مطهری: سوال کنندگان از احمدی نژاد تحت فشار انصراف دادند

مطهری: سوال کنندگان از احمدی نژاد تحت فشار انصراف دادند

علی مطهری هیات رئیسه مجلس را به اعمال فشار به نمایندگان متهم کرده است

در حالی که یک عضو هیات رئیسه مجلس ایران می گوید ۲۹ نماینده امضای خود را برای طرح سوال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور پس گرفته اند، علی مطهری، از پیشگامان این طرح، می گوید نمایندگان تحت فشار قرار گرفته اند.

امروز ۲ آبان (۲۴ اکتبر) خبرگزاری مهر از قول محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس، گزارش داده که با انصراف شماری از امضاکنندگان، بررسی طرح سوال از آقای احمدی نژاد منتفی شده است.

او گفته است: "با بررسی و پیگیریهای انجام شده، مشخص شده است ۲۹ نفر از نمایندگان امضای خود را از این طرح پس گرفتند."

آقای دهقان دلیل این اتفاق را مهلت یک هفته ای محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس "برای تعیین تکلیف امضاهای این طرح" اعلام کرد و گفت: "برخی نمایندگان با توجه به شرایط کنونی کشور سوال از رئیس جمهور را در شرایط فعلی صلاح ندانسته و امضای خود را پس گرفتند و به همین دلیل سوال از رئیس جمهور فعلا منتفی است."

سه روز پیش آقای باهنر گفته بود که "بزرگان نظام"، "کش دادن" ماجرای سوال از محمود احمدی نژاد توسط نمایندگان مجلس را به صلاح ندانسته اند.

آقای باهنر در مورد تحولات بعد از تقدیم طرح سوال از رئیس جمهور به مجلس گفت: "توصیه‌ای که به ما شد این بود که سعی کنید این مساله را دنبال نکنید و کارتان را [با دولت] با هم انجام دهید."

علی مطهری، نماینده تهران که حدود دو هفته پیش در اعتراض به عدم اعلام وصول طرح سوال از سوی هیات رئیسه مجلس استعفای خود را تقدیم کرد، می گوید نمایندگان برای پس گرفتن امضا تحت فشار بودند.

او گفته که هیات رئیسه مجلس از یک طرف و معاون پارلمانی آقای احمدی نژاد و معاونان پارلمانی وزرا از طرف دیگر را عامل فشار به امضاکنندگان طرح معرفی کرده و پرسیده است: "باید از این دو گروهی که مانع طرح سوال می شوند، پرسید چرا اینقدر از تحقق سوال از رئیس جمهوری می ترسند؟"

آقای مطهری به خبرگزاری مهر گفت: "چرا هیات رئیسه مجلس به دنبال انهدام طرح سوال از رئیس جمهور بود؟ غیر از دو سه نفری که به طور طبیعی امضای خود را پس گرفتند، پس گرفتن امضاها را قبول ندارم."

این نماینده تهران افزوده است: "به هر حال نماینده هم یک انسان است و ممکن است وقتی از چند طرف تحت فشار قرار می گیرد و به او گفته می شود فلان پروژه عمرانی حوزه انتخابیه ات متوقف می شود، عقب نشینی کند."

طرح سوال از آقای احمدی نژاد، تیر ماه گذشته با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس هشتم ارائه شده ولی هیات رئیسه تاکنون آن را در دستور کار قرار نداده بود.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، او موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ بدهد.

با توجه به عضویت ۲۹۰ نماینده در مجلس ایران، وجود حداقل ۷۳ امضا برای احضار رئیس دولت و طرح سوال کفایت می کند.

حالا آقای مطهری می گوید که با وجود فشارها، هنوز ۷۱ نماینده مقاومت کرده اند و "اضافه کردن دو سه امضای کسری هم کار مشکلی نیست."

اما مشخص نیست که آیا نمایندگان جدیدی به زمره امضاکنندگان خواهند پیوست و اگر باز حد نصاب بدست آید، آیا هیات رئیسه مجلس طرح سوال از آقای احمدی نژاد را اعلام وصول خواهد کرد یا خیر.

قرار است هفته آینده رسیدگی به تقاضای استعفای علی مطهری در مجلس صورت بگیرد. آقای مطهری گفته است که هدفش از استعفا گرفتن "ژست سیاسی" نبوده، بلکه صرفا می خواهد "تابوی سوال از رئیس جمهور" را بشکند.

کیارش 88 - کانادا - تورنتو
نمیدونم چی بگم اخه مملکتی که بخواد به توصیه این و آن جلوی بکب از کار های غیر قانونی رئیس جمهور را بگیرن و بعدش هم توصیه بشه به صلاح مملکت نیست همین میشه که یه نفر بتونه به راحتی سه هزار میلیارد تومن رو اختلاس کنه .اخرش هم رهبر محترم به روزنامه ها بگه اینقدر مسئله را کش ندین .. خدا تورا قسم به مقدسات عالم قسمت میدم که هر چه زودتر بلایی که بسر قذافی اومد بسر از این بی خدا خبر ها هم بیاد و بساط ظلم و جورشان را برچیند
دوشنبه 2 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
خودشون فهمیدن که توی این اوضای وخیم دیگه نباید تو سر همدیگه بزنند و همدیگر رو خراب کنند ، چونکه همه با هم از توی یک فاضل آب رد شدند و همه بوی همدیگر رو میدن.
دوشنبه 2 آبان 1390

kambizian - ایران - تهران
تحت فشار یعنی چی؟رو پشتشون نشسته بودن؟
سه‌شنبه 3 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.