تلفات زلزله‌ی ترکیه به ۵۲۳ تن رسید

تلفات زلزله‌ی ترکیه به ۵۲۳ تن رسید

ساکنان روستاهای دورافتاده به ویژه از کمک‌های دولتی بی‌بهره مانده‌اند.


چهار روز پس از زلزله‌در ترکیه شرایط بی‌خانمانان استان وان دشوارتر شده است. هزاران تن با وجود برف و باران شدید در چادرها زندگی می‌کنند. نخست وزیر ترکیه اذعان کرد که دولتش در مدیریت پیامدهای زلزله‌ دچار اشتباه شده است.
 

با وجود این که چهار روز از وقوع زلزله گذشته، گروه‌های امدادی در ترکیه هم‌چنان در جستجوی کسانی هستند که زنده زیر آوار مانده‌اند. بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی "NTV"، یک گروه امدادی صبح روز پنجشنبه (۲۷ اکتبر/ ۴ آبان) یک جوان نوزده ساله را از زیر آوار خانه‌‌ای پنج طبقه نجات داد. گروه‌های یاری‌رسانی دیگر توانستند روز چهارشنبه (۲۶ اکتبر) دو جوان ۲۷ ساله و ۱۸ ساله را از زیر آوار آزاد کنند.

وضعیت بی‌خانمانان استان وان هم‌چنان وخیم است. اغلب آنان در چادرهای خود و در سرمای شدید در انتظار کمک‌های امدادی بسر می‌برند. ساکنان روستاهای دورافتاده به ویژه از کمک‌های دولتی بی‌بهره مانده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسمی، گروه‌های امدادی تا کنون بیش از ۱۸۵ تن را نجات ‌داده‌اند. منابع رسمی ترکیه شمار کشته‌شدگان را هم ۵۲۳ تن اعلام کرده‌اند.

ترکیه، پذیرای کمک

 دولت ترکیه، پس از این که در ابتدا اعلام کرده بود نیازی به کمک‌های خارجی ندارد، اکنون خواهان ارسال فوری لوازم و وسایل مورد نیاز زلزله‌زدگان شده است.

دولت آلمان ۳۶۰ هزار یورو "کمک‌اولیه" در اختیار ترکیه می‌گذارد. مارکوس لوننیگ، مدیر بخش "حقوق بشر و کمک‌های انسانی" آلمان، در مصاحبه‌ای گفت که صلیب سرخ این کشور بیش از ۵۰۰ چادر ضد سرما، ۲ هزار و ۵۰۰ تخته پتو و تعدادی بخاری برای زلزله‌زدگان ارسال کرده است.

کشور اسرائیل نیز با برقراری یک پل هوایی در عملیات کمک‌رسانی به مردم بی‌خانمان مناطق زلزله‌زده‌ی ترکیه شرکت می‌کند. روابط ترکیه و اسرائیل از مدت‌ها پیش در رابطه با اوضاع غزه و حمله‌ی کماندوهای اسرائیلی به کشتی ترکی عازم غزه که به کشته‌شدن ۹ شهروند ترک انجامید، تیره شده بود. بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، دولت ترکیه اکنون از اسرائیل خواسته است کاروان‌های مجهز برای اسکان بی‌خانمانان به این کشور بفرستد.
 
خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، روز سه‌شنبه (۲۸ اکتبر) عازم مناطق زلزله‌زده در شرق این کشور است. او به خبرنگاران گفت که دولتش در مدیریت پیامدهای زلزله‌دچار اشتباه شده است. او گفت: «هرچند در حال حاضر اوضاع تحت کنترل است، ولی در ۲۴ ساعت نخست پس از زلزله، اشتباهاتی صورت گرفته است».

eagleazad - ایران - تهران
ایران قبلا" هیجده میلیارد داده واسه کمک
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
خیلی متاسفم. شرق ترکیه زلزله های ویرانگر زیادی داشته است. افرین به اردوغان که انقدر مرد هست که قبول میکند در مدیریت زلزله اشتباه داشته است. کشورها باید در این مواقع به هم کمک کنند و خوشحالم که هلال احمر ما هم رفته.
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

omid74 - سوئد - گوته بورگ
متاسفم و برایشان ارزوی صبر دارم. واقعا دولت ترک ثابت کرد که فاشیست و نژادپرست است تا 24 ساعت کمکی نکرد . ننگت باد دولت کثیف
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

zardast01 - انگلیس - لیورپول
dandi - هلند - لیدن کجایی که ترکیه تو هم به ایران سومالی پیوست خودش هم با شرمندگی فراوان.مرگ بر این دولت فاشیست
جمعه 6 آبان 1390

asiai - ایران - تهران
omid 74-سوئد: از همون ساعات اولیه کمک ها شروع شد اما به همه جا نرسید من چند روزه اینجام و هر کمکی از دستم بر میاد انجام میدم. حتی اردوغان چند ساعت بعد از زلزله امد اینجا بین مردم تا از نزدیک میزان خرابی ها را ببینه و با مردم صحبت کنه.
جمعه 6 آبان 1390

jamshid arya - ایران - تهران
بله وقتی که به زنان و دختران سوری که به شما پناه می اورند وبه ان بی پناهان تجاوز می کردید هیچگاه منتظرچوب بی صدای خدا نبودیید ها؟
جمعه 6 آبان 1390

asiai - ایران - تهران
jamshid arya- اولا اون خبر دروغه (کمپ سوری ها قرنطینه است هیچ کس حق ورود به انجا را نداره. اگه دختر سوری حامله اس علتش پسر سوری است که انجاست). اتفاقا من هم همین عقیده را دارم چوب خدا صدا نداره! این مناطقی که زلزله امد جایی است که سالها است سربازان ترک توسط کردها به قتل میرسند .
جمعه 6 آبان 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
ترکهای فاشست و پان ترکها بنا بر اظهارات تلویزیون خود ترکیه به واکسن وجدان نیاز دارند . اخه یان ترک احمق گیرم که پ کا کا تو جنگ سرباز ترک هم کشته باشه .زن وبچه زیر زلزله چکار کنه باید به اون که شهر وند ترکیه است کمک بشه یا نه ؟؟ شما که از جمهوری اسلامی منالی و به دامن ترک فاشیست افتادی و سنگ ترکهای بی ناموس و قاتل عثمانی رو به سینه می زنی ایا اگر تو تبریز و ارومیه زلزله بیاد باید مردم دیگر شهرهای ایران بگن نباید به اینا کمک کنیم . سال 2003 تو بم زلزله اومد همه ایران کمک کرد کسی نگفت اینا فلان هستند وفلان ... کردهای ترکیه حق دارند به ترکیه می جنگند چون اکثر ترکها بوی از انسانیت نبرده اند و اینا خودشون هم به فاشیست بودن خود اعتراف کردند و تو تلویزیون خودشون گفتند که ما باید به بچه ها مون از همون دبستان درس انسانیت بدیم . کردهای تزکیه 15 تا 20 میلیون هستند پ ک ک 3 تا 4 هزار !!!! همه که پ ک ک نیستند .!!!!
شنبه 7 آبان 1390

parsi_persia - ایران - تهران
zagros_finland - فنلاند - هلسینکی، دوست عزیز به حرف یه عده کم تو چند تا سایت غیر رسمی که نباید استناد کرد، من رفیق کرد دارم الان تو ترکیه داره درس میخونه، میگفت تو این چند روزه همه با جان و دل دارن کمک میکنن چه ترک چه کرد، ماشین ماشین کمک میرسه، چند تا بچه ورداشتن چند تا کامنت بیخودی دادن بعضی ها هم سریع استناد کردن به اونا. از اون اراذل که خوشحال هستن تو ایران هم داریم منتها جایی درز نمیکنه، مثلا هستند کسایی که واقعا به آذریای عزیز توهین میکنن و اینو باور دارن، طرفداری از اونا نمیکنم ولی مطمئن باش اونجا به حد کافی انسان با وجدان هست که شریک غم زلزله زده ها باشه
شنبه 7 آبان 1390

آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاک
انفجاری انتحاری در شرق ترکیه دو کشته برجای گذاشت . ۱۳۹۰/۰۸/۰۷. در انفجاری انتحاری در شهر بینگُل در شرق ترکیه دو نفرکشته شدند. به گفته مقام های ترکیه، یک زن بمب گذار خود را در نزدیکی دفتر حزب حاکم عدالت و توسعه دراین شهر ِعمدتا کردنشین منفجر کرد که عده ای نیز زخمی شدند.کمک تروریستهای کرد در زلزله آلپ ارسلان دانمارک کپنهاک.
شنبه 7 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.