جسد قذافی به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود

جسد قذافی به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود

لیبیایی‌ها برای دیدن جسد معمر و معتصم قذافی صف کشیده‌اند

احمد جبریل، یکی از سخنگویان شورای ملی انتقالی لیبی به بی‌بی‌سی گفته است که جسد سرهنگ قذافی به زودی به نماینده‌های خانواده و قبیله‌اش تحویل داده خواهد شد.

او گفت که جسد معمر قذافی کالبدشکافی شده است.

براساس آئین های اسلامی، مراسم تدفین آقای قذافی باید هر چه سریعتر پس از مرگش انجام می‌شد، ولی جسد او در دو روز گذشته در سردخانه یک قصابی در شهر مصراته نگهداری شده است.

پیش از این، انتظار می‌رفت که جسد سرهنگ قذافی امروز شنبه ۲۲ اکتبر، کالبدشکافی شود، ولی گزارش‌هایی از اختلاف نظر مقامات رسمی این کشور در این باره منتشر شد، از جمله تعدادی از فرماندهان نظامی در مصراته گفتند که کالبدشکافی جسد او انجام نخواهد شد.

این اختلاف نظر باعث شده است که دفن جسد معمر قذافی، دو روز بعد از کشته شدنش، همچنان به تاخیر بیافتد.

در عین حال، مقامات سازمان ملل متحد و خانواده سرهنگ قذافی خواهان انجام تحقیقات کامل درباره چگونگی مرگ او شده‌اند.

تصاویر ویدئویی که در زمان بازداشت سرهنگ قذافی ثبت شده‌اند، نشان می‌دهد که او در زمان دستگیریش در روز پنجشنبه گذشته در شهر سرت زنده بود، اما بعد کشته شده است.

تاریخ انتخابات

نخست‌وزیر موقت لیبی اعلام کرده است که اولین انتخابات این کشور بعد از سقوط سرهنگ قذافی، باید حداکثر تا ۸ ماه آینده برگزار شود.

محمود جبریل در یک کنفرانس مطبوعاتی در اردن گفت که در این انتخابات، نمایندگان کنگره ملی لیبی انتخاب خواهند شد.

او اضافه کرد: "دو وظیفه مهم به عهده کنگره ملی لیبی گذاشته شده است. نخست، آماده کردن پیش‌نویس قانون اساسی که بعد به رفراندوم گذاشته خواهد شد و دوم، تشکیل دولت موقت که تا زمان برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری فعالیت خواهد کرد."

همزمان ناتو اعلام کرده است که تا پایان ماه اکتبر (حدود ۱۰ روز دیگر) به عملیات نظامیش در لیبی پایان می‌دهد.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، گفته است که همزمان با پایان عملیات این نیروها، ناتو "اطمینان حاصل خواهد کرد که در جریان دوره انتقال، هیچ حمله‌ای علیه غیرنظامیان انجام نشود."

جسد در سردخانه

با انتقال جسد معمر قذافی به شهر مصراته و نگهداریش در سردخانه، صدها لیبیایی برای دیدن جسد او صف کشیده‌اند.

گابریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی که به مصراته رفته است، می‌گوید که تجمع‌کنندگان در مقابل سردخانه، برای دیدن جسد معتصم، یکی از پسران قذافی هم صف می‌کشند.

معتصم قذافی هم روز پنجشنبه کشته شد.

دو روز بعد از مرگ سرهنگ قذافی، جسد او در حال متلاشی شدن است و کسانی که برای دیدنش صف کشیده اند، صورت‌هایشان را با پارچه پوشانده‌اند تا بوی تعفن اذیتشان نکند.

مقامات رسمی لیبی، از جمله نخست وزیر این کشور هم برای دیدن اجساد معمر و معتصم قذافی به مصراته رفته‌اند.

هنوز مشخص نشده است که آیا رهبر سابق لیبی در مصراته دفن خواهد شد یا جسدش را برای دفن به شهر سرت، زادگاهش، یا شهر دیگری منتقل خواهند کرد.

'نگرانی‌های مهم'

محمود جبریل، نخست‌وزیر موقت لیبی اعلام کرده که اولین انتخابات این کشور بعد از سقوط سرهنگ قذافی، باید حداکثر تا ۸ ماه آینده برگزار شود

در عین حال، همچنان پرسش‌های بیشتری درباره وضعیت سرهنگ قذافی از زمان دستگیری تا هنگام مرگش مطرح می‌شود.

محمود جبریل گفته است که معمر قذافی در جریان تبادل آتش بین نیروهای نظامی شورای ملی انتقالی لیبی و هوادارانش، هدف گلوله قرار گرفته است.

در تصاویر ویدئویی دیده می‌شود که او روی زمین کشیده می‌شود.

در واشنگتن، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که شورای ملی انتقالی لیبی "در حال بررسی است تا علت دقیق و شرایطی که منجر به مرگ قذافی شده است، مشخص شود. ما هم از آنها می‌خواهیم که این روند را به صورت آشکار و شفاف پیش ببرند."

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم گفت که نحوه مرگ آقای قذافی "پرسش‌برانگیز بوده است."

آقای لاوروف خواهان انجام تحقیقات کامل در این باره شد. پیش از او، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم درخواست مشابهی را مطرح کرده بود.

در عین حال، یکی از نظامیان تحت امر شورای ملی انتقالی لیبی که روز پنجشنبه، بیستم اکتبر، سرهنگ قذافی را در شهر سرت دستگیر کرد، گفته است که مسئولیت کامل مرگ رهبر سابق لیبی را به عهده می‌گیرد.

او در گفت‌وگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت که سرهنگ قذافی که مجروح شده بود، از یک لوله سیمانی فاضلاب (که در آن پنهان شده بود) بیرون کشیده شد و بعد از آن که فقط ده قدم برداشت، روی زمین افتاد.

او اضافه کرد که سعی داشته است زندگی سرهنگ قذافی را نجات دهد، ولی آقای قذافی در آمبولانسی که او را به بیمارستانی در حومه شهر سرت منتقل می‌کرد، مرده است.

سرهنگ قذافی که به دنبال یک کودتا در سال ۱۹۶۹ میلادی بر سر کار آمد، در ماه اوت و به دنبال پیشروی نیروهای نظامی مخالفش در طرابلس، پایتخت لیبی، از این شهر گریخت و پنهان شد. بر اساس گزارش‌ها، او از آن زمان تا هنگام مرگ به همراه دو پسرش، معتصم و سیف‌الاسلام، در شهر سرت بود و در مقابل حمله مخالفانش مقاومت می‌کرد.

هنوز خبر موثقی درباره سرنوشت سیف‌الاسلام قذافی منتشر نشده است.

feminism - انگلستان - لندن
انسانهائی که فریاد الله و اکبرشان فضا را آلوده کرده و برای تماشای دو جسد صفِ کیلومتری کشیده اند تا در کنار پیکر خونین و بیجان قذافی و فرزندش ژستی جلوی دوربین گرفته و با لبخندی تلخ و چندش آور عکسی یادگاریشان را به ثبت میرسانند ، آیا این مردمان چگونه خواهند توانست دمکراسی و آزادی را با رعایت حقوق انسانی یکدیگر اجرا کنند!
شنبه 30 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
به نظر نمی آید لیبیایی ها هم بااین رفتارغیر انسانی و وحشیانه ای که با قذافی که به هرحال دردستشان اسیر و زخمی بود بتوانند شروع خوب و انسانی برای یک حکومت جدیدشان رقم زده باشند.
شنبه 30 مهر 1390

potatis - سوئد - مالمو
این آمریکایی ها هم روشون مثل سنگ پا قزوین میمونه، چند ماه پیش خودشون به بن لادن در حالی که مسلح نبود شلیک کردن و بعد جسدش رو انداختن تو اقیانوس(البته اگر اصلا همش یک داستان نباشه ) اما حالا با کمال پررویی خواستار تحقیق از نحوه ی مرگ قذافی شدند
یکشنبه 1 آبان 1390

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
امیدوارم ایرانی ها چنین وحشیگری از خودشون نشون ندن و برعکس به همه کشورهای ذاتا وحشی غرب هم ثابت کنند که هنوز اثری از فرهنگ مهر در ایران هست و ما تفاوتهای بسیاری با کشورهای عرب زبان منطقه داریم. کشتن صدام ، بن لادن، و قذافی اطلاعات بسیار زیادی از همکاری و دست داشتن غربیها در منطقه رو از بین برد و امیدوارم در ایران شاهد چنین صحنه هایی برای هیچ کس نباشیم. اینها دارند سی سال گذشته ایران رو تجربه میکنند. مصیبت های اینها تازه شروع شده، خواهیم دید
یکشنبه 1 آبان 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
مردم صف بستن با یک جسد متعفن عکس بگیرن. واقعا آمادگی دارن برای تحقق دموکراسی. راستی به کدوم خانواده‌ تحویلش می‌دن؟ کسی از خانواده‌اش هم زنده مونده تو لیبی مگه؟
یکشنبه 1 آبان 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
شک دارم که اون جماعتی که توی ویدئو ها دیدم آیا میتوانند یک دموکراسی در کشور خودشون پیاده کنند؟ یا سر لوله اسلحه ها را به طرف هم بر میگردانند؟....مقایسه کنید با وقایع بعد از انتخابات ، جایی که گروهی از ماموران در محاصره مردم خشمگین افتاده بودند و با وجودیکه بسیاری از مردم مایل بودند تلافی وحشیگری های اونها را در بیاورند، اما در آن میاد بسیاری از دختران و پسران شجاع ایرانی هم بودند که بدون ترس خودشون را سپر بلای دشمن خونخوار کرده بودند تا فردای روزگار کسی با دیدن آن ویدئو ها به "انسانیت" اکثریت ایرانیان شک نکند
یکشنبه 1 آبان 1390

امیراردلان - ایران - تهران
درود بنظر نمی رسد انسانهای که چنین وحشیانه به دشمن خودشان حمله میکنند کشور را به دموکراسی برسانند (حتی رسم دشمنی بلد نیستنند حق دشمن مرده باده)
یکشنبه 1 آبان 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
feminism - انگلستان - لندن . گرامی--- قذافی یک وحشی اسلامی بود مخالفانش هم چون خود او/ مشابه این صحنه ها در اوایل عنقلاب نیز بود عکسهائی هست که چگونه پیرزنی را که گفته می شد اشپز شاه است محاصره کرده و سپس جسد سوخته ی او بر دوش عده ای حمل و الله واکبر/ اعدام همجنس گرایان و ترانس ها و با هر کسی که به دلیلی دشمنی داشتند با یک اتهام ساواکی کشته ---شکنجه های افسران شاه در زندان را همه می دانند واقعه ی ننگین سینما رکس و سنگسار و قطع دست و پا و دراوردن چشم کثیفتر از کشتن فجیع قذافی و خنده ی دیوانگان بر بالای جسدش/هگل////هر ملتی لایق حکومتیست که بر او حاکم است///امثال خانم ستوده بسیار اندک وگرنه حکومت وحشیهای اسلامی ایران 33 سال دوام نمی اورد/
یکشنبه 1 آبان 1390

khosh bavar - ایران - یزد
در کشور ایران که مهد فرهنگ و ادب !? است, بخاطر ترییت و پرورش غلط اسلامی, مردم را به درجه ای از وحوش رساندند, که بخاطر قتل یک شخص که به اعدام محکوم شده, باعث شور و شوق مردمی که اصلا در این ماجرا نقشی ندارند, شرکت کرده و از دیدن دار زدن او بهمدیگر نقل و نبات پخش میکنند ! قذافی, یک بت بود و من کاملا واکنش مردم را درک میکنم و ملزوم میدانم که شخصی که دنیا را با ترور تهدید میکرد و ترسانده بود, سرنوشتش به این فلاکتی ختم شده است ! پس بهتر است تا جسدش زیر خاک نرفته, از او بازدید بکنند و اگر نظرم را بخواهید باید جسدش مانند لنین مومیایی شود, تا بعنوان درس عبرت به کشورهای دیکتاتوری چرخانده شود, تا ظالمان و ستمگران درس عبرتی از این مردک بگیرنند, زیرا انسانها و تاریخ فراموشکار هستند ! پس همواره شاد و مردمی باشیم !
یکشنبه 1 آبان 1390

feminism - انگلستان - لندن
ARTEMIS SW / دوست فهیم من ، گرچه قذافی ستمگر و دیکتاتوری بیش نبود، ولی آنچه که این انقلابیون اسلامی امروز از انقلابِ الله و اکبریشان به نمایش گزارده اند ، شادی تلخیست که سرچشمه اش وحشیگری ، نفرت و سیاه دلیست ، باید خنده ها و شادی مردم و انقلابیون لیبی را بعد از انتخاباتی که قرار است در 8 ماه آینده صورت میگیرد ، تماشا کرد . دیکتاتور قذافی کشورش کمترین بدهی به جهانیان نداشت ، و در ازای فروش نفت به کشورهای دیگر در عوض دلار و یورو ، طلا دریافت میکرد و همین میتوانست دیگر کشورها را به مرحلۀ ورشکستگی برساند و صد البته به نفع غرب نبود ! به هر حال حماقت ها ، زورگوئی ها و غرورهائی از خود نشان داد که به عقیدۀ خودش از کشور و مردمش حمایت میکرد ولی همان باعث سرنگونی و نابودیش گشت . به امید نابودی و سرنگونی حکومت اسلامی ایران . تا بعد دوست خوب من .
یکشنبه 1 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.