آمریکا پنج نفر و چهار شرکت را به فروش قطعات بمب به ایران متهم کرد

آمریکا پنج نفر و چهار شرکت را به فروش قطعات بمب

به ایران متهم کرد

لیزا موناکو، دستیار دادستان فدرال آمریکا،

مقام های دادگستری آمریکا روز سه شنبه پنج فرد و چهار شرکت تجاری را  متهم کرده اند که دستگاههای رادیویی کنترل از راه  دور  را که  کاربرد نظامی دارند، به ایران ارسال کرده اند. به گفته این  مقام ها، ۱۶ قطعه از این دستگاه ها که در  ساخت بمب های کنار جاده ای کاربرد دارند، درعراق کشف شده است.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چهار متهم در سنگاپور توسط مقامات این کشور بازداشت شده اند و نفر پنجم نیز ساکن ایران  و هم اکنون تحت تعقیب است.
 
طبق این گزارش برخی ازاین افراد همچنین به توطئه برای ارسال آنتن های  نظامی  از سنگاپور  به هنگ کنگ متهم شده اند.
 
لیزا موناکو، دستیار دادستان فدرال آمریکا، در این زمینه گفته است: این اتهامات تهدید شبکه تدارکی ایران برای دستیابی به تکنولوژی آمریکا را مورد تاکید قرار می دهد.
 
بنابر دادخواست دادستانی فدارل طی سال ها ی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نیروهای امریکایی درعراق تعداد زیادی از دستگاههای کنترل از راه دور ساخت کارخانه ای درمینسوتای آمریکا را  جمع اوری کردند.
 
طبق این گزارش، این دستگاه های رادیویی می توانند داده های بی سیم  را تا  ۴۰ مایلی با آنتن دهی قوی انتقال دهند.
 
از حسین لاریجانی به عنوان متهم ایرانی تحت تعقیب نام برده شده است. چهار سنگاپوری بازداشت شده عبارتند از : ونگ لن، لیم یونگ نام، لیم کو سینگ، و هیا سو گان بنسون.
 
این چهار سنگاپوری متهم اند که ۶ هزار دستگاه رادیویی کنترل از راه دور  از کارخانه ای درمینسوتا خریداری کرده و از طریق سنگاپور به ایران فرستاده اند.
 
لیم کو سینگ و هیا سو گان همچنین به توطئه برای ارسال آنتن های نظامی یک شرکت در مینسوتای آمریکا از سنگاپور به هنگ کنگ متهم شده اند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستانی فدرال تصریح کرده است که خواستار استرداد این افراد شده  تا بتوان آنها در خاک امریکا مورد محاکمه قرار داد.
 
در هماهنگی با این اقدام دادستانی فدرال آمریکا، وزارت تجارت آمریکا نیز اسامی این پنج نفر به همراه ده نفر دیگر و شماری از شرکت های مرتبط با آنها در چین، هنگ کنگ، ایران و سنگاپور را فهرست سیاه  این وزارت خانه اضافه کرده است.
 
دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا،  در تیرماه سال جاری گفته بود: ایران با هدف کشتار سربازان آمریکایی این سلاح های پیشرفته را در اختیار گروه های افراطی شیعه عراق  قرار می دهد.
 
دریاسالار مولن همچنین گفت: ایران با اطلاع کامل رهبری این کشور مواد منفجره و بمب های کنار جاده ای پیشرفته در اختیار گروه‌های شیعه قرار می‌دهد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.