نامه قبولی فرزند رییس کل در دانشگاه تهران و توضیحات امیر بهمنی

نامه قبولی فرزند رییس کل در دانشگاه تهران

و  توضیحات امیر بهمنی

پس از انتشار نامه وزارت علوم برای قبولی بدون کنکور حمیدرضا افراشته، دامادپروین احمدی نژاد (از طریق بورس داخل) در دانشگاه تهران، سایت «آینده» سند دستور وزارت علوم برای قبولی آقازاده رییس کل بانک مرکزی در دانشگاه تهران را منتشر می کند.

به گزارش خبرنگار «آینده» این دستور مربوط به امیر بهمنی، فرزند محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی است که در روزهای اخیر به دلیل مطرح بودن پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیاردی و چند پرونده مشابه دیگر در سیستم بانکی، بحث استعفا یا برکناری وی در رسانه ها مطرح شده بود.

براساس این سند، وزارت علوم به دانشگاه تهران دستور داده است تا در قبال دریافت 40 میلیون تومان امیر بهمنی را در رشته دکتری پذیرش کند.

این شیوه ادامه تحصیل، ورژن چهارم گرفتن مدرک برای مسئولان و آقازاده های محترمشان است که حوصله یا توانایی علمی طی مراحل ورود به دانشگاهها یا تحصیل در آنها را ندارند.

در روش نخست که به دانشگاه هاوایی معروف شده بود، مسئولان محترم با هزینه ای در حد ده میلیون تومان با گرفتن مدرک از یکی از دانشگاه های بی اعتبار داخلی دکتر می شدند. اما با افشای این موضوع روش پیچیده تری بوجود آمد و آن گرفتن مدرک از نمایندگی های جعلی دانشگاههای خارجی بود که در افکار عمومی به نام مرحوم عوضعلی کردان ثبت شد و برخی سایتها نوشتند محمدرضا رحیمی نیز از دانشگاه مشابهی در کانادا مدرک دکتری خود را دریافت کرده است. در روش سوم که بسیاری از مسئولان و مدیران سابق و فعلی از آن استفاده کرده اند، از دکترای مکاتبه ای از دانشگاههای غیرمعتبرخارجی مدرک گرفته شده است و با پرداخت 30 تا 50 میلیون تومان، مدرکی که به تعبیر احمدی نژاد کاغذ پاره ای بیش نیست، توسط تعدادی از مسئولان خریداری می شود.

اما در چهارمین و پیچیده ترین روش که با مشارکت وزارت علوم انجام می شود، مسئول یا آقازاده محترم به جای شرکت در کنکور، نامه ای از وزارت علوم مبنی بر تبدیل بورسیه خارج به داخل دریافت کرده و به راحتی در رشته دکتری در یکی از دانشگاههای داخل کشور تحصیل می کند، اولین مورد افشاشده از این روش مربوط به مهرداد بذرپاش، آخرین رییس سازمان ملی جوانان در دولت نهم بود که توسط سایت بازتاب افشا شد و مورد دوم حمیدرضا افراشته، داماد خواهر احمدی نژاد و مورد سوم نیز امیر بهمنی، آقازاده محترم رییس کل بانک مرکزی می باشد که البته مشخص نیست موارد افشا نشده این روش چند یا چند ده مورد می باشد.

متاسفانه روش اول تا سوم فقط در حد سوءاستفاده از مدرک و خرید آن بود، اما روش چهارم به بی اعتبار شدن معتبرترین دانشگاه های کشور می انجامد.

متن دستور وزارت علوم به دانشگاه تهران برای پذیرش آقازاده بهمنی بدون کنکور در مقطع دکتری:

ریاست محترم دانشگاه تهران
با سلام و احترام،
بدینوسیله آقای امیر بهمنی از پذیرفته شدگان بورس دکتری تبدیل به داخل و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران – سازه برای ادامه تحصیل در دوره دکتری با رعایت مفاد بخشنامه شماره 68259/2 مورخ 11/10/1389 معاونت آموزشی معرفی می گردد. خواهشمند است دستور فرمائید در خصوص پذیرش ایشان اقدام و نتیجه را اعلام فرمایند.
بدیهی است طبق مصوبات شورای مرکزی بورس، شهریه تحصیلی ایشان در صورت اخذ پذیرش به مبلغ چهارصد میلیون ریال (400.000.000) ریال پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است دانشگاه موظف است شهریه های پرداختی را به نحو ذیل هزینه نماید:
40% شهریه برای رساله دانشجو در اختیار استاد راهنما.
40% شهریه برای تقویت دوره های تحصیلات تکمیلی گروه (حق التدریس اساتید راهنما و مشاورین).
20% شهریه در اختیار دانشگاه.
راهنمایی دانشجویان خارج از ظرفیت پذیرش (دانشجوی دکتری) استاد راهنما و حق التدریس اساتید راهنما و مشاور، اضافه بر حق التدریس موظفی در نظر گرفته شود.
ضمنا نسخه ای از سوابق تحصیلی و پژوهشی نامبرده پیوست می باشد.

با تشکر و آرزوی توفیق الهی
مسلمی نائینی
مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج

 

توضیحات امیر بهمنی

در پی انتشار این نامه، امیر بهمنی در گفت و گو با "آینده"، ضمن اشاره به سوابق تحصیلی خود، درباره نحوه پذیرش در دانشگاه تهران توضیحاتی ارائه کرد.
وی با بیان این که دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران گذرانده است، گفت: جزو دانشجویان نخبه ، دارای معدل بالای 17 و چند مقاله ارائه شده در کنفرانسهای بین المللی هستم و این موضوع را اساتید و دانشجویان دانشگاه هم می دانند.
وی با بیان این که از دانشگاه جان هاپکینز هم پذیرش داشتم، اظهار داشت: همانند دیگر دانشجویان تقاضای بورس وزارت علوم را دادم و کلیه شرایط نظیر مصاحبه علمی و اخلاقی، مقاله، شرط معدل و... را گذراندم و بعد از یک ماه مشخص شد قبول شده ام و دو، سه دانشگاه خارجی برای تحصیل به من پیشنهاد شد. اما بعدا دوستان پیشنهاد کردند تحصیل را در کشور خودمان انجام دهم و وزارت علوم نامه ای را به دانشگاه تهران ارسال کرد. ضمن این که با این وجود شرایط دانشگاه تهران از وزارت علوم هم سخت تر است و هنوز هم با وجود پایان یافتن ماه مهر، ثبت نام من در دانشگاه تهران انجام نشده است.

وی درباره مبلغ 40 میلیون تومان هم گفت: تاکید بر این مبلغ هم نادرست است، چرا که وزارت علوم هزینه تحصیل کلیه دانشجویان بورس شده و حتی دیگر دانشجویان را می پذیرد.

امیر بهمنی در پایان گفت: خوشبختانه پایان نامه ارشد را هم با درجه عالی گذرانده ام و همه مدارک تحصیلی خود را نیز دارم و حاضرم ریز نمراتم را هم منتشر کنم.

توضیح آینده درباره تبدیل بورس خارج به داخل و گزارش مربوط به فرزند بهمنی

در پی انتشار گزارش «آینده» درباره نامه تحصیل دکتری امیر بهمنی، فرزند محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، برخی برداشتهای نادرست از مطلب صورت گرفته است که ارائه توضیحات ذیل را ضروری ساخته است.

به گزارش خبرنگار «آینده»، گزارش مذکور پیش از آن که به موضوع امیر بهمنی ارتباط داشته باشد، به روند نادرست حاکم در وزارت علوم که نوعی دور زدن آزمون دکتری به شمار می رود، ارتباط داشت و اینکه بر اساس این روند، اشخاصی که موفق به قبولی در آزمون دکتری دانشگاه نشده اند و یا اصولا در کنکور دکتری شرکت نکرده اند، می توانند تحصیلات خود را ادامه دهند و در مقابل، برخی افراد که حتی در کنکور کتبی و مصاحبه نیز نمره قابل قبولی کسب کرده اند، صرفا به دلیل کمبود ظرفیت قادر به ادامه تحصیل نمی شوند.

بر این اساس، مدل انتقال بورس خارج به داخل که یکی از رویه های حاکم در وزارت علوم است، روندی نادرست به نظر می رسد. چرا که فلسفه بورس خارج از کشور با توجه به هزینه سنگینی که برای کشور ایجاد می کند، امکان تحصیل دانشجویان در رشته هایی است که در دانشگاه های داخل ارائه نمی شود و اگر رشته ای در داخل کشور قابل تحصیل باشد، بورس دولتی به آن تعلق نمی گیرد. بنابراین زمانی که رشته ای در داخل کشور قابل ارائه نیست، انتقال بورس خارج به داخل معنا پیدا نمی کند.

در واقع این روش شگردی شده است برای برخی از مقامات و افراد صاحب نفوذ که بدون قبولی در کنکور دکتری، با گرفتن یک پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور و کسب بورسیه دولتی، از انتقال خارج به داخل استفاده و مشغول تحصیل در دانشگاههای داخلی شوند.

در حالی که اگر فرد متمایل به تحصیل در این رشته در دانشگاه های داخلی بود، می توانست با دادن کنکور دکتری در دانشگاه های داخل پذیرفته شود و یا از سهمیه استعدادهای درخشان و رتبه های برتر کارشناسی ارشد استفاده کند.

البته انتقادات فوق، عناوینی کلی داشته و لزومی ندارد تمامی افرادی که از رویه فوق استفاده می کنند فاقد صلاحیت علمی باشند. همانگونه که امیر بهمنی در گفتگو با آینده با بیان این که دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران گذرانده است، گفت: جزو دانشجویان نخبه ، دارای معدل بالای 17 و چند مقاله ارائه شده در کنفرانسهای بین المللی هستم و این موضوع را اساتید و دانشجویان دانشگاه هم می دانند.
وی با بیان این که از دانشگاه جان هاپکینز هم پذیرش داشتم، اظهار داشت: همانند دیگر دانشجویان تقاضای بورس وزارت علوم را دادم و کلیه شرایط نظیر مصاحبه علمی و اخلاقی، مقاله، شرط معدل و... را گذراندم و بعد از یک ماه مشخص شد قبول شده ام و دو، سه دانشگاه خارجی برای تحصیل به من پیشنهاد شد. اما بعدا دوستان پیشنهاد کردند تحصیل را در کشور خودمان انجام دهم و وزارت علوم نامه ای را به دانشگاه تهران ارسال کرد. ضمن این که با این وجود شرایط دانشگاه تهران از وزارت علوم هم سخت تر است و هنوز هم با وجود پایان یافتن ماه مهر، ثبت نام من در دانشگاه تهران انجام نشده است.

وی درباره مبلغ 40 میلیون تومان هم گفت: تاکید بر این مبلغ هم نادرست است، چرا که وزارت علوم هزینه تحصیل کلیه دانشجویان بورس شده و حتی دیگر دانشجویان را می پذیرد.

 
امیر بهمنی در پایان گفت: خوشبختانه پایان نامه ارشد را هم با درجه عالی گذرانده ام و همه مدارک تحصیلی خود را نیز دارم و حاضرم ریز نمراتم را هم منتشر کنم.

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
خب این را که همه می دانند که پذیرفته شدگان PhD در همه رشته ها و امتحان تخصص در پزشکی همه شان دمشان به جایی بسته است. سند و مدرک که نمی خواهد. آقا تخم دوزرده گذاشته در تمام دروه فوق لیسانسش یک مقاله در کنفرانس داخلی داده (که اگر نمیداد اصلا مجاز به دفاع نبود) و معدلش شده بالای 17 (تقریبا همه فارغ التحصیلان ارشد در ایران معدل بالای 19 دارند) آنوقت خودش به خودش می گوید نخبه! زکی!
یکشنبه 1 آبان 1390

yashainiran - ایران - ایران
من سه بار در آزمون دکتری داخل کشور در یک دانشگاه دولتی پذیرفته شدم و در مصاحبه نیز نمره خوبی داشتم تا اینکه گفتند برای گزینش مدارک ارائه کنم (به تازگی برای بعضی ها آخرین مرحله از پذیرش شده است) من هم تمامی مدارک را ارائه کردم(در هر سه مرحله پیاپی) و خودم را آماده کرده بودم تا ثبت نام بکنم دیدم که خبری نیست پیگیری کردم و مشخص شدکه دانشجویان دوره فوق لیسانس خودشان را که نمره کمتری هم از من داشته اند جذب کرده اند(چون من ازدانشگاه دیگری فارغ التحصیل شده بودم) بعدا مشخص شد که رئیس دانشگاه که اتفاقا هم رشته ای من بود از طرفداران سرسخت احمدی نژاد است و اعمال نظر کرده. حتی این رئیس در دومین و سومین سری از مصاحبه به من گفت که بروم بورس جور بکنم و بعد از چند ماه موفق به اخذ پذیرش شدم اما ای دل غافل که همین رئیس محترم به زیر حرفش زد و گفت من چنین چیزی نگفته ام از طریق یک آشنا حرفم را به گوشش رساندم و ایشان گفته بودم که من این حرف را برای دلخوشیش زده بودم. آره دوستان عزیز در ایران اگر پارتی داشته باشی در اوجی وگرنه در گود خواهی بود حتی اگر نابغه هم باشی
یکشنبه 1 آبان 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
اصلا نیازی به چاپ اسناد نیست تا بیسوادی و مدارک تقلبی مزدوران حکومت رو ثابت کنیم. وقتی احمقی نژاد در جواب how are you ? میگه yes و یا نماینده ایران در اپک نمیتونه از روی متن نوشته شده بخونه دیگه مشخصه که این استادان دانشگاه با انواع و اقسام مدارک جعلی در چه حد از سواد هستند!!! جدای این چیزها هم میشه از فلج بودن اقتصاد ایران به همه چیز پی برد.
یکشنبه 1 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.