یک نکته نگران کننده درباره فرود اضطراری کاپیتان شهبازی :‌حیف از فرودگاه مهرآباد!

یک نکته نگران کننده درباره فرود اضطراری کاپیتان

شهبازی :‌حیف از فرودگاه مهرآباد!

عصرایران - «کاپیتان هوشنگ شهبازی» خلبانی است که توانست بوئینگ 727 را در حالی که چرخ های جلوی آن باز نشده بود ،‌ با مهارت تمام در فرودگاه مهر آباد بر زمین بنشاند و همه مسافران و کادر پرواز را از خطری بزرگ نجات دهد.
هم از این روست که چند روزی است او مورد توجه محافل رسانه ای و فعالان صنعت هوانوری قرار گرفته است و فیلم کوتاه و تصاویر فرود موفق و واقعاً استادانه او در شبکه های مختلف تلویزیونی جهان بارها و بارها پخش شده است.

اما آنچه فراتر از تشویق ها و تحسین ها باید مورد توجه قرار گیرد ، هنوز مورد توجه جدی واقع نشده است و آن عبارت است از فقدان امکانات اولیه در فرودگاه بین المللی مهر آباد برای موارد اضطراری.
آنطور که خود خلبان گفته ، هنگامی که در نزدیکی تهران متوجه شده است که چرخ های آن باز نمی شود از مسوولان فرودگاه مهر آباد می خواهد فوم مخصوص فرود اضطراری را بر باند بپاشند. این فوم برای کاستن از اصطکاک حاصل از کشیده شدن پیکره هواپیما بر آسفالت است تا ایمنی فرود در شرایط خاص تا حد امکان بالا برود.

با این حال وقتی هواپیما به بالای مهرآباد رسیده و خلبان در آن شرایط اضطراری و پر استرس از برج مراقبت پرسیده که آیا بر کف باند فوم ریخته اند؟ پاسخ می شوند:" نه!" و هنگامی که علت را می پرسد ،‌جواب می دهند:"‌ ما فوم نداریم. نیروی هوایی دارد که اگر از آنها خواهش کنیم تا فوم بیاورند ،‌یک ساعت طول می کشد!"

این در حالی بود که هواپیما ، سوختی برای بیش از 3 دقیقه پرواز نداشت و ناگزیر باید فرود می آمد.

هر چند خلبان هواپیما توانست با تبحر خاصی "این بار"‌ هواپیما را بر زمین بنشاند تا مسوولان صنعت هوانوری ایران پُزش را بدهند که "ببینید چه خلبان های ماهری داریم!" (البته غیر از مواقع سقوط که مرحوم خلبان مقصر است) اما سوال بسیار بسیار جدی این است که اگر خلبانی غیر از کاپیتان شهبازی هدایت هواپیما را بر عهده داشت یا همین خلبان نمی توانست مهارت خود را بروز دهد و یا هواپیمای ضعیف تری از بوئینگ در چنین وضعی قرار می گرفت و دچار آسیب دیدگی جدی و سانحه ای مانند آتش سوزی می شد و چند نفر هم کشته و مجروح می شدند چه کسی پاسخگو بود؟‌

قطعاً اگر خلبان هم جزو کشته شدگان بود مقصر خود او اعلام می شد و کسی هم نمی گفت که اگر فوم می پاشیدند این همه آدم قربانی نمی شدند و یک هواپیما هم از بین نمی رفت.

در همین حادثه نیز آتش سوزی قریب الوقوع بود و به گفته خود خلبان ،‌ بعد از فرود دماغه هواپیما از شدت گرما ،‌ سرخ شده بود و نیروهای آتش نشانی آن را خنک کردند.


کاپیتان شهبازی دقایقی بعد از تخلیه هواپیما
به سرسره نجات و ارتفاع پایین دماغه هواپیما به دلیل بازنشدن چرخ های جلو دقت کنید


واقعاً‌ مسوولان فرودگاه مهرآباد چه توجیهی در این باره دارند؟ آیا شرم آور نیست فرودگاهی که عنوان "‌بین المللی" را هم یدک می کشد و تا همین چند سال پیش نیز گل سر سبد فرودگاه های منطقه بود به وضعیتی برسد که حتی فوم هم نداشته باشد؟! آیا جان مردم این قدر بی اهمیت است که تمهیدات ایمنی در حد فوم که جزو بدیهیات هر فرودگاهی در این سطح است هم تدارک ندیده اند؟ آیا فوم هم تحریم است؟!

فقدان این امکانات اولیه در حالی است که به دلیل فرسوده بودن ناوگان هوایی کشورمان ، امکان بروز حادثه (مانند همین باز نشدن چرخ ها) در ایران بیشتر از نقاط دیگر دنیاست و لذا اگر در فرودگاه های سایر کشورها واجب است که تمهیدات ایمنی برای مواقع اضطراری داشته باشند در فرودگاه های ایران واجب مؤکد است.

هواپیما بعد از فرود - باند فرودگاه مهرآباد/عکس از سایت انواری


گذشته از این وقتی در فرودگاه پایتخت وضعیت این گونه هست که یک فوم ساده هم ندارند ، باید نگران فرودگاه های دیگر شد و از مسوولان پرسید که واقعاً در آن فرودگاه ها چه خبر است؟!

به هر حال این بار هم همه چیز به خیر گذشت ولی آیا دفعه بعدی در کار نخواهد بود که چرخ یکی از همین هواپیماهای موسوم به "ابوطیاره" باز نشود و خلبان درخواست فرود اضطراری کند؟

چندی پیش در بدنه یکی از هواپیماهای یکی از شرکت های هواپیمایی آمریکایی یک شکاف مویی بسیار ریز کشف شد و به همین خاطر آن شرکت تمام پروازهای خود را لغو کرد تا بدنه همه هواپیماهایش را بررسی مجدد کند.
آیا مسوولان فرودگاهی ما نیز به بهانه این رویداد ، ایمنی فرودگاه ها را بازبینی مجدد خواهند کرد یا به انتظار حادثه خواهند نشست تا بعد از آن "کمیته حقیقت یاب" تشکیل دهند و نتایجش را هم البته هرگز منتشر نکنند؟!

آینه - انگلیس - لندن
اخه از آخوندی که روضه می خواند تا دوریال بگیره چه انتظاری دارید؟ باعث همه این فلاکت ها خودمون هستیم که این ها رو از راس حکومت پائین نمیاریم.
شنبه 7 آبان 1390

chaman - آلمان - بوخوم
چی تو ایران از دست این حکومت سر جاش است که این باشد.لعنت ابدی به آنانی که به خاطر طمع و زیاده خواهی جان مردم را به خطر می اندازند.آخه آخوند و طرفدارانشان را چه به پیشرفت و تمدن.
شنبه 7 آبان 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
من اگر ایران بودم هیچ وقت در سخت ترین شرایط از هواپیما به عنوان مسافر استفاده نمیکردم شوخی نیست مسئله جان انسان
شنبه 7 آبان 1390

toloo-khorshid - ایران - تهران
ما چه توقعاتی از این حکومت داریم!!! وقتی‌ در روز روشن جنایت رخ میدهد و پلیس بجای پیشگیری از جنایت پا به فرار می‌گذرد تا مبادا خودش زخمی شود و یا سران مملکت مثل آب خوردن حق مردم را میلیارد میلیارد میخورند و این چنین بلبشویی در مملکت است، آیا جان مسافران هم ارزشی دارد، آنقدر جیبهای این آقایان بزرگ است و شکمهاشان سیرمونی ندارد که به فکر فوم برای فرودگاه باشند.
شنبه 7 آبان 1390

golly47 - المان - فوکشتاد
اینجا ولایت فقیه حکومت میکند یعنی ملت هرچقدر هم شهید شوند برای رژیم مهم نیست فقط از ولایت فقیه نباشد چون اخوند برای ولایت فقیه مهم است نه این خلبان که ملیارد ها دلار ارزش دارد
شنبه 7 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
لعنت بربنیانگذاراین حکومت تادست اندرکارانی که باواسطه سرکارامدند.دولتی که رئیس جمهورش احمدینژادباشد.ورهبرخامنه ای البته بدترازاین خواهدبود.حالااگرمسئول انبخش طلبکار نباشد. خوبه.
شنبه 7 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
با سلام . بنده خلبان یکی شرکت های هواپیمایی در ایران میباشم . لازم دیدم یک سری مسائل را با دوستانی که این مقاله را خواندن در میان بگذارم . در این مقاله چند نکته مهم و غلط بود که من با اجازه آنها را اصلاح میکنم. طبق قانون ایکاوو Annex هر هواپیمای مسافربری که قصد دارد به پرواز در بیاید باید به اندازه مبدا تا مقصد و مقصد تا فرودگاه اضطراری + 45 دقیقه بنزین حمل کند. پس این هواپیمای 727 صد در صد قابلیت این را داشته بوده که در صورت عدم موفقیت در لندنیگ مثلا به علت دید کم بتواند خود را به یک فرودگاه دیگر برساند. پس اینکه در این مقاله نوشته شده بود این هواپیما به اندازه 3 دقیقه بنزین داشته یک اشتباه بزرگ و خنده دار است.
شنبه 7 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
مطلب دوم اینکه این فومی که کف باند پاشیده میشود هیچ ربطی به نیروی هوایی یا جای دیگری ندارد بلکه مربوط به خود فرودگاه مهرآباد است و اینکه من به شخصه اطلاع دارم که در این مورد هیچ کوتاهی صورت نگرفته است و انصافا کارمندان آتش نشانی و امداد و ایمنی فرودگاه همگی از افراد با تجربه ای هستند و دقیقا طبق استاندارد های بین المللی عمل کردند و چون من خودم داخل این سیستم هستم دارم با چشم میبینم که چقدر زحمت میکشند و از جان گذشتگی میکنند.
شنبه 7 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
و اما در مورد 727 باید عرض کنم که هوایپمای 727 و توپولوف بر خلاف تفکر مردم هواپیماهای فوق العاده ایمنی هستند و از نظر ایمنی واقعا اگر از هر خلبانی بپرسید حرف اینجانب را تایید میکنند. بنده منکر ناوگان فرسوده و تحریم ها نمیشوم ولی از حقیقت نباید گذشت. 727 یک قابلیتی دارد که اگر به هر دلیلی سیستم هیدرولیک چرخ عمل نکند به وسیله یه هندل دستی چرخ ها به وسیله چرخاندن آن هندل باز میشوند. که حال باید دید علت چه بوده است که خلبان نتوانسته آن را باز کند. مثلا به عنوان مثال توپولوف تنها هواپیمایی است که با وجود داشتن سه موتور اگر دو موتور آن از بین برود قابلیت آن را دارد که با یک موتور از روی زمین بلند بشود و به مسیر خودش ادامه بدهد. در کل بهترین مثالی که میتوان برای 727 و توپولوف زد این است که آنها را با ماشین کادیلاک های قدیم مقایسه کرد از نظر امنیت و غیره . فقط هزینه نگهداری و مصرف بالای این هواپیماها است که باعث میشود که سانحه بدهد. عذر خواهی میکنم که وقت گرانبهای شما عزیزان را گرفتم.
شنبه 7 آبان 1390

فارسان - ایران - مرکزی
آخه سگو چه به آلوچه خوردن! آخوندو چه به حکومت! خدا لعنت کنه این غربیهارو که این آش 57 برامون پختن و همچنین باید گفت :از ماست که بر ماست
شنبه 7 آبان 1390

ari jojeh - ایران - تهران
ebadi_ebadi - ایران - تهران. ما تا خلبان و رییس جمهور و رهبر مثل تو داریم دیگر غم مملکت و مملکت داری نداریم. کل توضیحات ات هم مثل رییس جمهورت آبکی بود و مردم خر کن. شما فرمودید 727 یک قابلیتی دارد که اگر به هر دلیلی سیستم هیدرولیک چرخ عمل نکند به وسیله یه هندل دستی چرخ ها به وسیله چرخاندن آن هندل باز میشوند پس دکتر! چی شد دستی هم باز نشد! حالا بگذار مشکل را من برایت تشریح کنم. این حکومت تا بنیاد فاسد است و چون از کرم ملتی حالو صاحب مال و منال توپی شد شروع کردند پولها را چون جای مطمئنی نبود در جیب خود بگذارند. و ملت را هم مثل تو خلبان مشغول تعریف و تمجید از خود کردند و سکه ای هم جلویشان پرت کردند. حالا دارد گند سیاست و دیانت و اقتصاد حکومت در می اید و حکومت هم میگوید ای ملت خلبان و همیشه چترباز! مگر خودتان نمیگفتید بلند تر از ما که خر برفت و خر برفت و خر برفت.
یکشنبه 8 آبان 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫تمام هواپیما ها و مسافرانش در کشور ما بیمه ابوالفضل هستیم،پس چرا بیخودی میترسید و جوش میآورید.!!!شخصی شوخ طبع میگفت که ابوالفضل اگر قدرتی میداشت که مشکش سوراخ سوراخ نمیشد و خودش بی دست نمیگردید.امیدوارم که لااقل این خلبان مورد تشویق قرار گیرد و گناه بازنشدن چرخ جلوی هواپیما را گردن او نیندازند.!!!اکنون این شخص تا دو ماه آینده خانه نشین و بدون حقوق خواهد ماند تا گروه تحقیق بیشتر علت را تحقیق کنند.مسئولین شما کاری نکنید که در آینده خلبان های ما بجای بخرج دادن مهارت و نجات مسافران،در لحظه تصمیم درست و فداکاری،بخاطر عواقب بعدی بعد از حادثه،همان موقع که قصد انتخاب درست را دارند،از جان خود نیز بگذرند و خود و مسافران را راهی بهشت نمایند،چون برای شما فرقی بین دوغ و دوشاب نیست.
یکشنبه 8 آبان 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
. ebadi_ebadi - ایران - تهران..دوست عزیز میشه بگید حالا که اینهمه توپولوف از لحاظ ایمنی در سطح عالیه چرا کشورهای غربی از ان استفاده نمیکنند .؟؟نام توپولوف لرزه به جون ملت میندازه!!
یکشنبه 8 آبان 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫تمام هواپیما ها و مسافرانش در کشور ما بیمه ابوالفضل هستیم،پس چرا بیخودی میترسید و جوش میآورید.!!!شخصی شوخ طبع میگفت که ابوالفضل اگر قدرتی میداشت که مشکش سوراخ سوراخ نمیشد و خودش بی دست نمیگردید.امیدوارم که لااقل این خلبان مورد تشویق قرار گیرد و گناه بازنشدن چرخ جلوی هواپیما را گردن او نیندازند.!!!اکنون این شخص تا دو ماه آینده خانه نشین و بدون حقوق خواهد ماند تا گروه تحقیق بیشتر علت را تحقیق کنند.مسئولین شما کاری نکنید که در آینده خلبان های ما بجای بخرج دادن مهارت و نجات مسافران،در لحظه تصمیم درست و فداکاری،بخاطر عواقب بعدی بعد از حادثه،همان موقع که قصد انتخاب درست را دارند،از جان خود نیز بگذرند و خود و مسافران را راهی بهشت نمایند،چون برای شما فرقی بین دوغ و دوشاب نیست.
یکشنبه 8 آبان 1390

alihosain2001 - افغانستان - کابل
چندی پیش در اخباری از تلوزیون افغانستان خبری پخش شد مبنی از فروش دو فروند هواپیمای از رده خارج شرکت هواپیمایی افغانستان به ایران نمیخواهم بگم هواپیمای افغانستان وضع بهتری نسبت به ایران دارد فقط میخوام به اون دسته از دوستان که مرتب به ایران مسافرت میکنند هشدار بدم که ما با این وضع بد هواپیماهامون که از رده خارج میشند را میفروشنش به ایران حالا وای به حال هواپیماهای ایران خواهش میکنم اگر قصد مسافرت به ایران رو دارید یا با هواپیمای افغانستان برید یا زمینی برید
یکشنبه 8 آبان 1390

kazemi1236 - آمریکا - سندیگو
ریکا هم نبود
یکشنبه 8 آبان 1390

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
ebadi_ebadi - ایران - تهران . جناب خلبان اینکه چه قوانینی بر شرایط پرواز حاکمه را همه میدونند اما رعایت این اصول هست که مهمه و ج.ا. در تمام سطوح مملکتی این مهم را به اثبات رسونده. حالا شما این خبر را دروغ فرض کرده و به ان خندیدید به خودتان مربوط است. ضمنن فرمودید که برادران متخصص شما در فرودگاه مهر اباد تمام اسانداردهای بینامللی را رعایت کردند اینطور که در فیلمها نشان داده شده بغیراز تماشای صحنه کار دیگری انجام نشده. از قضا همین دو روز پیش یک هوا پیمای کوچک با 19 سر نشین در چند کیلو متری فرودگاه ونکوور وسط جاده سقوط کرد. بفاصله چند دقیقه به شعاع 500 متر همه جا را فوم فراگرفت و بهمین جهت به جز خلبان که امروز فوت شد همه سرنشینان جان سالم بدر بردند. شما حتما معذوراتیدارید اما شنونده باید عاقل باشه.
یکشنبه 8 آبان 1390

raha1984 - المان - هامبورگ
هر چه عذاب و درد نثار کسانی که ایران رو به این حال و روز در اوردنند !
یکشنبه 8 آبان 1390

yashainiran - ایران - ایران
ebadi_ebadi - ایران - تهران. این را که فرمودید پرسنل فرودگاه زحمت می کشند کسی منکر آن نیست و باید گفت دست مریزاد. اما هدف مطالب این بخش بی توجهی به اصطلاح مسئولین است که بابی تدبیری خود باعث بروز فاجعه می شوند . اگر این اتفاق در یک شور خارجی می افتاد شاهد بودیم که چقدر از خلبان تقدیر به عمل می آمد اما متاسفانه در ایران قضیه فرق می کند
یکشنبه 8 آبان 1390

erfan_p0wer - ایران - تهران
. ebadi_ebadi - ایران - تهران . کاملا صحیح میفرمائید قربان به اضافه اینکه به قول یکی از خلبان های انگلیسی The most beautiful airplane ever. لطفا از بی اطلاعی و متاسفانه بی فرهنگی برخی عوام مثل . ari jojeh - ایران - تهران ناراحت نشید. پاینده باشید. بنده دانشجوی PPL هستم
یکشنبه 8 آبان 1390

hassan5 - ایران - تهران
عبادی-عبادی-ایران تهران در ازای این ماله کشی قراره چند تا ساندیس بهت بدن مزدور؟؟؟
یکشنبه 8 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
با سلام دوباره خدمت همه دوستان و عزیزان گرامی. صحبت های قبلی من گویا برای بعضی از دوستان سوء تفاهم به وجود آورد. قبل از هر چیز عرض کنم که هیچ کس به اندازه یک خلبان نمیتواند بفهمد که آن هواپیمایی که دارد باهاش پرواز میکند از نظر ایمنی و همه موارد در چه سطحی است. و مطمئن باشید ما خلبانها جانمان برای خودمان از همه عزیز تر است و اگر اینچنین بود که دوستان گفتند هیچ خلبانی با هیچ هواپیمایی در ایران پرواز نمیکرد. به همان دلیل بالا که گفتم. متاسفانه سیستم ناوگان هواپیمایی ما همانطور که شما عزیزان میدانید فرسوده است و تحریم ها هم که کمر شرکتهای هواپیمایی رو شکسته است. ولی این به این معنی نیست که ایران هواپیماهای خراب را به پرواز در بیایند. درست است که ما تحریم هستیم ولی این به این معنی نیست که مثلا به ما قطعات ندهند بلکه ما قطعات را میخریم ولی گاهی ده تا بیست برابر گرانتر از قیمت واقعی آن قطعه پول صرف خرید آن قطعه میشود.
یکشنبه 8 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
و اما در جواب آن دوست عزیزم باید عرض کنم که من به هیچ عنوان به هیچ حزب یا گروهی وابسته نیستم و از کسی هم دفاع بی خودی نمیکنم. فقط چیزی که حقیقت است را برای دوستانی که علاقه مند هستند که بیشتر در این مورد بدانند بازگو میکنم. مطلب بسیار مهمی که وجود دارد این است که ما یعنی کشور ایران عضو سازمان جهانی ایکاوو هستیم و باید برای اینکه عضو این سازمان بمانیم و باشیم از این سازمان گواهینامه دریافت کنیم که کردیم. این سازمان هم در قبال خدماتی که به اعضای خودش میدهد انتظار دارد که اعضای آن قوانین خاصی را اجرا کنند. اگر این قوانین نقض بشود هیچ کشوری به ایران اجازه نخواهد داد که هیچ هواپیمای ایرانی وارد مرز هوایی کشورشان بشوند. چون تقریبا تمام کشورهای دنیا عضو ایکاوو هستند. پس وقتی مثلا ایران ایر به اروپا و خیلی از کشورها پرواز دارد یعنی چه ؟ یعنی اینکه تمام قوانین توسط ایران در حال اجرا شدن است.
یکشنبه 8 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
حالا از کجا ایکاوو میفهمد که ایران آیا قوانین را رعایت میکند یا نه ؟. در جواب باید عرض کنم که بازرسان ایکاوو بدون اعلام قبلی وارد یک کشور از جمله ایران میشوند و تمام جز به جز فرودگاه و هواپیماهای ما از هر نظر توسط آنها چک میشود ( حتی رنگ لباس کارگران فرودگاه را هم چک میکنند ) و اگر کوچکترین اشکالی مشاهده کنند اخطار میدهند که مورد را رفع کنند و اگر پس از زمان تعیین شده مورد رفع نشد گواهینامه ایکاوو باطل خواهد شد. پس با این دلیل و مدرکی که خدمت شما ارائه کردم همه دوستان متوجه شدند که تمامی استاندارد ها در ایران رعایت میشود. ولی ده ها برابر گرانتر و پر هزینه بر تر.
یکشنبه 8 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
یادتان باشد که کشورهای دیگر به اعتبار گواهینامه ایکاوو ایران به ما اجازه میدهد که وارد خاک کشورشان شویم. وقتی میگویند ناوگان فرسوده است این به این معنا نیست که هواپیمای فرسوده را به پرواز در می آورند !!! بلکه این به این معنی است که هزینه نگهداری یک هواپیمای فرسوده برای سرپا نگه داشتن آن هزینه خیلی خیلی بالایی در بر دارد. که گاهی این هزینه ها از قیمت خود آن هواپیما بیشتر میشود. و شرکت ها مجبور هستند که یا آن هواپیما را به پرواز در نیاورند و یا اگر به پرواز در می آورند تمام آن هزینه ها را بپردازند. مثل توپولوف که هزینه نگهداری آن از سودی که برای شرکت داشت بیشتر شد یعنی پولی سودی که حاصل از فروش بلیط توپولوف نصیب شرکت میشد باید تماما خرج خود هواپیما میشد تا آماده بشود برای پرواز بعدی. به همین جهت است که مثلا شرکت ایران ایر در شرف ورشکستی است چون هر چه سود از پرواز هایشان به دست می آورند خرج خود هواپیما میکنند. و علتی هم که هنوز پا بر جا است به این علت است دولت مدام همایت میکند و پول تزریق میکنند. همگی پاینده باشید.
یکشنبه 8 آبان 1390

ebadi_ebadi - ایران - تهران
در ضمن همانطور که گفتم 727 قابلیت آن را دارد که با هندل دستی چرخ را در صورت خراب شدن سیستم هیدرولیک باز و بسته نماید ولی اینکه چرا با وجود چنین سیستمی موفق به باز شدن چرخ نشدن سوالی است که برای خود من هم جالب است. در جواب دوست عزیزم عرض کنم که در اروپا و امریکا دلیلی ندارد که شرکت های هواپیمایی از توپولوف استفاده کنند که نیازمند قطعات از روسیه باشند !! وقتی خودشان هواپیما تولید میکنند و خودشان میتوانند قطعات آن را تولید کنند دلیلی ندارد که از روسیه توپولف بخرند. توپولف هواپیمای قدیمی است و باز هم میگویم این هواپیما بزرگترین مشکلی که دارد مصرف بالا و صدای بسیار بالای آن است و از ایمنی بسیار بسیار بالایی برخودار است. بهترین مثال از هر نظر برای مقایسه ماشینهای کادلیلاک و شورولت های قدیم با ماشینهای جدید مثل سونوتا غیره است. خودتان قضاوت کنید.
یکشنبه 8 آبان 1390

ari jojeh - ایران - تهران
erfan_p0wer - ایران - تهران. اگر تجربه شخصی داری از این نوع هواپیما تعریف کن ما هم بگوشیم. اگر نه با چهار تا کلمه انگلیسی سر کسی را شیره نمال. چون نود درصد ای دی های ایران- تهران از خارج از کشور میباشد.....
دوشنبه 9 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.