جمهوری اسلامی کشته‌شدن قذافی را تبریک گفت

جمهوری اسلامی کشته‌شدن قذافی را تبریک گفت

جمهوری اسلامی و حکومت لیبی در سه دهه گذشته روابط نزدیکی داشته‌اند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از کشته‌شدن معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی با عنوان «پیروزی» یاد کرد و آن را به مردمک لیبی تبریک گفت. او همچنین خواستار روی کار آمدن یک «نظام مرد‌م‌سالار» در این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رامین مهمان‌پرست امروز ۲۹ مهر ماه همچنین افزود با تحولاتی که رخ داده، دیگر بهانه‌ای برای ادامه دخالت نیروهای خارجی در لیبی وجود ندارد و ضمن درخواست برای خروج فوری نیروهای خارجی از این کشور، از آمادگی ایران برای «انتقال تجربیات و مشارکت در بازسازی لیبی» خبر داد.
 
رامین مهمان‌پرست در بخش دیگری از سخنان خود آنچه را در لیبی رخ داده، «وعده الهی و سرنوشت محتوم همه مستبدان و ظالمان تاریخ» دانست و گفت که این حکومت‌ها با نادیده انگاشتن حق ملت‌ها در اعمال حاکمیت خود، سرانجام و فرجامی جز نیستی و نابودی ندارند.
 
او همچنین ابراز امیدواری کرد که با «پایان دیکتاتوری سیاه قذافی» و خروج فوری نیروهای خارجی از لیبی، این کشور بتواند نسبت به اعمال حق تعیین سرنوشت خود در فضایی فارغ از هرگونه مداخله خارجی تصمیم‌گیری کنند.
 
خبرگزاری‌های خارجی روز گذشته با انتشار تصاویری از معمر قذافی، اعلام کردند که این دیرپا‌ترین رهبر عربی در «سرت» شهر زادگاهش کشته شد و شورای ملی انتقالی لیبی نیز در نشستی رسانه‌ای، این خبر را تائید کرد.
 
وزارت امور خارجه ایران پیش‌تر در یکم شهریور ماه، یک روز پس از سقوط شهر بنغازی، پایتخت لیبی توسط مخالفان حکومت معمر قذافی نیز در بیانیه‌ای اعلام آمادگی کرده که همه تجربیات خود را برای تحقق آزادی، عدالت و کرامت انسان در اختیار مردم لیبی قرار دهد.

پس از آن، علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران نیز در یک گفت‌وگوی تلفنی با مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی لیبی، بر گسترش و تقویت روابط دو کشور تاکید کرد درحالی جمهوری اسلامی هنوز شورای انتقالی لیبی را به رسمیت نشناخته بود.
 
رهبر جمهوری اسلامی که تحولات لیبی را در ادامه اعتراض‌های مردم برخی از کشورهای خاورمیانه علیه دولت‌های خود «بیداری اسلامی» توصیف کرده بود، در اجلاسی به همین نام، ورود و دخالت ناتو به لیبی را موجب به‌وجود آمدن «ضایعه‌های بی‌جبران» دانست.
 
به گفته آیت‌الله علی خامنه‌ای، اگر دخالت نظامی آن‌ها نبود، ممکن بود مردم اندکی دیر‌تر پیروز شوند اما در عوض این همه زیرساخت نابود نمی‌شد، و این همه کشته به‌جا نمی‌‌ماند.
 
از هفت ماه پیش که شورای امنیت سازمان ملل برای حفاظت از غیرنظامیان لیبیایی در این درگیری‌ها استفاده از نیروی نظامی را مجاز اعلام کرد، نیروهای آمریکا و ناتو در لیبی دست به عملیات نظامی زدند.
 
محمود احمدی‌نژاد نیز اوایل شهریور در گفت‌وگو با شبکه «المنار» با تاکید بر اینکه سازمان ملل در مورد لیبی دچار اشتباه «تاریخی» و «ابزار دست استعمارگران» شده و گفت شورای امنیت نباید اجازه دخالت نظامی در لیبی را صادر می‌کرد و باید گروه میانجیگری انتخاب می‌شد.
 
از طرف دیگر، دیروز هوگو چاوز رئیس‌جمهوری ونزوئلا که از آغاز اعتراض‌های مردمی در لیبی از معمر قذافی دفاع می‌کرد، با محکوم‌کردن کشتن رهبر لیبی، او را «مبارزی بزرگ در شمال آفریقا» و «شهید» نامید.
 
آقای چاوز که رابطه دوستانه‌ای با معمر قذافی داشت، روابط نزدیکی نیز با ایران دارد و بعد از به قدرت رسیدن محمود احمدی‌نژاد، این روابط با جمهوری اسلامی گسترش یافته و ونزوئلا حامیان برنامه‎های هسته‌ای ایران است.

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
.. آمادگی ایران برای «انتقال تجربیات و مشارکت در بازسازی لیبی» ...؟!!! نه نه نه نه .. لیبی کهریزک نمیخواد .. ولی وقیح نمیخواد.. مدیریت جهانی نمیخواد .. همینکه ایران رو به کثافت کشوندید کافیه. دست از سر مردم بقیه کشورها بردارید
شنبه 30 مهر 1390

Pezhman - اتریش - وین
در ایران تبریک وتسلیت یکسان وهمواره بعد از ان قلاب اسلامی همزمان بکار میروند. برای اینکه حرمت این ثمره ان قلاب اسلامی رعایت وکسی دلخور نشود وبه مقدسات بعضیها توهین نشود. باید از این دو واژه تا هنگام سرنگونی نظام ان قلابی اسلامی دفاع وحرمتش را پاسداریم.بهمین دلیل برای اینکه سر خامنه ای ضحاک, بی کلاه نماند.بهتر است تبریکش را به ملتمان وتسلیتشراهم به رهبر علیلمان بگویم.لووول
شنبه 30 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
انشالله ما هم به زودی برایه گم کردن گور ودنباله سوراخ موش گشتنه تان به ملت عزیز ومادران و پدران دل شکسته عزیزمان صمیمانه تبریک عرض خواهیم کرد ...مموتی و اخوندا به زودی با قذافی رفیق ویار و هم پالکی تون در ان دنیا دیدار خواهید داشت..به امید ان روز لحظه شماری میکنیم...
شنبه 30 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
خیلی کثیف هستید تا حال که جز گور بگور شدن امام موسی صدر اختلافی با قذافی نبود --- اکنون از جنبش انجا استفاده می کنید برای بقای حکومت اشغالتان/ گور بابای خودتان و تبریکتان/
شنبه 30 مهر 1390

Royan - المان - بوخوم
بزودی نوبت ولایت وقیح است که البته نه در شهر زادگاهش بلکه در توالت محل اقامتش به گه خوردن میافته و زیر مشت و لگد ملت سقط میشه.
شنبه 30 مهر 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
یه خاکی هم بسرتان بریزید برای اینهمه عکس عاشقانه از ا.ن و خ.ر که در حال دل و قلوه گرفتن از ان ''مستبد ظالم'' هستند که زیر دست و پا ریخته
یکشنبه 1 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.