بشار اسد: در صورت هرگونه دخالت خارجی خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد

بشار اسد: در صورت هرگونه دخالت خارجی

خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد

ایلیا جزایری (بیروت)

 بشار اسد رئیس جمهور سوریه به کشورهای غربی هشدار داد که در صورت هرگونه دخالت در سوریه زلزله‌ای به راه خواهد افتاد که همه خاورمیانه را به آتش می‌کشد.
 
این هشدار بشار اسد پس از آن صورت می‌گیرد که در در روزهای اخیر موج محکومیت سرکوب معترضان در سوریه از سوی کشورهای غربی و عربی بالا گرفته است.
 
با ادامه سرکوب‌ها، معترضان سوری نام جمعه گذشته را «جمعه منطقه پرواز ممنوع» گذاشتند و در شعارهای خود خواستار حمایت بین المللی از خود با ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز سوریه شدند.
 
پیش از اینجا مک کین سناتور آمریکایی در سخنانی با اشاره به پایان عملیات نظامی خارجی در لیبی و سرنگونی نظام سابق این کشور، خواستار بررسی  عملیات نظامی در سوریه به منظور حمایت از معترضان شده بود.
 
بشار اسد در مصاحبه با نشریه بریتانیایی ساندی تلگراف گفت: «بدون شک کشورهای غربی فشارهای خود را افزایش خواهند داد.» او ادامه داد: «اما سوریه از هرسو با مصر، تونس و یمن متفاوت است؛ هم در تاریخ و هم در سیاست.»
 
او کشورهای غربی را خطاب قرار داد و افزود: «سوریه هم اکنون محور منطقه است، سوریه یک گسل است، اگر با زمین بازی کردید گرفتار زلزله خواهید شد. آیا می‌خواهید شاهد افغانستان دیگر یا ده‌ها افغانستان دیگر باشید؟»
 
اسد تاکید کرد: «هر مشکلی در سوریه همه منطقه را به آتش خواهد کشید. اگر طرح تجزیه سوریه باشد، به این معنی است که همه منطقه تجزیه خواهد شد.»
 
سازمان ملل متحد می‌گوید از آغاز اعتراض‌های سوریه تا کنون بیش از سه هزار نفر از معترضان از جمله دستکم ۲۰۰ کودک کشته شدند. مقام‌های سوریه گروه‌های مسلح تروریست را مسئول این نا‌آرامی‌ها می‌دادند؛ روایتی که معترضان آن را رد کرده و می‌گویند بهانه‌ای است برای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز.»
 
دولت سوریه مانع از فعالیت اکثر رسانه‌ها در خاک خود می‌شود. این روند باعث می‌شود نتوان از صحت ادعاهای مقام‌های دولتی  ومعترضان اطمینان حاصل کرد.
 
بشار اسد مدعی شد که واکنش او در برابر موج بهار عربی با دیگر سران برکنار شده عرب متفاوت بود و تاکید کرد: «روش حکومت‌های مستبد را به کار نبستیم.»
 
او افزود: «شش روز پس از آن (اعتراض‌ها) اصلاحات آغاز شد. ابتدا مردم شک داشتند که اصلاحات تنها یک افیون است برای آرام کردن آنها. اما وقتی اصلاحات را اعلام کردیم مشکلات سیر نزولی یافت. هنگامی که تغییر آغاز شد، مردم از حکومت پشتیبانی کردند.»
 
 با این حال بسیاری از معترضان و کشورهای غربی، اصلاحات اسد را جدی نمی‌دانند. دلیل آنها ادامه سرکوب تظاهرات توسط نیروهای امنیتی و ارتش است.
 
حمص زیر آتش
 
آتشبار سنگین تانک‌های ارتش سوریه شنبه محله‌های شهر حمص را هدف قرار گرفت. دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن دستکم ۲۰  افسر جدا شده از ازتش در حمص خبر داد. همچنین ۱۹ نفر از معترضان درشهرهای مختلف به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.
 
تصاویری که فعالان سوری از حملات توپخانه‌ای تانک‌ها به شهر حمص بر روی شبکه اینترنت منتشر کردند، گلوله باران برخی از منازل را در محله‌های باباعمرو، سلطانیه، جوبر، کفرعایا و جوره العرایس نشان داد. بابا عمرو بیش از دیگر محله‌ها در معرض حملات قرار گرفت.
 
دیده‌بان حقوق بشر سوریه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «درجریان درگیری‌های شنبه در محله بابا عمرو در حمص میان نیروهای دولتی و جداشدگان از ارتش، دستکم ۲۰ تن از سربازان جدا شده کشته و ۵۳ نفر دیگر زخمی شدند.»
 
تلویزیون دولتی سوریه اما گزارش داد که شماری از نیروهای امنیتی به ضرب گلوله افراد مسلح تروریست کشته شدند. این گزارش همچنین افزود که نیروهای امنیتی مین‌هایی در شهرهای دوما و البوکمال خنثی کردند و اسلحه‌ای اسرائیلی در حمص کشف و ضبط کردند.
 
با ادامه اعتراض‌ها در سوریه و سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی و ارتش، روند جدا شدن نیرو‌ها از ارتش سوریه شدت گرفته است. این نیرو‌ها گروهی با نام «ارتش آزاد سوریه» تشکیل دادند و هدف خود را حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز اعلام کرده‌اند.
 
از سوی دیگر رویترز به نقل از اتحادیه کمیته‌های هماهنگی اعتراض‌ها از کشته شدن دستکم ۱۹ نفر از معترضان غیر نظامی در مناطق مختلف سوریه از جمله حمص، حماه و درعا به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.
 
در حرستا واقع در حومه دمشق، نیروهای امنیتی با پشتیبانی ارتش شهر را محاصره کرده و اقدام به یورش به خانه‌ها و بازداشت فعالان و معترضان کردند.
 
نیروهای امنیتی و ارتش همچنین به بسیاری از خانه‌ها در دوما و زملکا در حومه دمشق یورش برده و فعالان را دستگیر کردند.  گزارش شده، آنها همچنین اموال برخی منازل را غارت کرده، هرچه را می‌توانستند با خود بردند و هر چه را نمی‌توانستند تحریب کردند.
 
در شهر حماه با وجود حضور گسترده نیروهای امنیتی و ارتش در خیابان‌ها و برپایی تعداد بیشماری ایست بازرسی، اهالی تظاهرات پرشوری به راه انداختند و برای سرنگونی نظام حاکم شعار دادند.
 
انتقاد ولید المعلم از اتحادیه عرب
 
از سوی دیگر ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه از نامه انتقاد آمیز کمیته ویژه اتحادیه عرب برای پیگیری اوضاع سوریه به بشار اسد انتقاد کرد.
 
روز جمعه پس از آنکه دستکم ۴۵ نفر از معترضان در مناطق مختلف سوریه به دست نیروهای امنیتی کشته شدند. پس از آن کمیته ویژه اتحادیه عرب در نامه‌ای به بشار اسد نوشت که این کمیته از ادامه کشتار‌ها در سوریه ابراز ناخرسندی کرد و از او خواست که اقدام‌های لازم را برای حمایت از غیر نظامیان انجام دهد.
 
کمیته ویژه اتحادیه عرب دو هفته پیش برای با تصویب نشست فوق العاده وزرای امور خارجه عرب به ریاست وزیر امور خارجه قطر تشکیل شد. هدف از تشکیل این کمیته تلاش برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه از راه نشاندن حکومت و معترضان پای میز گفت‌و‌گو است. کمیته اتحادیه عرب چهارشنبه به سوریه رفته بود و با بشار اسد دیدار کرده بود.
 
ولید المعلم گفت نامه انتقادی کمیته ویژه به بشار اسد «تحت تاثیر دروغپردازی‌های رسانه‌ها» نوشته شده است.
 
قرار است یکشنبه هیاتی دولتی از سوریه به دوحه پایتخت قطر برود و با اعضای کمیته ویژه دیدار و گفت‌و‌گو کند.
 
غلیون: نظام سوریه وقت کشی می‌کند
 
برهان غلیون رئیس شورای ملی سوریه روز شنبه در گفتگو با روزنامه فرانسوی لیبراسیون گفت رژیم سوریه در مذاکره با اتحادیه عرب به دنبال وقت کشی است.
 
کمیته ملی سوریه گروهی معترض است که ماه گذشته با حضور اکثر جریان‌های معترض داخل و خارج با هدف سرنگونی نظام بشار اسد اعلام موجودیت کرد.
 
غلیون افزود: «طرح اتحادیه عرب که با فشارغرب مطرح شده است راه را برای اقدام بین المللی علیه رژیم سوریه هموار می‌کند.»
 
نشست دو هفته پیش اتحادیه عرب طرحی به منظور پایان بحران سوریه ارائه داد. بنا بر این طرح از نظام سوریه خواسته شده فورا به سرکوب معترضان پایان دهد. همچنین کمیته‌ای ویژه به ریاست وزیر امور خارجه قطر برای پیگیری اوضاع سوریه تشکیل شد و اعلام شد از دولت و معترضان سوری برای گفت‌و‌گو در مقر اتحادیه عرب و با وساطت این اتحادیه دعوت خواهد شد.
 
به گفته غلیون روسیه و چین در صورت بین المللی شدن مساله برخورد با رژیم اسد دیگر نمی‌توانند از حق وتو استفاده کنند.
 
روسیه و چین اوایل اکتبر طرح ارئه شده از سوی پیش نویس قطعنامه ارئه شده از سوی کشورهای اروپایی برای محکومیت نظام سوریه را وتو کردند.
 
برهان غلیون طرح اتحادیه عرب را «بی‌نظیر» خواند و با اشاره به ادامه گفتگو بین نمایندگان اتحادیه و دولت سوریه تاکید کرد رژیم درک کرده است که این طرح برای آخرین فرصتش به شمار می‌آید.

samuk66 - لندن - لندن
قذافی هم از این حرفا زیاد می زد .
یکشنبه 8 آبان 1390

mnm - کره اینچن - کره اینچن
اقای اسد توکه داری زحمت.میکشی ودر خاورمیانه چهارشنبه سوری راه میندازی .لطف کن وچند تا از موشکهای خوشگلت را به اسرایل بفرست .واین اخونهای ما را از توهم جنگ با نسل یهود راحت کن .منون میشم
یکشنبه 8 آبان 1390

ari jojeh - ایران - تهران
شتر! اینها که گفتی و این تهدید ها که کردی کمال نفهمی ات را ثابت میکند. و اوج بلاهت ات را. یا سرت را بینداز پایین و برو یا باسن ات را برای چاقو مثل قذافی اماده کن. مفت خوری خیلی بهت حال داده و خبر از حال بیچارگان نداری. ولی ورقت برگشته و بزودی ترتیبت داده. دلت را به قولهای خامنه ای مفلوک خوش نکن و علکی عر عر نکن لجن قاتل. نوبت سید علی گدا هم بعد از توست و یا همزمان با تو! مرد باش و اتیش بازی راه بینداز. کسی را که خانه نیین است رسم بازی با اتش نه این است!!!!
یکشنبه 8 آبان 1390

vezveznazi - ایران - تهران
زکی بشار اسد بوی حلوات میاد
یکشنبه 8 آبان 1390

ولایت جنایت - انگلستان - منچستر
خفه شو بیشرف خونخوار بچه های خردسال رو هم با شلیک مستقیم تو قلب یا سر شون کشتار میکنید بعد از تروریست میزنی تو اون برادران سپاهی جمهوری لجن اسلامی بزرگترین تروریستهای جهان بشریت هستید ای دایناسورهای ادمخوار...دل به پاسدار قاچاقچی ها نبند که با اولین حمله وبمباران شدید فلنگ و میبندند ده دروو..چه برسه که بخوان بخاطر تو خودشون رو درگیر ناتو وامریکا بکنند..اگر تصمیم به پاکسازی منطقه از ارازل و اوباش و دیکتاتورهای خون اشام باشد کثافت بعدی که به اتش می افتد خود خودتی ..لجنهای بسیجی ای ارتش مزدوران ساندیس خور سایبری بدونید که نوبت شما و رهبر چلاق دزد تون هم میرسه..قذافی هم تا 8ماه پیش تظاهرات های صد هزار دویست هزار باپرچم راه مینداخت که بگه اینهمه فدای و طرفدار دارم..دیدی که میله تو اونجاش کردن..گذر پوست می افته به دباغ خونه
یکشنبه 8 آبان 1390

mashhabib - کانادا - کبک
از قدیم گفتن سگی که ...میکنه نمیگیره!! جمهوری اسلامی هم زمان جنگ از این شعارها زیاد میداد که ما تنگه هرمز را میبندیم. خلیج فارس را به اتش میکشیم وزرررررررر. و بعد در یک رویارویی یک ربع ساعتی با نیروی دریای امریکا یک سوم نیروی دریایی ایران نابود شد و انجا بود که اخوندها فهمیدند که مسجد جای ... نیست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 8 آبان 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
صدام و قذافی هم از این بلوفها زیاد زدند ولی بعدش در رفتند!
یکشنبه 8 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
بشار اسد: در صورت هرگونه دخالت خارجی خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد ! . خداکند که اینطور بشود مانند جنگ جهانی در اروپا, که با یک بمب اتمی بنام Little Boy که روی ژاپن انداخت, که هم به انها و هم بدنیا صلح و صفا و ترقی بخشید ! هر چند از این فکرم خجالت میکشم و امروزه بر تعداد ابرقدرتها با بمب اتمی اضافه شده, ولی ناتو و امریکا که قادر هستند که از پس توی لاشخور بیشعور و رژیم منفور ایران بربیاینند زیرا اکثریت مردم خواهان تعویض سیستم هستند, ولی موضوع در اینجاست که انان فعلا به توافق مشترکی نرسیدند که چطور سربه نیستت بکنند و ایا اصلا مقرون بصرفه است که در خاورمیانه صلح و صفا حاکم باشد که بیشتر برایشان ضرر خواهد داشت که پول بابت خرید نفت, با فروش مهمات جنگیشان بکشورشان بر نگردد ! بهرحال, مواظب حرف زدنت باش که سنگ بزرگ علامت نزدن هست و به اندازه دهانت لقمه بردار !.
یکشنبه 8 آبان 1390

bookiak - امارات - دبی
بیت بیت، دار دار, شبر شبر، زنگه زنگه، . قذافی چند ماه پیش این جملات رو میگفت
یکشنبه 8 آبان 1390

red.boy - ایران - تهران
اقای اسد زهی خیال باطل. تو کل خاورمیانه یه جمهوری اسلامی و حکومت سوریه و حزب الله لبنان هستن که باهم متحد هستن. شما سه تا کشور پرپرو میخواهید چه غلطی بکنید؟ از پس شیخ نشین های عربستان و امارات و قطر و کویت و بحرین و عمانی که حمایت امریکا و اروپا پشتشه برمیایید؟ از پس ترکیه ای که عضو ناتو هست بر میایید؟!! مرگ بر ج.ا و بشار اسد و حزب الله لبنان و طالبان.
یکشنبه 8 آبان 1390

hassan5 - ایران - تهران
دیکتاتور ها شباهت عجیبی بهمدیگر دارند از این بلوف ها هم صدام وهم حسنی مبارک و هم قذافی بار ها زدنند اخرش معلوم شد همه طبل تو خالی بیش نیستند.با این روشی که اسد در پیش گرفته باحتمال قوی سرنوشت قذافی در انتظارش است.بیچاره مردم هر چه مقاومت اسد بیشتر شود تلفات مردمی بیشتر میشود.ناتو باید سریعتر اقدام کند پرواز ممنوع اولین قدم است
یکشنبه 8 آبان 1390

parsaus - امریکا - امریکایی
قزافی انقدر پاچه ورمالیته بود که تو نیویوک وسط پارک چادر زد و هتل امریکایی نرفت .میخواست بگه من لات هستم .اخرش امریکا کاری کرد که شلوارش رو از پاش در اوردن . تو که ..چپ قزافی هم نمیشی
یکشنبه 8 آبان 1390

romano - ایران - تهران
بابا منظورش از خاور میانه حیاط پشت خونشه اشتباه لپی بوده!
یکشنبه 8 آبان 1390

Royan - المان - المان
دیرو زود داره سوخت و سوز نداره تو و خائنه ای مدت زیادی دوام نخواهید آورد, بهتر که آبرومندانه خودت را کنار بکشی تا اینکه زیر مشت ولگد حالت جا بیاد.
یکشنبه 8 آبان 1390

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
مثل اینکه دل تو هم چاقو میخواد منتهی روت نمیشه بگی!
یکشنبه 8 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
جمع کن.به کارمان برسیم.مردک.انهاخیلیازتوگردن کلفتربودند..طوری که داخل لوله جایشان نمیشد.توکه خیلی سهلی.
یکشنبه 8 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.