شناسایی محل پیدایش حیات اولیه در زمین

شناسایی محل پیدایش حیات اولیه در زمین

یک تیم بین‌المللی به سرپرستی محققان آزمایشگاه زمین‌شناسی لیون، آتشفشانهای گلی در ایسوآ در جنوب غرب گرین‌لند را به عنوان محل احتمالی پیدایش حیات اولیه در زمین معرفی کرده‌اند.

حدود چهار میلیارد سال پیش، این آتشفشان‌ها تحت شرایط مطلوب برای حیات به انتشار عناصر شیمیایی ضروری جهت شکل گیری اولین مولکولهای زیستی در زمین پرداختند. این اولین بار است که چنین محیطی با تمام ضروریات لازم برای ظهور حیات، توسط دانشمندان در ساختارهای 3.8 میلیارد ساله شناسایی شده است.

طبق این پژوهش که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده، سرپنتینیت که یک ماده معدنی سبز تیره با کاربری در صنعت تزئینات و جواهرسازی است، زمانی در طبیعت شکل می‌گیرد که آب دریا در پوسته فوقانی زمین در عمق 200 کیلومتری و مناطق فرورانش نفوذ کند.

به گفته دانشمندان این ماده که بیشتر در دیواره منابع هیدروترمال دیده می‌شود، می‌تواند نقش مهمی در ظهور اولیه مولکولهای زیستی در زمین ایفا کند. تصور دانشمندان اغلب بر این بوده که حیات اولیه در نزدیکی منابع گرمابی موسوم به دودکش‌های سیاه(black smokers) بوجود آمده است.

فراوانی هیدروژن، متان و آمونیاک تولید شده توسط این آبفشان‌های زیرآبی برای ظهور حیات اولیه بسیار مناسب به نظر می‌رسد. متاسفانه این محیطها بسیار اسیدی بوده که از ثابت شدن اسید آمینه‌ها و در پی آن، شکل‌گیری مولکولهای اورگانیک جلوگیری می‌کند.

این دانشمندان به بررسی ماده معدنی سرپنتینیت در ناحیه ایسوآ پرداختند که به ابتدای دوره آرکئن باز می‌گردد. سنگهای این منطقه با قدمت 3.8 میلیارد سال از قدیمی‌ترین سنگهای جهان هستند.

محققان با استفاده از ایزوتوپهای روی به عنوان آشکارساز ماهیت اساسی یا اسیدی محیط، موفق به شناسایی مشخصه ابتدایی مایعات حرارتی شدند که در سرپنتینیت نفوذ کرده و نشانگر محیط مناسب آن برای تثبیت اسیدهای آینه بود.

چهار میلیارد سال پیش زمانی که قاره‌ها تنها بخش کوچکی از زمین را در بر گرفته بودند، مایعات هیدروترمال غنی از کربنات در پوسته اقیانوسی ایسوآ در دمایی بین 100 تا 300 درجه سانتیگراد نفوذ کردند. فسفر که از دیگر عناصر ضروری برای حیات محسوب می‌شود در محیط‌های حاوی سرپنتیت به وفور وجود دارند.

با شکل گرفتن آتشفشان‌های گلی، تمام شرایط لازم برای شکل‌گیری حیات اولیه و تثبیت آنها فراهم شده است. از این رو وجود این آتشفشان‌ها در ایسوآ، نشانگر یک محیط مناسب برای ظهور حیات ابتدایی زمینی است.
odin - بلژیک - انتورپن
واقعآ از نظر انتشار اخبار علمی و خلاصه کردن انها تک هستین.من حداقل دوبار کتاب طرح بزرگ پروفسور داوکینز رو خوندم و بیشتر از صدبار هم برای یاداوری دور بعضی مطالبش خطکشی کردم و بیشتر از ده تا کاغذ و بلیط مترو در صفحات مختلفش گذاشتم. اما هیچوقت نتونستم اینطور مطلب رو کوتاه کنم و جامع وخلاصه تصویر کلی بسازم. اما همین مطلب پیدایش حیاتهایی متفاوت بدون نیاز به فتوسنتز و گرفتن انرژی و حرارت از هسته زمین یکی از بهترین بخشهای این کتابه. امیدوارم در اینده از این مطالب هم منتشر کنید.
یکشنبه 8 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
اینا مگه جنتی را نمی شناسند؟
یکشنبه 8 آبان 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
آقای محترم. این اراجیف چیه اینجا مینویسید...طبق فرمایشات قران کریم. خداوند کل جهان هستی و زمین در 7 روز 7 شب آفرید..حالا اینا چیه نوشتین اینجا..همه مردم گمراه میکنید.
یکشنبه 8 آبان 1390

mahyar1212 - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن. دوست عزیز شما هنوز نمیدونین نویسنده کتاب طرح بزرگ هاوکینگ نه ریچارد داوکینز انوقت میای اینجا از نویسنده ایراد میگیری بدبختیمون همینه که میخوایم در مورد هر چیزی اظهار لفظ کنیم ما ایرانیا
یکشنبه 8 آبان 1390

mahyar1212 - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن. دوست عزیز شما هنوز نمیدونین نویسنده کتاب طرح بزرگ هاوکینگ نه ریچارد داوکینز انوقت میای اینجا از نویسنده ایراد میگیری بدبختیمون همینه که میخوایم در مورد هر چیزی اظهار لفظ کنیم ما ایرانیا
یکشنبه 8 آبان 1390

kambizian - ایران - تهران
محل نشستن و گل بازی خدا هم روی یپه مشخصه.
یکشنبه 8 آبان 1390

lordarad - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن ،تا جایی که می دونم آقای ریچارد داوکینز همچین کتابی نداره!. احتمالا منظور شما طرح عظیم نوشته ی آقای استیون هاوکینگ هستش. (حتما حواستون نبوده :-) )
دوشنبه 9 آبان 1390

alexxx - اتریش - وین
lordarad-ایران -تهران سلام دوست عزیز مچ گیر ! همواره برقرار باشی. ;-)
چهار‌شنبه 11 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.