ارتباط شمار دوستان در فیس‌بوک با ساختار مغزی

ارتباط شمار دوستان در فیس‌بوک با ساختار مغزی

ساختار مغزی کسانی که در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با طیف گسترده‌ای از افراد در ارتباط هستند با کسانی که تعداد دوستانشان محدود است فرق می‌کند. این نتیجه‌ای است که اخیرا محققان انگلیسی به آن دست یافته‌اند.

 

ظاهرا اندازه بخشی از مغز نشان می‌دهد که آیا ما در فیس‌بوک دوستان زیادی داریم یا اینکه فهرست دوستانمان محدود به عده‌ی کمی از اطرافیانمان است. محققان مشاهده کرده‌اند که کاربرانی که دارای دوستان مجازی زیادی هستند نسبت به کاربران با ارتباطات محدودتر دارای میزان بیشتری ماده خاکستری در مغز خود هستند. این نتایج اخیرا در مجله علمی «Proceedings of the Royal Society B» منتشر شده است.
 
ضخامت لایه تشکیل شده از ماده خاکستری بویژه در سه بخشی از مغز مشاهده شده که ارتباط تنگاتنگی با برداشت اجتماعی انسان و حافظه او در بخاطر سپردن افراد دارد. این سه بخش با بخش‌هایی از مغز که هنگام ارتباط با دیگران در دنیای واقعی فعال می‌شوند، فرق دارند.
 
در پژوهش‌های پیشین محققان شواهدی پیدا کرده بودند که نشان می‌داد ارتباط احتمالی بین ساختار مغزی افراد و ارتباطات آنها در دنیای واقعی وجود دارد. یکی از محققان از کالج دانشگاهی لندن UCL در این مورد می‌گوید: «ما حدس می‌زنیم که حجم مغز می‌تواند نشان دهد که فرد توانایی ارتباط برقرار کردن با چند نفر را دارد.»


 
اما اینکه از ساختار مغز می‌توان حتی شمار دوستان افراد در دنیای مجازی را نیز فهمید تا به حال ثابت نشده بود. در جریان این پژوهش ۱۲۵ دانشجو که همگی در فیس‌بوک عضو هستند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. دانشمندان با کمک ام.آر.آی حجم و تراکم مغز داوطلبان را اندازگیری کرده‌اند.
 
یکی از بخش‌های مغز که ارتباط مستقیمی با تعداد دوستان فیس‌بوکی دارد، مسئول شناسایی و بخاطر سپردن چهره و نام افراد است.
 
این پژوهش همچنین نشان داد که فعالیت مغز در مورد پردازش ارتباطات در دنیای مجازی و دنیای واقعی تفاوت‌های بارزی دارد. دانشمندان به این نکته اشاره کرده‌اند که مغز، ارتباط با دوستان مجازی و واقعی را به روش‌های مختلفی  پردازش می‌کند.
 
فعالیت مغزی در افرادی که ارتباطات وسیعی در دنیای مجازی دارند بیشتر در سه بخش از مغز متمرکز است. در حالی که در افرادی که دوستان زیادی در دنیای واقعی دارند بخش آمیگدالا در مغز بزرگ است. آمیگدالا مسئول دریافت و مهار احساسات است.

zoroye iran - اتریش - وین
باز تز چرت و پرت دادن محققان دوزاری بعضیها فیس بوک رو حریم خصوصی خودشان میدونن و قرار نیست هر کسی رو که نمیشناسی باش دوستی کنی ادم دوستاش وخانوادش و اطرافیانش رو داشته باشه کافیه و اصلا ربط به سلولهای خاکستری نداره
سه‌شنبه 3 آبان 1390

onsore ahriman - فرانسه - مارسی
این دخترایی که 4500 تا فرند دارن و3 تا صفحه 5000تای هم بستن ، یعنی لایه خاکستری رنگشون بزرگتره؟!! ول کن بابا
سه‌شنبه 3 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
اینم یک تبلیغ واسه فیس بوک هست که کسانیکه فکر میکنند خیلی عاقلند ، مدام توی فیس بوک جولان بزنند و فیس بوک پول درآره. این انستیتو هم پول گرفته.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

NedayeAzadi - ایران - تهران
حتما این محققان دستمزد قابل توجهی از فیسبوک دریافت کرده اند تا بطور غیر مستقیم برای این سایت تبلیغ کنند. هر چقدر مردم وقت بیشتری در فیسبوک صرف کنند به همان میزان بر محبوبیت و در آمد آن افزوده میشود.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.