دولت کانادا درباره خاوری تحقیق می‌کند

دولت کانادا درباره خاوری تحقیق می‌کند

یک روزنامه کانادایی خبر داده است که مقام‌های این کشور درباره مراحل شهروندشدن محمود رضا خاوری و دارایی‌های او در این کشور تحقیق می‌کنند.

روزنامه «تورنتو سان» در گزارشی که دیروز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) منتشر کرده، نوشته که تحقیقات درباره محمود رضا خاوری، مدیرعامل مستعفی بانک ملی، آغاز شده است.
 
این روزنامه که رویکردی عامه‌پسند دارد، از قول منابعی در آژانس خبری QMI این خبر را نوشته است.
 
محمود رضا خاوری پس از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، در حالی که خارج از ایران بود، استعفا داد و طبق گزارش‌ها راهی کانادا شد. اما او خود تاکنون این خبر را تایید نکرده و تا امروز در این باره با رسانه‌ها صحبت نکرده است.
 
به نوشته تورنتو سان، آقای خاوری از سال ۲۰۰۵ شهروند کانادا بوده است.
 
به نوشته این روزنامه، شبنم اسداللهی، یک فعال حقوق بشر این سوال را مطرح کرده که آیا آقای خاوری در کانادا جرمی مرتکب شده و چگونه یک ویلای ۳ میلیون دلاری در کانادا خریده و پول آن را از کجا آورده است.
 
خانم اسداللهی همچنین در این باره ابراز تردید کرده است که آقای خاوری برای دریافت تابعیت خود واقعا در کانادا حضور داشته یا تقلب کرده و این که چگونه با وجود سوگند وفاداری به کانادا و ملکه بریتانیا که لازمه تابعیت کانادایی است، برای دولت محمود احمدی‌نژاد کار می‌کرده است.
 
قوانین ایران، تابعیت مضاعف را برای شهروندان خود به رسمیت نمی‌شناسد.
 
پیش از این، ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر اینکه ایران مشکلی برای کمک‌گرفتن از اینترپل برای بازگرداندن آقای خاوری ندارد، به او توصیه کرده بود که به صلاح‌اش به ایران بازگردد.
 
غلامحسین محسنی، دادستان کل ایران نیز به او توصیه کرده بود که به ایران برگردد چرا که در غیر این‌صورت، خیلی از اتهام‌های این اختلاس کلان، به پای او نوشته می‌شود.
 
تحقیقات مقام‌های کانادایی در حالی آغاز شده است که پیشتر رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران یادآور شده بود میان ایران و کانادا قرارداد استرداد مجرمین امضا نشده است.
 
در همین هفته، فرزند مهدی کروبی در وبلاگش از محمود رضا خاوری، درخواست کرد که برای «حفظ شان و آبروی خود و نیز ادای دین به جامعه»، درباره اختلاس کلان اخیر در نظام بانکی ایران «افشاگری» کند.
 
محمد تقی کروبی به او توصیه کرده که اگر نگران جان خودش است، دست‌کم با رسانه‌های مستقل مصاحبه کند و ابعاد مختلف این اختلاس را روشن کند.
 
در پی این اختلاس با وجود اینکه تعدادی از مدیران عامل بانک‌ها برکنار شده‌اند و طرح استیضاح وزیر اقتصاد به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده، اما هنوز گزارش رسمی از اسامی و نقش افرادی که در این اختلاس دست داشته‌اند، منتشر نشده است.

Neda02 - کانادا - اتاوا
صد در صد اطمینان داشتم که این تحقیق از طرف دولت کانادا صورت می‌گیره که پول‌شویی انجام شده رو پیدا کنن.
شنبه 30 مهر 1390

dkdk - دانمارک - اسلیس
تقی کروبی چرت و مزخرف نگو این خاوری بیشرافت خودش از سران اخلاسگرها بوده چه افشاگری بکند?یارو رئیس دزداست با خانه 3 ملیون دلاریش.زود میخوای پدر پدرسوخته ات را انسان خوب و دلسوز معرفی کنی اما غافل از اینکه نامردی.ظلم.بی عدالتی.و پاچه خواری مهدی کروبی در هنگام ریاست مجلس معرف همگان است.
یکشنبه 1 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.