ادامه اختلاف‌نظر در مجلس پیرامون طرح سوال از رئیس‌جمهوری

ادامه اختلاف‌نظر در مجلس

پیرامون طرح سوال از رئیس‌جمهوری

پس از اعلام منتفی شدن طرح سوال از رئیس‌جمهوری، یک نماینده اصلاح‌طلب شروع به جمع‌آوری امضا کرد درمقابل اما علی مطهری می‌گوید که بازهم جلوی طرح سوال گرفته خواهد شد.

بنا بر گزارش‌ها، مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح‌طلب مجلس و یکی از امضا‌کنندگان طرح سؤال از احمدی‌نژاد در صحن علنی به دنبال گرفتن امضا‌های جدید برای این طرح است.

در همین حال، آقای مطهری که پیش‌تر در اعتراض به عدم اعلام وصول این طرح توسط هیئت رئیسه استعفا کرده بود، چهارشنبه، چهارم آبان به خبرگزاری فارس گفت که حتی اگر پنج نماینده دیگر به امضاکنندگان اضافه شود، هیئت رئیسه امضاهای دیگری را پس می‌‎گیرد.

هیئت رئیسه مجلس می‌گوید که با انصراف شماری از امضاکنندگان سوال از رئیس‌جمهوری درحال حاضر ۶۹ امضا موجود است.

آقای مطهری اما امروز خبر داد که دو یا سه نماینده به امضا‌کنندگان طرح سوال از رئیس جمهوری اضافه شده است.

علی مطهری تاکید کرد که یکی از مسئولان دولتی و هیئت‌رئیسه در حال پس‌گرفتن امضا‌ها هستند.

از طرف دیگر، نماینده شهرضا و از طراحان سوال از رئیس‌جمهوری، با تاکید بر اینکه «سند داریم که فقط ۱۴ نفر امضا‌هایشان را پس گرفته‌اند»، گفت که براساس پیگیری آنها تعداد امضاها بیش از ۷۳ نفر و همچنان قابل پیگیری است.

عوض حیدرپور، همچنین خواستار اعلام اسامی باز پس‌گیرندگان امضا‌ها به طراحان این طرح شد و یادآوری کرد که هیئت رئیسه نمی‌تواند از طرف مجلس تصمیم بگیرد و یک نفر هم مدام مصاحبه کند که سوال از رئیس‌جمهوری منتفی است.

دیروز نیز آقای کواکبیان، نماینده سمنان از هیئت رئیسه مجلس خواست تا اسامی افرادی که امضای خود را در طرح سوال از رئیس جمهوری پس گرفته‌اند اعلام کنند.

این واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس است که دو روز پیش گفته بود ۲۹ نماینده این طرح را شرایط کنونی کشور «به صلاح» ندانسته‌اند و امضای خود را پس گرفته‌اند و به همین خاطر «موضوع سوال از رئیسجمهوری منتفی است».

علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز امروز در پاسخ به تذکر نماینده شهرضا، این موضوع را مشکلی «حاد» ندانست و گفت مسئولان هیئت رئیسه اوراق امضاهای پس‌گرفته شده را دارند و اگر کسی شبهه‌ای دارد می‌تواند ببیند.

طرح سوال از رئیس‌جمهوری در تیرماه امسال با تلاش علی مطهری، نماینده اصولگرا، به ۱۰۰ امضا از نمایندگان رسید و به هیئت رئیسه تحویل داده شد اما اعضای هیئت رئیسه طرح آن را به صلاح ندانستند.

این نماینده منتقد دولت گفته بود که اگر هیئت رئیسه مجلس این طرح را اعلام وصول نکند، استعفا می‌کند و در نتیجه ۲۰ مهرماه در اعتراض به عدم وصول آن، از نمایندگی مجلس استعفا کرد که همچنان در نوبت بررسی قرار داد.

اکنون به گفته محمد حسین فرهنگی، عضو هیئت رئیسه مجلس هم‌اکنون فقط ۶۹ امضا برای سوال از رئیس جمهوری وجود دارد و بر اساس قانون اساسی باید ۷۲ یا ۷۳ امضا دیگر در این طرح باشد تا اعلام وصول شود.

روز گذشته حمیدرضا کاتوزیان، نماینده تهران با ابراز تاسف تصریح کرده بود که دولت به برخی نمایندگان فشار می‌آورد که امضای خود را پس بگیرند تا در ازای آن مشکلات حوزه‌های انتخابیه‌ آن‌ها حل شود.

همچنین علی مطهری با متهم‌کردن هئیت‌رئیسه به «انهدام طرح سوال از رئیس جمهوری» گفته بود این هیئت مجلس، معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد و معاونان پارلمانی وزرا بر نمایندگان امضاکننده این طرح فشار آورده‌اند.

در همین حال، مصطفی کواکبیان، نماینده سمنان خطاب به نائب رئیس مجلس گفت شما استعفای آقای مطهری را اعلام وصول کردید تا طرح سوال از رئیس جمهوری از دستور کار مجلس خارج شود.

پیش‌تر محمدرضا باهنر تاکید کرده بود که «بزرگان» جمهوری اسلامی، این طرح را به مصلحت نمی‌دانسته‌اند و باید تلاش کرد که کار دولت دهم «به صورت طبیعی و عادی» تمام شود و یک کار «پرهزینه غیرمعمول» انجام نشود.

طرح سوال از رئیس‌جمهوری پیرامون اقدام‌های غیرقانونی دولت محمود احمدی‌نژاد در اجرای مصوبات قانونی مجلس ایران و تخلفات این دولت در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

haghighatgo - آلمان - برلین
اخظار بنده به گماشتگان و استخدامی ها و کارمندان و شکنجه گران امپریالیست انگلیس و فرانسه و اسرائیل در مجلس تزئینی و سفارشی ایران بعنوان نماینده مجلس برای ساندیس پرستان تازی زاده....نکنه که از عنتری نژاد سئوال های بد بکنید . که چقدر میلیاردها ایشون دزده و برای اقوامش تو اسرائیل فرستاده ها..."که باهاش دارن دور اسرائیل دیوار میکشن و برای جهودها خونه میسازن و اسرائیل رو دارن آباد میکنن" ........اونوقت خیلی عصبانی میشه ها ...میگه از "مجلس" میندازمتون بیرون ها!!
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.