متخصصان ایرانی، کتف کاملا قطع شده یک کارگر را با موفقیت پیوند زدند

متخصصان ایرانی،

کتف کاملا قطع شده یک کارگر را با موفقیت پیوند زدند

در یک عمل جراحی بی‌سابقه پیوند هفت ساعته، کارگری که در حین کار با بونکر ساخت سیمان، دست چپش از ناحیه کتف به پایین، کاملا قطع شده بود، با تلاش و تبحر متخصص یکی از بیمارستان‌های تهران، سلامت خود را بازیافت.

دکتر سید فضل‌الله سجادی، متخصص جراحی عمومی که عمل پیوند دست قطع شده این بیمار را با موفقیت انجام داده در گفت‌وگو با خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: این کارگر حین نظافت بونکر ساخت سیمان با تسمه این خودروی سنگین برخورد کرده و به صورت ناگهانی، دست چپ وی به طور کامل - شامل استخوان کتف، ترقوه و تمام عضلات - قطع شده و به داخل بونکر می‌افتد.

وی درباره کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر بودن این پیوند توضیح داد: آن طور که خود بیمار تعریف کرده، وی به مجرد وقوع حادثه، وحشت‌زده به سمت کارفرما رفته و او را از قطع دست خود و سقوط آن به داخل بونکر، مطلع می‌کند و کارفرما که از این دیدن این صحنه (سرپا بودن فرد حادثه دیده) شوکه شده، با کمک دیگر کارگران، دست قطع شده را خارج کرده و داخل یک ظرف پلاستیکی حاوی یخ قرار می‌دهند و همراه بیمار به بیمارستان‌های مختلف تهران مراجعه می‌کنند که در همه بیمارستان‌ها به آنها گفته می‌شود : امکان پیوند این دست وجود ندارد ! 


این متخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: وقتی بیمار به این بیمارستان آمد، تقریبا شش، هفت ساعت از وقوع حادثه گذشته و بیمار در حالت شوک بود و به علت کنده شدن تمام عضلات دست از بدن به همراه سرخرگ و سیاهرگ، خون‌ریزی شدیدی داشت.

سجادی ادامه داد: اندام‌هایی که قطع می‌شوند یک زمان طلایی برای پیوند دارند که چهار تا شش ساعت است. پس از این زمان، شانس پیوند اندام آسیب‌دیده به شدت کاهش می یابد، اما اگر اندام کوچک باشد، امکان پیوند تا زمانهای بیشتر و حتی 36 ساعت هم وجود دارد که در مورد اندام‌های بزرگ مانند دست، فرصت کمتری برای پیوند وجود دارد.


این جراح افزود: پس از ورود بیمار به اتاق عمل، دست قطع شده، پر از سیمان، ماسه و شن بود که با حدود 60 لیتر محلول ضدعفونی شسته شد. در نهایت از ساعت حدود 17 عمل پیوند آغاز شد و در ساعت 24 کار به پایان رسید. 
 

وی تصریح کرد: حین عمل، شریان و سیاهرگ بیمار به کمک سیاهرگ کشاله ران که به سیاهرگ سافن مشهور است، بازسازی و دوباره ساخته شد؛ البته پیوند عصب در عمل صورت نگرفت، چرا که هنوز میزان تخریب عصب‌های دست مشخص نبود، اما متخصصان اعصاب اعلام کردند که دو تا سه ماه بعد از عمل می‌توان عصب دست را بازگرداند.


سجادی تصریح کرد: زمانی که در رگ‌ها، نقص زیادی باشد و نتوان شریان را به یکدیگر نزدیک کرد و یا زمانی که پارگی رگ‌ها بیشتر از سه تا چهار سانتیمتر باشد، مجبور به استفاده از سیاهرگ پا جهت پیوند هستیم؛ چرا که اگر بخواهیم رگ ها را به زور با نخ های مختلف به یکدیگر نزدیک کنیم، خون لخته می‌شود. برای ثابت کردن استخوان‌های شکسته شده بازو هم از پلاتین خارجی استفاده شد. 
 

این جراح درباره احساس خود حین مواجهه با بیمار گفت: در ابتدا وقتی بیمار را دیدم، کمی دچار ترس شدم ولی تجربه مواجهه با چنین مصدومانی در سالهای جنگ به من دلگرمی داد که چنین عملی را برعهده بگیرم و به لطف خدا وقتی جراحی با همراهی یک متخصص بیهوشی و یک متخصص ارتوپد شروع شد، کارها تسهیل شد و موفق شدیم بدون این که حتی یک ذره از عضلات بیمار از بین برود، ضایعه را ترمیم کنیم؛ این در حالی است که آن طور که همکاران ارتوپد می‌گویند پیوند دستی که با این شدت وهمراه کتف از بدن جدا شده باشد حتی در کتاب‌های مرجع ارتوپدی هم گزارش نشده است.

کتف کاملا قطع شده بیمار

دکتر سجادی، جراح به همراه بیمار
Neda02 - کانادا - اتاوا
هزاران درود به این متخصصان افتخارآفرین ایرانی.
یکشنبه 1 آبان 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
واقعا که این عمل شاهکار بوده است. این بنده خدا چه تجربه وحشتناکى را شاهد بوده
یکشنبه 1 آبان 1390

ali158 - روسیه - مسکو
احسنت به دکتر جوادی تیمش.
یکشنبه 1 آبان 1390

niagara - آلمان - گوتینگن
زنده باشی‌ دکتر عزیز.اشک شوق توی چشمم جمع شد.باعث افتخار و سربلندی ایرانید
یکشنبه 1 آبان 1390

OnLine. - ایران - تهران
ali158 - روسیه - مسکو خداوکیلی وقتی خبری میخونی اسامی رو هم درست بخون مخصوصا اگه میخوای نظرم بدی .تو که این دکتر سجادی و با جوادی گفتنت ضایع کردی.lol
یکشنبه 1 آبان 1390

jamshid arya - ایران - تهران
اینا چقدر سیاهن. جراحش شبیه هندیا می مونه
یکشنبه 1 آبان 1390

chatoli - ایران - تهران
واقعاً باعث فخر و غرور هر ایرانی باید باشه شنیدن این خبر . درود بر فرزندان کوروش . (اگر علم در ثریا باشد مردانی از پارس به آن دست می یابند - پیامبر اسلام )
یکشنبه 1 آبان 1390

shervin-iran - ایران - خرم آباد
خدمتی که یک پزشک یا دانشمند یا یک معلم به بشریت می کنه صدهاهزار فقیه و عالم دینی هم نمی تونن بکنن.......ولی می بینیم عزت واحترام وکبکبه و دبدبه ای که آخوند جماعت درایران دارن فول پروفسورها هم ندارن.......لعنت به این دنیای وارونه
یکشنبه 1 آبان 1390

mortimer - ایران - اصفهان
مال کی بوده؟ حالا یه خورده زود نیست بگید موفقیت آمیز؟معمولا پیوند به این راحتی و زودی انجام نمیشه.ما که امیدواریم مشکلی براش پیش نیاد.
یکشنبه 1 آبان 1390

qatar_doha_shiraz - قطر - دوحه
فردا صبح کیهان تیتر میزنه دست توسط پزشک ولایتمدار پیوند زده شد.
یکشنبه 1 آبان 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
افرین . عالی بود هم میهن
یکشنبه 1 آبان 1390

bache shapoor - سوئد - یوسدال
افرین به اون دکترهای محترم و افرین به اون کارفرما که اولا زود دست به کار شد و دست قطع شده را در یخ اندخت و راهی بیمارستان شد و دوما با اینکه چند بیمارستان جواب منفی دادن, نا امید نشد و به بیمارستانهای دیکر مراجعه کرده تا این دکتر و دکترها و بیمارستان را پیدا کرده. خدا را سپاس میگویم که این معالجه با موفقیت انجام شده و به همه ی دکترها خسته نباشید و خدا قوت میگویم.
یکشنبه 1 آبان 1390

morid - ایران - بوشهر
این یک نمونه از دست اوردهای متخصصین ایران ازاد شده از دست امریکا و انگلیس است.رهبران ایران هر قدر اشتباه کنند حلقه به گوش این دو جرثومه فساد وتباهی ملتها نیستند .حال و روز افغانها و اعراب وابسته را ببینید.
یکشنبه 1 آبان 1390

antidictatour - فرانسه - پاریس
ضمن عرض سلام و خسته نباشید به دکتر سجادی عزیز باید بگم که این عمل بیسابقه نیست و دکتر گوشه پدر جراحی دست ایران به همراه اکیپشون بارها این عمل رو با موفقیت انجام دادن و در ضمن امیدوارم که عمل موفقیت امیز باشه ولی الان زوده که قضاوت کنیم گاها بعد از مدتی بدن دست پیوندی رامیکنه دفع میکنه و اونرو قبول نمیکنه. به هر جهت برای دکتر سجادی عزیز همینطور دکتر گوشه و بیمار عزیز ارزوی سلامتی میکنم.
یکشنبه 1 آبان 1390

baran828 - ایران - تهران
بهر جهت تلاش زیبای این تیم ستودنیست .
یکشنبه 1 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.