کرزی: اگر آمریکا به پاکستان حمله کرد، در کنار برادران خود خواهیم بود

کرزی: اگر آمریکا به پاکستان حمله کرد،

در کنار برادران خود خواهیم بود

زمان دقیق اجرای مصاحبه با تلویزیون "جیو" مشخص نشده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که در صورت آغاز جنگ میان آمریکا و پاکستان، کشورش از پاکستان حمایت خواهد کرد.

آقای کرزی این اظهارات را در گفتگو با یک تلویزیون خصوصی پاکستان ابراز کرد که بخشهای از آن، شام روز شنبه (۳۰ میزان / مهر) پخش شد.

این اظهارات در تقابل آشکار با موضعگیری اخیر افغانستان در رابطه با پاکستان است. به دنبال کشته شدن برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در کابل، دولت افغانستان گفت که پاکستان از شبکه های تروریستی در منطقه حمایت می کند و خواستار تشدید فشارهای بین المللی بر پاکستان شد.

آقای کرزی در گفتگو با تلویزیون "جیو" می گوید: "خدا ناخواسته، اگر هرگاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع می شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد."

او خطاب به مصاحبه کننده تلویزیون پاکستان می گوید: "اگر پاکستان مورد حمله قرار گرفت، و در صورتی که مردم پاکستان به کمک افغانستان نیاز داشته باشند، افغانستان با شما خواهد بود."

از آقای کرزی پرسیده شد که اگر هند گاهی به پاکستان حمله کند، موضعگیری افغانستان چه خواهد بود؟ او گفت: "هر کسی که به پاکستان حمله کند، افغانستان با پاکستان خواهد بود. افغانستان با پاکستان برادر خواهد بود. افغانستان هرگز نسبت به برادر خود خیانت نخواهد کرد."

او همچنین در این گفتگو از پاکستان می خواهد تا برای ایجاد روابط بهتر میان دو کشور تلاش کند.

آقای کرزی خطاب به پاکستان می گوید: "برادر، لطفا، لطفا، استفاده از روشهایی را متوقف کنید که به ما آسیب می رساند و حالا به خود شما هم آسیب می رساند."

اظهارات 'حیران کننده'

با آنکه اخیرا تنشها میان آمریکا و پاکستان بر سر چگونگی مبارزه با شورشیان در خاک پاکستان شدت گرفته است، اما ناظران باور دارند که حداقل در شرایط کنونی، حمله نظامی آمریکا به پاکستان محتمل به نظر نمی رسد.

هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته از کابل و اسلام آباد دیدن کرد و از مقامات پاکستانی خواست تا مبارزه خود را علیه گروه های تروریستی شدت بخشند.

با این حال، آمریکا هنوز به پاکستان به عنوان یکی از متحدان نیرومند خود در منطقه می نگرد.

فشارهای بین المللی، به ویژه از سوی آمریکا بر پاکستان پس از آن شدت گرفت که نظامیان آمریکایی، اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده را در یک عملیات سری در خاک پاکستان کشتند.

حضور اسامه بن لادن در خاک پاکستان، روی روابط آمریکا و پاکستان سایه افکند، و مقامات پاکستانی از آمریکا برای اجرای عملیات نظامی در خاک این کشور انتقاد کردند.

با توجه به افزایش فشارهای بین المللی بر پاکستان، دولت افغانستان نیز اخیرا انتقادهای خود را از حلقاتی در داخل پاکستان شدت بخشید و از جامعه جهانی خواسته تا "مراکز اصلی تروریسم" را در خاک پاکستان مورد حمله قرار دهند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از کشته شدن برهان الدین ربانی، حتی گفت که مذاکرات صلح با طالبان معنا ندارد، و باید برای مصالحه با این گروه، با پاکستان گفتگو شود، چون به باور مقامات افغان، ابتکار عمل در دست آنهاست.

با توجه به این موضعگیری، اظهارات اخیر آقای کرزی در گفتگو با تلویزیون پاکستانی، برای بسیاری حیران کننده است.

با این حال، دقیقا معلوم نیست که تلویزیون "جیو" این گفتگو را چه زمانی ضبط کرده است.

lida.afg - سوید - کارلستاد
ادم دورو.همین کارارو کردئن که همه اواره هستیم
یکشنبه 1 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
با بحثها و جنگهای " فانتزی " , چطور خود را به دنیا معرفی میکنند, زیرا هم کرزی و هم امریکا میدانند, که با پاکستان که دارای بمب اتمی است, اجازه " نقشه و فکر " حمله به پاکستان را ندارد, زیرا چین یکی از حامیان پاکستان و دشمن قدیمی هند است و حتی چین به امریکا اخطار داد که دیگر خودسرانه دست به عملیات " رانبویی " نزند و به حریم پاکستان تجاوز نکند, تا مثلا جانشین بن لادن را بکشد ! و از طرفی چون کرزی میداند که امریکاییها روزی افغانستان را ترک میکنند و او به کمک ارتش پاکستان محتاج هست, از الان " خوشرقصی " برای ارتش پاکستان میکند !
یکشنبه 1 آبان 1390

elvis2002 - سوئد - گوته برگ
به این قدر شناسی به سبک افغانی !
یکشنبه 1 آبان 1390

mashhabib - کانادا - کبک
خاک تو سرت کنم.نمک به حرام اگه امریکا نبود شما الان زیر ظلم طالبان که دست پرورده برادران پاکستانیتان بود سرویس شده بودید.
یکشنبه 1 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
مردک این بازار مکاره چیه باز کردید؟. چرا امریکا باید به پاکستان حمله کند؟ پاکستان که جزو شرکاء تفکیک ناپذیر امریکاست. مثل اینه که بگیم امریکا به اسرائیل حمله کنه. چه جور سر ملت کلاه میزارند. بابا جون امریکا اومد انتقامش را از طالبان و بن لادن گرفت و حقش بود و نوش جونش و تو را هم بعنوان یک مهره اسیر سر کار آوردن ، بازهم ایول، اگه نمیتونی و ناتوانی خوب برو کنار و بگذار یک توانمند بیاد این ملت را جمع کنه قبل از اینکه دوباره به دامن مذهبیون احمق بیوفته. پاکستان این تشنج با هندوستان را از انگلیس به ارث برده و تا مادام ادهر خواهد ماند، مگر مردم کشمیر خود برای این مغمسه راه حلی پیدا کنند. آقای کرزای نمیتونه بتنهایی و یا با دولتش تصمیم بگیرند، چراکه آلوده هستند و پاکستان هم نمیخواد موقعیتش را در خاک افغانستان بکلی از دست بدهد.
یکشنبه 1 آبان 1390

m_h_gol - ایران - تهران
ای نامرد (کرزای) خجالت بکش ! خیلی حقه بازی آقای حامد کرزای !
یکشنبه 1 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
رامبویی Rambo, نه رانبویی ! فارسیم رطوبت گرفته !
یکشنبه 1 آبان 1390

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
تا وقتی که این مردک فاسد سر کار باشد افغانستان درست نمیشه هر چی خرج میکنند و کار میکنند حروم میشه نمی دونم مردم افغانستان میخوانش یا نه
یکشنبه 1 آبان 1390

marius111 - رومانی - بو خارست
اینم یک جک جدید
یکشنبه 1 آبان 1390

afg/khoshtip - انگلستان - بیرمنگهام
دروغ میگه که ما برادریم ولی خوب میدونه چه دروغی و چه زمانی بگه.چون خوب میدونه امریکا هیچ وقت به پاکستان حمله نمیتونه
یکشنبه 1 آبان 1390

baran828 - ایران - تهران
اینم آب نمیبینه والا شناگر ماهریه ....
یکشنبه 1 آبان 1390

MiRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
پیتر شول-لاتور خبرنگار معروف المانی-فرانسوی(همون شخصی که همراه خمینی وصادق طباطبائی بعد ازپیروزی انقلاب به ایران اومد)میگه:"یک افغانی رو میشه برای مدتی کرایه کرد اما هرگز نمیشه خریدش" .
دوشنبه 2 آبان 1390

MiRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
من اقای کرزی رو یک ماریونت وسرمایه دار امریکائی وهمپالکی زلمی خلیلزاد می دونستم.ارزوی قلبیم اینه که در محاسباتم اشتباه کرده باشم.امیدوارم روح شهید احمد شاه مسعود در وجود ایشون حلول کرده باشه.روحیه خصم ستیزی وتسلیم ناپذیری ووطن پرستی.
دوشنبه 2 آبان 1390

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
حالا مثلا اگه افغانستان طرف پاکستان را بگیره, دیگه دنیا حریف پاکستان نمیشه! امریکائی ها شب و روز خواب و خوراک ندارند از این حمایت پرقدرت افغانستان. این مردک کرزای هم یه جونوری مثل مموت خودمونه, پر رو و بی حیا.
دوشنبه 2 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.