کودکان چاق سه برابر سایر همسالان به نزدیک‌بینی مبتلا می‌شوند

کودکان چاق سه برابر سایر همسالان به

نزدیک‌بینی مبتلا می‌شوند


نتایج یک پایان‌نامه حاکیست: بین وضعیت چاقی کودک و نزدیک بینی ارتباط معنی داری وجود دارد و کودکان چاق 3.1 برابر بیشتر از کودکان با وزن طبیعی شانس ابتلا به نزدیک بینی را دارند و چاقی بعد از رعایت نکردن فاصله دید، بیشترین اثر را در ابتلا به نزدیک بینی دارد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، نزدیک بینی (Myopia) یکی از شایعترین اختلالات چشمی در جهان است و در این نوع از عیوب انکساری، تصویر در جلوی شبکیه چشم تشکیل می‌شود. افزایش چشمگیر شیوع نزدیک بینی در طول چند دهه گذشته در جوامع غربی و شرقی به ویژه در کودکان شهری نشاندهنده این مطلب است که، احتمالا تغییر در شیوه زندگی نوزادی و کودکی به عنوان یک ریسک فاکتور مهم تاثیر زیادی بر گسترش نزدیک بینی داشته باشد.

این پایان‌نامه در راستای تعیین ارتباط چاقی با نزدیک بینی در کودکان دبستانی توسط رعنا رفعت، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته علوم بهداشتی در تغذیه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با راهنمایی دکتر احمدرضا درستی مطلق طراحی و اجرا شده است.

طی این بررسی مورد شاهدی گذشته نگر، 240 دانش آموز مورد پایه 2 تا 4 دبستان که بعد از ورود به مدرسه نزدیک بین بودن آنها تشخیص داده شده بود و 240 فرد شاهد در مطالعه وارد شدند و به منظور اطلاع از داده‌های مربوط به تاریخ تولد کودکان و وزن هنگام تولد، قد و سن دقیق زمانی که در کلاس اول ابتدایی بودند و ابتلا به نزدیک بینی، از اطلاعات ثبت شده موجود در مدارس استفاده شد.

در ادامه نمایه توده بدنی کودک محاسبه شد و سایر اطلاعات عوامل مرتبط با نزدیک بینی در قبل از ورود به مدرسه به روش مصاحبه با والدین تکمیل شدند و نسبت شانس تعدیل شده وضعیت چاقی بعد از تعدیل اثرات متغیرهای مخدوش کننده به دست آمد.

یافته‌ها نشان داد: چاقی کودکان قبل از ورود به مدرسه پس از کنترل دیگر عوامل خطر به طور مستقل با افزایش خطر نزدیک بینی در سال‌های بعد مرتبط است.

دیگر نتایج حاکیست: از میان عوامل احتمالی مرتبط با چاقی مورد بررسی در این مطالعه، خانه دار بودن، دریافت ماهی توسط مادر در دوران بارداری، دریافت شیر مادر، خواب در وضعیت تاریکی قبل از دو سالگی و داشتن فعالیت فیزیکی به طور مستقل خطر نزدیک بینی را کاهش می‌دهد.

همچنین در یافته‌های این تحقیق آمده است: داشتن والدین نزدیک بین، انجام کار نزدیک، دریافت کربوهیدراتهای ساده، چاق بودن و وضعیت مالی بهتر به طور مستقل خطر نزدیک بینی را افزایش می‌دهد، همچنین چاقی بعد از کار نزدیک ‌(رعایت نکردن فاصله دید) بیشترین اثر را در ابتلا به نزدیک بینی دارد.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.