دیوان عالی کشور: حکم اعدام ۶۸ نفر در مهرماه تائید شد

دیوان عالی کشور: حکم اعدام ۶۸ نفر در مهرماه تائید شد

افزایش اعدام‌ها از جمله مواردی است که اعتراض کشورهای غربی را برانگیخته است

رئیس دیوان عالی کشور از تایید حکم اعدام ۶۸ نفر در مهرماه امسال خبر داد.

احمد محسنی گرکانی سه‌شنبه، سوم آبان ماه در جلسه رئیس دیوان عالی کشور گفت که در مهر ماه امسال ۱۰۰ پرونده «‌تجاوز به عنف و زنای محصنه» در دیوان عالی کشور بررسی و ابرام شده است.
 
او تاکید کرد که ۵۶ حکم قصاص و همچنین حکم اعدام ۱۲ نفر به اتهام «تجاوز به عنف» تایید شده و حکم اعدام ۱۱ نفر نیز نقض شده است.
 
آقای محسنی گرکانی، اجرای حدود الهی را یک «وظیفه و عبادت» برشمرد و تاکید کرد که اگر این احکام اجرا نشود، کشور دچار هرج و مرج خواهد شد.
 
این مقام بلندپایه قضایی درحالی از تایید حکم اعدام ۶۸ نفر خبر می‌دهد که در سال‌های اخیر نهادهای بین‌المللی حقوق بشری ازمیزان بالای آمار اعدام‌ها در ایران انتقاد کرده‌اند.
 
سه روز پیش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از اعدام دست‌کم ۱۴ نفر دیگر در ارتباط با مواد مخدر در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داد.
 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران همچنین گزارش کرده که دو مورد اعدام دسته‌جمعی دیگر نیز در طول سه ماه تابستانی در زندان مرکزی مشهد صورت گرفته است.
 
۲۷ مهرماه نیز احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران، گزارش خود در ارتباط با وضعیت حقوق بشر را رسما به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد.
 
بخشی از این گزارش به نگرانی‌های بین‌المللی درباره افزایش اعدام‌ها، اعدام‌های گروهی مخفیانه در داخل زندان‌ها و اعدام در ملاءعام اختصاص دارد که به طی احکامی فراقضایی، شتاب زده و خودسرانه و در بسیاری مواقع به دلیل جرائم مواد مخدری، زیر سن قانونی یا بدون اطلاع خانواده آن‌ها صورت گرفته است.
 
ایران به دلیل اجرای احکام اعدام و به ویژه اعدام کودکان در میان کشورهای جهان برای چندمین سال متوالی رتبه دوم را کسب کرده است.
 
اما مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در اطلاعیه‌‌ای که مهرماه امسال صادر کرد، تاکید کرد که چین با بیش از ۱.۵ میلیارد نفر جمعیت رتبه نخست را در میان کشورهای جهان دارد اما اگر تناسب جمعیت ملاک باشد، ایران با اختلاف فاحشی از این کشور پیشی می‌گیرد.
 
گروهی از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل نیز در نخستین روز مهر ماه، اعدام یک نوجوان در ایران را محکوم کرده و بار دیگر از دولتمردان ایران خواستند که اعدام و مجازات‌های فراقانونی را متوقف کند.
 
این گزارشگران در بیانیه خود نوشته‌ بودند: هر حکم قضائی که مجازات اعدام را برای نوجوانان زیر ۱۸ سال درنظر بگیرد با تعهدات بین‌المللی ایران ناسازگار است.
 
دو معاهده بین‌المللی «میثاق حقوق کودک» و «میثاق حقوق مدنی و سیاسی»، اجرای حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال را ممنوع کرده و ایران هر دوی این معاهدات را امضا کرده‌ است.
 
پیشتر سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده بود که تنها در سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که بیشتر این اعدام‌شدگان جرایم مرتبط با موادمخدر داشته‌اند.

haghighatgo - آلمان - برلین
آقایان اعدامی موقعیکه طناب دار گردنتون رو لمس کرد ....بگوئید آب ..گاز ..برق مجانی ....رهبر فقط روح الله ....حکومت ...فقط حکومت آیت الله کارتر اسلامی !!!
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
آهای امت اعدام پرور. آهای ملت قصاص پرور. آهای انهایکه چاره راه را فقط در اعدام میدونین. تحویل بگیرین... با یه خبر و یه داستان خونتون جریه دار میشه و حکم اعدام را کیلو کیلو صادر میکنید.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
آهای امت اعدام پرور. آهای ملت قصاص پرور. آهای انهایکه چاره راه را فقط در اعدام میدونین. تحویل بگیرین... با یه خبر و یه داستان خونتون جریه دار میشه و حکم اعدام را کیلو کیلو صادر میکنید.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
ننگتان باد که ایران را مسلخ جانها کرده اید شما کثافتها که 180 اعدام در 50 سال پهلوی را جنایت نابخشودنی می دانستید جوابتان در برابر اعدام 100 هزار ایرانی و اعدامهای روزانه چیست سوالی که رهبران به اصطلاح سبز هم از پاسخ ان طفره می روند///گورتان را گم کنید لاشخورهای تروریست اسلامی//
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

farhad352 - ایران - تهران
لعنت بر دین جهل و جنایت که تمامی راه هایش به کشتن و تجاوز و غارت ختم میشود و هرگز در برنامه کشور داری این حاکمان نادان و بیخرد، اثری از ترویج دانش و تربیت و تولید کار برای فرزندان این مرزو بوم وجود نداشته است.آین ها فقط با کشتار و زور سر نیزه مردم را از حق طلبی و آزادی محروم نمود تافرصت های بیشتری را برای دله دزدی ها و غارت ایران برای خودو عوامل خود فروخته فراهم سازند. لعنت بر دین تازی و مروجان آن از آغاز تا خمینی ملعون و خامنه ای بیوجدان دروغگو و ابلهی نژاد و آلهم اجمعین. زنده و سرافراز باد ایران و ایرانی باشرف و میهن پرست
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

mamadjoon128 - ایران - یزد
اون آشغال هایی که به خاطر مواد مخدر و تجاوز اعدام میشن حقشونه اما هرگز نباید از کنار اعدام هایی که رنگ و بوی سیاسی میدن و تعدادشون هم کم نیست ساده گذشت. البته با اعدام در ملا عام و اعدام های مخفیانه هم به شدت مخالفم.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

alexxx - اتریش - وین
بابا این ملت چی خوردن که تا این حد بیخیال و فقط تماشاچی هستن. تصور تقبل این سیستم مشکله والله من که مخم نمیکشه.!!!!!!!!
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

h.k - دانمارک - اودا
haghightgoالمان.طرح خوبی ارائه دادی.متشکرم.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

Royan - المان - بوخوم
haghighatgo - آلمان - برلین خوب بابا بنده خدا مجانی کرد دیگه قبر که این آب و گازو برق نمیخواهد مرده هم هیچی پرداخت نمیکند. مثل احساسات خمینی برای برگشت به ایران" هیچی" یعنی آنقدر بی ارزش هستید که اگر گروه گروه هم بمیرد برام اگر خاک ایران را فرش کنید زیرپام اگر تمام ثروت ایران را تاج کنید بزارید روی سرم مثل سگ اعدامتون میکنم چون هیچ احساسی برای شما ندارم چون هندیزاده ام و کشور را دادم به دست عربها.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.