مطهری برداشت اصولگرایان از ولایت فقیه را غلط خواند

مطهری برداشت اصولگرایان از ولایت فقیه را غلط خواند

علی مطهری، نماینده منتقد دولت در مجلس با انتقاد از نگاه اصولگرایان به «ولایت فقیه» آنان را متهم کرد که با برداشت غلط از این اصل به دنبال تعطیل کردن تفکر و به حاشیه راندن مصلحان هستند.

این نماینده اصولگرا در نطق چهارشنبه، چهارم آبان‌ماه گفت که قتی رهبر ایران صراحتاً می‌گوید که به خود حق دخالت در تصمیمات مسئولان اقتصادی، سیاسی و دیپلماسی را نمی‌دهد چرا  تعدادی از اصولگرایان اصرار دارند این مساله را وارونه جلوه دهند؟
 
به گفته علی مطهری، ولایت فقیه به معنای تعطیل کردن عقل و یا بی‌توجهی نمایندگان به وظایف قانونی خود نیست؛ بر این اساس ولایت فقیه با دموکراسی هم سازگار است.
 
آقای مطهری در نطق خود به بخشی از صحبت‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در سفر به کرمانشاه که بر عدم دخالت خود در امور اجرایی و سفارشاتی خارج از قانون تاکید کرده بود اشاره کرد.
 
این منتقد دولت بدون اشاره به حواشی طرح سوال از رئیس جمهوری گفت: گاه در جلسات غیر علنی بعضی از نمایندگان می‌گویند که رهبر فعلا رسیدگی به فلان موضوع یا پرونده را صلاح نمی‌داند. گفته‌هایی که به دست و پای نمایندگان زنجیر می‌بندند چون آنان بر اساس اعتقاد به ولایت فقیه عمل می‌کنند.
 
آقای مطهری این افراد را کسانی دانست که راه را برای چاپلوسان و فرصت‌طلبان باز می‌کنند.
 
به زعم این نماینده اصولگرا افرادی که از رهبر ایران هزینه می‌کنند بعد از نزدیک شدن به ولی فقیه که او «کانون قدرت الهی» اش نامید با بیان نقل و قول‌های غیر واقعی آزادگی و اصلاحات اجتماعی را می‌کشند.
 
علی مطهری نمایندگان مدافع این اندیشه را افرادی در کنار تلویزیون فارسی بی بی سی معرفی کرد.
 
رسانه‌ای که به گفته او در مستند اخیرش به تشریح مفهومی از ولایت فقیه پرداخت که گویا در ایران هیچ کس و نهادی بدون اجازه آیت‌الله خامنه‌ای اجازه تحرک قانونی ندارد.
 
تلویزیون فارسی بی.بی.سی شهریور ماه مستندی با نام «خط و نشان رهبری» پخش کرد و در آن به زندگی سیاسی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
 
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران از سال ۶۸ و بعد از درگذشت آیت‌الله خمینی از سوی مجلس خبرگان به عنوان رهبر ایران معرفی شد. منتقدان رهبر ایران را متهم می‌کنند که در بیش از دو دهه زمامداری خود باعث انسداد فضای سیاسی و آزادی بیان در ایران شده و در تمام امور دخالت‌های فراقانونی دارد.
 
علی مطهری با متهم کردن گروهی از اصولگرایان گفت آنها علی رغم تاکید چند باره رهبر ایران مبنی بر این‌که نظرات خود را در خفا به کسی نمی‌گوید و اعلام نظر او به صورت رسمی است، دوست دارند همچنان در توهم باقی بمانند.
 
آقای مطهری از جمله نمایندگانی است که با گذشت شش سال از تکیه زدن محمود احمدی‌نژاد بر ریاست‌جمهوری در زمره منتقدان سرسخت او قرار گرفت.
 
علی مطهری مخصوصا در دو سال اخیر بارها به انتقاد از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد پرداخته است. او در ماه‌های گذشته هم با ارائه طرح سوال از رئیس جمهوری ایران در کانون توجهات بوده است.
 
اما به دنبال تعویق چند باره اعلام وصول سوال از سوی هیئت رئیسه مجلس این نماینده ۲۰ مهرماه هشدار خود درباره استعفا از سمت نمایندگی را عملی کرد.
 
او در نامه استعفای خود نوشت که یک ماه پیش در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از او خواسته بود «دست مجلس را در موضوع سوال از رئیس جمهوری باز بگذارد»، اما آقای خامنه‌ای پاسخی به این نامه نداده است.
 
این نماینده منتقد دولت دوشنبه، دوم آبان به خبرگزاری مهر گفت که نمایندگان امضاکننده طرح سوال از رئیس جمهوری «تحت فشار قرار گرفته‌اند» تا امضاهای خود را پس بگیرند.
 
آقای مطهری گفته است که هیئت رئیسه مجلس از یک طرف و معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد و معاونان پارلمانی وزرا از طرف دیگر بر نمایندگان امضاکننده این طرح فشار آورده‌اند.
 
پیشتر محمدرضا باهنر، نائب رئیس مجلس ایران گفته بود که «بزرگان» جمهوری اسلامی، طرح سوال از رئیس‌جمهوری را به مصلحت نمی‌دانند و تاکید کرده بود که بهتر است تلاش شود بدون انجام یک کار «پرهزینه غیرمعمول»، کار دولت دهم «به صورت طبیعی و عادی» تمام شود.

pariha - کویت - کویت
این چرا اینجوریه ؟ یک أدم وسط این قوم تا حالا ندیدم
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
نماینده واقعی به این میگویند.شیرش حلال.کاش چندنماینده شجاع دیگرداشتیم.ایشان چون به خودوپاکی نیتش اطمینان دارد..
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

آینه - انگلیس - لندن
این خودش هم نمی دونه چی داره میگه یک جا میگه...آقای مطهری در نطق خود به بخشی از صحبت‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در سفر به کرمانشاه که بر عدم دخالت خود در امور اجرایی و سفارشاتی خارج از قانون تاکید کرده بود اشاره کرد. جای دیگه میگه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از او خواسته بود «دست مجلس را در موضوع سوال از رئیس جمهوری باز بگذارد»، اما آقای خامنه‌ای پاسخی به این نامه نداده است....احمق مگه قرار نبود دخالت نکنه چرا پاچه خواری میکنی???
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
دوستان ازقیافه ایرادمیگیرند.مثل اینکه میخواهندازدواج کنند!!!اولا.نرمال ادم خوش تیپ ونمکین است.,,این تصویردرحالتی خاص برداشته شده.همه نمایندگان ازجمله رسایی,کوچک راده فدای,مطهری,,که هم رهبری وهم احمدینژاد را به انتقادمیگیرد.یکی مردپیدانمیشود که دربین نماینگان ازایشان علنی وجدی حمایت کند.اگرچه درخفی چندنفرهستندولی شجاعت ایشانراندارند.لاریجانیهای,جانی وخائن بادودست ودوپاچسبیده اند..
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
توله ی پدر احمقی که تمام ارزشهای ایرانیت را به مسخره می گرفت برای حقنه ی دین ضد ایرانیش// و جیره خواران جدائی طلب اسلامی عاشق چنین شخصی /// قیافه شبیه گوریل زیر کامیون رفته/ ننگ بر طرفداران شما سوسمار زادگان عربستان/
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
اینهم یک دروغگو و شارلاتان مانند دیگران. آن از پدر خائنش که نفرتش را از ایران و ایران نشان داد و اینهم از خودش با این ریخت زشتش، که مخالفتش را با آیین های ایرانی و جشنها و فرهنگ ایران باستان نشان داد. موجود پس افتاده قرون وسطایی بیسواد و عربده کش. وای به روز مردمی که تو نماینده شان باشی. ننگ بر اینان.
جمعه 6 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.