سلطان زنان افغان

سلطان زنان افغان

بی‌بی‌حکمینه، نماینده شورای محلی ولایت خوست در شرق افغانستان


بی‌بی حکمینه یک زن است، اما مانند مردان زندگی می‌کند. او نماینده شورای ولایت خوست در شرق افغانستان است. بی‌بی حکمینه که خود را "سلطان زنان" می‌داند از جانب مردان بسیار مورد احترام قرار می‌گیرد.

اگر کسی قصد داشته باشد به استان خوست در شرق افغانستان سفر کند، حتما بارها نام بی‌بی حکمینه را خواهد شنید، زیرا نام نماینده شورای ولایت خوست ورد زبان اهالی این منطقه است. بی‌بی حکمینه نه تنها بخاطر عقاید سیاسی‌اش، بلکه بخاطر ظاهر غیرمعمولش در افغانستان به شهرت زیادی دست یافته است. او مانند مردان افغان لباس سنتی رایج افغانستان و پاکستان را بر تن می‌کند که شامل شلواری نخی و گشاد است که روی آن پیراهنی بلند پوشیده می‌شود و تا روی زانوها می‌آید. بی‌بی حکمینه همچنین بجای روسری، عمامه‌ بر سر می‌گذارد. او می‌گوید: «من احساس مرد بودن می‌کنم، چون تمام عادت‌هایم مردانه است. هیچگاه حس نکردم که زن هستم.»

اسلحه به‌جای عروسک

 بی‌بی ‌حکمینه که ۴۰ سال دارد همیشه مسلح است و سلاح خود را روی شانه‌هایش حمل می‌کند. بیرون رفتن بدون کلاشنیکف برای او اصلا قابل تصور نیست. او در این مورد می‌گوید: «من این اسلحه را برای وجهه و حیثیت خودم حمل می‌کنم. پشتون‌ها ضرب‌المثل خوبی در این باره دارند: اسلحه بار سنگین است، اما زمانی به دردت خواهد خورد. اسلحه برای حفاظت از جان خود است.»

او از همان سن کودکی بایستی یاد می‌گرفت از خود و خانواده‌اش محافظت کند. بی‌بی حکمینه باید نقش برادر خود را در خانواده بر عهده می‌گرفت، چون برادرش برای تحصیل به شهر کابل رفته بود. از این رو یکی از وظایف او دفاع از مادر و خواهرانش بود و از همان دوران با پدرش وارد محافل مردانه شد. بی‌بی حکمینه می‌گوید: «پدر من کدخدای(ریش‌سفید) روستای ما بود. من با او در شوراهای محلی شرکت می‌کردم و توانستم تجربیات زیادی کسب کنم. مردان قبیله به خاطر پدرم همیشه به من احترام می‌گذاشتند.»

بی‌بی حکمینه نه تنها بخاطر عقاید سیاسی‌اش، بلکه بخاطر ظاهر غیرمعمولش در افغانستان به شهرت زیادی دست یافته است.


 
بی‌بی حکمینه هیچگاه ازدواج نکرد. او به جای فرزندداری، همراه با مجاهدین علیه نیروهای اتحاد شوروی ‌جنگید. او معمولا نقش دیده‌بان را بر عهده داشت و در عین حال مسئول تهیه غدا، دارو و اسلحه برای مجاهدین بود.

اهداف سیاسی

 بی‌بی حکمینه به تازگی در شورای ولایت خوست انتخاب شده است. بسیاری به قصد یافتن راه‌حلی برای درگیری‌های خود به او مراجعه می‌کنند. مردان برای او احترام خاصی قائل هستند و او را یکی از خودشان می‌دانند. عبدالقادر، یکی از اهالی خوست، می‌گوید: «بی‌بی ‌حکمینه علی‌رغم زن بودن برای وطن خود کارهای زیادی کرده است. یکی از ویژگی‌های برجسته او این است که مانند مردان شجاع است و درعین حال همواره از حقوق زنان دفاع می‌کند.»

بی‌بی حکمینه به تازگی در شورای ولایت خوست انتخاب شده است. بسیاری برای یافتن راه‌حلی برای درگیری‌های خود به او مراجعه می‌کنند.


 
برای بی‌بی حکمینه زن یا مرد بودن اهمیتی ندارد. او تنها قصد دارد به عنوان یک سیاستمدار کار خود را درست انجام دهد. یکی از اهداف مهم او کمک به افراد محروم و فقیر است. او معتقد است که در افغانستان بیشتر زنان هستند که در فقر بسر می‌برند و می‌گوید: «من نسبت به زنان احساس دلسوزی زیادی می‌کنم، زیرا زنان گاهی وقت‌ها در جامعه پشتون‌ها مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند و درد و رنج زیادی را باید تحمل کنند. به طور مثال برای حل درگیری بین دو طایفه، دختران با تعیین مهریه‌ای سنگین به زور شوهر داده می‌شوند و بسیاری از آنها حق رفتن به مدرسه را ندارند.»

او خود هیچگاه به مدرسه نرفته است، بلکه مانند مردان یاد گرفته که در مزرعه کار کند. او خود را "سلطان زنان" معرفی می‌کند و در برخورد با طالبان نیز موضعی محکم و  قاطعانه دارد. بی‌بی حکمینه خود در این باره می‌گوید: «آنها دو بار به من هشدار داده‌اند و گفته‌اند: تو به سفر حج رفته‌ای و اگر مسلمان واقعی هستی، پس باید با ما همکاری کنی. من به آنها پیشنهاد دادم که با هم بنشینیم و صحبت کنیم.»

بی‌بی حکمینه امیدوار است که در کشور جنگ‌زده‌ی افغانستان سرانجام صلح برقرار شود. او همچنین امید دارد که زنان در جامعه به استقلال و حقوق بیشتری دست یابند، زیرا حتی پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ نیز زنان و مردان از حقوق برابر برخوردار نشدند. برای رسیدن به  حقوقی برابر با مردان گویا تنها راه این است که یک زن تبدیل به مرد شود.

a.ahooraei - المان - کلن
از این خانمها و بی بی های حتم و درست توی ایران هم فراوان هست، زمانیکه خدمت سربازی را در استان لرستان داشتم، با خانمی آشنا شدم که تمام دهاتهای مشرف به دهات آنها ضمن اینکه به او احترام خاصی میگذاشتند، او را کدخدای واقعی اون برزن میدونستند و برای حل اختلافات به او رجوع میکردند. زنده و پاینده بادا هر چه شیر زن هست.
دوشنبه 2 آبان 1390

shish taiha - هلند - رتردام
سلام،من عضو جدید هستم.
دوشنبه 2 آبان 1390

عرق سگی - ایران - تهران
shish taiha - هلند - رتردام ( سلام چطوری؟)
سه‌شنبه 3 آبان 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
shish taiha - هلند - رتردام سلام خیلی خوش اومدی
سه‌شنبه 3 آبان 1390

niagara - آلمان - گوتینگن
به نظر میرسه ترانس باشه
سه‌شنبه 3 آبان 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
طرف لزیبن هست، اینجا فت و فراوون ریخته توی خیابون، فقط وحشی گریشون به اندازه اونجا نیست که به جای عروسک، اسلحه دست بگیرند و آدم بکشند
سه‌شنبه 3 آبان 1390

zoroye iran - اتریش - وین
shish taiha - هلند - رتردام .خوش امدی
سه‌شنبه 3 آبان 1390

man-malaysia - مالزی - کوالالامپور
موفق باشی بی بی حکمینه گل، شیرزن افغان
سه‌شنبه 3 آبان 1390

مهرداد2538 - ایران - تهران
فردا طالبان منفجرش می کنند!
سه‌شنبه 3 آبان 1390

0102 - افغانستان - هرات
اصلا قوارش به زن نمی مانه
سه‌شنبه 3 آبان 1390

baran828 - ایران - تهران
ایول...
سه‌شنبه 3 آبان 1390

tanha925 - ایران - شیراز
حالا چرا نوشته اید سلطان زنان افغان؟. اگر از این بیچاره سوال کنید اصلا خودش را زن نمی داند بلکه یک مرد کامل می داند که اشتباها در یک بدن زنانه متولد شده . از نوع لباس پوشیدن و رفتارهایش و اینکه هیچوقت ازدواج نکرده و از اینکه خودش میگوید که خودش را همیشه یک مرد میدانسته میشود فهمید که یک ترنس ( f to m ) یعنی کی ناراضی جنسی زن به مرد است . ولی چون افغانستان دارای یک جو بشدت سنتی و مذهبی هست در ملا عام نمی تواند با یک زن زندگی کن. باور کنید اگر به بگویید زن انگار که بدترین توهین دنیا را به او کرده اید.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.