال ۱۳۶۸ مورد بازنگری قرار گرفت و پست نخست وزیری از ساختار حکومتی ایران حذف شد.

ari jojeh - ایران - تهران
بابا یعنی تا خدا خدایی کند شماها سرکارید!!! که تازه دارید نقشه چندین سال و چندین قرن دیگر را میکشید؟ زهی خیال باطل.
یکشنبه 8 آبان 1390

کیارش 88 - کانادا - تورنتو
حکومت دیکتاتوری خوبی داریم و اگه انتخابات رئیس جمهوری هم نباشه ( گرچه مردم هیچ دخالتی در انتخاب رئیس جمهور ندارن دو دور قبل رئیس جمهور کاملا مشهود بود ) که دیگه فقط رهبر تصمیم میگیره چه کاری خوبه و چه کاری خوب نیست البته واسه خودشون
یکشنبه 8 آبان 1390

romano - ایران - تهران
زرشک برید فکر تنبان کنید لازمتون می‌شه نه مبارک نه بن علی نه اسد و نه هیچ دلقک و کاریکاتور جمهوریت دیگه فکر نمیکردن تشریفشون رو ببرن آسیاب به نوبت. می‌شه لطف بفرمایید چندتا شهر رو می‌تونید نگه دارید اگه اوضاع قاراشمیش بشه خیالتون تخت عمرتون قد نمی‌ده.
یکشنبه 8 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
یکی نیست بگه مردک بیشعور ، شاید چیه میگی، اینکه با سخنرانی اون علی گدا مشخص شد که بزودی یک نفر بین خودتون را انتخاب میکنه و بعنوان وزیر دولت انتسابی خودش میذاره اونجا و یک مدتی سر مردم را گرم و بعد هم روی روال عادی می افته و ملت عادت میکنند و چند سالی هم اینجور میگذره و ملت مشغول قتل و عام همدیگرند.
یکشنبه 8 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
همچین دهن ملت را سرویس کردن که هر کاری کنند صدا از کسی در نمیاد. "هرچی شما بفرمائید" کی جرئت داره بگه نه , به این میگن حکومت عدل عدلی.
یکشنبه 8 آبان 1390

faryad_sabz1388 - ایران - تهران
بله دیگه از ترس اینکه میدونن مردم نمیان رای بدن افتادن به جلز و ولز باش تا صبح دولتت بدمد.
یکشنبه 8 آبان 1390

hassan5 - ایران - تهران
با این نظام هجل هفی که ما داریم .انتخابات ظاهری هم انجام بشود هیچ فرقی در نتیجه ندارد
دوشنبه 9 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.