صالحی: انتظار نداشتیم اروپا به سادگی تحت تأثیر بازی آمریکا قرار گیرد

صالحی: انتظار نداشتیم

اروپا به سادگی تحت تأثیر بازی آمریکا قرار گیرد

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، نسبت به موضع اتحادیه اروپا درخصوص اتهام دست داشتن ایران در «طرح ترور» سفیر عربستان، ابراز «تأسف عمیق» کرد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر خارجه ایران در این مورد افزود: «با وجود سیاستمداران باتجربه در اروپا انتظار نداشتیم به این سادگی تحت تأثیر این بازی آمریکا قرار گیرند.»
 
ایالات متحده آمریکا دو شهروند ایرانی را به تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن و همچنین بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های عربستان و اسرائیل در همین شهر متهم کرده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به شدت اتهامات وارد شده از سوی آمریکا را رد کرده‌اند.
 
در این رابطه اتحادیه اروپا روز جمعه از تحریم دارایی‌های پنج نفر در ارتباط با اتهام «توطئه ترور» سفیر عربستان در واشینگتن خبر داد. پیشتر بریتانیا، آمریکا و کانادا نیز از اعمال تحریم علیه پنج فرد ایرانی خبر داده بودند.
 
علی‌اکبر صالحی که روز دوشنبه در همایشی با نام «همایش ملی روابط ایران و اتحادیه اروپا» در در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران سخن می‌گفت، در ادامه اظهار داشت: «از اتحادیه اروپایی انتظار داریم که سیاست خارجی مستقلی را در پیش گیرد و اجازه ندهد رژیم صهیونیستی و آمریکا از ظرفیت نهادهای اروپایی برای ایجاد دشمنی با ایران سوء استفاده کنند.»
 
«اتحادیه اروپا رویکردی غیردوستانه دارد؛ خواستار رفع موانع با اروپا هستیم»
 
به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه سخنانش اتحادیه اروپا را متهم به «بی‌صداقتی» کرد و گفت: «اتحادیه اروپایی با خارج کردن نام گروهک تروریستی منافقین از فهرست گروه‌های تروریستی خود و پناه دادن به گروهک پژاک، رویکرد غیردوستانه و غیرمنطقی خود در مقوله مبارزه با تروریسم را به نمایش گذاشته و با چنین اقدامات نسنجیده‌ای، ضربه دیگری به اعتبار خود زده و نشان داد که در مبارزه با تروریسم صداقت ندارد.»
 
سازمان مجاهدین خلق که در ادبیات جمهوری اسلامی از آن با نام «منافقین» یاد می‌شود از سوی ایران و ایالات متحده در شمار گروه‌های تروریستی به حساب می‌آید، اما اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ نام این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی این اتحادیه حذف کرد.
 
وزیر خارجه ایران در مورد این گفته خود که اتحادیه اروپا به گروه پژاک، حزب حیات آزاد کردستان، «پناه» می‌دهد جزئیات بیشتری ارائه نکرد.
 
با وجود اظهارات فوق، علی‌اکبر صالحی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه «ما خواستار رفع موانع موجود در روابط با اتحادیه اروپایی هستیم»، گفت: «باور ما این است که دو طرف ظرفیت‌های زیادی برای تغییر شرایط موجود و گسترش روابط دارند.»
 
وی افزود: «ما به دنبال داشتن رابطه بهتر با اروپا هستیم. ملت ایران هیچ گاه با مردم اروپا مشکلی نداشته و تاکنون هیچ خسارتی از جانب ایران به اروپا وارد نشده‌است.»
 
علی‌اکبر صالحی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که «روابط ایران و اروپا به تدریج عادی شود» و گفت «برای بهبود روابط به رایزنی مستمر و صبر و حوصله نیاز داریم.»

khosh bavar - ایران - یزد
از 2 حال خارج نیست : 1- یا اطلاعی از سیاست نداری, زیرا درس سیاست نخواندی ! ب - دروغ مصلحتی میگویی و قصد " هندوانه زیر بغل اروپایی ها " گذاشتن را داری ! بگفته کاربر محترمی, این چشم ابی ها پبخاطر پول, پدر و مادرشان را میفروشند ! فکر کنم, اسم کاربر محترم Zartusht از اشتوتگارت بود ! با درود بر شما, که مدتیست از شما بی خبریم !
دوشنبه 2 آبان 1390

mansourehtaghavi - ترکیه - ازمیر
چرا؟رشوه هائیکه دادید موثر نبوده؟
دوشنبه 2 آبان 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
پ نه پ انتظار داشتید تو نماز جمه آقای حسنی ارومیه بیان پای منبرش تکبیر و صلوات بفرستند !!!؟
دوشنبه 2 آبان 1390

بابک خرم دین - آلمان - هامبورگ
دوستان . جمهوری جنایتکاران اسلامی سعی براین دارد که بگوید آمریکا مردم ایران را مسول میداند در صورتی که همگی میدانیم که منظور آمریکا رژیم جنایتکار ایران است . که در برلین در دادگاه میکنیوس و آرژانتین محکوم شد و در این سی سال نزدیک به سیصد نفر دگر اندیش را در اروپا و آمریکا ترور کرده . حالا اینها با چه پرویی خود را بیگناه میدانند .
سه‌شنبه 3 آبان 1390

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
په نه په انتظار داشتی اروپا خانم کاترین اشتون رو بعنوان نماینده کل اروپا بفرسته دو تا لپ رفسنجانی رو ماچ کنه و بگه شماها راست میگفتید و ما از همین امروز با آمریکا وارد جنگ میشیم تا روح امام زمان از ما هم مثل شما راضی و خوشنود شود! مردک چولمنگ جوک میگه! همچین با دمپایی ابری بزنی تو دهنش...
سه‌شنبه 3 آبان 1390

morid - ایران - بوشهر
در اروپا نخست وزیر انگلیس که از میان سگهای زنجیری امریکاست.سارکوزی و برلوس کونی هم گرفتار خوشگذرانی های خودشان هستند المانها کمی غیرت داشتند که این روزها گرفتار مرکل کریزان از بحران یوروست. بقیه اروپا هم که دستخوش اعتراض های مردمی بیکار هستند.پس توقع وزیر خارجه ایران کاملا بیجاست.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.