پدر برق ایران، خاموش شد

پدر برق ایران، خاموش شد

مهندس تیمور لکستانی، پدر برق ایران و از بنیانگذاران دانشگاه صنعتی شریف که چندی پیش بر اثر سکته مغزی در بیمارستان ایرانمهر تهران بستری شده بود شب گذشته در سن 96 سالگی درگذشت.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، مهندس تیمور لکستانی در سال 1294 در سلماس به دنیا آمد و پس از اخذ دیپلم از دبیرستان فردوسی تبریز در سال 1313 به دانشکده فنی دانشگاه تهران راه یافت و در زمره 10 نفر اول پذیرفته و با اخذ رتبه ممتاز فارغ‌التحصیل شد.

لکستانی از نخستین گروه مهندسان برق دانش آموخته دانشگاه تهران بود که پس از فراغت از تحصیل به صنعت برق کشور ملحق شد.

در زمان ورود لکستانی به صنعت برق، کارخانه برق تهران در اختیار مهندسان چک بود و از آن جا که آنها تمایلی برای انتقال دانش و تخصص برق به ایرانی‌ها نداشتند، لکستانی و همکارانش خود را متعهد به کسب این تجارب و تخصص کرده و با مطالعه پنهانی نقشه‌های مهندسان چک، امور حساس در اداره شبکه برق تهران را فرا گرفتند تا این که سرانجام همین تعهد و تلاش سبب شد تا چکی‌ها مجبور به ترک کارخانه برق شده و اداره کارخانه برق تهران بر عهده مهندسین داخلی قرار گیرد.

وی همچنین پس از انتصاب به ریاست شبکه برق تهران در سال 1326، در توسعه این شبکه نقش بسیار تاثیرگذاری داشت.

لکستانی که از پایه‌گذاران دانشگاه صنعتی شریف بود در سال‌های 1345 تا 1359 عضو هیات امنا و معاون فنی این دانشگاه بود.

مراسم تشییع پیکر «پدر برق ایران»

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست. هرکسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود. صحنه پیوسته به جاست. خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد. روحش شاد
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

Pezhman - اتریش - وین
باتسلیت به خانواده گرامیش, روحش شاد و یادش گرامی باد.
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

parviz1 - انگلستان - کترینگ
روحش شاد و یادش جاویدان باد.
جمعه 6 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
یادش جاودانه.وروحش قرین رحمت باد.یکی ازخدمتگزاران واقعی به کشورمان.ازخطه نام اوران,ایران,وازهموطنان ,ترک اذربایجان,,وتسلیت به خانواده گرام ومردم,سلماس,,کسیکه هزاران مهندس دیگری راخلق کرد.خدمتگذار یعنی ایشان نه خامنه ای.خاوری,بهمنی.ووو
جمعه 6 آبان 1390

onsore ahriman - فرانسه - مارسی
عشق به میهن و وطن پرستی ، 33 ساله که از بین رفته. اون موقع همچین مردی به آب و آتیش زد که به مملکتش خدمت کنه ، ولی الان همه شدن یه مشت خاءن خودخواه. ایران دیگه به آخر خط رسیده. یاد مهندس لکستانی گرامی
جمعه 6 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
از بهشت زهرا حالم بهم میخوره
جمعه 6 آبان 1390

jeyran - امارات - دبی
پس یعنی دم اخر هم نباید از نخبه ها تقدیر ویا همراهی کرد پس مسولان کجا هستند بیخود نیست جوانان نخبه میروند در خدمت خارجی
جمعه 6 آبان 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
روحش شاد.یادش گرامی.
جمعه 6 آبان 1390

ariobarzan - انگلستان - اکسفورد
شادروان وصیت کرده بود: تخ......ا تونو میکشم اگه بالا سر من ملا و مداح بیارین
جمعه 6 آبان 1390

bache shapoor - سوئد - یوسدال
خدا رحمتش کند. به خانواده اش تسلیت عرض میکنم. روحش شاد
جمعه 6 آبان 1390

leyli maman - مالزی - کوالالامپور
روحش شاد چه چهره معصوم و مهربونی داشتن و چه ساده مراسم تشیع انجام شده.من مطمئنم که این انسان با خدماتی که به جامعه ایرانی ها کرده و مردان بزرگی مثل خودش را به عرصه رسونده جاش تو بهشتههههههههه.
جمعه 6 آبان 1390

cat boy - ژاپن - توکیو
روحت شاد..... فقط من در تعجبم که چرا برای مردن یک هنر پیشه یا یک ورزش کار یا یک فرد مذهبی در مراسم خاک سپاری کورو کورو ادم جمع میشه اما برای یک شخصیت به این مهمی هیچ کس نیست..... پس این دانشجو های مفتخور دانشگاه صنعتی شریف کجا هستن.
جمعه 6 آبان 1390

baharmazaheri - دبی - عجمان
مردان بزرگ ایده میسازند ...افسوس که نوابغی چون زنده یاد دکتر حسابی و ایشان و صدها پروفسور ایرانی در زمان حیات بزرگداشت و تجلیلی نمیشوند چشم نابینای رژیم سراسر ریا وفتنه که هرگز نخواهد توانست ارزش سرزمین بی نظیرمان را ببیند و افتخار ملت ایران را دوست بدارد کور تر شود!!!!!!!!!!!!!!!!!! روحش شاد ویادش گرامی ..
جمعه 6 آبان 1390

آینه - انگلیس - لندن
خدا رحمتش کنه اما یک مسئله اینجاست که همچین شخصی که برای ایران و همه ما زحمت کشیده باید همچین مراسم ساکتی داشته باشه کجاند اون ملت که برای اعدام یک نفر از کله صحر میرند برای تماشا!!!!
جمعه 6 آبان 1390

bawafa1385 - المان - هامبورگ
نام نیکو گر بماند زادمی . به کزو ماند سرای زرنگار.. این بزرگوران این عزیزان از جمله انسانهای توانمند ی بودند که با همیاری مسئولان وقت کشور نه تنهاروشنائی بمنزل مردم رساندند . بلکه با حضور فیزیکی در مراجع علمی سبب روشنائی جسم وروح این ملت گردیدند که سالیان دراز اسیر دست سیه دلانی بودند که از تاریکی لذت میبر ند و فقط تاریکی و سیاهی ارمغان زندگی نکبت بارشان است . روحت شاد
جمعه 6 آبان 1390

alexxx - اتریش - وین
روحش شاد و الهی نور به قبرش بباره. ولی ببینید این نظام بی سروپا و نمک نشناس چه تشریفاتی تهیه دیده بودن و چه قدردانی از زحمات و خدماتش کردن.
جمعه 6 آبان 1390

fariborzkhan - ایران - ایران
مگه ایشون پدر لامپ بوده که تیتر زدید خاموش شد. برق که فقط روشنایی نیست. الکترونیک، کتترل و مخابرات هم از گرایشهای برق هستند. مهندسی قدرت هم گرایش هایی مثل درایو ماشین های الکتریکی و الکترونیک قدرت و .. داره.
جمعه 6 آبان 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
fariborzkhan - ایران - ایران.حالا شما ببخش و کوتاه بیا. برو تو خط مطالب ارزنده تر و قابل بررسی مثل......???
یکشنبه 8 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.