زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۲ ریشتر شرق ترکیه را لرزاند

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۲ ریشتر شرق ترکیه را لرزاند

نخست وزیر ترکیه پس از این زمین لرزه کلیه سفرهای خود را لغو کرد

وقوع زمین‌لرزه‌ای قوی در شرق ترکیه، ویرانی و تلفات قابل توجهی به دنبال داشته است. براساس گزارش‌ها، این زمین‌لرزه در استان آذربایجان غربی ایران هم احساس شده است.

بزرگی زمین‌لرزه‌ای که شرق ترکیه را لرزانده است، هفت و دو دهم ریشتر برآورد شده است.


براساس گزارش‌ها، بر اثر این زمین‌لرزه، در شهر ارجیش در استان وان و در نزدیکی منطقه مرزی ایران، دست‌کم۵۰ نفر کشته و بسیاری دیگر زخمی شده‌اند.

تلویزیون دولتی ترکیه هم میزان تلفات را بیش از ۷۵ نفر اعلام کرده است.

نهادهای رسمی ترکیه برآورد کرده‌اند که تعداد تلفات ناشی از این زمین‌لرزه تا صدها نفر افزایش یابد.

در عین حال، گزارش شده است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، تمام سفرهای خود را لغو کرده است و برای بررسی وضعیت، به استان وان خواهد رفت.

بر اساس گزارش‌ها، شهرهای مختلف استان وان در شرق ترکیه که در همسایگی ایران قرار دارد، بر اثر زلزله، به شدت آسیب دیده‌اند.

داده‌های مرکز زمین‌شناسی آمریکا نشان می‌دهد که این زمین‌لرزه در ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه به وقت محلی، در حدود ۱۷ کیلومتری شمال شرق شهر وان رخ داده است.

این زلزله در بعضی از شهرهای ایران از جمله ارومیه، خوی و سلماس نیز حس شد

نفیسه کوهنورد، خبرنگار ما در ترکیه، می‌گوید که هنوز مقامات رسمی، اطلاعات دقیقی درباره تلفات احتمالی این زمین‌لرزه نداده‌اند، ولی احتمال داده می‌شود که بر اثر این زلزله بیش از هزار نفر کشته و زخمی شده باشند.

او این زمین‌لرزه را شدیدترین زلزله در ۳۰ سال اخیر در این منطقه خواند.

عبور چندین گسل بزرگ از محدوده جغرافیایی ترکیه باعث شده است این کشور بارها دچار زمین‌لرزه شود.

بر اثر دو زمین‌لرزه در سال ۱۹۹۹ میلادی که بزرگی آنها بیش از ۷ ریشتر برآورد شد، نزدیک به ۲۰ هزار نفر در شمال غرب ترکیه جان خود را از دست دادند.

نیاز به دارو

در تصاویر تلویزیونی که منتشر شده‌اند، ساختمان‌هایی ویران و خودروهایی آسیب‌دیده به چشم می‌خورند و مردم آشفته در خیابان‌ها حضور دارند.

خبرگزاری آناتولیای ترکیه گزارش داده است که نیروهای امداد در حال جستجو در ویرانه‌های ساختمانی هفت طبقه در شهر وان هستند تا افرادی را که تصور می‌شود در آوار گرفتار شده‌اند، نجات دهند.

براساس این گزارش، ۵۰ نفر مجروح به بیمارستان شهر وان منتقل شده‌اند.

دهها ساختمان ویران شده و شمار زیادی زیر آوار گرفتار شده اند

شهردار شهر وان به شبکه تلویزیونی ان‌تی‌وی گفت: "دو ساختمان در وان فروریخته‌اند. شبکه تلفن آسیب ندیده، ولی به دلیل تماس‌های زیاد مردم، مسدود شده است و ما برای بررسی تخریب‌ها به بقیه مناطق دسترسی سریع نداریم."

در عین حال، ذوالفقار عرب‌اوغلو، شهردار شهر ارجیش، به شبکه ان‌تی‌وی گفت: "خیلی‌ها مرده‌اند. چندین ساختمان فروریخته و خرابی‌ها خیلی زیاد است."

او اضافه کرد: "نیازمند کمک‌های فوری پزشکی هستیم."

خبرنگار ما در ترکیه می‌گوید که بر اساس گزارش‌ها، در شهر ارجیش نزدیک به ۲۵ بنای بزرگ، از جمله یک خوابگاه دانشجویی فروریخته است.

به گزارش نفیسه کوهنورد، روستاهای منطقه‌ای که زمین‌لرزه در آن رخ داده است، ساختمان‌ها و بناهای سست و آسیب‌پذیری دارند و به همین دلیل به احتمال زیاد، تلفات ناشی از این زمین‌لرزه زیاد خواهد بود.

او اضافه کرد: "به فرودگاه شهر وان هم آسیب زیادی وارد شده است که کار امدادرسانی را با مشکل روبه‌رو می‌کند."

در عین حال، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داده است که این زلزله در شهرهای شمال غربی ایران از جمله ارومیه، خوی و سلماس هم حس شده و مردم را نگران کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هم به نقل از احمدرضا قلی‌پور، مدیر ستاد مدیریت بحران شهرستان چالدران، اعلام کرده است که پس از زمین‌لرزه ظهر روز یکشنبه، ۲۳ اکتبر، سه پس‌لرزه در این منطقه احساس شده است.

او گفت که "تاکنون دو نفر مصدوم در بیمارستان این شهر بستری شده‌اند."

به گفته او، بر اثر زمین‌لرزه، حدود ۴۰ خانه در شهرستان چالدران، تا حدود ۵۰ درصد تخریب شده‌اند.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
خدا کمکشون کنه ......:(:(
یکشنبه 1 آبان 1390

zardast01 - انگلیس - لیورپول
وان شهری با جمعیتی بالغ بر 1 میلیون نفر و کرد نشین است که مورد بی مهریهای دولت مرکزی است و در مورد این زلزله خبرگزاریهای کرد نقل کردند که:. صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب آشتی و دموکراسی در کردستان ترکیه: دولت های آمریکا، اسرائیل، لهستان، مجارستان، آلمان، آذربایجان، انگلیس و چندین کشور دیگر، پیشنهاد همکاری داده اند(بعد از زلزله امروز وان)، اما ترکیه صرفا از آنها تشکر کرده و در عمل خود ترکیه هم کار خاصی انجام نمی دهد و به مردم کمک نمی کند. حزب آشتی و دموکراسی می گوید: ما را تنها گذاشته اند ,ننگ بر این دولت به ظاهر دمکراتیک
دوشنبه 2 آبان 1390

bi del - عراق - دهوک
zardast01 انگلیس لیوربول، راست است و صد در صد با نظرت موافق هستم این استان کرد نشین ار لحاظ تاریخى قدمتى بسیار دارد و امیدوارم هیچ اسیبى به اثارهاى باستانى این استان و بالاخص شهر وان وارد نشدة باشد.
دوشنبه 2 آبان 1390

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
تعداد زیاد پناهنده ایرانی هم اونجا هست که حتما کسی به فکرشون نیست و وضع خیلی بدی دارند
دوشنبه 2 آبان 1390

dandi - هلند - لیدن
سلام, من نمی دانم که از کجا این همه نفرت و کینه در دله ایرانیها بوجود امده? چند روز پیش با یک اهوازی هم صحبت شودم,می کفت که ترکیه بعداز جنک ایران را غارت کرد,پرسیدم چطوری?گفت خوب توریستهای که به ایران می امد هالا میران ترکیه.تمام کشورهایه دنیا پیشرافت کردند بجز ایران.هالا چرا بعضی افراد از ترقیه کشورهایه همسایه ناراهتند نمیدانم.تنها کاری که بلدند فوش دادن است,نمیدانم عربه فلانی,یا فوشهایه دیکه.دوست عزیز در وان ترکیه کردها زندکی نمیکنند,ترکها زندکی میکنند,کردها در دیاربکر زندکی میکنند,,تازه تاریخ را هیچوقت نمیشود دستکاری کرد.
دوشنبه 2 آبان 1390

zardast01 - انگلیس - لیورپول
dandi دوست عزیز لطفا کامنت بدون اطلاع نگذار من کرد نیستم اما 6 سال در این شهر زندگی کردم تنها چیزی که در ان نمیبینی ترک است وان و بیش از 10 شهر بزرگ دیگر مثل دیاربکر وموش وحکاری و ماردین.. که رویهم حدود 25 تا 30 میلیون جمعیت کرد در شرق ترکیه زندگی می کنند
سه‌شنبه 3 آبان 1390

parsi_persia - ایران - تهران
zardast01 - انگلیس - لیورپول دوست عزیز ترکیه 20 درصد کرد دارد و در ضمن این شهرهایی که شمردی بزرگ نیستند. هاکاری، موش و دیارباکیر خیلی کوچکتر از وان هستند و جمعیت کمی دارند.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

dandi - هلند - لیدن
لیورپول حاجی میدانم که ایرنییها بجز ترکیه کجارو برایه پریدن دارن?میران ترکیه 6 ,یا 7 سال کار می کنند پول جم میکنند و به europa میران.بعد هم از ترکیه بد می گن.همین الان 2000,000 ایرانی در ترکیه زندکی میکنند.تو گفتی که کرد نیستی,ولی همه میدونند که کردها ازایران پای پیاده تا گاله فرانسه میرن.بعد هم پشته ماشنهایه باری جا ساز میشوند و به اینگلیس می راند.تازه از اسمی هم که برایه خودت انتخاب کردی داد میزانه که کردی حاجی ,زردست?از امروز هم همه در شهر van زندکی عادی شوده و همه رفتنند دنباله کارو زندکیشان,تو خیال میکردی که بخاطره 2 خانه که خراب شوده تعطیل میکردند و دستشان رو به europa باز میکردند,ژاپن با زلزلیه 9 کمک نخواست که تازه کشورش داغون شوده بود,هیچ کشوری بخاطره 2 خانه دستش رو به کشورهایه دیگر باز نمیکند,somali و ایران چرا.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

zardast01 - انگلیس - لیورپول
dandi دوست عزیز من جوابت را با خاموشی میدهم امیدوارم متو جه شده باشی.نیدانم چرا سنگ این مغولان را به سینه میزنید.اگر اینقدر شیفته ی این مغول هستی چرا تو سایت ما ایرانیها میا یی.اگر هم میایی لطفا املا وجمله بندی فارسی را خوب یاد بگیر بعد بیا 10 تا غلط دشتی.در ضمن نکنه رویال فامیلی هلند برات هواپیمای شخصی فرستادن جناب
سه‌شنبه 3 آبان 1390

zardast01 - انگلیس - لیورپول
parsi persia این ویدیو را نگاه کن ان وقت میبینی کدام شهرها پرجمعیت ترند نوروز دیاربکر در دنیا تکه چون هر با بیش از 2 میلیون نفر برگزار میشود یعنی دو برابر جمعیت وان فقط در جشن نوروز شرکت میکنند امیدوارم که یاد بگیریم کامنت بدون اطلاع نگذاریم.https://www.youtube.com/watch?v=P4bWOeQrpIAfeature=related
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

parsi_persia - ایران - تهران
zardast01 - انگلیس - لیورپول امیدوارم تو هم یاد بگیری کامنت بدون اطلاع نگذاری اولا اینکه آن دو ملیون نفر اکثرا از اطراف آمده اند، بر فرض درست باشد، دوم اینکه در مورد بقیه شهرها مث هاکاری و موش چی داری بگی؟؟ آنها که یک چهارم وان هم نمیشوند!! بهتره در مورد اقلیمها یه کم مطالعه کنیم
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.