موفقیت محقق ایرانی دانشگاه استنفورد

موفقیت محقق ایرانی دانشگاه استنفورد

خبرگزاری بنیاد فارس: دانشمند ایرانی دانشگاه استنفورد بر اساس نتایج مطالعه جدیدش اعلام کرد تغییرات کوچک در یک ژن می تواند سرعت انحطاط مغز یک مرد سالم در اثر بالا رفتن سن را دو برابر کند

دکتر احمد صالحی محقق ایرانی دانشگاه استنفورد به همراه گروهی از محققان با بررسی DNA خلبانان ها دریافتند در صورتی که در یکی از ژن های آنها تغییری کوچک ایجاد شود، سرعت از دست رفتن توانایی پرواز در آنها دو برابر می شود.
اسکن های مغزی این گروه از محققان که صالحی هدایت آنها را به عهده داشت همچنین نشان می دهند که با مسن تر شدن افرادی که دچار این تغییرات ژنتیکی شده اند، هیپوکامپ مغز آنها بخشی که با حافظه و استدلال در ارتباط است به اندازه قابل توجهی کوچک می شود.
این تغییر ژنتیکی که در یکی از هر چهار اروپایی رخ می دهد می تواند ساختار پروتئین BDNF که برای سلامت سیستم عصبی داخلی بسیار حیاتی است را تغییر دهد.
این مطالعه اولین نمونه ای است که نشان می دهد این تغییرات می توانند توانایی مغز سالم در انجام وظایف مهارتی را مختل کنند.
برای انجام این مطالعه صالحی و تیمش از شبیه ساز پرواز برای آزمودن واکنش و توانایی پرواز 144 خلبان مرد در محدوده سنی 40 سال به بالا که 38 درصد از آنها دارای یکی از نسخه های BDNF تغییر یافته بودند، استفاده کردند.
این آزمایش ها طی دوره ای دو ساله سه بار تکرار شدند که طی هر بار تکرار، امتیاز کلی گروهی که دچار تغییر ژنتیکی بودند با سرعتی دو برابر بیشتر از دیگر گروه ها که از ژنهای سالم برخوردار بودند، کاهش پیدا کرد.
صالحی با اشاره به اینکه هنوز دارویی که بتواند تاثیر این پروتئین را تقلید کرده و از مغز محافظت کند کشف نشده می گوید یکی از مطمئن ترین راه ها برای افزایش میزان BDNFدرمغز ورزش کردن است 

khosh bavar - ایران - یزد
ضمن عرض تبریک, عجب شانس اوردی که در ایران نیستی, وگرنه جزو ان دسته از " روشنفکرها " میشدی که در ایران بدنبال رمال میرفتی و زیرپای ان رمال چمباته زده, تا اینده و سرنوشت تحقیقات پروژه ای خود را به او میسپردی که ایا در تحقیقات پروژه ای خود موفق میشوی یا نه و یا جزو ان دسته از روشنفکران میشدی که مانند زمان شاه شعار توخالی " مرگ بر شاه " سر میدادند, و الان جای شاه و الله را عوض میکردی و شعار " مرگ بر الله " سر میدادی ! ولی واژه " مرگ " باید در این شعار باشد که جزو فرهنگ غنی ایران ما شده که هر کسیکه مخالف عقیده دیگری هست, سرنوشتش به " مرگ " ختم خواهد شد, دشت بی فرهنگی ما !
یکشنبه 8 آبان 1390

yashainiran - ایران - ایران
دست مریزاد
یکشنبه 8 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.