تمام نیروهای آمریکایی تا کریسمس از عراق خارج می‌شوند

تمام نیروهای آمریکایی تا کریسمس از عراق خارج می‌شوند

باراک اوباما می‌گوید سربازان کشورش سربلند از عراق خارج می‌شوند

باراک اوباما، روز جمعه اعلام کرد که تمامی نیروهای این کشور تا دو ماه دیگر (پایان سال جاری میلادی) از عراق خارج می‌شوند.

از زمان جنگ عراق که در سال ۲۰۰۳ به فرمان جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا علیه صدام حسین آغاز شد، همچنان نیروهای آمریکایی در عراق حضور داشتند.

بیشترین تعداد سربازان آمریکایی در عراق ۱۶۵ هزار نفر و در سال ۲۰۰۸ میلادی بود. اما با آغاز دوره ریاست جمهوری آقای اوباما، و قصد او برای خارج کردن سربازان از عراق، این تعداد به ۳۹ هزار نفر کاهش یافت.

حال آقای اوباما اعلام کرده که با رئیس جمهوری عراق درباره شیوه خروج سربازان آمریکایی به تفاهم کامل رسیده‌اند و این سربازان تا دو ماه دیگر از عراق خارج می‌شوند.

رئیس جمهوری آمریکا، گفته که سربازان کشورش، "سربلند" خاک عراق را ترک می‌کنند: "به این شکل است که تلاش‌های ارتش آمریکا در عراق به پایان می‌رسد."

او گفته که همچنان کشورش به دولت عراق کمک می‌کند و "روابط پایداری" خواهند داشت.

عراقی‌ها پیش از این از آمریکا خواسته بودند تا پنج هزار نفر از نیروهای آمریکایی برای آموزش سربازان عراقی، در این کشور بمانند، به شرطی که در صورت بروز تخلفی از جانب آنها، این سربازان در دادگاه‌های عراقی محاکمه شوند. چیزی که آمریکایی‌ها با آن مخالفت کردند و نتیجه این شد که بناست همه‌شان از خاک عراق خارج می‌شوند.


نگرانی جمهوری‌خواهان از نقش ایران در عراق، آسودگی دموکرات‌ها


در آمریکا، رقبای جمهوری‌خواه آقای اوباما، از این تصمیم رئیس جمهوری انتقاد کرده‌اند.

سناتور جان مک‌کین، که در انتخابات گذشته رقیب باراک اوباما بود، درباره این تصمیم گفته که: "ما از عراقی بیرون می‌رویم که اولویت اول ایران است."

آقای مک‌کین ابراز نگرانی کرده که با بیرون رفتن آمریکایی‌ها از عراق، دست ایران در منطقه باز گذاشته ‌شود.

جمهوری‌خواهان و برخی از صاحب‌نظران دیگر آمریکایی هم نظراتی مشابه درباره آینده عراق و نقشی که ایران می‌تواند در منطقه بازی کند، داده‌اند.

در مقابل دموکرات‌ها خیالشان از ایران راحت است. یکی از دولتمردان آمریکایی که نامش را فاش نکرده، گفته که ایران و عراق از دیرباز با هم اختلافات مرزی داشته‌اند و بنابراین بعید است که یکی از آنها به دست دیگری بیافتد.

دنیس مک‌دونا، از مشاوران کاخ سفید در زمینه امنیت داخلی آمریکا هم ایران را "ضعیف" توصیف کرده است و گفته از نقش ایران در عراق بعد از آمریکایی‌ها نمی‌هراسد: "باید گفت که ایران ضعیف‌تر و منزوی تر از گذشته است. بنابر این نیازی نداریم که به موضوع نقش ایران در عراق فکر کنیم".

مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه سیراکیوز آمریکا اما معتقد است که با سرنگونی صدام و طالبان، "ایران همچنان یکی از قدرت‌های منطقه هست" و می‌گوید که این صحبت آقای مک‌دونا، بیشتر برای حفظ آبروست.

آقای بروجردی به وعده‌های انتخاباتی باراک اوباما اشاره می‌کند و می‌گوید که این یکی از قول‌هایی است که او داده و می‌تواند به آن عمل کند: "جمهوری‌خواهان هم حاضر نیستند که امتیازی به آقای اوباما بدهند و به نظر من تا زمان انتخابات هر اتفاقی که در عراق بیافتد، مثل مقابله با کردها، از ایشان انتقاد خواهند کرد."

جنگ عراق


آغاز جنگ: 19 مارس 2003
150 هزار نیروی آمریکایی در جنگ حضور داشتند و 23 هزار نیرو از کشورهای دیگر
4408 نیروی آمریکایی در جنگ عراق کشته شدند
تخمین زده می‌شود که 115405 غیرنظامی عراقی در این هشت سال کشته شدند
670 هزار نیروی عراقی از سال گذشته امنیت عراق را به عهده گرفته‌اند

منبع: وزارت دفاع آمریکا


Royan - المان - بوخوم
آمریکا داره خودش را از دغدغه های عراق و افغانستان خلاص میکنه که برای ایران آمادگی تمام و کمال داشته باشه و این ملت ایران است که باید آگاهانه قبل از اینکه پای آمریکا در ایران باز شود دخل آخوندا را بیاوردند که بهانه ای برای حمله به ایران نداشته باشند, ای خامنه ای جنایتکار و خائی الان وقتشه که از ملت تقاضای عفو کنی و کشور را به ایرانیان واگذار کنی خودت هم راهی زندان شوی تا تلکیف مشخص شود. پایان راه تو پایان راه قذافی است پس کمی از خودت مردانگی نشان بده شاید در تاریخ یک سطر خوب هم راجع آخرین عمل تو نوشته شود. خودکشی خانوادگی و دسته جمعی هم بد نیست.
یکشنبه 1 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
یعنی برای حملۀ کشور بعدی دارید برنامه ریزی میفرمائید !
یکشنبه 1 آبان 1390

Geelongcat - استرایا - سیدنی
feminism متکبر. تو که ندانی و ندانی که ندانی درجهل مرکب ابد الدهر بمانی.
یکشنبه 1 آبان 1390

baran828 - ایران - تهران
ظاهرا بله ...ولی امکان نداره امریکا عراقو به خودشون واگذار کنه حالا حالا ها کار اونجا هست...
یکشنبه 1 آبان 1390

pariha - کویت - کویت
feminism - انگلستان - لندن دوست عزیز با شما موافقم - تو عراق و افغانستان مثل خر تو گل گیر کرده داره با همدستی عربها مخصوصا سعودیه و اردن و بحرین خودش رو برای مقابله با ایران آماده میکنه.
یکشنبه 1 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
pariha / متشکرم هموطن . البته دولت آمریکا تا زمانیکه دولتهای اروپائی و بخصوص انگلستان شانه به شانۀ او در حرکت باشند نگرانی هیچگونه پسرفت و وا ماندن را نخواهد داشت و به عقیدۀ من برای مقابله به ایران نیز دست به عصا حرکت میکند ! شاد باشی عزیز.
یکشنبه 1 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.