پرسپولیس از کجا ضربه می‌خورد؟

 

پرسپولیس از کجا ضربه می‌خورد؟

جام جم آنلاین: پرسپولیس نتیجه نمی‌گیرد، حمید استیلی استعفا نمی‌دهد، بازیکنان سرخورده‌اند، تماشاگران شدیدتر از همیشه علیه تیم شعار می‌دهند و مدیریت باشگاه هم فعلا چاره کار را در حمایت از کادر فنی می‌بیند.


این شرایط این روزهای پرسپولیس است. تیمی که سرمربی‌اش را حبیب کاشانی منصوب کرد و بازیکنانش با نظر حمید استیلی بسته شدند، حالا در مسیری افتاده که تداعی‌کننده ضعیف‌ترین پرسپولیس تاریخ است.

کسب تنها 13 امتیاز از 11 بازی و تجربه کردن رتبه‌های کم‌سابقه‌ای چون هفدهم، پانزدهم، سیزدهم و یازدهم جدول در این 11هفته، بحران را چنان به پیشانی یکی از پرطرفدارترین تیم‌های باشگاهی ایران و آسیا سنجاق کرده که حالا مدیرعاملی چون رویانیان که خود را مدیر بحران می‌داند یا اسطوره‌ای چون علی پروین هم در خارج کردن این تیم از شرایط کنونی مانده‌اند.

این وسط اعضای هیات مدیره و کمیته فنی باشگاه هم چون نظرات متناقضی دارند بیشتر از آن‌که در جهت آرامش تیم قدم بردارند باعث تشدید این شرایط بحرانی شده‌اند تا یک نقطه امیدواری برای همه آنها وجود داشته باشد؛ گذشت زمان و کسب چند پیروزی احتمالی برای خروج از بحران.اما آیا دلایلی که تا به امروز مانع نتیجه نگرفتن پرسپولیس شده‌اند در ادامه اجازه خواهند داد این تیم رنگ آرامش را به خود ببیند؟
 
«جام‌جم» در گفت‌وگو با برخی از کارشناسان و مربیان این دلایل را بررسی می‌کند تا شاید کمکی باشد برای مدیریت باشگاه که این روزها سخت به دنبال راهی برای برون‌رفت تیم از بحران است.
 
حمیدرضا صدر:

کادر فنی، بازیکنان، تماشاگران و مدیریت، از نظر او در ناکامی اخیر پرسپولیس نقش دارند. این کارشناس فوتبال به «جام‌جم» گفت: «وقتی بازیکنان در قواره‌های پرسپولیس نیستند و کادر فنی آن‌قدر جوان است که حضور در پرسپولیس اولین تجربه بزرگ آنها به شمار می‌رود، یا زمانی که تماشاگر با بی‌تابی خود آرامش را از تیم سلب کرده و مدیریت با تصمیمات خود به بحران در باشگاه دامن می‌زند پیدا کردن مقصر اصلی ناکامی‌های پرسپولیس هم دشوار می‌شود.»
 
صدر با باتلاقی توصیف کردن فضای پرسپولیس در چند سال اخیر افزود: «در همه جای دنیا تیم‌های بزرگ و پرطرفدار زمینه‌ساز شکوفایی بازیکنان می‌شود، اما در پرسپولیس نه تنها طی چند سال گذشته هیچ ستاره‌ای متولد نشده که حتی بازیکنان مطرح هم در این تیم از استانداردهای خودشان فاصله می‌گیرند که البته این موضوع از سوءمدیریت در این تیم نشات می‌گیرد.»
 
او با رد این موضوع که فشارهای رسانه‌ای و شعارهای تماشاگران باعث پایین آمدن توانایی کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس شده است، ادامه داد: «شما فرض کنید که هواداران پرسپولیس از ابتدا تا انتها تیمشان را تشویق کنند. آیا در این تیم بازیکنی را سراغ دارید که بعد از دقیقه 60 توانایی دویدن داشته باشد؟ من در این 11 هفته ندیدم که چند پاس ساده بین بازیکنان پرسپولیس ردوبدل شود. قرمزها دائم روی دروازه حریفانشان سانتر می‌کنند، اما هنوز برای من مشخص نیست که چه کسی در این تیم ضربه سر می‌زند؟ چرا کسی در مورد این همه ضربه آزادی که برای این تیم از دست می‌رود، حرف نمی‌زند؟ من فکر می‌کنم باید آنالیز دقیقی از تعداد پاس‌های بازیکنان پرسپولیس و میزان دوندگی آنها داشت تا به دلیل اصلی ناکامی این تیم پی برد.»
 
این کارشناس فوتبالی با اشاره به این‌که هیچ بازیکنی در پرسپولیس نیست که نقش ناجی را ایفا کند، خاطرنشان کرد: «پرسپولیس با این بازیکنان به آرامش نمی‌رسد، اما برای کسب نتایج خوب هم نیاز به چهار یا پنج بازیکن تاثیرگذار هست که فعلا قرمزها از داشتن چنین بازیکنانی هم محروم هستند. این تیم نه مثل استقلال ستاره دارد، نه مثل نفت تهران دارای تیمی هماهنگ است و نه همانند صبای قم از بازیکنان جنگنده و باانگیزه در ترکیب خود بهره می‌برد.»
 
علی اصغر مدیرروستا:

او معتقد است در ناکامی یک تیم، کادر فنی فقط تا حد مشخصی تقصیر دارد و این‌طور نیست که فکر کنیم با رفتن سرمربی همه مشکلات تیم بحران‌زده حل می‌شود.
 
مدیرروستا که سابقه دوستی طولانی‌مدتی با استیلی دارد، در پاسخ به این سوال که دلیل اصلی ناکامی این فصل پرسپولیس را کدام‌یک از چهار گزینه کادر فنی، بازیکنان، تماشاگران و مدیریت می‌داند، گفت: «از نظر من تماشاگران بی‌تاب پرسپولیس که از همان هفته نخست علیه کادر فنی و بازیکنان شعار دادند، بیشترین نقش را در نتایج ضعیف این تیم ایفا کردند. این شعارها کادر فنی و بازیکنان را به حاشیه می‌برد و باعث کاهش تمرکز آنها هنگام مسابقه می‌شود. البته هواداران پرسپولیس هم حق دارند بعد از یازده هفته که از لیگ برتر می‌گذرد نسبت به نتایج ضعیف تیم‌شان معترض باشند، اما آنها این حقیقت را هم باید بپذیرند که حتی 2 هفته هم به استیلی فرصت ندادند که با آرامش به فکر رفع نقاط ضعف تیمش باشد.»
 
مدیرروستا با اشاره به این‌که کلید بازگشت پرسپولیس به شرایط آرمانی داشتن آرامش است، ادامه داد: «حمایت مدیریت از حمید استیلی در این شرایط واقعا باارزش است، اما شاید بهتر باشد تماشاگران پرتعداد پرسپولیس هم از این تصمیم مدیرعامل الگوبرداری کنند و به جای بی‌تعصب خواندن کادر فنی و بازیکنان از آنها حمایت کنند. مطمئنا اگر آرامش وجود داشته باشد با گذشت 3 یا 4 هفته آرامش همه چیز همان‌طور که هواداران می‌خواهند پیش خواهد رفت.»
 
مجید نامجومطلق:

 به اعتقاد وی، پرسپولیس از جایی ضربه خورد که در اواخر فصل قبل دعواهای رسانه‌ای علی دایی و حبیب کاشانی شروع شد و شرایط طوری پیش رفت که تماشاگران پرسپولیس از همان بازی اول به خاطر نحوه روی کار آمدن استیلی به او اعتراض کردند. در این شرایط تیم به سمتی رفت که استرس سراسر وجود پرسپولیس را گرفت و طبیعی است که استیلی در این وضعیت بی‌تقصیر است.
 
قاسم پناهگر

می‌گوید:‌به نظر من از راس تا پایه هرم پرسپولیس در شکل‌گیری این وضعیت مقصرند، منظورم از راس هرم سیستم اداره‌کننده این باشگاه است که در سال‌های اخیر به جای منطق، رویکرد تعارف را در انتخاب مدیرعامل و کادر فنی خود مورد توجه قرار داده است.
 
طبیعی است در این وضعیت وقتی یک تیم ابزار لازم یعنی ستارگان بزرگ به حد کافی در اختیار ندارد به چنین وضعیت دردناکی گرفتار می‌شود. ضمن این‌ که من این سوال را از پرسپولیسی‌ها دارم که کمیته فنی باشگاه چه کمک فنی به استیلی کرده است؟
 
جلال چراغ‌پور:

 او اعتقاد دارد وضعیت فعلی پرسپولیس برآمده از یکسری عوامل به هم مرتبط است، مهم‌ترین نکته در تیم‌های پرطرفداری چون پرسپولیس به عنوان یک مولفه تاثیرگذار، تماشاگران هستند. تماشاگرانی که نقش یک تیغ دولبه را بازی می‌کنند یعنی هم می‌توانند در صورت رضایت از بازی تیمشان به همه اجزای تیم انگیزه اوج گرفتن را تزریق کنند و هم در صورت عدم رضایت از تیم استرس را بر پیکر تیم بپاشند. این یک قاعده کلی در فوتبال دنیاست و ما هم از آن مستثنی نیستیم و وقتی تیم در چنین وضعیتی گرفتار می‌شود کنترل آن بسیار دشوار است، درست مثل وضعیتی که پرسپولیسی‌ها در آن گرفتار آمده‌اند.


 
چراغ‌پور دومین عامل را نقش بازیکنان دانست و افزود: پرسپولیس غیر از چند سال اخیر همواره با ارائه فوتبال تهاجمی در همان 10، 12 دقیقه اول کار حریفان را یکسره می‌کرد و در چنین وضعیتی موج سنگین تماشاگران بر حریف غالب می‌شد، چون آنها از تیمشان راضی بودند. اتفاقی که در سال‌های اخیر خبری از آن نیست این هم به خاطر شکل‌گیری یک پروسه است که آرام آرام در لیگ ما شکل گرفت و بازیکنان مطرح منهای استقلال و پرسپولیس، جذب تیم‌های متمول و با امکانات شدند تا قطب‌های جدیدی در فوتبال ایران شکل بگیرد.
 
وی مدرن شدن واقعی را راهی اجتناب‌ناپذیر برای فوتبال ایران بیان کرد: «گذشت آن دورانی که خبری از انفجار اطلاعات نبود و مردم از مسائل روز دنیا بی‌خبر بودند، امروز همه فوتبال روز دنیا را می‌بینند و پرسپولیس نیز چاره ندارد جز آن که به علم روز مسلح شود، شک نکنید نتایج درخشان بلاژویچ در مس اتفاقی نیست و فوتبال ما باید یاد بگیرد که با لگد زدن به بطری آب و توهین، به جایی نخواهد رسید، فوتبال باید علمی شکل بگیرد.
 
چراغ‌پور با بیان این ‌که متاسفانه برخی مربیان جوان فقط ادای مدرنیته را درمی‌آورند، گفت: ما مربیانی چون یاوری و کربکندی در فوتبال داریم که ادعایی هم ندارند و به شکل سنتی کار خود را پیش می‌برند، اما برخی دیگر ادعای مدرنیته دارند؛ ادعایی که فقط یک اداست، چون آنها همان نگرش سنتی را دارند که با ابزار روز بیان می‌کنند. دوران سنتی بازی کردن در فوتبال به پایان رسیده است و باید فوتبال را که شامل اجرای دستورات ساده و در عین حال عمیق است به بهترین شکل و علمی به نمایش گذاشت. حمید استیلی هم از جمله همین مربیان است. بنابراین پرسپولیس برای رهایی از این وضعیت باید نگرشی نو و علمی را مورد توجه قرار دهد.
 
رضا پورعالی، امید توفیقی - گروه ورزش

ashkan_m2013 - ترکیه - استانبول
مشکل لنگ فقط طرفداراشه:)انتخاب استیلی از اول اشتباه بود به خاطر سطح فنیش. ولی حالا که شده باید طرفداراش حمایتش کنن.جالبه طرفداراش یکی هم میخوان که اونم سطح فنیش از این بدتر نباشه بهتر نیس:))هر کی هم الان به جای استیلی بیارن بهونه داره تیمو خودش نبسته این چیزا پس بهتره استیلی به کارش ادامه بده با حمایت:)بعضی بازیکناشم باید چند بازی بفرسته نیمکت تا حالیشون بشه:)ما استقلالیها دوست نداریم اینقدر لنگو ضعیف ببینیم;)
دوشنبه 2 آبان 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
رویانیان که ادعا میکرد با چندتا حرکت پرسپولیس را از بحران نجات میدم.وای به حال ما با داشتن ای مدیران پر مدعا.
دوشنبه 2 آبان 1390

zoroye iran - اتریش - وین
مهمترین عامل ورود سیاسیون در تیم و مدیران سیاسی است
دوشنبه 2 آبان 1390

jesus_christ - اتریش - وین
ashkan_m2013 - ترکیه - استانبول. دمت گرم که معرفت اس اسی رونشون دادی...ولی اگه این مشکلات برای اس اس. (خدای ناکرده) پیش میومد ایا لنگی ها این مرام ما و داشتند که ازما حمایت کنند.?. درود بر استقلال (تاج) پرافتخارترین تیم ایران دربزرگترین قاره جهان...
دوشنبه 2 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.